Černá sanitka (TV seriál)

Drama / Komedie

Česko, 2008, 15 x 30 min

Předloha:

Petr Janeček (kniha)

Jan Stehlík

Roman Zach, Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Ilona Holešínská, Bohumila Dolejšová, Kamil Pulec, Bohumil Klepl, Jitka Sedláčková, Tereza Voříšková, Eva Decastelo, Jakub Štěpán, Jana Vaculíková, Jiří Vyorálek, Zdeněk Žák, Martin Kopp, Rostislav Novák ml., Izabela Kapiasová, Martin Eugen Kulhánek, Jindřich Nováček, Zdeněk Suchý, Natálie Řehořová, Anna Fišerová, Jaroslav Kaňkovský, Radim Kalvoda, Jan Zadražil, Simona Babčáková, Martin Kavan, Ondřej Kavan, Jan Antonín Duchoslav, Helena Dvořáková, Pavel Šimčík, Vlastina Svátková, Ivo Gogál, Emil Zajac, Pavel Nečas, Thomas Zielinski, Hana Sršňová, Václav Veselý, Zorita Azrak, Dana Sedláková, Ondřej Nosálek, Ivana Uhlířová, Jan Beneš, Luboš Veselý, Alena Ambrová, Eva Matalová, Libuše Billová, Leoš Juráček, Dita Hořínková, Roman Štolpa, Dany Mesároš, Libor Hruška, Johana Švarcová, Libuše Fanturová, Jan Novotný, Dalimil Klapka, Jiří Černý, Eliška Boušková, Martina Šťastná, Radovan Síbrt, Zora Valchařová-Poulová, Damián Vrbický, Eduard Jenický, Otta Tesař, Petr Bláha, Jiří Hálek, Jiří Kniha, Lubor Novotný, Maxmilián Mráz, Jan Šebek, Andrea Marečková, Filip Richtermoc, Alena Mudrová, Jeroným Klimeš, Eva Indruchová-Vojtová, Zuska Velichová, Lukáš Pečenka, David N. Jahn, Andrea Hoffmannová
  • Tommassi3

Černá sanitka sama patří mezi nejznámější městské legendy, a tak si jistě řada z vás vzpomene, jak v osmdesátých letech kolovala Československem fáma o tajuplné černé sanitce, která unášela děti a teenagery, aby jejich orgány prodávala zkaženému západu, proto si také folklorista Petr Janeček vybral pro své velmi dobře zpracované publikace zabývající se právě fenoménem městských legend tento název, který nese i tento pořad coby potenciálně velmi nosný experiment České televize.. Jistě je třeba vnímat podobný hokuspokus veskrze s povděkem, jeho formu a koncept však už nikoliv, když za jeden z mála jeho pozitivních prvků lze vnímat snad jen Romana Zacha, charismatického herce s kvalitní dikcí i výraznou mimikou i gestikulací plnou nadhledu, coby průvodce projektem.. Jinak totiž Černá sanitka platí za nesmírně promrhanou příležitost přijít s něčím opravdu zajímavým a kvalitním a především za až obludně režijně a dramaturgicky (ne)zvládnutou kvazidokumentaristiku bez point dělenou mizerně zahranými krátkometrážními filmovými útvary, navíc bakalářsky banálními a paradoxně nadšeně a diletantsky přecpanými nápady..(1.10.2015)

• gudaulin

Fenomén městských legend má velký tvůrčí potenciál a potenciálně početnou divácku obec. Jenže mám pocit, že to tvůrci vzali ze špatného konce a především tím kvazidokumentárním apendixem každou historku spolehlivě zabili. Kdyby si nehráli na nějaké vysvětlování a natočili cyklus příběhů ve stylu Velmi uvěřitelných příběhů, mohlo jít o výborný počin. Celkový dojem: 35 %.(29.11.2008)

Po prvním díle Stopař: námět je celkem dobrej, zajímavej a nosnej, jeho scénáristický rozpracování v rámci dramatické části taky není nejhorší, ovšem druhá polovina dílu (rozhovory a snaha o osvícení urban legends) posouvá dílo do roviny lehce bizarní.. na druhou stranu je pořeba uznat, že to jako celek prostě docela funguje a televizní řemeslo bylo odvedeno aspoň průměrně.. musim přiznat, že se mi po asi deseti letech zase jednou líbila česká televizní kamera, v což jsem už přestal doufat i v nejdivočejších snech, ale tady ta barevná stylizace byla zajímavá (když už nic jinýho).. jistá míra trapnosti zde samozřejmě přetrvává, ale to už bych asi chtěl moc..(24.8.2008)

Čtyři hvězdy patří hlavně České televizi za odvahu, že do takovéhoto projektu vůbec šla - jsem za to rád. Ale i tak si myslím, že většina příběhů je kvalitně natočených a prolínání s komentujícím Romanem Zachem mi přijde OK. Občas se objeví nějaký vyloženě nepovedený příběh nebo příběh o ničem (ten ale aspoň vyváží tu nepovedenost nějakou pěknou či spoře oděnou herečkou:). Možná bych vypustil i několikrát se opakující "huličské téma". Kdyby se držela Černá sanitka jen těch vyloženě hororových příběhů, bylo by to za pět.(6.10.2011)

Zpočátku jsem Romana Zacha vnímal jako rušivý element. To jsem ještě netušil, kam se děj vrtne. Jsem trochu rozpačitý. Prolínání žánrů a snaha o originalitu se cení a do jisté míry musí uznat, že se to povedlo, nicméně kdyby šlo jen o vyprávěný příběh, byl bych spokojenější. Takhle se to ke konci utne a dokumentárně se kecá, což kazí celkový dojem.(4.9.2008)

• - V epizodě "Sama v autě" představuje na úvod průvodce (Roman Zach) rok, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o rok 2002. Když ale mladá dvojice vchází do kina, na dveřích můžeme vidět poutač na film Útěk do divočiny, který byl natočen až v roce 2007, tedy zhruba ve stejném období, kdy se natáčel seriál Černá sanitka. (Kirman)

• - Příběh o babičce, která zemřela při nákupech v německu, se má odehrávat v roce 1991. Rodina však vlastní vůz VW Passat B4 Variant a celníci Škoda Felicia Combi, které se v té době nevyráběly. (Martin_Happy)