Ctihodný občan

Ctihodný občan

• Austrálie

Law Abiding Citizen

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

"Někdy je malá spravedlnost lepší, než žádná." Tak tuhle větu nechtěl slyšet Ctihodný občan Clyde, kterému zabili ženu a dítě. A jak to tak bývá, naštvaný manžel a otec chce odpl… ne, on nechce odplatu, chce spravedlnost. A chce naučit lidi, jak se mají chovat. Takhle nějak by se dal celý film popsat. Ten, jenž má v některých momentech neuvěřitelné tempo (hlavně začátek byl pro mě šokem, že jsme šli rovnou na věc). Co je mi nanejvýše sympatické není jen obsazení, ale i chytrý scénář, který dává konečně ten správný prostor pro Gerarda Butlera. Možná, že konečně některé přesvědčil, že zvládne i náročnější role. Já to o něm věděl už z jiného filmu (Milý Frankie). Ale musí se nechat, ani Jamie Foxx nebyl špatný, fakt že ne. Ctihodný občan se tak na první pohled může jevit jenom jako pouhá kombinace Saw a Prison Breaku (jak trefně poznamenal choze) ale má něco, co ty dva projekty nemají. Fakt vypointovaný konec. (Nemluvím o Saw 1 a první sérii Prison Breaku). Nedělá mi problém 4,5 * zaokrouhlit nahoru.(5.12.2009)

Tvrdý, s ničím se nepárající thriller, plný opravdu nechutných drastických, někdy až černohumorných scén s charismatickým Gerardem Butlerem, kterého něco opravdu nasralo (Zase??) a rozhodl se s pár lidmi trochu zacvičit. A začal to dělat v opravdu grandioznim stylu podobném tomu z The Dark Knighta. Celé město v panice, spravedlnost v rozkladu a to vše musí vyřešit jeden ne už tak charismatický Jamie Foxx, který i po deseti letech vypadá úplně stejně. Ano, byly tam nějaké ty nesmysly, logické chybičky a další chybičky, ale jinak to dělá čest žánru. závěrečná pointa mi přišla jemně vycucaná z prstu a ne tak dobrá jakou jsem čekal, ale poslední záběry s Butlerem byly nádherné. V celku tedy ničím neurážející ale ani ničím novátorský thriller ve stylu revenge movies.. normální 4(31.1.2010)

Ctihodný občan měl velmi vysoký potenciál, zprvu se mi dokonce i zdálo, že se mu jej daří skvěle využít. Bohužel se ale brzo ukáže, že je to pouze slušně odsýpající thriller, který se snaží tvářit chytře (a do určité míry se mu to daří), ale skutečnost je jiná. Scenárista se očividně vzdal snahy spoustu věcí jakkoli osvětlit, spokojil se s principem deus ex machina... A prohlášení, že v inteligentním snímku nemusí být inteligentnímu divákovi vše polopaticky vysvětleno, neboť by si to měl být schopen vyložit sám, neobstojí. Solidní zábava, ale raději nad ní moc nešpekulovat.(5.12.2009)

Na spoustu filmů, které jsem v životě viděl, si následující den ani nevzpomenu, ale na Ctihodného občana nikdy nezapomenu. Důvodem je scéna v soudní síní, u které jsem se mohl souhlasně ukývat k smrti. Ani kdyby snímek už nic dalšího nepředvedl, tak bych stejně dal za pět, ale já se bavil skoro celou dobu. Sice jsem fandil nesprávné straně, ale já prostě jsem ctihodný občan a vyčůranost právního systému mi leze krkem. Jdu zabít pár šmejdů, kteří ohýbají zákon dle svých potřeb.(23.8.2011)

Je to celkom dobrý kriminálny thriller. Má výborný príbeh o mužovi, ktorému dvojica zločincov zavraždí jeho ženu a dieťa, pričom sú obaja zatknutý, ale vinou nespravodlivého súdneho systému sa jeden z nich už čoskoro dostane na slobodu. Lenže s tým sa muž nehodlá zmieriť a keďže má dostatok financií a skúseností z vládnych operácií, po desiatich rokoch spustí svoju pomstu nielen na zločincoch, ale aj na celom systéme, no skúsený žalobca urobí všetko preto, aby ho zastavil. Spracovanie je celkom slušné, tématika pomsty ma snáď nikdy neprestane baviť, pričom tentoraz je to znovu podané trochu inak. Samotný pomstiteľ je všetkým známy už od začiatku, no hlavne je väčšinu času uväznený a jeho protivníkmi sú ľudia dodržiavajúci zákon, takže sa ho snažia dostať legálnou cestou. Dej je po celý čas dostatočne zábavný a aj dosť dynamický, dobre podaná je samotná konfrontácia medzi žalobcom a hlavným hrdinom, pričom ma zaujalo, že ten začína ako čisto kladná postava a časom je už braný ako záporák, ale aj napriek tomu som mu stále fandil, keďže vo filme je skutočne radosť pozerať na to, ako jeden človek je vždy krok pred ostatnými a dokáže robiť problémy prakticky celému systému, aj keď to stojí životy nevinných. Len ma mrzí, že film nie je ani zďaleka tak inteligentný, ako sa snaží tváriť, keďže sa časom všetko ukáže ako dosť hlúpe, obzvlášť vysvetlenie spôsobov konania hlavnej postavy a aj záver je až príliš umelý, ale keď sa nad to povznesiem, nemám väčší problém, hlavne, že sa na to po celý čas dobre pozerá. Čo sa týka akcie, kvôli uväzneniu hlavnej postavy musí byť dosť odlišná, než je bežné, keďže v tomto prípade zabíja takmer vždy na diaľku, ale aj tak jednotlivé situácie dokážu zaujať a u mňa jasne vedie drsná pomsta vrahovi a scéna s mobilom. Herecké obsadenie je výborné, skvelý Gerard Butler, Jamie Foxx ako žalobca, k tomu potešia aj Colm Meaney, Bruce McGill, Leslie Bibb, ale s nikým nemám problém. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, určite to mohlo byť inteligentnejšie, atmosférickejšie a napínavejšie, ale pre potreby filmu mi aj tento štandard vyhovuje. V rámci podobných filmov je množstvo kvalitnejších predstaviteľov, ale aj Ctihodný občan je solídna zábava, na ktorú sa dá pozrieť aj viackrát. 74%(1.10.2013)

• - Ve scéně, kdy starostka (Viola Davis) dělá z Nicka nového státního návladního, je muž držící bibli opravdový starosta města Filadelfie (Michael Nutter), který funkci zastával v době natáčení. (c.tucker)

• - Režisér se rozhodl použít Del Frisco's Double Eagle Steakhouse k objednání Clydova oběda do věznice, poté co se zde několikrát během natáčení stravoval. Zde také byla i filmová after-party. (c.tucker)

• - Natáčelo se ve skutečném vězení. (Taninaca)