Reklama

Reklama

Korunní princ

(TV film)
  • Rakousko Kronprinz Rudolf (více)

Obsahy(1)

Tvrdá výchova citlivého chlapce se podepsala na budoucnosti nepochopeného muže. Snímek nás zavádí do Rakousko-Uherska, na trůně pevně sedí František Josef a jeho milovaná Sissi. Následník trůnu, korunní princ Rudolf studuje a připravuje se na svojí budoucí funkci "Císaře". Ale nejedná se o prudérního panovníka, který by byl po svém otci.. jeho vlastnosti se spíše podobají jeho moudré matce. Svět okolo něho nechápe jeho názory, sny a snad ani touhy. Ženy, otec ani manželka mu nemohou dopřát jednu jedinou věc, o které sní a to aby ho někdo pochopil a podporoval jeho myšlenky - plány na modernizaci a spolupráci. Politická situace se vyhrocuje, Rudolf tuší předem konflikty, které jsou dovršeny první světovou válkou. Ze světa utíká před světem, který nemohl ovlivnit a raději odešel, ale neopustil ho sám! (Veronika16)

(více)

Recenze (14)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Smrt korunního prince Rudolfa znamenala ve své době totéž, co smrt princezny Diany o století později. Na základě jeho životních osudů a trpkého konce vznikl historický kostýmní film, který sice ani zdaleka není tak kýčovitou záležitostí, jakou byly filmy o císařovně Sissi z 50. let, nicméně ani on se nevihnul romantizujícímu a nehistorickému přístupu k tématu. Tvůrci filmu se svým zpracováním snaží navázat na legendu nadaném talentovaném princi, který by po nástupu na trůn dokázal být moderním a schopným vůdcem státu, jenže se stal obětí svého postavení a nátlaku okolí. Střízlivě řečeno byl především obětí svého zdravotního stavu, dnešní medicína by měla pro jeho duševní rozpoložení konkrétní diagnózu. Vysokou státní funkci by zvládal jen s obtížemi a na jeho sebevraždě není moc tajemného. Korunní princ je ať už z hlediska kvalit scénáře nebo hereckých výkonů snadno zapomenutelnou záležitostí. Celkový dojem 35 %. Film může potěšit maximálně záběry elegantních rób a historických budov své éry. ()

722018954 

všechny recenze uživatele

Herec který hrál Rudolfa nevypadal ani trochu jako Rudolf a pekařka Sára z Prahy spíše měla hrát Mizzi se svou tváří. Nechápu proč nevybrali více podobné herce realitě. Zároveň mi některé dialogy mezi císařovnou a Rudolfem připadají jako by si byli blízcí i když z jeji strany to tak nebylo. Zároveň konec Rudolfa nebyl jako ve filmu - oba byli zavření uvnitř a kočár se měl jen připravit, Mary nešla ven a pak zpátky. Zároveň byla nahá když ji nalezli mrtvou. A nepamatuji si že by hraběnka Larischova jela po Rudolfovi... ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Velmi dobré zpracování tragédie Mayerling. Realistické, věcné a velmi inspirativní. Nechyběla ani kapitola o princově encyklopedii Rakousko-uherská monarchie slovem i obrazem, ani pražská kapitola, ani cokoli dalšího, co podstatně ovlivnilo vykreslení princova charakteru. Pro zájemce o osudy Habsbursko-Lotrinské dynastie ideální volba. Ze starších hereckých hvězd překvapí Omar Sharif, který hrál v Mayerlingu z roku 68 hlavní roli, nyní jako princův učitel, a Klaus Maria Brandauer jako František Josef I., který ideálně zapadá do kolekce televizně filmových monarchů, které známe i my například s tváří Otomara Korbeláře nebo Rudolfa Hrušínského. ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Tento film na mě zatím udělal docela slušný dojem. Nejedná se o pouhou romanci, která se většinou z filmů pojednávajících z dob Rakouska-Uherska vyklube, ale o poměrně solidně vykreslený pohled na život u rakouského dvora a celkové politické poměry a zájmy. Tvůrci se zřejmě snažili přiblížit divákům tehdejší dobu a život aristokratů a vládnoucí dynastie, který ne vždy byl podle jejich představ. Divák, který o této době nic moc neví, se může jen domnívat jak to doopravdy bylo a nemůže moc posuzovat zda to bylo zpracováno dle skutečnosti či nikoliv. Ale zasvěcenější osoby, do kterých patří např. moje maličkost, musí uznat, že tvůrci zvládli svůj úkol obstojně. Jednotlivé charaktery postav byly popsány velmi dobře a z historického hlediska až na pár detailů i pravdivě. Podle mých informací, vyčtených z mnoha literatury týkající se této habsburské generace, jsem ve filmu s tímto neznamenal nějakých větších rozporů. Herecké obsazení sice nepřijelo z Hollywoodu, ale svých rolí se ujalo sebevědomě. Lepší herec než K. M. Brandauer do role císaře Františka Josefa I. být vybrán nemohl, ta podoba bije přímo do očí. A volba Sandry Ceccarelli jako císařovny Alžběty se taky povedla. Myslím, že přesně vystihla tuto zvláštní osobu, kterou nikdo pořádně neznal a v její době nepochopil. Max von Thun jako korunní princ a půvabná Vittoria Puccini jako Mary Vetsera nijak nezaostávají. Také se nám naskýtá pohled na krásné interiéry mnoha císařských rezidencí. Druhá část se mi zdála o něco nezáživnější než ta předešlá. Našlo se tam ale i pár dobrý okamžiků, např. rozprava mezi Rudolfem a jeho otcem se zdála být hodně povedená. Co mě nemile překvapilo byl zanedbaný konec. Tam se toho přeci nejvíce událo, ve skutečnosti nikdo přesně neví jak se ten neblahý incident v Mayerlingu odehrál. Tvůrci nepřidali žádný nápad, čekal jsem že to bude o něco dramatičtější. Na vyvrcholení dvoudílného filmu mi to přišlo nějak moc uspěchané a nedomyšlené. Ale i tak má tento snímek více kladů než záporů a zaslouží si uznání. Konečně někdo do svého scénáře zahrnul i fakta, která jsou pro vytvoření takového filmu nezbytně nutná... ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Hrozně rád bych filmů z naší historie z c..a k. období viděl víc. Bohužel podunajská monarchie se rozpadla a nikdo jiný asi její příběhy točit nebude. Aspoň by naše obyvatelstvo taky pochopilo, že Rakousko jsme vlastně byli jako "my", a že to nebylo jen národní obrození a divadlo, ale že jsme byli od roku 1526 součástí velkého celku, žili a fungovali v něm. No a že zásadní momenty 19. století jsme prožili pod taktovkou Johanna Strausse a Franty Pepy Jedničky. Film se nás vlastně bezprostředně týká, jelikož Rudolf pobývá v Praze. Jeho příběh je jeden z těch známějších (citován i ve Švejkovi). Natočen je poctivě a na televizní ptodukci i draze. Na můj vkus místy moc melodramatu. ale jinak moc dobré...80% ()

Galerie (109)

Zajímavosti (1)

  • Odborný dohled nad scénářem i při natáčení filmu byl svěřen uznávané rakouské historičce a spisovatelce Brigittě Hamannové, která v roce 1978 disertovala prací právě o korunním princi Rudolfovi. (Agatha)

Reklama

Reklama