Ctihodný občan

Ctihodný občan

• Austrálie

Law Abiding Citizen

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

Gerard Butler tento rok potřetí, potřetí jinak, ale potřetí vlastně úplně stejně. Zručně, hodně zručně a sofistikovaně vytvořený thriller, který stoupá i padá na hlavní postavě. Díky jeho úsměvu a přirozenému šarmu s ním divák sympatizuje celou dobu (ač by neměl), ale na vyšinutého magora fakt ještě nedozrál, díky tomu je film chladný, bez emocí.(6.12.2009)

Slušný drama. Proč by ne. Sice jsem od toho čekal trošičku něco jinýho a nakonec to, co jsem chtěl, dostal během čtvrt hodiny. I tak to ale nevadí. Samotný průběh byl taky dost zajímavý, jen si budu stát za tím, že Gerard Butler není natolik dobrý herec, aby dokázal hrát vyšinutýho psychopata a že tady ho hrát měl. Pár scén mu to muselo dát za pravdu. Přitom ho ale mám stejně rád. Sice ze sebe nevytáhnul maximum, neměl ty oči vraha ani nenasadil děsuplný výraz. Stejně mě to bavilo a vydržel jsem v klidu až do konce.(31.12.2009)

• DaViD´82

Na vědomí všem ctihodným občanům se dává, že Foxx je zde sympatický asi jako libovolný tuzemský politik a Butler se ani nenamáhal svou postavu obdařit charismatem potřebným k tomu, aby z něj šel náležitý respekt. A jako by to nestačilo, tak se při psaní tohoto odvaru z prvního Saw tvůrci špatně podívali do výkladového slovníku a spojení "šokojící zvrat" zaměnili s "kravina na n-tou".(23.1.2010)

Ten film je rozhazující. Nejen, že je rozpačitým mixem více žánrů, konec působí nemístně utnutým dojmem, ale co mě hlavně připravilo o chuť hodnotit čtyřma * - (SPOILER) postava Butlera se zhruba v půlce filmu radikálně změní z raněného a oprávněně jednajícího tatínka na přepálenýho terminátořího supermozka (/SPOILER), a to je jak rána ocelovou pěstí do držky plný americkýho úsměvu. A vůbec, časem je to tak neuvěřitelný, až už to fakt vůbec není uvěřitelný. Nicméně, aby to nebylo jen hanění, tak nutno říct, že jsem se opravdu nenudil a že je tu jedna brilantní vražda (ubodání do krku na jeden záběr).(20.7.2011)

[imdb: 7.3/10] | me: Kvalitný rozbeh, zaujímavý dej, ktorý ponúka priestor na premýšlanie nad množstvom spôsobov konania a realizácie postupov hlavného hrdinu, ALE rozuzlenie je nereálne a záver zdrvujúci. Tak ako má celý film dobrý spád a všetko podstatné je zahalené rúškom tajomstva, napätia a správnej dávky brutality, tak sa celá nadobudnutá atmosféra stratí v čitateľnosti záveru (čo dosť znechutí.) Nereálnosť rozuzlenia by nebola prekážkou ak by to celé nezbehlo do proamerického ladenia a už spomínaného konca, "vďaka" ktorému dávam 3 a pol *.(18.1.2010)

• - Natáčanie odštartovalo v auguste 2008, v okolí Philadelphie. (Greenpeacak)

• - V jednu chvíli se měl režie ujmout Frank Darabont. (Caszidy)

• - V scéne na cintoríne vyradí Clyde EMP (elektro-magnetický pulz) všetku techniku v okolí. Napriek tomu je vysielačka v aute funkčná. (Jumar)