Kings (TV seriál)

Drama / Sci-Fi

USA, 2009, 9 h 16 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvůrci:

Michael Green

Ian McShane, Christopher Egan, Susanna Thompson, Allison Miller, Eamonn Walker, Sebastian Stan, Dylan Baker, Wes Studi, Sarita Choudhury, Leslie Bibb, Florence Faivre, Michael Stahl-David, Tyler Lee Allen, Michael Mosley, Dan Marshall, George Aloi, James P. Anderson, Quarles Antoine, Peter Francis James, Titus Welliver, Macaulay Culkin, Jason Antoon, Liz Fye, Michael Arden, Jason R. Moore, Ryan O'Nan, Reed Birney, Rena Strober, Megan Byrne, Katherine Dickson, Dominic Fumusa, Madison McKinley, Margarita Levijeva, Seamus Davey-Fitzpatrick, Marlyne Barrett, Steve Rosen, Roarke Walker, Dennis Boutsikaris, Caitlin McHugh, Angel Desai, Josh Folan, Terry Serpico, Hechter Ubarry, James Murtaugh, Tess Paras, Kelly AuCoin, Tom Guiry, Carter Roy, Chase Coleman, Karen Pittman, Hisham Tawfiq, Michael J. Burg, Joe Wissler, Summer Crockett Moore, Jenna Stern, Paul Diomede, Zack Robidas, Byron Jennings, Socorro Santiago, Becky Ann Baker, John Rothman, Brian Cox, Miguel Ferrer, Mark Margolis, Steve Cirbus, Ajay Naidu, Kathleen Mealia, Robert Haley, Roger Guenveur Smith, Lee Tergesen, Saffron Burrows, Gina Hernandez, Bernadette Quigley, Joel Marsh Garland, Armando Riesco, Helene Taylor, Ami Brabson

Velmi netradičně pojaté moderní zpracování na motivy biblického námětu krále Davida. Velkou roli zde hraje politika a s ní související pletichy na královském dvoře, kterou doplňuje romantická a lehce naivní dějová linie mezi Davidem a princeznou Michelle (záměrně se nese v duchu telenovel). Největším přínosem je zajímavý námět a na televizní poměry precizní technické zpracování (krásná kamera, vynikající triky a krásná, leč vykrádající Morrisova hudba) a velmi povedené obsazení (eragonovský Christopher Egan je překvapivě možná nejslabším článkem, excelují tu zejména Ian McShane v podání osvícené, později krutého monarchy Silase, Susanna Thompson, Sebastian Stan či velice sexy ale bohužel ve výsledku nevyužitá božská Leslie Bibb a celý seriál roztomilá Allison Miller v roli princezny. Největším překvapením je však Brian Cox v roli předchozího krále "tyrana". Na co Kings ale ve výsledku doplácí nejvíce, to je neukončenost příběhu. Přestože je je finále působivé a strhující, je velká škoda že se již neplánují další sezóny. Po zrušeném Dollhouse (kde ovšem studio dalo možnost Whedonovi seriál alespoň ukončit) se jedná o další potenciálně výbornou záležitost, která byla kvůli nízké sledovanosti zrušena.(7.2.2010)

Originální idea biblického orámování politického dramatu v dnešním světě. V čele je mocný a nesmírně charismatický král (klobouk dolů pro Iana McShane) s těžkým bříměm ultimátního vládnutí a všestranného rozhodování doslova o všem důležitém ve smyšleném, avšak realistickém městě Shiloh. Politika záhy ustupuje charakterům - srdcem i mozkem seriálu jsou mocní mužové - někteří mocní reálným vlivem, bohatstvím a postavením, jiní mocní svou neposkvrněnou osobnosti a čistým duchem... Udělat, co je správné, riskovat život pro dobrou věc, dodržet slovo a nezříct se přísahy, ctnost nadevše, ale také položit oběť a činit těžká, nepopulární rozhodnutí v zájmu vyššího poslání - o tom jsou Kings, v tom tkví jejich epičnost a síla. Po zhlédnutí tohoto seriálu mám chuť rozvážným krokem vykráčet ven, pohlédnout vstříc Slunci a pocítit, jak se i na mé hlavě zformuje koruna z hejna motýlů... Silné 4*. 8/10(21.12.2012)

Obrovská, obrovská škoda, že byl seriál po první sérii ukončen. Jak už bylo napsáno výše, na seriálové poměry to doopravdy je naprosto neskutečná záležitost. Navíc si seriál vybral mimořádně zajímavé téma, tudíž doopravdy neznám seriál, který by tomuto kousku mohl tematicky konkurovat. Fiktivní svět založený na reáliích politických zákulisních her. Především Ian McShine v roli krále je bezkonkurenční.(13.7.2011)

Překvapivě výborný seriál. Při sledování pilotního dílu jsem zažíval pociti euforie, z právě nalezeného výtečného seriálu. Jedná se přeci jen o pohádkový příběh, ale je v něm něco, co jsem v dalším seriálu ještě nezpozoroval. Je až zarážející, že tento seriál byl zrušen z důvodu nízké sledovanosti. Nerozumím tomu, jak se tento skvost mezi seriály mohl stát pro diváky nezajímavým. LIdé dnes "konzumují" opravdu jen přeslazené příběhy upírů...(11.7.2010)

Skvělá minisérie podle biblického příběhu zasazená do dnešní doby. Nebylo dílu, po kterém bych nezůstala v čirém úžasu. Kings jsou plní magické atmosféry, inteligentních dialogů a jedinečných herců s Ianem McShanem v čele. Na výpravě je štědrý rozpočet hodně znát a výsledkem je úžasný filmový look. Kings nechybí dávka poetičnosti a originality, zrušení zamrzí.(8.4.2009)

• - Vojenská vozidla království Gilboa jsou ve skutečnosti vozidla švédské armády. Jedná se především o sérii Volvo C300 i s původními barevnými vzory a poznávacími značkami. (Eli.Wallace)

• - Okolo 21. minuty poslední epizody "The New King, Part 2" se mění dělo u tanku stojícího za Silasem (Ian McShane). Při záběru zezadu je na dělu úsťová brzda, zatímco u záběru zepředu chybí. (Eli.Wallace)

• - Latinský nápis: "Ab uno disce omnes" na zadní stěně  zasedací místnosti krále Silase (Ian McShane), znaměná: "Z jedné věci se nauč vše". (Eli.Wallace)