Ctihodný občan

Ctihodný občan

• Austrálie

Law Abiding Citizen

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

"Někdy je malá spravedlnost lepší, než žádná." Tak tuhle větu nechtěl slyšet Ctihodný občan Clyde, kterému zabili ženu a dítě. A jak to tak bývá, naštvaný manžel a otec chce odpl… ne, on nechce odplatu, chce spravedlnost. A chce naučit lidi, jak se mají chovat. Takhle nějak by se dal celý film popsat. Ten, jenž má v některých momentech neuvěřitelné tempo (hlavně začátek byl pro mě šokem, že jsme šli rovnou na věc). Co je mi nanejvýše sympatické není jen obsazení, ale i chytrý scénář, který dává konečně ten správný prostor pro Gerarda Butlera. Možná, že konečně některé přesvědčil, že zvládne i náročnější role. Já to o něm věděl už z jiného filmu (Milý Frankie). Ale musí se nechat, ani Jamie Foxx nebyl špatný, fakt že ne. Ctihodný občan se tak na první pohled může jevit jenom jako pouhá kombinace Saw a Prison Breaku (jak trefně poznamenal choze) ale má něco, co ty dva projekty nemají. Fakt vypointovaný konec. (Nemluvím o Saw 1 a první sérii Prison Breaku). Nedělá mi problém 4,5 * zaokrouhlit nahoru.(5.12.2009)

Vždycky zamrzí, když film, který skutečně může být chytrý, se nakonec ukáže jako, ehm, ne tak chytrý... Námět je výborný, rozehrání zajimavé, ještě i realizace prvních částí plánu je působivá a poutavá, jenže gradace filmu jde tvrdě proti logice, ba dokonce vysvětlení některých kousků chybí úplně (speciálně tato rezignace scenáristy na jakékoliv ospravedlnění své "fantazie" mě mrzí nejvíc). Přesto bych však šel sám proti sobě a svému filmového zážitku, kdybych neoznačil Ctihodného občana za film zábavný a celkově vzrušující, navíc s výborným výkonem Foxxe a ucházejícího Butlera. Na nižší hodnocení se ale opět dostávám díky triviální režii, zejména způsob primitivního zaostřování kamery na jednu určitou vzdálenost (jeden detail, kterému máme právě věnovat pozornost) tak, aby se nikdo nemusel srát s mizanscénou a zbylou plochou obrazu, mi přijde poněkud neumělecký a konzumně orientovaný... 7/10(1.12.2009)

Ale ano, pacilo. Nemozem sa stazovat. Cely film mal svizne tempo, zaver sice trochu pokulhaval, ale za to, ze som sa ani raz nepozrela na hodinky, za to, ze mam rada Gerarda a aj Jamieho a za to, ze som Ctihodnemu obcanovi drzala palce, nech to tam vsetko zrovna so zemou, tak preto si film zasluzi 4 hviezdy :)(5.12.2009)

Svižné, hravé, s premyslene dávkovanými informáciami. Prinajmenšom pre prvú cca hodinu to platí. Potom sa to začne rozpadávať a rozuzlenie nie je ani tak nelogické, ako skôr brutálne pritiahnuté za vlasy. Ale aj tak som sa bavil výborne - hlavne vďaka Butlerovi, ktorý Foxxa prevalcoval na celej čiare. 7/10 a moja slabosť pre nekompromisne krvavé scény to zaokrúhli hore.(10.12.2009)

Gerard Butler napravuje skorumpovaný právny systém a to s takou charizmou postavy že prekonáva svojho linajkového Leonidasa ľavou zadnou. Logika, logika, logika. To je slovo ktoré zaznie v každom komente k tomuto filmu. Ale prečo neprižmúriť jedno oko a nenechať sa unášať prešpekulovanou pomstou a po Vyjednávačovi ďalším podareným zárezom F. Gary Graya.(8.11.2009)

• - V scéne vo väzení pri jedle počúva Clyde Shelton (Gerard Butler) pieseň "Eminence Front" od anglickej rockovej skupiny The Who. (RominGusto)

• - Natáčelo se ve skutečném vězení. (Taninaca)

• - V jednu chvíli se měl režie ujmout Frank Darabont. (Caszidy)