Ctihodný občan

Ctihodný občan

• Austrálie

Law Abiding Citizen

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

S osudem nemůžeš bojovat !!.... Vražda. Soud. Právní systém je chorý a zkorumpovaný. Zlo poráží dobro. Je čas na vzpouru! Je zatraceně dobře, že při kácení lesa létají třísky! Souhlasím, že spravedlnost by měla být tvrdá a měla by bolet. Taktéž G. Butler je pro mě (na rozdíl od Foxe) chlapem, který utáhne film. Škoda, že se u toho nesmí zbytečně přemýšlet - proč a jak a jestli vůbec. Znáte to. Přitom nosná myšlenka není špatná a nutí mně zamyslet se nad Clydeho činy, které jako by vycházeli z celkové politiky USA. A kdyby neodflákli finále, mohli jsme se bavit o dokonale zábavném filmu. Škoda, protože já se ¾ bavil. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(7.12.2009)

Jigsaw v porovnání s Clydem působí, co se příprav týče, jako uschlý sáček vylouhovaného čaje. Když si uvědomím, co všechno tenhle řízek zvládnul, je mi jasné, že má v občance psané místo narození: planeta Krypton. Tohle už je skoro absurdní. Na druhou stranu přiznávám, že v koutku duše žeru, jak jsou tyhle ústřední postavy (Clyde nebo právě Jigsaw ze Saw) vždycky o kus napřed před ostatními. Jinak si nestěžuji, herci dost dobří, s řadou brutalit se dostavilo skoro i nevolno, napětí a jeden megaúlek, závěr není ani moc vygradován a navíc jej lze odhadnout o několik minut dřív, než se stane skutečností. Gary Grey neurazil, ale ani nenadchnul. 70% 50 miliónů dolarů(rozpočet)/120 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/10 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(5.9.2010)

• akisha

Divnost. Líp se to charakterizovat nedá. Nesympatický postavy, z komorní pomsty rovnou ke globálnímu vyřizování účtů. Butlerova příprava na akci (ten skok o 10 let mě dost zmátl) a ta jeho schopnost geniálního plánování, ze který mohla bejt dost zajímavá odbočka, zde vůbec není rozpracována a rozhodně by to víc zaujalo, než s čím nakonec tvůrci vyrukovali. A Butler - ze začátku s ním divák soucítí - se vzápětí divákovi odcizí, protože úplně zmagoří. Jedinej, kdo se mi líbil, byla Leslie Bibb. SPOILER - a s tím tajným vchodem do vězení, co to jako bylo? silně mi to připomínalo něco na způsob útěku z pevnosti If - KONEC SPOILERU. Jediný plus bylo, když se kdesi u závěru Butler s falešným vousem blýskne nefalšovaným Leonidovým úsměvem.(12.8.2010)

Ctihodný občan měl velmi vysoký potenciál, zprvu se mi dokonce i zdálo, že se mu jej daří skvěle využít. Bohužel se ale brzo ukáže, že je to pouze slušně odsýpající thriller, který se snaží tvářit chytře (a do určité míry se mu to daří), ale skutečnost je jiná. Scenárista se očividně vzdal snahy spoustu věcí jakkoli osvětlit, spokojil se s principem deus ex machina... A prohlášení, že v inteligentním snímku nemusí být inteligentnímu divákovi vše polopaticky vysvětleno, neboť by si to měl být schopen vyložit sám, neobstojí. Solidní zábava, ale raději nad ní moc nešpekulovat.(5.12.2009)

Tak brutálně scenáristicky překombinovaný film, to aby si divák ukroutil hlavu z toho neustálého divení se. Thriller o prohnilosti a zakonzervovanosti amerického (nejenom právního) systému, který stojí na zemi jen jednou (a to ještě tou kulhající) nohou. Je to vlastně takový klasický snímek o pomstě, a to rozhodně za každou cenu. Tomuhle filmu by se ale hodilo spíš než označení thriller přiřazení do ranku sci-fi, tak moc je místy přitažený za vlasy a tak moc jsou dovednosti jednoho z hlavních hrdinů neuvěřitelné. Škoda, že namísto supermana nejednal alespoň občas trochu více jako obyčejný člověk... Paradoxní je, že ve výsledku je tohle patrně vážně míněné drama se závažným společenským problémem v podtextu nejvíce blízké a podobné čistě mainstreamovému seriálu Útěk z vězení, který chce jen a pouze nenáročně bavit...(18.7.2010)

• - Ve scéně, kdy starostka (Viola Davis) dělá z Nicka nového státního návladního, je muž držící bibli opravdový starosta města Filadelfie (Michael Nutter), který funkci zastával v době natáčení. (c.tucker)

• - Nick (Jamie Foxx) jednou Clydea (Gerard Butler) nazve "Clive". (KucC)

• - V rané fázi projektu se zvažovalo obsazení Catherine Zeta-Jones. (Caszidy)