Single Man

Single Man

• Austrálie

Drama / Psychologický

USA, 2009, 96 min

Single mana jsem viděla už před nějakou tou dobou, ale rozhodla jsem se ho ohodnotit až po půl roku, kdy se mi rozleží v hlavě........Ok, I'm just kiddin', zas tak dobrý nebyl :D Hodně citlivý film, kde Colin zase exceluje, spolu s Nicholasem, aneb Tonym ze Skins. Bohužel nebyl zas tak dobře natočen, aby mě ta citlivost rozbrečela nebo donutila podívat se na to znovu..(24.6.2011)

• Ducharme

Slušivými kostýmy ošperkované prázdno, z něhož se Colin Firth marně snaží vytvořit to, na co režisér jaksi zapomněl – příběh! Pokus zakamuflovat tento drobný nedostatek příjemným tónováním, tklivými houslovými sóly a nekonečnou řadou ohavně rozplizlých zpomalených záběrů na hopsající ocopatěné malé lidi v růžových šatečkách vyšel, soudě dle reakcí, skvěle. A navíc ten konec! SPOILER Vždyť Firth už si ani nestihne pořádně užít s tím okatým hezounkem! KONEC SPOILERU To přece musí zaplakat každý citlivý divák!(20.7.2010)

• hellstruck

Připadá mi, že autoři artové tvorby jdou do natáčení filmu s nějakým poselstvím, ale nakonec se jim to nikdy nepovede dotáhnout do konce kvůli tomu, že se až příliš soustředili na vizuální stránku. A nebo to tak má být? Takovéhle filmy mě zkrátka neskutečně matou. Možná to bude tím, že miluju drama - opravdové, skutečné drama, kde se něco řeší, kde se něco děje. A Single Man je o osamělém člověku, který je v takové fázi života, kdy si připadá pro svět zbytečný, ale naservírováno je to diváku až příliš citlivě. Tady by neškodilo tlačit na pilu. Jinak je to plné inteligentních dialogů a mouder ("Zkušenosti nejsou to,co se člověku stane.Jsou to,co člověk udělá s tím,co se mu stane."¨), Ale narovinu, když zrovna není na scéně Nicholas Hoult, je to prostě nuda (nejsem bláznivá fanynka, ale líbily se mi jeho rozhovory s Firthem). Všechny vedlejší postavy zůstaly trestuhodně nevyužité, jen se o nich mluvilo, ale nic víc (Lois, Charley..). Trochu mám dojem jako po shlédnutí nějaké pilotní epizody seriálu. Asi jsem na to zkrátka nebyla v tom pravém melancholickém rozpoložení....Každopádně oceňuji šedesátá léta (tehdy měly ženské úroveň, a ty oční linky !) a výbornou hudbu (přestože ta poslední skladba až moc okatě připomínala písničku z Fontány).(28.11.2012)

-"If it's going to be a world with no time for sentiment, Grant, it's not a world that I want to live in." Procítila jsem tento film velmi intenzívně, ale zároveň jsem v něm vnímala velkou část unylosti, o kterou nestojím. Filmy o obyčejných věcech, které jsou zcela zásadní, jsou moje krevní skupina. Tady ten pocit důležitosti ale nepřišel. Večer s Julianne Moore pro mě nepředstavoval lekci v kontextu a jakkoliv se oba herci snažili, mnoho vrstev jejich vzájemných citů, o který se předtím mluvilo, jsem v řeči jejich těl nenašla. Setkání se španělským supermodelem nevypadalo jako náhodné dotknutí citlivých duší, ale jako reklama na cigarety. Ani souznění se studentem nebylo cítit takovou živelností, jakou by mělo, ačkoliv ze všech epizod představovalo největší naději. Ale jinak je to tragédie starořeckých rozměrů a jako takovou ji schvaluji. V podstatě to vypadá, že Tom Ford si udělal přesně to, co chtěl, a na nic kolem nehleděl, což je sympatické a obdivuhodné. Jen se mi srdce úplně nepohnulo a dokonce jsem nebrečela (!), což už se mi u tohoto druhu filmů dlouho nestalo. Můj nejoblíbenější/nejintenzivnější moment: Hlavní postava otevře dveře ven do světa a z větve stromu před jeho domem vzlétne sova a zmizí do noci. A čestné zmínění bych také ráda věnovala úvodní scéně na sněhu. Škoda, že se onen přímý, nekompromisní a mírně znepokojivý způsob zobrazování věcí nepřelil do celého filmu.(31.7.2015)

Neuvěřitelný, jaká předpojatost a skoro až alergie vůči homosexualitě zachvacuje každýho druhýho filmovýho diváka. Tady je to vážně v bleděmodrym to samý co s Brokeback Mountain. --- A přitom Ford (na rozdíl od tvůrců BM) téma homosexuality odsouvá až na druhou, ne-li dokonce třetí kolej. Ačkoliv si jej neustále drží při sobě, střízlivý divák by ho měl vnímat leda tak podprahově. Single Man totiž především originálním způsobem konfrontuje mládí se stářím a nesmírně věrně postihuje dennodenní fluktuaci nálad člověka chronicky romantického/sentimentálního a zároveň permanentně deprimovaného. Ford zkrátka přesně věděl, co chce vyjádřit, a já osobně jsem to něco převzal v exkluzivním balení. Milerád jsem přistoupil na jeho hru s barvama, abych si nechal diktovat, jak že se mám v daném okamžiku cítit; a se stejnou radostí jsem uvítal taky hudební doprovod z dílny pro mě neznámých pánů či onu perfektně padnoucí absurdní podestýlku (první pokus o sebevraždu, finále). Vlastně si i docela živě dovedu představit, že se jednou Single Man stane jakýmsi mluvčím mého staršího já. --- "If it's going to be a world with no time for sentiment, Grant, then it's not a world that I want to live in." --- Mimochodem všimli jste si, jak Američanka Moore zněla mnohem britštěji než Angličan Firth? Smekám.(26.8.2013)

• - Film byl natočen za pouhých 21 dní. (Stanislaus)

• - Růžové cigarety se zlatým filtrem, které kouří George (Colin Firth) s Charley (Julianne Moore), jsou od značky Sobranie of London a dají se sehnat online za zhruba 1 000 korun českých. (sarinka)

• - V ďakovnej reči pri preberaní ceny BAFTA pre najlepšieho herca 21. februára 2010 Colin Firth spomenul, že sa ocitol v bode, keď chcel odmietnuť rolu a mal aj na odoslanie pripravený e-mail pre režiséra Toma Forda. Potom mu však prišiel remesleník opraviť chladničku a Firth znova prehodnotil svoj postoj. V prejave poďakoval práve tomuto opravárovi. (jofffo1)