Černá sanitka (TV seriál)

Drama / Komedie

Česko, 2008, 15 x 30 min

Předloha:

Petr Janeček (kniha)

Jan Stehlík

Roman Zach, Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Ilona Holešínská, Bohumila Dolejšová, Kamil Pulec, Bohumil Klepl, Jitka Sedláčková, Tereza Voříšková, Eva Decastelo, Jakub Štěpán, Jana Vaculíková, Jiří Vyorálek, Zdeněk Žák, Martin Kopp, Rostislav Novák ml., Izabela Kapiasová, Martin Eugen Kulhánek, Jindřich Nováček, Zdeněk Suchý, Natálie Řehořová, Anna Fišerová, Jaroslav Kaňkovský, Radim Kalvoda, Jan Zadražil, Simona Babčáková, Martin Kavan, Ondřej Kavan, Jan Antonín Duchoslav, Helena Dvořáková, Pavel Šimčík, Vlastina Svátková, Ivo Gogál, Emil Zajac, Pavel Nečas, Thomas Zielinski, Hana Sršňová, Václav Veselý, Zorita Azrak, Dana Sedláková, Ondřej Nosálek, Ivana Uhlířová, Jan Beneš, Luboš Veselý, Alena Ambrová, Eva Matalová, Libuše Billová, Leoš Juráček, Dita Hořínková, Roman Štolpa, Dany Mesároš, Libor Hruška, Johana Švarcová, Libuše Fanturová, Jan Novotný, Dalimil Klapka, Jiří Černý, Eliška Boušková, Martina Šťastná, Radovan Síbrt, Zora Valchařová-Poulová, Damián Vrbický, Eduard Jenický, Otta Tesař, Petr Bláha, Jiří Hálek, Jiří Kniha, Lubor Novotný, Maxmilián Mráz, Jan Šebek, Andrea Marečková, Filip Richtermoc, Alena Mudrová, Jeroným Klimeš, Eva Indruchová-Vojtová, Zuska Velichová, Lukáš Pečenka, David N. Jahn, Andrea Hoffmannová

Ale jo... Ty tři * si to zaslouží, ale je fakt, že sám nevím přesně za co... Osobně jsem ocenil odvahu něco takového vůbec natočit, byť kouzlem, zábavností a informativností to neoplývá ani zdaleka. Zas na druhou stranu je Roman Zach průvodcem příjemným, vtipným, některé městské legendy dobře natočené... Ale vytřískat z toho šlo mnohem víc(29.3.2013)

• Tommassi3

Černá sanitka sama patří mezi nejznámější městské legendy, a tak si jistě řada z vás vzpomene, jak v osmdesátých letech kolovala Československem fáma o tajuplné černé sanitce, která unášela děti a teenagery, aby jejich orgány prodávala zkaženému západu, proto si také folklorista Petr Janeček vybral pro své velmi dobře zpracované publikace zabývající se právě fenoménem městských legend tento název, který nese i tento pořad coby potenciálně velmi nosný experiment České televize.. Jistě je třeba vnímat podobný hokuspokus veskrze s povděkem, jeho formu a koncept však už nikoliv, když za jeden z mála jeho pozitivních prvků lze vnímat snad jen Romana Zacha, charismatického herce s kvalitní dikcí i výraznou mimikou i gestikulací plnou nadhledu, coby průvodce projektem.. Jinak totiž Černá sanitka platí za nesmírně promrhanou příležitost přijít s něčím opravdu zajímavým a kvalitním a především za až obludně režijně a dramaturgicky (ne)zvládnutou kvazidokumentaristiku bez point dělenou mizerně zahranými krátkometrážními filmovými útvary, navíc bakalářsky banálními a paradoxně nadšeně a diletantsky přecpanými nápady..(1.10.2015)

• argenson

Z prvního knižního dílu Černé sanitky jsem byl naprosto nadšenej. Druhý byl již vařením z vody. Televizní zpracování pak naprosto zbytečné a pohřbívající kouzlo napsaného. Tenhle žánrově poslepovaný paskvil mě naprosto zklamal. A naprostým šlápnutím vedle bylo angažovat pro komentáře samotného autora knihy, Petra Janečka. Protože jeho projev v řadě lidí utvrdí obecně přijímaný názor, že co sociolog, to magor.(2.2.2009)

(Hodnocení po prvním dílu). Tohle české dokudrama mě mile překvapilo, hraná část byla poměrně slušná, i když velkou část atmosféry zajišťovala hudba (to ale není nic neobvyklého, že). S dokumentární částí už to bylo horší, spisovateli Janečkovi jela huba daleko za hranicí srozumitelnosti a toho policajta přece jen měli vzít ještě jednou. Docela jsem zvědavý, co se ještě v tomhle seriálu dozvím - legendu o stopaři jsem totiž ještě nikdy neslyšel. ----- Po několika dílech musím jít s hodnocením dolů, protože přes dva opravdu povedené díly (první byl Stopař) se přes pár průměrných dostáváme k dílům naprosto trapným. A to je škoda...(4.9.2008)

• Deimos

TV/// Obsazení 3/10 Děj 4/10 Hudba 7/10 Efekty 4/10/// +snad v každé části bývá zajímavá hudba, některé přípěhy jsou povedenné, Roman Zach -příběhy jsou krátké, druhá polovina je vykecávací nuda/// Černá sanitka. Říkal jsem si něco na způsob Veřte, nevěřte. Navíc to uvádí Roman Zach, to bude dobré. No moc není. Zatím jsem viděl 7 dílů a kvalita se zdá být stabilní. Respektive lepší to asi nebude, proto tady už splácnu komentář. Nejlepší díl byl s tím revizorem. To jsem se neskutečně pobavil. Ostatní příběhy jsou buď a nebo. Nejsou sami o sobě špatné a klidně by mohli vdat i na půlhodinový příběh. Realná doba je tak 12-15 min a v té druhé polovině se nehorázně vykecává a rozebírá. Nejhorší je, že ač je příběh "obsáhlí" a nebo se zaměřuje na něco vážného, velkého, důležitého, tak právě v tom rozhovoru se to smrskne na nějakou nezduchou a bezproblémovou legendu. Skoro bych řekl maličkost, kvůli které ani nestojí za to něco točit. Viz. příběh poslední: skupinka muzikantů si vyjede na chatu svého kamaráda, kde zažijí dobrodružství. Pro diváka je to zábava, čeká co se bude dít a ono ejhle. Nakonec vypijí popel kamarádova dědečka v domění že je to káva. No to je vážně bžunda :-( a horší pak je že se to 15 minut rozebírá. NUDA a zase NUDA. Někdy mám chuť to vypnout. Seriál má ještě 8 částí, už to dokokám, i kvůli těm příběhům. Žádné terno to však není, chybyček by se našlo víc, ale nemám chuť to rozebírat./// Celkem 43%///(16.10.2008)

• - V epizodě "Sama v autě" představuje na úvod průvodce (Roman Zach) rok, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o rok 2002. Když ale mladá dvojice vchází do kina, na dveřích můžeme vidět poutač na film Útěk do divočiny, který byl natočen až v roce 2007, tedy zhruba ve stejném období, kdy se natáčel seriál Černá sanitka. (Kirman)

• - Příběh o babičce, která zemřela při nákupech v německu, se má odehrávat v roce 1991. Rodina však vlastní vůz VW Passat B4 Variant a celníci Škoda Felicia Combi, které se v té době nevyráběly. (Martin_Happy)