Ctihodný občan

Ctihodný občan

• Austrálie

Law Abiding Citizen

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

• DaViD´82

Na vědomí všem ctihodným občanům se dává, že Foxx je zde sympatický asi jako libovolný tuzemský politik a Butler se ani nenamáhal svou postavu obdařit charismatem potřebným k tomu, aby z něj šel náležitý respekt. A jako by to nestačilo, tak se při psaní tohoto odvaru z prvního Saw tvůrci špatně podívali do výkladového slovníku a spojení "šokojící zvrat" zaměnili s "kravina na n-tou".(23.1.2010)

Na jednu stranu průměrnej thriller, kterej má k dokonalosti a napětí hodně daleko a moc jsem nepochopil, jak šlo přšhlídnout giga dělo na hřbitově mezi hrobama, ale na stranu druhou to, jakým způsobem to je vyprávěný a jaký netradičním a drsným směrem se to ubírá, to dokáže hodně potešít. Akorát škoda, že Butler se tak nějak musí furt tváří stejně, ať už hraje cokoli a sem ten jeho divnej škleb fakt nesedne, narozdíl třeba od 300.(5.12.2009)

Vzdy mam pri filme nejake ocakavania a v tomto pripade som si myslel, ze sa to bude uberat podobnym smerom, ako aj thriller ROZSUDOK SMRTI (2007) s Kevinom Baconom, kde hlavny hrdina zobral spravodlivost do vlastnych ruk a vrahom sa jednoducho pomstil sam. Lenze v tomto filme ubehlo hned 10 rokov a tak som len cakal, co ten Gerard Butler ako pomstu prichystal. Nechcem nic prezradzat, ale len moj osobny pocit, ze sympatie k hlavnemu hrdinovi zacali s pribudajucimi minutami klesat, aj ked bol jeho plan dokonaly, avsak z mojho pohladu prehnany a slo to az prilis daleko. Avsak ako film ma velmi bavil a preto ma u mna jasnych 80%. ________ Jamie Foxx - (Nick Rice) +++ Gerard Butler - (Clyde Shelton) +++ Colm Meaney - (Detektiv Dunnigan) +++ Bruce McGill - (Jonas Cantrell) +++ Leslie Bibb - (Sarah Lowell) +++ Michael Irby - (Detektiv Garza) +++ Produkcia: Gerard Butler +++(26.12.2011)

Gerard Butler napravuje skorumpovaný právny systém a to s takou charizmou postavy že prekonáva svojho linajkového Leonidasa ľavou zadnou. Logika, logika, logika. To je slovo ktoré zaznie v každom komente k tomuto filmu. Ale prečo neprižmúriť jedno oko a nenechať sa unášať prešpekulovanou pomstou a po Vyjednávačovi ďalším podareným zárezom F. Gary Graya.(8.11.2009)

Filmy o pomste mám rád a poviem na rovinu, že som čakal niečo v štýle Rozsudku smrti s K. Baconom. Scény vyvraždenia rodiny bývajú v podobných filmoch naozaj silné, preto ma dosť zaskočilo ako rýchlo a bez emócií to bolo v úvode vybavené. Nakoniec to nebol zlý film, ale množstvo plánov , ktoré vždy vychádzajú na 100% , to je trošku nedôveryhodné. Chýbala mi tam improvizácia, zmena niečoho, čo nevyšlo podľa jeho predstáv, jednoducho vždy sa niečo poserie. Tu nič. Takto to vyznelo dosť nereálne. Režisér mal dobrý úmysel, veď kto by nechcel zraziť na kolená tento systém / u nás je to ešte horšie/, ale v momentoch, keď by ste mali byť na 100% zžitý s hlavným hrdinom, som zrazu začal pochybovať, či tých štátnych úradníkoch nezabil priveľa. Pochybnosti o jeho spravodlivej pomste vyvoláva najmä zbytočná smrť Foxxovej asistentky, ktorá vlastne bola na jeho strane...60-70%.(12.9.2010)

• - Režisér se rozhodl použít Del Frisco's Double Eagle Steakhouse k objednání Clydova oběda do věznice, poté co se zde několikrát během natáčení stravoval. Zde také byla i filmová after-party. (c.tucker)

• - Nick (Jamie Foxx) jednou Clydea (Gerard Butler) nazve "Clive". (KucC)

• - Gerard Butler byl původně připravený hrát Nicka Rice, ale Jamie Foxx zavolal producentům a zeptal se, zda by Gerard nemohl hrát Clyda Sheltona, a on Nicka. Když to producenti řekli Gerardu Butlerovi, nadšeně souhlasil. (Taninaca)