Ctihodný občan

Ctihodný občan

• Austrálie

Law Abiding Citizen

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

• gudaulin

Ano, to si zase jednou zaplavu proti proudu...:-) Ctihodný občan má sice rutinní režii, nevýrazného záporáka a nesympatického hrdinu, z jehož hodnotového žebříčku a kariérismu by se mohl slabším povahám zvednout žaludek, nicméně to všechno stále stačí na slušné tři hvězdičky. Jenže tu máme ještě scénář, který je nerealistický, megalomanský, mnoho zásadních momentů neřešící, ale především v celkové konstrukci hloupý. Rozdíl mezi kvalitním thrillerem a Ctihodným občanem je stejný jako rozdíl mezi Zinnemannovým Dnem šakala a jeho americkým remakem z roku 1997. Vrazíme tam nějaká high-tech udělátka, pár šokujících zvratů a přiměřenou dávku brutality, no a výsledek se určitě dostaví. V praxi pak divák čelí situacím, kdy terorista umístí bombu, kterou má odpálit mobilem, a míisto, aby ji skutečně odpálil a potěšil se tak likvidací svých obětí, odkráčí si domů, aby jeho protihráč tašku s náloží, o které pro změnu ví, že může být kdykoli odpálena nebo náhodně vybuchnout, stihl dopravit do teroristovy ložnice a škodolibě se tak mohl těšit, jak terorista vynáší ortel sám nad sebou... Celkový dojem: 25 %.(5.3.2010)

Veliká škoda dřívějšího odhalení pointy. Takto se film bohužel nemůže řadit k nečekaným peckám typu Sedm nebo Obvyklí podezřelí. Tady prostě skandální závěr příjde o nějakých 20 minut dříve než by člověk chtěl. Ale jinak se jedná o luxusní podívanou. Celý film jsem nepokrytě fandil Butlerovi a jeho zvrhlému plánu udělat z těch krys, co nám vládnou a řídí naše osudy za vidinou vlastního zviditelnění, sekanou. Režisér tedy naprosto oprávněně ukazuje zvrhlost dnešního práva, kdy se dá domluvit za přiznání prakticky cokoliv. Jenom dobře že zde existují takoví Sheltonové, kteří nad těmito věcmi nemávnou rukou, ale jdou s tím sakra něco udělat! Jednu chvíli sem si nemohl odpustit srovnávat film se Saw, ale naštěstí mě ta myšlenka opustila. PS: Dovětek: v roce 2018 se o zase až tak luxusní záležitost nejedná. Foxx nehraje moc dobře a že je Butler kopyto jsem zjistil už někdy 5 let zpátky. Režisér F. Gary Gray není bůhvíjaký kouzelník. Ctihodný občan je takový hodně jednoduchý film. 60%(2.1.2010)

Gerard Butler tento rok potřetí, potřetí jinak, ale potřetí vlastně úplně stejně. Zručně, hodně zručně a sofistikovaně vytvořený thriller, který stoupá i padá na hlavní postavě. Díky jeho úsměvu a přirozenému šarmu s ním divák sympatizuje celou dobu (ač by neměl), ale na vyšinutého magora fakt ještě nedozrál, díky tomu je film chladný, bez emocí.(6.12.2009)

"Někdy je malá spravedlnost lepší, než žádná." Tak tuhle větu nechtěl slyšet Ctihodný občan Clyde, kterému zabili ženu a dítě. A jak to tak bývá, naštvaný manžel a otec chce odpl… ne, on nechce odplatu, chce spravedlnost. A chce naučit lidi, jak se mají chovat. Takhle nějak by se dal celý film popsat. Ten, jenž má v některých momentech neuvěřitelné tempo (hlavně začátek byl pro mě šokem, že jsme šli rovnou na věc). Co je mi nanejvýše sympatické není jen obsazení, ale i chytrý scénář, který dává konečně ten správný prostor pro Gerarda Butlera. Možná, že konečně některé přesvědčil, že zvládne i náročnější role. Já to o něm věděl už z jiného filmu (Milý Frankie). Ale musí se nechat, ani Jamie Foxx nebyl špatný, fakt že ne. Ctihodný občan se tak na první pohled může jevit jenom jako pouhá kombinace Saw a Prison Breaku (jak trefně poznamenal choze) ale má něco, co ty dva projekty nemají. Fakt vypointovaný konec. (Nemluvím o Saw 1 a první sérii Prison Breaku). Nedělá mi problém 4,5 * zaokrouhlit nahoru.(5.12.2009)

Fanynky "pro přátele Jerryho" Butlera se konečně dočkaly, z jejich objektu touhy se stal regulérní bůh. Co bůh, kříženec Chucka Norrise se Zlatanem Ibrahimovičem. Má tuny peněz, je expert na zabíjení na dálku, a v jednom člověku zastane práci celé hordy profesionálních vrahounů:) Jo a měl by taky vzbuzovat soucit, protože utrpěl hroznou ztrátu a systém s ním vyjebal. Jamie Foxx je proti němu jen klasickým šablonovitým politikařícím Asistentem Distrikta Etornyho (abych držel českou "překladatelskou" tradici), který trousí prázdné kydy slyšené za posledních padesát let asi tak padesáttisíckrát. Mix "gonna get those bitches a svoji spravedlivou pomstu na systému" a jisté mysterióznosti umírá na vykrvácení z děr ve scénáři, který se bohužel jaksi rozlomil vejpůl a nic nedotáhl do toho správného konce. Do poloviny filmu se nám totiž rýsuje slušné kontroverzní - byť krapet moc na efekt a za každou cenu na krev - kriminální drámo, ale pak se to zvrhne v regulérní fantastiku. G. Butler s J. Foxxem holt nejsou S. L. Jackson s K. Spaceym, a F. Gary Gray holt není dost silná režisérská osobnost, aby dokázal šílenství Kurta Wimmera vykompenzovat, a aby z toho byl pořádný thriller. Škoda, kdyby z toho byla další Ultraviolet, a Butler měl fialové háro, byla by to aspoň sranda, a konečně bychom se dočkali té krve, kterou ze svého pseudokomiksu Wimmer laboratorně odpreparoval:P 60% a víc ani ň.(6.9.2011)