Kings (TV seriál)

Drama / Sci-Fi

USA, 2009, 9 h 16 min (Minutáž: 42–43 + 1x83 min)

Tvůrci:

Michael Green

Ian McShane, Christopher Egan, Susanna Thompson, Allison Miller, Eamonn Walker, Sebastian Stan, Dylan Baker, Wes Studi, Sarita Choudhury, Leslie Bibb, Florence Faivre, Michael Stahl-David, Tyler Lee Allen, Michael Mosley, Dan Marshall, George Aloi, James P. Anderson, Quarles Antoine, Peter Francis James, Titus Welliver, Macaulay Culkin, Jason Antoon, Liz Fye, Michael Arden, Jason R. Moore, Ryan O'Nan, Reed Birney, Rena Strober, Megan Byrne, Katherine Dickson, Dominic Fumusa, Madison McKinley, Margarita Levijeva, Seamus Davey-Fitzpatrick, Marlyne Barrett, Steve Rosen, Roarke Walker, Dennis Boutsikaris, Caitlin McHugh, Angel Desai, Josh Folan, Terry Serpico, Hechter Ubarry, James Murtaugh, Tess Paras, Kelly AuCoin, Tom Guiry, Carter Roy, Chase Coleman, Karen Pittman, Hisham Tawfiq, Michael J. Burg, Joe Wissler, Summer Crockett Moore, Jenna Stern, Paul Diomede, Zack Robidas, Byron Jennings, Socorro Santiago, Becky Ann Baker, John Rothman, Brian Cox, Miguel Ferrer, Mark Margolis, Steve Cirbus, Ajay Naidu, Kathleen Mealia, Robert Haley, Roger Guenveur Smith, Lee Tergesen, Saffron Burrows, Gina Hernandez

Velmi netradičně pojaté moderní zpracování na motivy biblického námětu krále Davida. Velkou roli zde hraje politika a s ní související pletichy na královském dvoře, kterou doplňuje romantická a lehce naivní dějová linie mezi Davidem a princeznou Michelle (záměrně se nese v duchu telenovel). Největším přínosem je zajímavý námět a na televizní poměry precizní technické zpracování (krásná kamera, vynikající triky a krásná, leč vykrádající Morrisova hudba) a velmi povedené obsazení (eragonovský Christopher Egan je překvapivě možná nejslabším článkem, excelují tu zejména Ian McShane v podání osvícené, později krutého monarchy Silase, Susanna Thompson, Sebastian Stan či velice sexy ale bohužel ve výsledku nevyužitá božská Leslie Bibb a celý seriál roztomilá Allison Miller v roli princezny. Největším překvapením je však Brian Cox v roli předchozího krále "tyrana". Na co Kings ale ve výsledku doplácí nejvíce, to je neukončenost příběhu. Přestože je je finále působivé a strhující, je velká škoda že se již neplánují další sezóny. Po zrušeném Dollhouse (kde ovšem studio dalo možnost Whedonovi seriál alespoň ukončit) se jedná o další potenciálně výbornou záležitost, která byla kvůli nízké sledovanosti zrušena.(7.2.2010)

Slušná porce politiky namíchaná do rozhodně skvělé kostry příběhu a já musím říct, že těch 13 (12) příběhů jsem se opravdu skvěle bavil. Snad jen závěrečný díl (New King, pt. II) byl trochu natahovanější, přesto velká škoda, že takto rozehraný příběh už se nedočká žádného pokračování. Nejlepší epizoda: 1x11 - Javelin(20.11.2010)

• Revanx

Bohužiaľ, nezdieľam nadšenie väčšiny tu hodnotiacich. Dlhodobo čakám na seriál, ktorý by ukázal zákulisie tvorby politiky a získavania moci, teda na seriál, akým mal byť práve Kings. Lenže ono sa to zvrhlo - vôbec nejde o nejaké seriózne boje o moc či o tvorbu politiky, ale iba o obyčajné intrigy, ktoré sú aj tak absolútne nezaujímavé, v štýle on je teplý, on spí s princeznou či on má ďalšieho syna. Prirátajte k tomu otrasného a od reality odtrhnutého hlavného hrdinu, ktorý sa tvári neustále ako nechápavý Ken (partner Barbie), stupídnu princeznú, ktorá by mohla prežiť akurát tak v Disneylande, otravnú manželku a ešte otravnejšieho syna, niektoré úplne nelogické záležitosti (vyslanie princa chytať teroristu), prípadne úpornú snahu o odľahčenie (?čoho?) (tučný strážca, ukecaný strážca) - a je tu sklamanie ako hrom. Ešteže je tu skvelý McShane ako kráľ a Gath, ako seriálový Sovietský zväz. Škoda, toto malo na viac ako na Dallas z prostredia kráľovského dvora.(29.8.2009)

Je opravdu škoda, že tento skvělý seriál nestrhl masové nadšení, které si bezesporu zaslouží. Skvělí příběh, který je však zatrhnut již v samém počátku, a tak nemá šanci se dále rozvíjet a vznášet se k seriálovému nebi jako motýl. Tento seriál byl pro mě vytrhnutím ze všedního seriálového světa, plného nadpřirozených schopností, nesmrtelnými agentů či nadpřirozených bytostí, který jsem si plnými doušky a až téměř nemrkajíc vychutnával, avšak každá vteřina neúprosně ubíhala jedna za druhou a hořká příchuť konce seriálu se stále přibližovala. 13 dílů je příliš málo a tak doufajíc někde v koutku duše doufám, že se tento skvělý seriál dočká pokračování, který se jistě zaslouží.(9.8.2011)

No tak tohle je velka parada. Ian McShane uplne neskutecnej. A trebaze se to chvilema trosku tahne, celkova gradace zatim (po 6. dile) stale trva. Krasna serie intrk, jen co je pravda, a celkove pozoruhodnej napad. A taky bajecnej vizual. Pravda, vetsinovy publikum to ale asi prilis oslovit nemohlo. Mno, skoda, dalsi nadejnej kousek za nama.(12.5.2010)

• - Okolo 21. minuty poslední epizody "The New King, Part 2" se mění dělo u tanku stojícího za Silasem (Ian McShane). Při záběru zezadu je na dělu úsťová brzda, zatímco u záběru zepředu chybí. (Eli.Wallace)

• - Latinský nápis: "Ab uno disce omnes" na zadní stěně  zasedací místnosti krále Silase (Ian McShane), znaměná: "Z jedné věci se nauč vše". (Eli.Wallace)

• - Vojenská vozidla království Gilboa jsou ve skutečnosti vozidla švédské armády. Jedná se především o sérii Volvo C300 i s původními barevnými vzory a poznávacími značkami. (Eli.Wallace)