Černá sanitka (TV seriál)

Drama / Komedie

Česko, 2008, 6 h 30 min (Minutáž: 15x30 min)

Předloha:

Petr Janeček (kniha)

Roman Zach, Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Ilona Holešínská, Bohumila Dolejšová, Kamil Pulec, Bohumil Klepl, Jitka Sedláčková, Tereza Voříšková, Eva Decastelo, Jakub Štěpán, Jana Vaculíková, Jiří Vyorálek, Zdeněk Žák, Martin Kopp, Rostislav Novák ml., Izabela Kapiasová, Martin Eugen Kulhánek, Jindřich Nováček, Zdeněk Suchý, Natálie Řehořová, Anna Fišerová, Jaroslav Kaňkovský, Radim Kalvoda, Jan Zadražil, Simona Babčáková, Martin Kavan, Ondřej Kavan, Jan Antonín Duchoslav, Helena Dvořáková, Pavel Šimčík, Vlastina Svátková, Ivo Gogál, Emil Zajac, Pavel Nečas, Thomas Zielinski, Hana Sršňová, Václav Veselý, Zorita Azrak, Dana Sedláková, Ondřej Nosálek, Ivana Uhlířová, Jan Beneš, Luboš Veselý, Alena Ambrová, Eva Matalová, Libuše Billová, Leoš Juráček, Dita Hořínková, Roman Štolpa, Dany Mesároš, Libor Hruška, Johana Švarcová, Libuše Fanturová, Jan Novotný, Dalimil Klapka, Jiří Černý, Eliška Boušková, Martina Šťastná, Radovan Síbrt, Zora Valchařová-Poulová, Damián Vrbický, Eduard Jenický, Otta Tesař, Petr Bláha, Jiří Hálek, Jiří Kniha, Lubor Novotný, Maxmilián Mráz, Jan Šebek, Andrea Marečková, Filip Richtermoc, Alena Mudrová, Jeroným Klimeš, Eva Indruchová-Vojtová, Zuska Velichová, Lukáš Pečenka, David N. Jahn, Andrea Hoffmannová, Vladimír Hrbek, Jan Novotný, Václav Kunc, Štěpán Sedlák, David Miřejovský, Jacob Erftemeijer, Marta Falvey Sovová, Vojtěch Záveský, Jan Čtvrník, Jaroslav Synek, Jan Konečný, Robert Mikluš, Andrea Buršová, Kateřina Jačková, Jan Sklenář, Zdeněk Trčálek, Jindřiška Křivánková, Helena Lia Tachovska, David Jahn, Pavel Svatoň, Barbora Kroužková, Tereza Žbánková

Myslím, že väčšina nepriaznivých hodnotení Černej sanitky pramení z nepochopenia. Toto nemal byť hororový seriál v americkom štýle, ale zdramatizovanie a následný rozbor mestských mýtov zozbieraných Petrom Janečkom. Predtým, než som seriál videla, poznala som už jeho rozhlasovú podobu, ktorá bola chudobnejšia o tú dramatizáciu, ale oveľa bohatšia na popisovanie variánt a pôvodu vymyslených legiend. Televízna má navyše pre zmenu konzultácie s rôznymi odborníkmi na relevantnú tému. Rozhlasová Sanitka však u mňa stále vedie. Pravdupovediac, aj moje hodnotenie zostáva na 3* len vďaka nie príliš zvládnutej hranej časti. Tá má mizerné tempo, mizernú réžiu a občas slušné herecké výkony. Na druhej strane vizuál televíznej Černej sanitky mi zo všetkého najviac pripomína ruskú Nočnú alebo Dennú hliadku, a to znamená, že je jednoznačne výborný :-)(18.2.2010)

Po prvním díle Stopař: námět je celkem dobrej, zajímavej a nosnej, jeho scénáristický rozpracování v rámci dramatické části taky není nejhorší, ovšem druhá polovina dílu (rozhovory a snaha o osvícení urban legends) posouvá dílo do roviny lehce bizarní.. na druhou stranu je pořeba uznat, že to jako celek prostě docela funguje a televizní řemeslo bylo odvedeno aspoň průměrně.. musim přiznat, že se mi po asi deseti letech zase jednou líbila česká televizní kamera, v což jsem už přestal doufat i v nejdivočejších snech, ale tady ta barevná stylizace byla zajímavá (když už nic jinýho).. jistá míra trapnosti zde samozřejmě přetrvává, ale to už bych asi chtěl moc..(24.8.2008)

(Hodnocení po prvním dílu). Tohle české dokudrama mě mile překvapilo, hraná část byla poměrně slušná, i když velkou část atmosféry zajišťovala hudba (to ale není nic neobvyklého, že). S dokumentární částí už to bylo horší, spisovateli Janečkovi jela huba daleko za hranicí srozumitelnosti a toho policajta přece jen měli vzít ještě jednou. Docela jsem zvědavý, co se ještě v tomhle seriálu dozvím - legendu o stopaři jsem totiž ještě nikdy neslyšel. ----- Po několika dílech musím jít s hodnocením dolů, protože přes dva opravdu povedené díly (první byl Stopař) se přes pár průměrných dostáváme k dílům naprosto trapným. A to je škoda...(4.9.2008)

Zpočátku jsem Romana Zacha vnímal jako rušivý element. To jsem ještě netušil, kam se děj vrtne. Jsem trochu rozpačitý. Prolínání žánrů a snaha o originalitu se cení a do jisté míry musí uznat, že se to povedlo, nicméně kdyby šlo jen o vyprávěný příběh, byl bych spokojenější. Takhle se to ke konci utne a dokumentárně se kecá, což kazí celkový dojem.(4.9.2008)

Tak tohle je trochu podceněné, nemyslíte? Černá sanitka je velezajímavý seriál, jak po stráne obsahové, tak po stránce formy. Urban legendy jsou hitem sami o sobě a ve spojení s tímto pořadem vytvářejí unikátní směsici něčeho jako Věřte nevěřte a jednoduchého dokumentu. Apropo na dokumentární druhé polovině není nic špatného. Naopak. Pokud by v pořadu byl jen samotný příběh a dál nic, tak by to bylo jen tuctové mystérium, jakých jsou tuny. Tohle to dostává na jinou úroveň. Samotné příběhy jsou na české poměry zvládnuty překvapivě dobře. Zaujala atmosféra příběhů jako je Stopař, Přicházejí s nocí (btw. to je ten nejtypičtější Věřte nevěřte příběh, který existuje) nebo Černá sanitka. Pobavily příběhy jako Revizor, Babička nebo Flirt s cizincem. Jsou tu slabší věci jako třeba Zelené nebezpečí, Krok do neznáma nebo Tenkrát na táboře, které působí tak nějak typicky česky, ale ani ty se nedostávají do podprůměrných hodnot. Celkově příjemné překvapení a Petr Janeček byl nejlepší! Nechte si tu kritiku, na jeho povinnou větu ("tohle je typická městská legenda, která k nám přišla...") v každém díle jsem se vždycky nejvíc těšil.(7.1.2014)

• - V epizodě "Sama v autě" představuje na úvod průvodce (Roman Zach) rok, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o rok 2002. Když ale mladá dvojice vchází do kina, na dveřích můžeme vidět poutač na film Útěk do divočiny, který byl natočen až v roce 2007, tedy zhruba ve stejném období, kdy se natáčel seriál Černá sanitka. (Kirman)

• - Příběh o babičce, která zemřela při nákupech v německu, se má odehrávat v roce 1991. Rodina však vlastní vůz VW Passat B4 Variant a celníci Škoda Felicia Combi, které se v té době nevyráběly. (Martin_Happy)