Oxymoron

Až na pár hereckých (ne)výkonů a faktu, že se to celé odehrálo během jediného týdne (chápu, že to bylo možná naschvál, aby vyniklo, jakým šupem se může věc zvrtnout - ale přece jen kdyby děj byl brán po týdnech namísto dnů, bylo by to reálnější) je to hodně povedený film. A německá kinematografie u mě stoupá čím dál tím výš. ()

RomeroIsGod

Pěkná ukázka fungování propagandy, stádnosti a fanatismu, kterej lze vyvolat v lidech velmi snadno. Asi pro potřeby filmu značně zkráceno, ale jinak věřím, že je to "podle skutečných událostí". Němci bodujou 80% ()

divisak

Důkaz, že lidská mysl a vůle jsou dosti zranitelné a zmanipulovatelné, a to i v jakékoli sebelepší době, jen stačí, aby se objevila postava, která ví, jak pracovat s masou. Náš vůdce je velkým vykřičníkem a výstrahou pro nás pro všechny. Jak málo stačí… ()

IsaacNewton

Tak tohle mě dostalo. Tak tohle jsem od Němců nečekala, po těch zvěstech, jaké točí špatné filmy. Pouštěli nám Die Welle ve škole při Němčině, naštěstí s titulky, takže mohu plně ohodnotit a děj jsem pochopila :-) Film se moc hezky odvíjí, napřed se setkáváme s hlavními postavami, děj zabloudí mezi mladé studenty, jejich život na škole... Dále je tu učitel, učitel, který má za úkol učit tento týden, ve kterém se dějství odehrává, autokracii. Profesor Wenger si ale vybírá jiný styl učení, snaží se žákům co nejlépe přiblížit, jaké to bylo ve společnosti v Německu v minulém století...Avšak "trochu" se mu to vymkne z rukou... Jediné, co mi na tomto průběhu filmu přišlo divné, je jak rychle se celá třída změnila, jak rychle jim Vlna stoupla do hlavy, nevím, jestli by po obyčejném týdnu byli všichni tak Vlnou "unášení". Velmi působivý film, ve kterém člověku dojde, jak to tenkrát bylo strašné, v Die Welle člověku dojde, jak se to mohlo vůbec Němcům a mnoha dalším státům i dnes, stát... Nejlepší je postava profesora Rainera Wengera, který chtěl celou dobu jen dobrou věc, ale nakonec z dobré věci, kterou chválilo i vedení školy, se dostane do vězení. ()

sedlo03

Super podívaná. Skvělý námět, který byl téměř dokonale proveden na filmové plátno. Nenechte se zmýlit, tohle se skutečné může stát a vlastně se to děje. ()

Spiizy

Přívržence tohoto žánru film nezklame. Snímek slušně odcejpá, nenabízí zbytečné scény mimo hlavní dějovou linii a závěr velice dobře graduje. Otázkou zůstává, jestli neměly být více ilustrovány myšlenkové pochody postavy učitele, který náhle překvapí v určitých fázích poslední třetiny filmu. ()

Martinius

mierne nadpriemerne plagiatorstvo povodneho americkeho filmu i novely "the wave" z roku 1981, ktora je podstatne autentickejsia, kedze verne opisuje udalosti uskutocneneho experimentu. takze radsej uprednostnim sice kratsiu predlohu, ale bez zbytocneho balastu. to "fuck bush" na schranke u nemeckeho korektneho, multikulturalistickeho socialneho pedagoga uprimne pobavilo. uz len sandalky a svatoziara :) ()

arcticsky

Je zde pomalejší rozjezd ale člověk začne brzy tušit, že tento experiment nemůže dopadnout dobře. Velmi dobře napsáno, gradace skvělá a působivá. Čistě technicky vadí jen "televizní" zpracování - šlo by to udělat lépe.... ()

Blueeyes

Jak málo stačí k tomu, aby se to zvrhlo. Jak snadno se staneme obětí diktatury, nebo velmi pravděpodobně oddanými stoupenci. Klíčem je charisma vůdce, schopnost ovládnout slabé články a inspirovat ty silné. Kastovat a rozdělovat lidi do vrstev - elitních a nooo těch druhých. V tomhle snímku to všechno bylo. Zneklidňující, skutečnou událostí inspirovaný film o učiteli, který se opije mocí a o těch, kdo k tomu ochotně ač víceméně nevědomě přispěli. A nakonec všichni - vůdce - studenti i diváci jen zírají, když se odkrývají skutečné charaktery a rýsují se následky, které přinese zdánlivě nevinně vyhlížející několikadenní experiment. ()

joker2

Skvěle natočený snímek inspirovaný skutečnou událostí ze 60. let, ale díky Bohu aktualizovaný pro dnešní mládež. Objevují se tak internetové stránky, graffiti, smsky, atp. Výborná myšlenka týdenního kurzu o autokracii, který se zvrhne. Zpracování nelze nic vytknout, soundtrack je velmi poslouchatelný a herecké výkony uvěřitelné. Film je napínavý do poslední minuty, jen konec není příliš určitý (chybí tam takovýten typicky americký popis "co se do filmu nevešlo" toho, co se s hrdiny stalo po závěrečných titulcích - zejména u filmů podle skutečné události je to docela běžná záležitost). Logo, pozdrav i uniforma hnutí Die Welle jsou na marketingově hodně vysoké úrovni. Evropský film, který dokáže příjemně překvapit (ačkoli konečným výsledkem je mražení v páteři). Škoda jen až příliš výslovného českého názvu (v němčině pochopitelně nepřijatelného, ačkoli lepší než Můj vůdce). Třetí vlna je prý pro surfaře nejlepší. ()

ddf76

Dalsi z vybornych nemeckych filmu, ktery nuti pri koukani i premyslet. Kdo chce vedet, jak vznikaji diktatury, tak tento snimek je skvely studijni material. Vyborny Jurgen Vogel v roli ucitele. Z Vogela se pomalu stava jeden z nejlepsich nemeckych hercu. ()

jorgus

rozhodne se dalo ze scenare vytezit vice..vysledek je pro me rozpacity..vidim zde velky potencial ale zejmena preslapovani a neprokresleni deje ve stredni casti filmu srazi toto hodnoceni na prumer..ale skoda jak rikam tento film ma velky potencial..stacilo trochu a u sousedu vzniknul jedinecny film:) ()

Wild_man

Vynikající film ukazující na současné mládeži a společnosti vratkou lávku masového fanatismu, kdy se studenti začnou pod vedením charismatického učitele chovat nezvladatelně a fanaticky. Nejlepší je scéna kdy studenti dupou ve stejném rytmu a ruší hodinu Rainerova soka... Doporučuji shlédnout zvláště máte-li o tuto problematiku zájem či se zabíváte psychologií! Atmosféru filmu podtrhuje ještě to, že byl natočen podle skutečné události! ()

honelnik

ohromné sklamanie, už už ma lámalo k odpadu ale v posledných minútach niekto zatiahol ručnú a je z toho krásnych 45%...Welle sa snaží byť ohromne šokujúcim filmom, demonštrujúci mladým luďom (akože mne), čo by sa mohlo stať keby sme sa vykašlali na kresťansko-demokraticko-humánne ideály a snažili sa byť "lepšími luďmi". Lenže ruku v ruke s youth-friendly prevedením filmu prichádza aj neslýchané (!) zjednodušovanie, už prakticky v desiatej minúte je vidno, že to s filmom pôjde z kopca - učitel napochoduje do triedy, nechá študentov vstať, s tým, že sa im bude lepšie dýchať, pár minút veselo pochodujú na mieste s úsmevom a celý vykotení si volia učiteľa za svojho führera - "bo to je super takto pochodúvať keď je ńás vácej, jak keď je menej". Každý film, ktorý na niečo (celkom úspešne) poukázal pracoval s výstavbou deja, postáv, myšlienok atd...vo Welle nič také neexistuje a všetky určujúce momenty sú tu brutálne narúbané hlava nehlava bez nejakej väčšej súvislosti. Samozrejme nefungovalo by to bez začlenenia jedného suicidal sociopata, ktorý by nakonci mával búchačkou abysme mali nad čím silno plakať a silno vela rozmýšlať. Veci ako zbrane na internetovej stránke Vlny, semi-hailovanie (vynález tohto pozdravu patrí medzi skutočne grandiózne moment filmovej histórie) a pol milóna nálepiek, ktoré po meste Vlna vylepila a ktoré si nikto z "dospelých" nie je schopný spojiť dohromady už fakt pobrať nemôžem...keby mal Die Welle o hodinu viac a za časový rámec by si zvolil mesiac a nie týždeň, dopadol by o vela lepšie a uveritelnejšie, takto sa jedná o "taký akože.....jako dospelý film pre nás mladých ne.........bo tam je....akože to o tom fašizme more a ták viš........a ti tak poví, viš, že jaky si manipulovatelný touto spoločnosťou a tak viš, jak chceš byť súčasťou niečoho, viš a tak...a jak to neni dobre....podaj mi toho jointa" ()

Martyr

Tiez mate vycitky kvoli malym sympatiam k vlne? Reziser Dennis Gansel dosiahol co chcel. Zmanipuloval tisicky divackych dobrovolnikov, vratane vas, ktori oznacili tento film za vyborny. Vsetci ste len ovecky svojho pana, ktory vam prostrednictvom filmu vnukol jeho myslienky a vy, inak jedinecne osobnosti odmietajuce akukolvek autoritu ste dobrovolne, a navyse so zimomriavkami na krku privolili. Tym ste sa zaradili do stada zvaneho "Die Welle". Ano, aj takto sa to da vylozit, a vy, doteraz ohureni prevedenim tak realneho filmu sa mozete citit ako oblbnuti studaci svojim ucitelom. Zrazu ste stratili zmysel zivota a nikto nevie co to s vami urobi.. Ved doteraz ste zili len pre TU jedinu pravdu, ktora je samozrejme ta dobra, jedina spravna a ludsky akceptovatelna a zrazu toto? No neprinuti vas to vystrelit niekomu mozog z hlavy? Ale spat k filmu... "Die Welle" by ako kniha velmi dlha nebola. Po par minutach mi bolo jasne, akym smerom sa cely film bude uberat a velka slava to teda nebola. To, ze su studenti v tom veku lahko ovplyvnitelni je samozrejme ale sposoby, akymi napredovalo zomknutie „Vlny“ boli az velmi jednoduche, ak nie ucelovo primitivne. „Vlnkove hajlovanie“, rovnosata, pochodovanie a dalsie priznaky vzbudzovalo v kazdom cloveku nieco, len v studentoch a ich rodicoch vobec nic. Preco? Na zaklade zopar spolocnych „symptomov“ sa teda zo spoluziakov stala za jediny tyzden nerozbitna a zomknuta partia, ktora dokazala bez problemov ignorovat a atakovat vsetko co bolo proti nim a proti ich idealom. Ake to vlastne boli? Ake uchvatne. Jednoduchy divak by mal pocit, ze ak sa spaja viac ludi za spolocny ciel v akomkolvek smere, nepachne z toho nic dobre. Taktiez nevidim jediny dovod, preco by sa na stranu „tych zlych“ mal postavit vzdy nejaky psychopat, ktory v konecnom dosledku reprezentuje celu skupinu a jej konanie. Uprimne sa priznam, ze v casoch ked je clovek lenivy zdvihnut zo zeme babku, zakricat STOJ, ak niekoho vidi kradnut a nedajboze niekomu pomoct bez osohu, by som velmi rad patril do Vlny, ktora si urci pravidla na zaklade dobrych mravov a spolocnych zaujmov bez toho, aby musela niekoho trestat a zabijat. Kludne pritom potlacim moju vynimocnu osobnost, pretoze ta mi je vo svete peknych lodiciek a makkych sedaciek pred pocitacom pekne na hovno. To nehovorim o Vlne, ktora sa vali dnesnym svetom v pracovnej sfere, a to snahou firiem udrzat a povysit svojich zamestnancov na nieco viac len na zaklade prislusnosti k urcitej znacke a vyhodami, ktore "tym svojim" poskytuju. To je vsak vami vsetkymi akceptovane, vsak? Koniec sice nie je ziadne prekvapenie ale klamal by som, ze na par sekund ma Herr Wenger svojim prejavom nedostal do pomykova. Pre filmy o manipulovani nevinneho ludstva je priznacne, ze sa z velkej casti rodia v Nemecku, ktore bude este velmi dlho dobrovolne spinit na svojich starych otcov, samozrejme za potlesku zvysku sveta. Na tom by nebolo nic zaujimave pokial by na svete neboli dalsie desiatky krajin, ktore spustili genocidu v ovela vacsom meritku, a tejto teme sa privelmi nevenuju. Boh vie preco... Silne ucelove, nedavajuce na vyber a preto prehnane 3. () (méně) (více)

xxSmoldaxx

Rozhodně zajímavý film. Námět už jsme mohli vidět několikrát v mnoha podobách zpracovaný. Tomuhle pokusu se nedá příliš věcí vytknout. Z počátku nevinný projekt, který se pozvolna vymiká kontrole a graduje do trošku předvídatelného konce má rozhodně zajímavý kabát. Navíc herecké výkony zvládnuty více než dobře. 76% ()

Wawer

Rád bych napsal, že to bylo přitažené za vlasy, ale nebylo. Bylo to velice působivé drama, které přesně zasáhne tu cilovou skupinu, pro kterou je určené. Bravo ()