Single Man

• slovenský

Single Man

Drama / Psychologický

USA, 2009, 96 min

Jsem dost zklamaný. Tyhle filmy z 50. a 60. let zaměřené na styl mám moc rád, ale Single man nebyl navzdory očekávání zdaleka tak dobrý jak jsem čekal. Vizuálně krásný? Jo, ale ne tak jako třeba Nouzový východ nebo tematicky podobné Imaginární lásky. Hudba slušná, ale zoufale nevýrazná a jednotvárná. Prostě jsem si myslel, že když už je za kamerou módní návrhář, tak to bude ještě o kus výše, co se týče potěchy pro oči a uši.(7.3.2011)

Režisér Tom Ford se ve svém režijním debutu věnuje tématu homosexuality. Colin Firth ztvárňuje vysokoškolského profesora literatury, který se vyrovnává se smrtí svého přítele. Je například zajímavé nakolik se snaží film homosexualitu skrze jeho postavu potlačit a přesto její přítomnost stále latentně zaznamenávat. Vedle explicitních zobrazení či jasně definovaných homosexuálních hodnot se zde bisexuální povaha hlavního hrdiny charakterizuje už samotným designem snímku – jeho vizuální uhlazeností, pečlivě komponovanými saturovanými záběry, využitím kostýmů i dekorací. Místy to však působí až jako módní přehlídka určitého životního stylu, která neustále klouzá po povrchu.(8.7.2010)

A few times in my life I've had moments of absolute clarity, when for a few brief seconds the silence drowns out the noise and I can feel rather than think, and things seem so sharp and the world seems so fresh. I can never make these moments last. I cling to them, but like everything, they fade. I have lived my life on these moments. They pull me back to the present, and I realize that everything is exactly the way it was meant to be.(3.11.2010)

• Ducharme

Slušivými kostýmy ošperkované prázdno, z něhož se Colin Firth marně snaží vytvořit to, na co režisér jaksi zapomněl – příběh! Pokus zakamuflovat tento drobný nedostatek příjemným tónováním, tklivými houslovými sóly a nekonečnou řadou ohavně rozplizlých zpomalených záběrů na hopsající ocopatěné malé lidi v růžových šatečkách vyšel, soudě dle reakcí, skvěle. A navíc ten konec! SPOILER Vždyť Firth už si ani nestihne pořádně užít s tím okatým hezounkem! KONEC SPOILERU To přece musí zaplakat každý citlivý divák!(20.7.2010)

Z eufórie rychle do pesimismu, rychlostí... dejme tomu; metelesku-blesku. Kdyby někdo nahrával mé já, kterak sleduje film od muže pro muže, může se domnívat, že mi šiblo. Otáčivá židle vzala (skoro) za své, nebýt mé nebývalé náklonnosti k artovým snímkům, což Single Man -podle mého laického oka- zřejmě je. A já, ač nerad flušu proti větru, sbírám odvahu na to, abych odhodlaně zvedl palec hore s tím, že za pár let možná porozumím, leč má nynější teen imbecilita mi nedovoluje oduševnělejší komentář, než je tento. Proměnlivost barev, která ponouká k totálnímu zvednutí koutků (zářivější barva = životní nádech) je úplně stejná jako u mě, což je o to komičtější, když si uvědomím, že láska, podle mě, neprochází žaludkem, ale třesoucíma se rukama :) Firth, který připomíná maestra Mastroianniho té doby, byl nadzemský. Scény, kdy se svým žákem seděl u pivča a rozjímali, byly very nice. A i když háv pe..pe..pe (sakra, to slovo mi nejde přes klávesnici) pesimismu převládl nad Georgem, nemůžu zakončit komentář jinak než slovy: Carpe diem!!! 80%(9.5.2010)

• - Colin Firth je jediný britský herec ve filmu, který hraje britskou postavu (George). Jeho amerického partnera Jima a studenta Kennyho ztvárnili britští herci Matthew Goode a Nicolas Hoult, zatímco jeho britskou kamarádku Charley si zahrála americká herečka Julianne Moore. (Martinibaby)

• - Tom Ford se v nějakém rozhovoru zmínil i o tom, že do role Kennyho byl původně obsazen slavnější herec (údajně Jamie Bell), který se ale nedostavil na kostýmovou zkoušku pět dní před natáčením. Tehdy si Ford vzpomněl na konkurzovou nahrávku Nicolase Houlta. (Martinibaby)

• - Film byl natočen za pouhých 21 dní. (Stanislaus)