Ctihodný občan

Ctihodný občan

• Austrálie

Law Abiding Citizen

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

Za 4*, ale tak, tak ... Thriller, který jakýmsi zvláštním způsobem kombinuje prvky SAW a dokonalého Sedm, ovšem v uhlazeném kabátě, světě soudů, soudců, prokurátorů, nevinných občanů a vězení ... Přesto hodně brutální a drsný ... Další "mstící se taťka" za svoji vyvražděnou rodinu, ovšem absolutní ANTI-hrdina, v podstatě "zlo samo", který likviduje záhadnými vychytávkami a inteligencí nejen vrahy své rodiny, ale celý soudní systém, který měl před 10 lety jen trošičku společného s jeho případem ... Do poloviny výborné, pak hodně přitažené za vlasy a překombinované, konec obstojný, ale ve vztahu ke stopáži filmu v podstatě dost useknutý a málo vygradovaný ... Připadne mi, že se tvůrci až příliš soustředili zbytečně na násilné a brutální scény, které příliš vyčnívají a v podstatě další hlavní postava, právník, kterého hraje Jamie Fox je sice stále na obrazovce, ale v rámci své úlohy vlastně pořád v pozadí ... Docela zvláštní počin, který se i těžko zpracovává v hlavě při sledování ... Ale je to dobré.(27.12.2009)

Tak brutálně scenáristicky překombinovaný film, to aby si divák ukroutil hlavu z toho neustálého divení se. Thriller o prohnilosti a zakonzervovanosti amerického (nejenom právního) systému, který stojí na zemi jen jednou (a to ještě tou kulhající) nohou. Je to vlastně takový klasický snímek o pomstě, a to rozhodně za každou cenu. Tomuhle filmu by se ale hodilo spíš než označení thriller přiřazení do ranku sci-fi, tak moc je místy přitažený za vlasy a tak moc jsou dovednosti jednoho z hlavních hrdinů neuvěřitelné. Škoda, že namísto supermana nejednal alespoň občas trochu více jako obyčejný člověk... Paradoxní je, že ve výsledku je tohle patrně vážně míněné drama se závažným společenským problémem v podtextu nejvíce blízké a podobné čistě mainstreamovému seriálu Útěk z vězení, který chce jen a pouze nenáročně bavit...(18.7.2010)

• Isherwood

Fúze klasických ‚revenge movies‘ s moderními hi-tech hračkami slibovala hory doly, aby nakonec zaostala i za slibem samotným. Může za to Grayovo rutinérství, které v akční poloze nepřekračuje rozsah traileru, a Wimmerova myšlenková kastrace, snažící se spájet motivy pomsty (na kom a proč má být vlastně vykonána?), obžaloby soudního systému i rodinného dramatu, tak neobratně a zoufale, až podezřívám střihače ze sabotáže, jejímž výsledkem je půlhodina filmového materiálu zmizelá v nenávratnu. Ten film nemá gradaci, logický spád a o napětí škoda mluvit. Jen pár bouchacích aut, zachmuřeného Butlera (plus), slizkého Foxxe (poslední plus) a status nejprofláklejší šance roku.(9.12.2009)

Čtyři, čtyři a půl, pět? Překvapilo mě, jak velké dilema mě potkalo při konečném hodnocení Ctihodného občana. Jako celek je Law Abiding Citizen samozřejmě průhledný až na půdu, ale old school vedení F. Gary Graye, výborný Gerard Butler (u mě zatím nejlepší výkon) a v neposlední řadě nenudící spád, který se sice ke konci nijak závratně nezrychluje, ale pořád se něco děje, to všechno mě donutilo zvedat hodnocení výš a výš. Myšlenka filmu mě trošičku rozesmála, jinak nemám se scénářem sebemenší problém. Samozřejmě z tohoto tématu šlo vytřískat více, ale vzhledem k faktu, že podobné filmy patří vůbec k mým nejoblíbenějším žánrům, nebudu to nutně považovat jako zápor. Brutalita už je jen třešničkou na dortu a nekompromisní způsoby, jakými se Butler vypořádal s "příslušníky shnilého justičního systému" mě nejednou zvedly z křesla. Jamie Foxx sice taky ušel, v tomhle případě však stál na opačném konci barikády, než které jsem držel pěsti. Naprostá spokojenost, jen krůček chyběl k maximálnímu hodnocení.(12.8.2010)

už takmer klasická šablóna, kde potupený muž, ktorého pripravili o rodinu, berie spravodlivosť do vlastných rúk a snaží sa pomstiť smrť svojich blízkych. Neverí právnikom a celému právnemu systému a na základe svojej brutálnej pomsty chce dokázať, že celý právny systém, kde má väčšie práva vrah, než poškodený, je postavený na hlavu. ... Scenaristický to bolo poslabšie, ale film donúti diváka, aby film dopozeral. Tempo príbehu je na dobrej úrovni, niektoré momenty pomsty doslova šokovali. 3,5****(5.3.2010)

• - Gerard Butler byl původně připravený hrát Nicka Rice, ale Jamie Foxx zavolal producentům a zeptal se, zda by Gerard nemohl hrát Clyda Sheltona, a on Nicka. Když to producenti řekli Gerardu Butlerovi, nadšeně souhlasil. (Taninaca)

• - Bojový robot je vybaven lehkou proti-tankovou zbraní M136 AT4 a těžkým kulometem Browning M2HB (450-600 ran/min), avšak zvukový záznam kadence je mnohem rychlejší a zní spíše jako M240 (550-950 ran/min). (Maulincio)

• - Spoiler: Na souřadnicích, které Clyde odhaluje jako místo, kde najdou Billa Reynoldse (North 39 ° 57' 4 " West 75 ° 10' 22"), stojí ve skutečnosti hotel, kde tvůrci během natáčení bydleli. (Taninaca)