Přímo nad hlavou

Twelve O'Clock High

Drama / Válečný

USA, 1949, 127 min

• Han22

Opět jeden film, který mě moc nechytl. Řemeslná kvalita je samozřejmě super, stejně jako určitý náhled na to, jak to měli piloti za druhé světové války těžké. Jenže s tím filmem mám dva problémy. První se týká příběhu - k zdecimované, smolařské a demoralizované jednotce přichází velet mladý generál, který se chová většinu filmu jako absolutní kokot. Žádné slitování, žádné výhody, tlak na výsledky, přísné tresty, zkrátka klasický ředitel v českém korporátu. Když mu na mužích začne záležet, zhroutí se. A protože Peck byl vynikající herec, o to více jsem postavu nesnášel. Druhý problém - celý film se o letech jen kecá. První válečná scéna přijde po hodině a třičtvrtě a je víceméně stvořena z dokumentárních záběrů. A takový válečný film mě zkrátka nebaví.(10.3.2018)

Netuctová věc, která je tak trochu z jiného soudku. Režisér přesunul letecké bitvy na vedlejší kolej a líčí primárně jednotlivé osudy postav a jejich důsledky z psychického nátlaku. Jedním z nosných pilířů je pochopitelně legendární Gregory Peck, který zde ztvárnil patrně nejpřísnější roli ve své kariéře. Skvěle jsou vyobrazeny formality mezi vysoce postavenými veliteli a každodenní život v táboře. Příliš velké ódy pět však nemohu díky několika hluchým místům. 70%(2.8.2015)

"Nič neplánujte a už vôbec nie návrat domov. Považujte sa za mŕtvych. Čím skôr sa s touto myšlienkou zmierite o to ľahšie to pre vás bude..." Postava generála v podaní G. Pecka má čosi do seba, rovnako ako jeho príhovor k letcom. To by sa však dalo povedať takmer o všetkých postavách , ktoré tento legendárny herec hral. G. Peck bol vážne veľká hviezda. Pod škrupinou tvrdého a nekompromisného veliteľa sa skrýva dobrosrdečný človek, ktorí si svojich pilotov nakoniec pripustí k telu oveľa bližšie, než by si dovolil priznať. Za zmienku stoja výborné bojové scény, ktoré sú vo väčšine mozaikou reálnych a filmových záberov. Keďže je film čiernobiely, tak to neruší a pôsobí to prirodzene. Škoda, že bojových scén nie je vo filme viac, pretože ak by som mal niečo vytknúť, tak je to trochu rozvláčna 1/3 filmu. Potom sa však film rozbehne a postava G. Pecka mi bola veľmi sympatická a prirástla mi k srdcu. 80%.(17.5.2014)

Ničenie nemeckej výrobnej a logistickej základne malo pre vedenie a výsledok II. svetovej vojny mimoriadny význam. Túto ťažkú úlohu plnili posádky diaľkových bombardérov dislokované v Veľkej Británii. O ich živote na základni, o bojových akciách a o zničujúcom vplyve takéhoto spôsobu života na ich psychiku rozpráva film Twelve O´Clock High. Gregory Peck si v ňom strihol úlohu náročného generála Savagea, dobre sú vystihnuté aj ostatné postavy. Ale určite najcennejšie na filme sú kombinované hrané a dokumentárne zábery z leteckých súbojov. Pre fanúšikov vojnového letectva a histórie veľmi prínosný snímok. Ja som sa celkom rád naň pozrel.(13.5.2014)

Gregory Peck v roli přísného a neústupného generála byl skvělý, zpočátku neměl ve všem mé sympatie, ale později jsem si jeho postavu oblíbil. Přímo nad hlavou je velmi dobrý válečný film, kterému k 5. hvězdičce moc nechybí. Stojí zejména na vynikajícím hereckém výkonu Pecka, autentických záběrech a vztahu mužstva ke svému starému a via facti novému veliteli.(5.12.2014)

• - Na počátku filmu havaruje bombardér B-17. Kaskadér Paul Mantz za to dostal 4500 dolarů, což bylo do 70. let vůbec nejvíce, kolik kaskadér dostal za jediný kaskadérský kousek ve filmu. (Kulmon)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Beirne Lay jr. (Hans.)

• - Vzdušné bitvy jsou autentické záběry z druhé světové války. (Kulmon)