Ctihodný občan

Ctihodný občan

• Austrálie

Law Abiding Citizen

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2009, 109 min (Director's cut: 118 min)

Bez zbytečných kudrlinek jdeme rovnou na věc. Moc sympatické, jak tvůrci celou hru rozehráli. Rutinér se světlými momenty (Vyjednavač) F. Gary Gray vzal příběh vykonavatele pomsty pěkně od podlahy a charismatický Gerard Butler dodal postavě, která se stala obětí systému, na alespoň nějaké věrohodnosti. Scénář rozhodně nepatří k nejchytřejším, ale nikdo nemůže kdákat, že by věděl pointu po pár desítkách minut. Law Abiding Citizen si navíc na nic nehraje, prostě chce diváka dostat do varu. Nicméně tahle provařená jednohubka začala asi takhle. Během jednoho poklidného večera se rozrazí dveře a ozbrojení muži vám navždy vezmou milovanou ženu a malou dcerku. Představa, že by mohli vyklouznout bez trestu je pro Clydea Sheltona doslova zničující, jenže právní systém skutečně selže a zahořklý Clyde po deset dlouhých let osnuje pomstu. Promyslí každý detail, naplánuje každý krok. A rafinované mordy všech, kteří tehdy volili snadnější cestu, mohou začít. A s tím i řada „šokujících“ odhalení, která chtějí trumfnout ta předešlá a připravovat si ornou půdu pro další kulišárny. Ne vždy se to podaří.. jenže já se chtěl jen bavit a toho se mi dostalo měrou vrchovatou!! Na udičku jsem se několikrát chytil a svět se nezboří, když jsem si to pro jednou užil!!(24.1.2010)

Ctihodný občan měl velmi vysoký potenciál, zprvu se mi dokonce i zdálo, že se mu jej daří skvěle využít. Bohužel se ale brzo ukáže, že je to pouze slušně odsýpající thriller, který se snaží tvářit chytře (a do určité míry se mu to daří), ale skutečnost je jiná. Scenárista se očividně vzdal snahy spoustu věcí jakkoli osvětlit, spokojil se s principem deus ex machina... A prohlášení, že v inteligentním snímku nemusí být inteligentnímu divákovi vše polopaticky vysvětleno, neboť by si to měl být schopen vyložit sám, neobstojí. Solidní zábava, ale raději nad ní moc nešpekulovat.(5.12.2009)

Vůbec jsem nevěděl o čem film je a bylo to tak dobře. Čim míň o Ctihodném občanovi člověk ví, tím více si ho užije. Boj se spravedlností umí být krutý, zvlášť když se nebojuje o spravedlnost samotnou, ale o dokázání viny. Gerald Butler je rozhodně vinnen svou prozíravostí a nepředvídatelností, přičemž jsem mu věřil každý jeho skutek a ačkoliv se občas scénář topil v naprosto nesmyslném zabíjení, film si udržel tempo až do konce a pomalu poodhoval, čeho všeho je hlavní postava vlastně schopna. Skvělé a zároveň pohaté na zamyšlení o (nejen) americké legislativy, ačkoliv se rozhodně nejedná o nějaké intelektuální pokoukání...94%(1.1.2016)

Na jednu stranu průměrnej thriller, kterej má k dokonalosti a napětí hodně daleko a moc jsem nepochopil, jak šlo přšhlídnout giga dělo na hřbitově mezi hrobama, ale na stranu druhou to, jakým způsobem to je vyprávěný a jaký netradičním a drsným směrem se to ubírá, to dokáže hodně potešít. Akorát škoda, že Butler se tak nějak musí furt tváří stejně, ať už hraje cokoli a sem ten jeho divnej škleb fakt nesedne, narozdíl třeba od 300.(5.12.2009)

Nadprůměrný a promyšlený film včele s talentovaným Gerardem Butlerem. Celou dobu jsem ho hltala a žasla. O to víc jsem byla zklamaná koncem. Už se to párkrát stalo, že geniální film byl sražen nesmyslně jednoduchým závěrem. Tady to je ukázkový příklad. Jinak Butler opět skvělý! Zvládne každý žánr levou zadní. 4,5*(13.5.2011)

• - Gerard Butler byl původně připravený hrát Nicka Rice, ale Jamie Foxx zavolal producentům a zeptal se, zda by Gerard nemohl hrát Clyda Sheltona, a on Nicka. Když to producenti řekli Gerardu Butlerovi, nadšeně souhlasil. (Taninaca)

• - Režisér se rozhodl použít Del Frisco's Double Eagle Steakhouse k objednání Clydova oběda do věznice, poté co se zde několikrát během natáčení stravoval. Zde také byla i filmová after-party. (c.tucker)

• - V rané fázi projektu se zvažovalo obsazení Catherine Zeta-Jones. (Caszidy)