Ctihodný občan

Ctihodný občan

• Austrálie

• Nizozemsko

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

Se vysokému hodnocení vlastně ani moc nedivím - představa, že jeden chlap přelstí a zbortí celý závadný právní systém, je kdekomu pochopitelně příjemná. Už jen proto, že nejčastějším odbojem průměrného člověka jsou zanícené nadávky u večerních zpráv (čímž v žádném případě neříkám, že by měl někdo nafasovat útočnou helikoptéru a zaútočit na sídlo vlády). Ctihodný občan je jinak docela povedenou záležitostí, protože má atraktivní námět, dva kvalitní herce v ústředních rolích a napínavou první polovinu. Nosná myšlenka filmu je ožehavá a navzdory minimálně věrohodnému provedení k zamyšlení - asi - nutí (emoce vs. činy, právo vs. spravedlnost, přiměřenost a ospravedlnitelnost trestu, všeobecné hledání pomyslné hranice, co je a není správné). Nic se však nemění na brutální přestřelenosti druhé půle příběhu, kdy jde logika do kopru a z ctihodného Butlera se stává spíše nezastavitelný hi-tech teroristický psychopat. Celá linie s vězením je přitažená za vlasy a kromě jednoduché otázky, PROČ to vlastně ten frajer dělá tak, jak to dělá, se nabízí i otázka, jak mu to mohlo všechno tak hladce projít. Jediná správná odpověď: Je to jen film. Navíc od scenáristy, který napsal Equilibrium a Ultraviolet...(24.12.2014)

• Arachneuss

V třech čtvrtinách filmu pronese postava Gerarda Butlera: „Zatím jsem se jenom rozehříval." a divák při těchto slovech začne očekávat nějaké mega destrukční zakončení, jen aby dostal jedno velké.... nic. Posledních třicet minut dosavadní dění tak otřesně převrátí a překombinuje, že z hodného otce rodiny se znenadání stává záporák a ze zlého advokáta hrdina roku, takže jakékoliv šance o vžití se do jednoho z nich jsou ty tam. O (ne)logičnosti finálního "zvratu" se nemá smysl rozepisovat. Po (opravdu blbém) konci se pak pouze sám sebe ptám, zda-li náhodou nemají oba herci zaplatit hypotéku na dům či leasing auta... Jinak totiž nevidím důvod, proč do téhle rutině zrežírované taškařice lezli. Při závěrečných titulcích mi v hlavě vyvstaly pouze dvě otázky: 1. Proč já hlupák si to sehnal v Blu-Ray kvalitě? 2. Jaké z filmu plyne ponaučení, pokud vůbec?(11.2.2010)

"Někdy je malá spravedlnost lepší, než žádná." Tak tuhle větu nechtěl slyšet Ctihodný občan Clyde, kterému zabili ženu a dítě. A jak to tak bývá, naštvaný manžel a otec chce odpl… ne, on nechce odplatu, chce spravedlnost. A chce naučit lidi, jak se mají chovat. Takhle nějak by se dal celý film popsat. Ten, jenž má v některých momentech neuvěřitelné tempo (hlavně začátek byl pro mě šokem, že jsme šli rovnou na věc). Co je mi nanejvýše sympatické není jen obsazení, ale i chytrý scénář, který dává konečně ten správný prostor pro Gerarda Butlera. Možná, že konečně některé přesvědčil, že zvládne i náročnější role. Já to o něm věděl už z jiného filmu (Milý Frankie). Ale musí se nechat, ani Jamie Foxx nebyl špatný, fakt že ne. Ctihodný občan se tak na první pohled může jevit jenom jako pouhá kombinace Saw a Prison Breaku (jak trefně poznamenal choze) ale má něco, co ty dva projekty nemají. Fakt vypointovaný konec. (Nemluvím o Saw 1 a první sérii Prison Breaku). Nedělá mi problém 4,5 * zaokrouhlit nahoru.(5.12.2009)

• Isherwood

Fúze klasických ‚revenge movies‘ s moderními hi-tech hračkami slibovala hory doly, aby nakonec zaostala i za slibem samotným. Může za to Grayovo rutinérství, které v akční poloze nepřekračuje rozsah traileru, a Wimmerova myšlenková kastrace, snažící se spájet motivy pomsty (na kom a proč má být vlastně vykonána?), obžaloby soudního systému i rodinného dramatu, tak neobratně a zoufale, až podezřívám střihače ze sabotáže, jejímž výsledkem je půlhodina filmového materiálu zmizelá v nenávratnu. Ten film nemá gradaci, logický spád a o napětí škoda mluvit. Jen pár bouchacích aut, zachmuřeného Butlera (plus), slizkého Foxxe (poslední plus) a status nejprofláklejší šance roku.(9.12.2009)

• DaViD´82

Na vědomí všem ctihodným občanům se dává, že Foxx je zde sympatický asi jako libovolný tuzemský politik a Butler se ani nenamáhal svou postavu obdařit charismatem potřebným k tomu, aby z něj šel náležitý respekt. A jako by to nestačilo, tak se při psaní tohoto odvaru z prvního Saw tvůrci špatně podívali do výkladového slovníku a spojení "šokojící zvrat" zaměnili s "kravina na n-tou".(23.1.2010)

• - Natáčelo se ve skutečném vězení. (Taninaca)

• - Režisér se rozhodl použít Del Frisco's Double Eagle Steakhouse k objednání Clydova oběda do věznice, poté co se zde několikrát během natáčení stravoval. Zde také byla i filmová after-party. (c.tucker)

• - Ve filmu malou roli ztvárnil i režisér F. Gary Gray. Objevil coby detektiv, který přinese úředníkům důkazy včetně láhve s nápisem "Can't fight fate". (Narcis)