poster

Přímo nad hlavou

 • anglický

  Twelve O'Clock High

Drama / Válečný

USA, 1949, 127 min

 • cheyene
  ****

  Gregory Peck v roli přísného a neústupného generála byl skvělý, zpočátku neměl ve všem mé sympatie, ale později jsem si jeho postavu oblíbil. Přímo nad hlavou je velmi dobrý válečný film, kterému k 5. hvězdičce moc nechybí. Stojí zejména na vynikajícím hereckém výkonu Pecka, autentických záběrech a vztahu mužstva ke svému starému a via facti novému veliteli.(5.12.2014)

 • nervoznideda
  *****

  Nikdo z nás živých si nedokáže představit psychické vypětí mladých pilotů a pozemního personálu i starších velitelů za 2 svět války, ani bych to zažít nechtěl. Proto skládám hold živým i mrtvým z války. Letecké souboje nebyly tak důležité, ale čekání na návrat letadel bylo drásající. A to byl rok 1942 , v 1944 Ike velel milionu vojáků při invazi a hned 1 den na 10 000 vojáků bylo zabitých , raněných nebo nezvěstných . To taky musel být tvrdý chlap. Děkuji všem , že jsem tento film mohl vidět až mi naskakovala husí kůže a to jsem seděl v teple u PC . Tak si ten film užijte :-) perfektní dialogy a skvělý dabing deda 17.2.2019:-) Charisma má jen málo kdo, Gregory je prostě Pecka nc:-) i po 70 letech skvělý film 15.4.2019(2.2.2015)

 • Anderton
  ****

  Gregory Peck znova ako ten najsprávnejší chlap na svete, ale on je vždy sympaťák, takže toto jeho zaškatuľkovanie je absolútne v poriadku. Poriadky si narobil aj vo svojej jednotke, samozrejme férovo, s čím ale nemohli súhlasiť všetci. Máme tu film, ktorý nepotrebuje oslavovať Američanov ako nadľudsky odvážnych a nepotrebuje degradovať nepriateľa, ako bolo v 40. rokoch propagandisticky zvykom. Po vojne sa už točí predsa len inak. Skutočne sa netreba báť stopáže a toho, že tri štvrtiny filmu sa odohráva v interiéroch základne, stále sa totiž niečo deje a vzťahy medzi pilotmi zabezpečia spoľahlivo divácky záujem.(6.2.2015)

 • Big Bear
  *****

  Jednoznačně pětihvězdičková záležitost. Pro letecké fajšmekry nutnost, pro milovníky létajících pevností nezbytnost! Pro ostatní to je možná nudné psychologické drama, kde se ,,střílí'' až ke konci, pro nás - milovníky těchto časů je každá minuta pastvou pro oči. Já v té době stejně musel v minulém životě žít.... S Peckem jsem prostě dýchal. Film nás uvádí formou vzpomínek jednoho z důstojníků zpět do válečných časů na jedno z mnoha letišť USAAF v Anglii. Konkrétně se jedná o základnu těžkých bombardérů. Na místo stávajícího velitele, který se vyčerpáním a soucítěním s vysokými ztrátami mladých osádek zhroutil a vyhořel, je povolán energický důstojník generál Savage (Gregory Peck). Ten tvrdí, že muže nelze brát jako jednotlivé lidské bytosti, ale čísla. Jen ta vyhrávají. Vyhrává počet nasazených strojů i počet členů osádek. Na smůlu nevěří a hodlá u squadrony tvrdě zvednout výkon i morálku. Ruší se dovolené, zavírá se bar, zvyšuje se počet cvičných letů... Již takhle vyšťavené osádky reptají a všichni žádájí oficiálně přeložit jinam k jiné bombardovací skupině... Nový velitel je varován poddůstojníky, že přišel nahradit oblíbeného velitele a tímto přístupem, že si získá možná respekt, ale ne oddanost osádek... Peck však stále trvá na svém. Sice se mu podaří snížit ztráty, ale u osádek je i přes tento velmi pozitivní jev nadále neoblíben... Nakonec však i on začne vidět muže jako lidi, jako mladé kluky, které armáda a válka nutí být dospělými ihned... Kromě nádherného nouzáku na břicho hned v úvodu filmu uvidíme ve snímku spoustu krásných záběrů na bé sedmnáctky. Na závěr uvidíme velkolepou bitvu složenou s dokumentárních autentických snímků točených z palub bombardérů a guncamer spojeneckých a nacistických stíhaček. Zejména záběry na padají rotující bombardéry (ze kterých prakticky nešlo díky odstředivým silám vyskočit) mrazí i dnes... Trochu mne tam štvaly záběry na střílející ,,artilerie'' kulometů z křídel P47, kdy vždy kamera ukázala křídlo se střílející čtveřicí kulometů a pak padající nějaký fortress. Jelikož je tam i dost záběrů na Me109, mohli si tohle tvůrci odpustit obzvláště s přihlédnutím k době vzniku filmu... Ale i tak... Tohle je dokonalá pocta osmé letecké armádě a hlavně všem mužům, kteří lámali nacistickému průmyslu postupně páteř. A to za zejména zprvu strašných ztrát. Klobouk před nimi dolů, protože válka nad Evropou byla tak vzdálená od jejich farem a měst a přeci nad ní umírali.... Oni a RAF nám přinesli na křídlech svobodu. Ať si kdo chce co chce mele o zbytečnosti strategického bombardování a německé vysoké morálce i po náletech... Mluvil jsem s pár pamětníkama. Vyprávěli ještě dnes s hrůzou o stříbrných tečkách na obloze s pásy kondenzačních par... natož asi tehdá, když ječely sirény a oblohou se neslo dunění Fortressů a Liberátorů... Smekám před těmi všemi mladými kluky osádek těžkých bombardérů a končím oblíbeným šlágrem z těch časů od G. Formbyho... ,, Bless em All, Bless em All... '' Dávám 5 pum ! * * * * *(9.5.2014)

 • nascendi
  ***

  Ničenie nemeckej výrobnej a logistickej základne malo pre vedenie a výsledok II. svetovej vojny mimoriadny význam. Túto ťažkú úlohu plnili posádky diaľkových bombardérov dislokované v Veľkej Británii. O ich živote na základni, o bojových akciách a o zničujúcom vplyve takéhoto spôsobu života na ich psychiku rozpráva film Twelve O´Clock High. Gregory Peck si v ňom strihol úlohu náročného generála Savagea, dobre sú vystihnuté aj ostatné postavy. Ale určite najcennejšie na filme sú kombinované hrané a dokumentárne zábery z leteckých súbojov. Pre fanúšikov vojnového letectva a histórie veľmi prínosný snímok. Ja som sa celkom rád naň pozrel.(13.5.2014)

 • - Na počátku filmu havaruje bombardér B-17. Kaskadér Paul Mantz za to dostal 4500 dolarů, což bylo do 70. let vůbec nejvíce, kolik kaskadér dostal za jediný kaskadérský kousek ve filmu. (Kulmon)

 • - Vzdušné bitvy jsou autentické záběry z druhé světové války. (Kulmon)

 • - Hlavní roli, kterou poté ztvárnil Gregory Peck, odmítl John Wayne. (Kulmon)