Černá sanitka (TV seriál)

Drama / Komedie

Česko, 2008, 6 h 30 min (Minutáž: 26 min)

Předloha:

Petr Janeček (kniha)

Roman Zach, Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Ilona Holešínská, Bohumila Dolejšová, Kamil Pulec, Bohumil Klepl, Jitka Sedláčková, Tereza Ramba, Eva Decastelo, Jakub Štěpán, Jana Vaculíková, Jiří Vyorálek, Zdeněk Žák, Martin Kopp, Rostislav Novák ml., Izabela Kapiasová, Martin Eugen Kulhánek, Jindřich Nováček, Zdeněk Suchý, Natálie Řehořová, Anna Fišerová, Jaroslav Kaňkovský, Radim Kalvoda, Jan Zadražil, Simona Babčáková, Martin Kavan, Ondřej Kavan, Antonín Duchoslav, Helena Dvořáková, Pavel Šimčík, Vlastina Svátková, Ivo Gogál, Emil Zajac, Pavel Nečas, Thomas Zielinski, Hana Sršňová, Václav Veselý, Zorita Azrak, Dana Sedláková, Ondřej Nosálek, Ivana Uhlířová, Jan Beneš, Luboš Veselý, Alena Ambrová, Eva Matalová, Libuše Billová, Leoš Juráček, Dita Hořínková, Roman Štolpa, Dany Mesároš, Libor Hruška, Johana Ožvold, Libuše Fanturová, Jan Novotný, Dalimil Klapka, Jiří Černý, Eliška Boušková, Martina Šťastná, Radovan Síbrt, Zora Valchařová-Poulová, Damián Vrbický, Eduard Jenický, Otta Tesař, Petr Bláha, Jiří Hálek, Jiří Kniha, Lubor Novotný, Maxmilián Mráz, Jan Šebek, Andrea Marečková, Filip Richtermoc, Alena Mudrová, Jeroným Klimeš, Eva Indruchová-Vojtová, Zuska Velichová, Lukáš Pečenka, David N. Jahn, Andrea Hoffmannová, Vladimír Hrbek, Jan Novotný, Václav Kunc, Štěpán Sedlák, David Miřejovský, Jacob Erftemeijer, Marta Falvey Sovová, Vojtěch Záveský, Jan Čtvrník, Jaroslav Synek, Jan Konečný, Robert Mikluš, Andrea Buršová, Kateřina Jačková, Jan Sklenář, Zdeněk Trčálek, Jindřiška Křivánková, Helena Lia Tachovska, David Jahn, Pavel Svatoň, Barbora Kroužková, Tereza Žbánková
  • argenson

Z prvního knižního dílu Černé sanitky jsem byl naprosto nadšenej. Druhý byl již vařením z vody. Televizní zpracování pak naprosto zbytečné a pohřbívající kouzlo napsaného. Tenhle žánrově poslepovaný paskvil mě naprosto zklamal. A naprostým šlápnutím vedle bylo angažovat pro komentáře samotného autora knihy, Petra Janečka. Protože jeho projev v řadě lidí utvrdí obecně přijímaný názor, že co sociolog, to magor.(2.2.2009)

Čtyři hvězdy patří hlavně České televizi za odvahu, že do takovéhoto projektu vůbec šla - jsem za to rád. Ale i tak si myslím, že většina příběhů je kvalitně natočených a prolínání s komentujícím Romanem Zachem mi přijde OK. Občas se objeví nějaký vyloženě nepovedený příběh nebo příběh o ničem (ten ale aspoň vyváží tu nepovedenost nějakou pěknou či spoře oděnou herečkou:). Možná bych vypustil i několikrát se opakující "huličské téma". Kdyby se držela Černá sanitka jen těch vyloženě hororových příběhů, bylo by to za pět.(6.10.2011)

Zpočátku jsem Romana Zacha vnímal jako rušivý element. To jsem ještě netušil, kam se děj vrtne. Jsem trochu rozpačitý. Prolínání žánrů a snaha o originalitu se cení a do jisté míry musí uznat, že se to povedlo, nicméně kdyby šlo jen o vyprávěný příběh, byl bych spokojenější. Takhle se to ke konci utne a dokumentárně se kecá, což kazí celkový dojem.(4.9.2008)

Černá sanitka = Etnologické příběhy, jež vypráví Roman Zach, role mu sedí. Skvělé jsou úvodní a závěrečné animace. Na české poměry docela zajímavý počin. Výběr příběhů mohl být lepší, ale i tak je natočených několik dobrých městských legend (pověstí). Janeček je odborník, ale na jeho rychlou mluvu si člověk musí zvyknout. Současné fámy a pověsti jsou zde bohužel podhodnocené. Zkuste víc dílů či přímo jednu z knih... Věřit tomu nemusíte, ale...(5.9.2008)

Po prvním díle Stopař: námět je celkem dobrej, zajímavej a nosnej, jeho scénáristický rozpracování v rámci dramatické části taky není nejhorší, ovšem druhá polovina dílu (rozhovory a snaha o osvícení urban legends) posouvá dílo do roviny lehce bizarní.. na druhou stranu je pořeba uznat, že to jako celek prostě docela funguje a televizní řemeslo bylo odvedeno aspoň průměrně.. musim přiznat, že se mi po asi deseti letech zase jednou líbila česká televizní kamera, v což jsem už přestal doufat i v nejdivočejších snech, ale tady ta barevná stylizace byla zajímavá (když už nic jinýho).. jistá míra trapnosti zde samozřejmě přetrvává, ale to už bych asi chtěl moc..(24.8.2008)

• - V epizodě "Sama v autě" představuje na úvod průvodce (Roman Zach) rok, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o rok 2002. Když ale mladá dvojice vchází do kina, na dveřích můžeme vidět poutač na film Útěk do divočiny, který byl natočen až v roce 2007, tedy zhruba ve stejném období, kdy se natáčel seriál Černá sanitka. (Kirman)

• - Příběh o babičce, která zemřela při nákupech v německu, se má odehrávat v roce 1991. Rodina však vlastní vůz VW Passat B4 Variant a celníci Škoda Felicia Combi, které se v té době nevyráběly. (Martin_Happy)