Reklama

Reklama

Černá sanitka

(seriál)
všechny plakáty
Drama / Komedie
Česko, 2008, 6 h 30 min (Minutáž: 26 min)

Předloha:

Petr Janeček (kniha)

Hrají:

Roman Zach, Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Ilona Holešínská, Bohumila Dolejšová, Kamil Pulec, Bohumil Klepl (více)
(další profese)

Epizody(15)

Černá sanitka je fáma, která byla populární v Československu v osmdesátých letech minulého století. Lidé si tehdy vyprávěli o tajemném sanitním voze černé barvy, který jezdí v noci a unáší děti a mladé lidi. Ti jsou usmrceni a jejich orgány pak prodává osazenstvo sanitky boháčům na Západě za účelem transplantace. Folklorista P. Janeček tuto rozšířenou pověru využil k pojmenování svých knih zabývajících se městskými legendami. Podle nich natočila Česká televize patnáctidílný seriál a my jsme pro Vás na závěr letošního roku vybrali čtyři z nich. (Česká televize)

(více)

Recenze (71)

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Myslím, že väčšina nepriaznivých hodnotení Černej sanitky pramení z nepochopenia. Toto nemal byť hororový seriál v americkom štýle, ale zdramatizovanie a následný rozbor mestských mýtov zozbieraných Petrom Janečkom. Predtým, než som seriál videla, poznala som už jeho rozhlasovú podobu, ktorá bola chudobnejšia o tú dramatizáciu, ale oveľa bohatšia na popisovanie variánt a pôvodu vymyslených legiend. Televízna má navyše pre zmenu konzultácie s rôznymi odborníkmi na relevantnú tému. Rozhlasová Sanitka však u mňa stále vedie. Pravdupovediac, aj moje hodnotenie zostáva na 3* len vďaka nie príliš zvládnutej hranej časti. Tá má mizerné tempo, mizernú réžiu a občas slušné herecké výkony. Na druhej strane vizuál televíznej Černej sanitky mi zo všetkého najviac pripomína ruskú Nočnú alebo Dennú hliadku, a to znamená, že je jednoznačne výborný :-) ()

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je trochu podceněné, nemyslíte? Černá sanitka je velezajímavý seriál, jak po stráne obsahové, tak po stránce formy. Urban legendy jsou hitem sami o sobě a ve spojení s tímto pořadem vytvářejí unikátní směsici něčeho jako Věřte nevěřte a jednoduchého dokumentu. Apropo na dokumentární druhé polovině není nic špatného. Naopak. Pokud by v pořadu byl jen samotný příběh a dál nic, tak by to bylo jen tuctové mystérium, jakých jsou tuny. Tohle to dostává na jinou úroveň. Samotné příběhy jsou na české poměry zvládnuty překvapivě dobře. Zaujala atmosféra příběhů jako je Stopař, Přicházejí s nocí (btw. to je ten nejtypičtější Věřte nevěřte příběh, který existuje) nebo Černá sanitka. Pobavily příběhy jako Revizor, Babička nebo Flirt s cizincem. Jsou tu slabší věci jako třeba Zelené nebezpečí, Krok do neznáma nebo Tenkrát na táboře, které působí tak nějak typicky česky, ale ani ty se nedostávají do podprůměrných hodnot. Celkově příjemné překvapení a Petr Janeček byl nejlepší! Nechte si tu kritiku, na jeho povinnou větu ("tohle je typická městská legenda, která k nám přišla...") v každém díle jsem se vždycky nejvíc těšil. ()

Reklama

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Zpočátku jsem Romana Zacha vnímal jako rušivý element. To jsem ještě netušil, kam se děj vrtne. Jsem trochu rozpačitý. Prolínání žánrů a snaha o originalitu se cení a do jisté míry musí uznat, že se to povedlo, nicméně kdyby šlo jen o vyprávěný příběh, byl bych spokojenější. Takhle se to ke konci utne a dokumentárně se kecá, což kazí celkový dojem. ()

Radko

všechny recenze uživatele

Videl som časť ZELENÉ NEBEZPEČÍ, kde ocko neúmyselne zjedol dcérami napečené marihuanové koláčiky. Bolože to smiechu po následnom uštipnutí exotickým pavúkom, ktorý vyliezol z obrovitej bytovej rastliny! V dokumentárnej časti som sa dozvedel zaujímavé bububu, že všetky voľne žijúce české pavúky sú jedovaté. Až také hrozné, ako to tu v komentároch a hodnoteniach čítam mi to neprišlo. Kolovrátkovo srandovné predvedenie mýtu samotného bolo síce o dosť slabšie oproti predlohe, ale stále pozerateľné bez väčšej ujmy. Rozbory mestských mýtov v knižke ma nedávno potešili tak, že sa nedočkavo teším sa na jej dve pokračovania - Černá sanitka: Druhá žeň a Černá sanitka: Třikrát a dost. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Fenomén městských legend má velký tvůrčí potenciál a potenciálně početnou divácku obec. Jenže mám pocit, že to tvůrci vzali ze špatného konce a především tím kvazidokumentárním apendixem každou historku spolehlivě zabili. Kdyby si nehráli na nějaké vysvětlování a natočili cyklus příběhů ve stylu Velmi uvěřitelných příběhů, mohlo jít o výborný počin. Celkový dojem: 35 %. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • V epizodě "Sama v autě" představuje na úvod průvodce (Roman Zach) rok, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o rok 2002. Když ale mladá dvojice vchází do kina, na dveřích můžeme vidět poutač na film Útěk do divočiny, který byl natočen až v roce 2007, tedy zhruba ve stejném období, kdy se natáčel seriál Černá sanitka. (Kirman)
  • Příběh o babičce, která zemřela při nákupech v německu, se má odehrávat v roce 1991. Rodina však vlastní vůz VW Passat B4 Variant a celníci Škoda Felicia Combi, které se v té době nevyráběly. (Martin_Happy)

Reklama

Reklama