• Žažulienka
  *****

  Jsem ráda pokud si příběh můžu srovnat s knižní předlohou, ale Malá Dorritka mě ve své zfilmované verzi natolik nadchla, že si asi ani lepší dokreslení příběhu s pomocí vlastní fantazie nedovedu představit. Už první znělka vábí takovým zvláštním nádechem nostalgie, naděje, zasnění s naprosto dokonalou hudbou, která provází příběh až do konce. Co se týče herců, tak Matthew MacFadyen dokazuje, že mu role gentlemanů z dob dávno minulých sedí naprosto dokonale. A skláním se před děsem pana Serkise, ztvárnil dokonalého padoucha. Budu se opakovat, ale BBC opravdu nemá velkou konkurenci, co se týče zpracování historických námětů a ukazuje nám, že pokud člověk opravdu chce, tak to jde.(29.3.2011)

 • 01Zuzana10
  ****

  Tesila som sa na novu period drama. Nesklamali, no ukazali nieco uplne ine ako som cakala. Moze byt. Pribeh na uvod trosku nezrozumitelny /pre tych, kt. ako ja necitali predlohu/, zapleteny, postupne sa to vyjasnuje, hoci som stale vsetkemu nepochopila:D. mily pribeh, riesia mnoho problemov tej doby, i danu dobu, co sa mi ohromne pacilo. Bo verim tomu, ze nieco z toho mohlo byt realne. /hmm.. snad, ked Ch. Dicken bol realista/. Serial s mnohymi skvelymi hercami. Claire Foy ako Amy mi nesadla. Ale asik kvoli postave, kt. prezentovala. Nas perfektny Mr. McFadyen... :) zacala som mat rada Eddie Marsana. Na koniec a v poslednych dieloch i jeho postavu. /jo - i pohlad na postavy sa nam postupne krasne meni, co sa mi tiez velmi pacilo./ Vladla tam prijemna komorna atmosferka, kopec lokacii, kulis a inych dobovych superdrobnosti, kostymcekov atd. Myslim, ze je to worth watching. Hoci, keby som byvala v UK a mala kazdy tyzden iba 1 epizodku - 30 min., isla bych sa zblaznit. :)(28.12.2008)

 • sulimo
  ***

  Parádní kostýmová podívaná, parádní herci, dobrý příběh, který je na můj vkus někdy až moc zbytečně komplikovaný, ale budiž, nějak ty lidi před dvěma sty lety museli zabavit, takže heslo čím komplikovanější, tím lepší asi mělo smysl. Dneska je ovšem ta překombinovanost linií otravná, v příběhu o 14 (!) dílech pak obzvlášť. Ano, je to dlouhý, a to strašně a hlavně zbytečně. 14 dílů z toho učinilo neuvěřitelnej guláš plný hluchých míst, kdy místo asi plánovaného soucítění s postavami jste je začali nesnášet, aspoň já teda. I ta Amy byla od půlky na zabití pro svoji dobročinost (kam se hrabe Matka Tereza), naivitu a vlastně i blbost, kvůli který by se sebou nechala vymetat a pak by ještě poděkovala, tohle zkrátka neni normální. Navíc onen příliš černobílý svět, kde dobří jsou tak dobří, až je to nesnesitelný a ti špatní jsou tak špatnými jedinci, že vraždí ty dobré (a vy jim to i přejete). Tohle na mě nefungovalo, bohužel. Recept na přežití a vychutnání si všech těch 14 dílů nemám, naopak si nedokážu představit diváky, jak na to koukaj s třeba týdenní prodlevou, páč osobně bych po týdnu netušila, kdo jsem, kde jsem, na co to koukám a zejména pak, kdo že to hraje hlavní roli a o co tam jde, příště bych to prosila zkrátit třeba na 3 jednohodinové díly (když tu koukám na těch 85%, tak se asi optám ostatních uživatelů, jak se jim tohle mohlo dostat na přinejhorším 4 hvězdy, já váhala i se třema).Každopádně pro mě obrovkým plusem je MacFadyen, kterého snesu kdykoli a včemokli, pokud ovšem vůči jeho osobě nechováte stejně nekritický obdiv, no, možná až úchylnou platonickou zamilovanost, jako moje osoba, pak nevidim jediný důvod, proč se touto nekonečnou (většinou) nudou vůbec trápit.(22.1.2012)

 • Shedom
  *****

  Knihu som nečítala, preto mi príbeh prišiel mierne komplikovaný a rozvetvený, s množstvom postavičiek, ktorých poslanie, osud, súvislosť mi nie vždy prišla zrozumiteľná. Prekrásny vizuál myslím celkom vystihuje tú typickú Dickensovskú zmes rozprávkovosti a strašidelnosti, chvíľu mi trvalo naladiť sa na túto frekvenciu, ale pomaly si začínam zvykať, že všetky dobré veci musia dozrieť. Toto bol presne ten prípad. Okrem iného som si tu uvedomila, aký skvelý herec je Andy Serkis! Niežeby som chcela znevažovať jeho "hranie" prerastených alebo rozprávajúcich opíc, ale pri sledovaní jeho kreácie Blandois/Rigaud som sa bavila ako už dávno nie. A ten geniálny prízvuk... Viac takýchto skvelých rolí!(9.12.2013)

 • tahit
  *****

  Možno říci, že půvab tkví ve vizuální podobě zpracování, které zachovává kouzlo imaginárnosti knihy a téměř vše podstatné z literární předlohy včetně světa svérázných typů a postaviček, jimž byl Londýn domovem, světem a životem. Disponuje i další kvalitou nádhernou hudbou a pozoruhodně rekonstruuje konkrétní dobu. Prostě je to velkoryse natočená filmová klasika se skvělým obsazením, jež zdobí obvykle seriály z produkce BBC. Vzpomeňme například třináctidílný seriál Já, Claudius, který je absolutní špičkou ve svém žánru. Vraťme se ale k Malé Dorritce, kde na sebe strhává pozornost herečka Claire Foy. V celkovém součtu lze také konstatovat, že v nelehké roli dickensovské postavy Amy Dorrit předvedla obraz jejího osudu nepochybně znamenitě. To je jen malý nástin důvodů, proč tento seriál byste si neměli nechat ujít. Ještě bych dodal, že postava šarmantního padoucha Ringauda (Andy Serkis) by si s klidným svědomím mohla podat ruku například s nezapomenutelným Klausem Kinski co se týče filmového záporáka. Byl neuvěřitelně excelentní.(3.7.2011)