Černá sanitka (TV seriál)

Drama / Komedie

Česko, 2008, 15 x 30 min

Předloha:

Petr Janeček (kniha)

Jan Stehlík

Roman Zach, Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Ilona Holešínská, Bohumila Dolejšová, Kamil Pulec, Bohumil Klepl, Jitka Sedláčková, Tereza Voříšková, Eva Decastelo, Jakub Štěpán, Jana Vaculíková, Jiří Vyorálek, Zdeněk Žák, Martin Kopp, Rostislav Novák ml., Izabela Kapiasová, Martin Eugen Kulhánek, Jindřich Nováček, Zdeněk Suchý, Natálie Řehořová, Anna Fišerová, Jaroslav Kaňkovský, Radim Kalvoda, Jan Zadražil, Simona Babčáková, Martin Kavan, Ondřej Kavan, Jan Antonín Duchoslav, Helena Dvořáková, Pavel Šimčík, Vlastina Svátková, Ivo Gogál, Emil Zajac, Pavel Nečas, Thomas Zielinski, Hana Sršňová, Václav Veselý, Zorita Azrak, Dana Sedláková, Ondřej Nosálek, Ivana Uhlířová, Jan Beneš, Luboš Veselý, Alena Ambrová, Eva Matalová, Libuše Billová, Leoš Juráček, Dita Hořínková, Roman Štolpa, Dany Mesároš, Libor Hruška, Johana Švarcová, Libuše Fanturová, Jan Novotný, Dalimil Klapka, Jiří Černý, Eliška Boušková, Martina Šťastná, Radovan Síbrt, Zora Valchařová-Poulová, Damián Vrbický, Eduard Jenický, Otta Tesař, Petr Bláha, Jiří Hálek, Jiří Kniha, Lubor Novotný, Maxmilián Mráz, Jan Šebek, Andrea Marečková, Filip Richtermoc, Alena Mudrová, Jeroným Klimeš, Eva Indruchová-Vojtová, Zuska Velichová, Lukáš Pečenka, David N. Jahn, Andrea Hoffmannová
  • L_O_U_S

Námět určitě zajímavý, zpracování už ne tak dobré. Roman Zach seriál v jistém ohledu zachraňuje, jeho vsuvky nijak neruší a dodávají seriálu publicistický ráz. Bohužel vlastní městské legendy jsou zpracovány příliš křečovitě. Tvůrci si ani nelámali hlavu s kulisami, které neodpovídají době popisované legendami. Škoda. Pokračování se asi nedočkáme. (457.)(18.3.2009)

• Tommassi3

Černá sanitka sama patří mezi nejznámější městské legendy, a tak si jistě řada z vás vzpomene, jak v osmdesátých letech kolovala Československem fáma o tajuplné černé sanitce, která unášela děti a teenagery, aby jejich orgány prodávala zkaženému západu, proto si také folklorista Petr Janeček vybral pro své velmi dobře zpracované publikace zabývající se právě fenoménem městských legend tento název, který nese i tento pořad coby potenciálně velmi nosný experiment České televize.. Jistě je třeba vnímat podobný hokuspokus veskrze s povděkem, jeho formu a koncept však už nikoliv, když za jeden z mála jeho pozitivních prvků lze vnímat snad jen Romana Zacha, charismatického herce s kvalitní dikcí i výraznou mimikou i gestikulací plnou nadhledu, coby průvodce projektem.. Jinak totiž Černá sanitka platí za nesmírně promrhanou příležitost přijít s něčím opravdu zajímavým a kvalitním a především za až obludně režijně a dramaturgicky (ne)zvládnutou kvazidokumentaristiku bez point dělenou mizerně zahranými krátkometrážními filmovými útvary, navíc bakalářsky banálními a paradoxně nadšeně a diletantsky přecpanými nápady..(1.10.2015)

Ale jo... Ty tři * si to zaslouží, ale je fakt, že sám nevím přesně za co... Osobně jsem ocenil odvahu něco takového vůbec natočit, byť kouzlem, zábavností a informativností to neoplývá ani zdaleka. Zas na druhou stranu je Roman Zach průvodcem příjemným, vtipným, některé městské legendy dobře natočené... Ale vytřískat z toho šlo mnohem víc(29.3.2013)

• Tjaden

Shlédl jsem oba úvodní díly a jsem velmi zklamaný. Čekal jsem něco na způsob skvělého seriálu Černí andělé z roku 2001. Komiksová znělka na začátku je pěkná, ale co se týče zbytku tak katastrofa. Dnešní epizoda o škvorech byla trapná jak dějem, tak také po stránce technického zpracování. Poté, když strašlivě zdlouhavá hystorka skončila, následovalo desetiminutové vyslíchání erudovaných odborníků na téma škvoří :-( . V prvním díle o stopaři mi Zach v roli vypravěče nevadil a dokonce se mi i líbil, ale dnes už jsem mu ten jeho vážný tón nežral. Příští čtvrtek zkusím ještě 3. díl, ale obávám se, že to bude stejná slabota...(11.9.2008)

Černá sanitka = Etnologické příběhy, jež vypráví Roman Zach, role mu sedí. Skvělé jsou úvodní a závěrečné animace. Na české poměry docela zajímavý počin. Výběr příběhů mohl být lepší, ale i tak je natočených několik dobrých městských legend (pověstí). Janeček je odborník, ale na jeho rychlou mluvu si člověk musí zvyknout. Současné fámy a pověsti jsou zde bohužel podhodnocené. Zkuste víc dílů či přímo jednu z knih... Věřit tomu nemusíte, ale...(5.9.2008)

• - Příběh o babičce, která zemřela při nákupech v německu, se má odehrávat v roce 1991. Rodina však vlastní vůz VW Passat B4 Variant a celníci Škoda Felicia Combi, které se v té době nevyráběly. (Martin_Happy)

• - V epizodě "Sama v autě" představuje na úvod průvodce (Roman Zach) rok, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o rok 2002. Když ale mladá dvojice vchází do kina, na dveřích můžeme vidět poutač na film Útěk do divočiny, který byl natočen až v roce 2007, tedy zhruba ve stejném období, kdy se natáčel seriál Černá sanitka. (Kirman)