Reklama

Reklama

Kings

(seriál)
USA, 2009, 9 h 16 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvůrci:

Michael Green

Hrají:

Ian McShane, Christopher Egan, Susanna Thompson, Allison Miller, Eamonn Walker, Sebastian Stan, Dylan Baker, Wes Studi, Sarita Choudhury, Leslie Bibb (více)
(další profese)

Epizody(12)

Obsahy(1)

Moderní zpracování biblického krále Davida. Válku mezi dvěma zeměmi ukončuje až odvážný čin obyčejného farmáře Davida, který se nebojí postavit před nepřátelský tank. Jeho čin ho dostává až ke dvoru krále Silase, krále království Gilboa, a stává se významným článkem ve vyjednávání mírové dohody s Gathy. David je několikrát podroben královi zkouškami a ani Bůh ho nezapomene pořádně prověřit. Stane se z Davida následovník krále? Zamiluje se do někoho krásná princezna? Uvidíme, jak se biblický příběh vyvine v moderní době, kdy se neválčí praky, ale tanky. (tlkounev)

(více)

Recenze (35)

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Západ prostě nemá rád chytré seriály, tak to je. Když se konečně jednou objeví něco skutečně originálního, je to zpravidla zaříznuto po první sezóně... and here we go again. Ian McShane exceloval už v Deadwoodu a nejinak je tomu tady. Postava krále Silase je napsaná podobně mnohovrstevnatě a opět z něj charisma srší, kdykoli vstoupí na scénu. Ale nejen on. Pořád nechápu, jak se povedlo NBC vyprodukovat něco takového. Minimálně pilot, mj. podkreslený líbezným hlasem Lisy Gerrard, působí spíše jako dražší a rozvážnější kabelovková produkce. Super kamera, super atmosféra i vizuál. Extrémně zajímavý setting, kdy království Gilboa připomíná dnešní Spojené státy, ale reálie - od geografie, přes státní zřízení, úroveň fungování státu a infrastruktury, až po náladu ve společnosti - jsou diametrálně odlišné. Seriál si udržuje unikátní opar tajemna, kde divák ani pořádně neví kde a kdy se to odehrává. Alternativní svět. A že se jedná o převyprávěný biblický příběh, nechybí ani jisté, s citem a poetikou zakomponované náznaky... ehm, nadpřirozena. Trochu mě zamrzelo, že po sebejistém startu a důsledném budování světa a vztahů se seriál posléze trochu utrhne ze řetězu a některé zvraty na přelomu 9. a 10. epizody působí docela nepřirozeně. Na druhou stranu do finále se Kings řítí vyloženě po hlavě a v takovém tempu, že mu může většina seriálů jen tiše závidět. Zrušení ohromná škoda, nekončí to vyloženě nějakým otravným cliffhangerem, ale otevřené to je značně a rozjeté to bylo fakt dobře. ()

Clear 

všechny recenze uživatele

Parádní mini-série podle biblického příběhu zasazená do dnešní doby, plná intrik, politických a milostných pletich na královském dvoře, zvratů, překvapení…. Hlavní postavy (především Davida a krále Silase) jsem si už od počátku oblíbila. Obě staví na bezmezné víře v Boha, jeho předem daném plánu, který si pro ně nachystal. Přestože mně tato víra coby ateistovy přišla někdy až příliš přehnaná, nijak mi to při sledování nevadilo. Jedinou nevýhodu či výtku, kterou u toho seriálu spatřuji, je absence pokračování. ()

Reklama

PAVEK 

všechny recenze uživatele

Obrovská, obrovská škoda, že byl seriál po první sérii ukončen. Jak už bylo napsáno výše, na seriálové poměry to doopravdy je naprosto neskutečná záležitost. Navíc si seriál vybral mimořádně zajímavé téma, tudíž doopravdy neznám seriál, který by tomuto kousku mohl tematicky konkurovat. Fiktivní svět založený na reáliích politických zákulisních her. Především Ian McShine v roli krále je bezkonkurenční. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Originální idea biblického orámování politického dramatu v dnešním světě. V čele je mocný a nesmírně charismatický král (klobouk dolů pro Iana McShane) s těžkým bříměm ultimátního vládnutí a všestranného rozhodování doslova o všem důležitém ve smyšleném, avšak realistickém městě Shiloh. Politika záhy ustupuje charakterům - srdcem i mozkem seriálu jsou mocní mužové - někteří mocní reálným vlivem, bohatstvím a postavením, jiní mocní svou neposkvrněnou osobnosti a čistým duchem... Udělat, co je správné, riskovat život pro dobrou věc, dodržet slovo a nezříct se přísahy, ctnost nadevše, ale také položit oběť a činit těžká, nepopulární rozhodnutí v zájmu vyššího poslání - o tom jsou Kings, v tom tkví jejich epičnost a síla. Po zhlédnutí tohoto seriálu mám chuť rozvážným krokem vykráčet ven, pohlédnout vstříc Slunci a pocítit, jak se i na mé hlavě zformuje koruna z hejna motýlů... Silné 4*. 8/10 ()

Unnamed 

všechny recenze uživatele

Naivita, idealismus a oddanost se střetává s krutou pravdou a pragmatismem. Tolik zvratů jsem snad v žádném seriálu nikdy nezažil. Když jsem si na začátku namyšleně říkal, že vím jak to celé skončí, nemohl jsem se více mýlit, seriál si se mnou každých pár dílů pohrával jako kočka s myší a upřímně jsem si to užíval. A promiňte, ale Ian McShane je megaborec, nechápu, že jsem si ho nevšiml dříve, nebyl králem pouze obsazením do role, ale i hereckým výkonem. 4* ()

Galerie (82)

Zajímavosti (3)

  • Vojenská vozidla království Gilboa jsou ve skutečnosti vozidla švédské armády. Jedná se především o sérii Volvo C300 i s původními barevnými vzory a poznávacími značkami. (Eli.Wallace)
  • Latinský nápis: "Ab uno disce omnes" na zadní stěně  zasedací místnosti krále Silase (Ian McShane), znaměná: "Z jedné věci se nauč vše". (Eli.Wallace)
  • Okolo 21. minuty poslední epizody "The New King, Part 2" se mění dělo u tanku stojícího za Silasem (Ian McShane). Při záběru zezadu je na dělu úsťová brzda, zatímco u záběru zepředu chybí. (Eli.Wallace)

Reklama

Reklama