Černá sanitka (TV seriál)

Drama / Komedie

Česko, 2008, 6 h 30 min (Minutáž: 15x30 min)

Předloha:

Petr Janeček (kniha)

Roman Zach, Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Ilona Holešínská, Bohumila Dolejšová, Kamil Pulec, Bohumil Klepl, Jitka Sedláčková, Tereza Voříšková, Eva Decastelo, Jakub Štěpán, Jana Vaculíková, Jiří Vyorálek, Zdeněk Žák, Martin Kopp, Rostislav Novák ml., Izabela Kapiasová, Martin Eugen Kulhánek, Jindřich Nováček, Zdeněk Suchý, Natálie Řehořová, Anna Fišerová, Jaroslav Kaňkovský, Radim Kalvoda, Jan Zadražil, Simona Babčáková, Martin Kavan, Ondřej Kavan, Antonín Duchoslav, Helena Dvořáková, Pavel Šimčík, Vlastina Svátková, Ivo Gogál, Emil Zajac, Pavel Nečas, Thomas Zielinski, Hana Sršňová, Václav Veselý, Zorita Azrak, Dana Sedláková, Ondřej Nosálek, Ivana Uhlířová, Jan Beneš, Luboš Veselý, Alena Ambrová, Eva Matalová, Libuše Billová, Leoš Juráček, Dita Hořínková, Roman Štolpa, Dany Mesároš, Libor Hruška, Johana Švarcová, Libuše Fanturová, Jan Novotný, Dalimil Klapka, Jiří Černý, Eliška Boušková, Martina Šťastná, Radovan Síbrt, Zora Valchařová-Poulová, Damián Vrbický, Eduard Jenický, Otta Tesař, Petr Bláha, Jiří Hálek, Jiří Kniha, Lubor Novotný, Maxmilián Mráz, Jan Šebek, Andrea Marečková, Filip Richtermoc, Alena Mudrová, Jeroným Klimeš, Eva Indruchová-Vojtová, Zuska Velichová, Lukáš Pečenka, David N. Jahn, Andrea Hoffmannová, Vladimír Hrbek, Jan Novotný, Václav Kunc, Štěpán Sedlák, David Miřejovský, Jacob Erftemeijer, Marta Falvey Sovová, Vojtěch Záveský, Jan Čtvrník, Jaroslav Synek, Jan Konečný, Robert Mikluš, Andrea Buršová, Kateřina Jačková, Jan Sklenář, Zdeněk Trčálek, Jindřiška Křivánková, Helena Lia Tachovska, David Jahn, Pavel Svatoň, Barbora Kroužková, Tereza Žbánková
  • Tommassi3

Černá sanitka sama patří mezi nejznámější městské legendy, a tak si jistě řada z vás vzpomene, jak v osmdesátých letech kolovala Československem fáma o tajuplné černé sanitce, která unášela děti a teenagery, aby jejich orgány prodávala zkaženému západu, proto si také folklorista Petr Janeček vybral pro své velmi dobře zpracované publikace zabývající se právě fenoménem městských legend tento název, který nese i tento pořad coby potenciálně velmi nosný experiment České televize.. Jistě je třeba vnímat podobný hokuspokus veskrze s povděkem, jeho formu a koncept však už nikoliv, když za jeden z mála jeho pozitivních prvků lze vnímat snad jen Romana Zacha, charismatického herce s kvalitní dikcí i výraznou mimikou i gestikulací plnou nadhledu, coby průvodce projektem.. Jinak totiž Černá sanitka platí za nesmírně promrhanou příležitost přijít s něčím opravdu zajímavým a kvalitním a především za až obludně režijně a dramaturgicky (ne)zvládnutou kvazidokumentaristiku bez point dělenou mizerně zahranými krátkometrážními filmovými útvary, navíc bakalářsky banálními a paradoxně nadšeně a diletantsky přecpanými nápady..(1.10.2015)

Mozna za me hodnoceni mluvi fakt, ze mam rada horory a fascinuje me vzezreni Romana Zacha, ale mne se tyhle kratke minipribehy libily a z nekterych sel fakt strach (obesenec nad autem). Jine byly slabsi (zaseknuty rovnatka). Na ceske pomery ale dost dobre a originalni. A hru Cerne historky hrajeme taky radi :)(1.5.2011)

Docela zklamání. Jak ale jednou někdo řekl, za každé zklamání si můžeme sami, protože máme příliš vysoká očekávání. A já jsem čekala českou obdobu Bořičů mýtů. Místo toho jsem se dočkala v každém díle chatrné úvodní povídky někdy nedosahující ani úrovně televizních Bakalářů, následované promluvami odborníků a "odborníků" více či méně k věci. Musím ale přiznat, že postupem doby jsem si zvykla a hlavně jsem se konečně dozvěděla, jak to vlastně je třeba s tím škvorem v uchu. A docela se mi líbí způsob, jakým to moderuje Roman Zach.(29.10.2008)

• Tom_Lachtan

Zmařený potenciál, který ani zdaleka neodpovídá knižní předloze, která zvládne být na třech až čtyřech stranách textu i s obrázkem obsáhlejší a zajímavější, než tady půl hodina obrazu a to přestože konferenciérem a průvodcem je jinak velmi dobrý Zach. "dokumentární část" měla být mnohem obsáhlejší, vytřískat z toho šlo mnohem víc.(29.3.2013)

• Radko

Videl som časť ZELENÉ NEBEZPEČÍ, kde ocko neúmyselne zjedol dcérami napečené marihuanové koláčiky. Bolože to smiechu po následnom uštipnutí exotickým pavúkom, ktorý vyliezol z obrovitej bytovej rastliny! V dokumentárnej časti som sa dozvedel zaujímavé bububu, že všetky voľne žijúce české pavúky sú jedovaté. Až také hrozné, ako to tu v komentároch a hodnoteniach čítam mi to neprišlo. Kolovrátkovo srandovné predvedenie mýtu samotného bolo síce o dosť slabšie oproti predlohe, ale stále pozerateľné bez väčšej ujmy. Rozbory mestských mýtov v knižke ma nedávno potešili tak, že sa nedočkavo teším sa na jej dve pokračovania - Černá sanitka: Druhá žeň a Černá sanitka: Třikrát a dost.(16.10.2008)

• - V epizodě "Sama v autě" představuje na úvod průvodce (Roman Zach) rok, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o rok 2002. Když ale mladá dvojice vchází do kina, na dveřích můžeme vidět poutač na film Útěk do divočiny, který byl natočen až v roce 2007, tedy zhruba ve stejném období, kdy se natáčel seriál Černá sanitka. (Kirman)

• - Příběh o babičce, která zemřela při nákupech v německu, se má odehrávat v roce 1991. Rodina však vlastní vůz VW Passat B4 Variant a celníci Škoda Felicia Combi, které se v té době nevyráběly. (Martin_Happy)