poster

Přímo nad hlavou

 • USA

  Twelve O'Clock High

Drama / Válečný

USA, 1949, 127 min

 • nascendi
  ***

  Ničenie nemeckej výrobnej a logistickej základne malo pre vedenie a výsledok II. svetovej vojny mimoriadny význam. Túto ťažkú úlohu plnili posádky diaľkových bombardérov dislokované v Veľkej Británii. O ich živote na základni, o bojových akciách a o zničujúcom vplyve takéhoto spôsobu života na ich psychiku rozpráva film Twelve O´Clock High. Gregory Peck si v ňom strihol úlohu náročného generála Savagea, dobre sú vystihnuté aj ostatné postavy. Ale určite najcennejšie na filme sú kombinované hrané a dokumentárne zábery z leteckých súbojov. Pre fanúšikov vojnového letectva a histórie veľmi prínosný snímok. Ja som sa celkom rád naň pozrel.(13.5.2014)

 • gogo76
  ****

  "Nič neplánujte a už vôbec nie návrat domov. Považujte sa za mŕtvych. Čím skôr sa s touto myšlienkou zmierite o to ľahšie to pre vás bude..." Postava generála v podaní G. Pecka má čosi do seba, rovnako ako jeho príhovor k letcom. To by sa však dalo povedať takmer o všetkých postavách , ktoré tento legendárny herec hral. G. Peck bol vážne veľká hviezda. Pod škrupinou tvrdého a nekompromisného veliteľa sa skrýva dobrosrdečný človek, ktorí si svojich pilotov nakoniec pripustí k telu oveľa bližšie, než by si dovolil priznať. Za zmienku stoja výborné bojové scény, ktoré sú vo väčšine mozaikou reálnych a filmových záberov. Keďže je film čiernobiely, tak to neruší a pôsobí to prirodzene. Škoda, že bojových scén nie je vo filme viac, pretože ak by som mal niečo vytknúť, tak je to trochu rozvláčna 1/3 filmu. Potom sa však film rozbehne a postava G. Pecka mi bola veľmi sympatická a prirástla mi k srdcu. 80%.(17.5.2014)

 • Big Bear
  *****

  Jednoznačně pětihvězdičková záležitost. Pro letecké fajšmekry nutnost, pro milovníky létajících pevností nezbytnost! Pro ostatní to je možná nudné psychologické drama, kde se ,,střílí'' až ke konci, pro nás - milovníky těchto časů je každá minuta pastvou pro oči. Já v té době stejně musel v minulém životě žít.... S Peckem jsem prostě dýchal. Film nás uvádí formou vzpomínek jednoho z důstojníků zpět do válečných časů na jedno z mnoha letišť USAAF v Anglii. Konkrétně se jedná o základnu těžkých bombardérů. Na místo stávajícího velitele, který se vyčerpáním a soucítěním s vysokými ztrátami mladých osádek zhroutil a vyhořel, je povolán energický důstojník generál Savage (Gregory Peck). Ten tvrdí, že muže nelze brát jako jednotlivé lidské bytosti, ale čísla. Jen ta vyhrávají. Vyhrává počet nasazených strojů i počet členů osádek. Na smůlu nevěří a hodlá u squadrony tvrdě zvednout výkon i morálku. Ruší se dovolené, zavírá se bar, zvyšuje se počet cvičných letů... Již takhle vyšťavené osádky reptají a všichni žádájí oficiálně přeložit jinam k jiné bombardovací skupině... Nový velitel je varován poddůstojníky, že přišel nahradit oblíbeného velitele a tímto přístupem, že si získá možná respekt, ale ne oddanost osádek... Peck však stále trvá na svém. Sice se mu podaří snížit ztráty, ale u osádek je i přes tento velmi pozitivní jev nadále neoblíben... Nakonec však i on začne vidět muže jako lidi, jako mladé kluky, které armáda a válka nutí být dospělými ihned... Kromě nádherného nouzáku na břicho hned v úvodu filmu uvidíme ve snímku spoustu krásných záběrů na bé sedmnáctky. Na závěr uvidíme velkolepou bitvu složenou s dokumentárních autentických snímků točených z palub bombardérů a guncamer spojeneckých a nacistických stíhaček. Zejména záběry na padají rotující bombardéry (ze kterých prakticky nešlo díky odstředivým silám vyskočit) mrazí i dnes... Trochu mne tam štvaly záběry na střílející ,,artilerie'' kulometů z křídel P47, kdy vždy kamera ukázala křídlo se střílející čtveřicí kulometů a pak padající nějaký fortress. Jelikož je tam i dost záběrů na Me109, mohli si tohle tvůrci odpustit obzvláště s přihlédnutím k době vzniku filmu... Ale i tak... Tohle je dokonalá pocta osmé letecké armádě a hlavně všem mužům, kteří lámali nacistickému průmyslu postupně páteř. A to za zejména zprvu strašných ztrát. Klobouk před nimi dolů, protože válka nad Evropou byla tak vzdálená od jejich farem a měst a přeci nad ní umírali.... Oni a RAF nám přinesli na křídlech svobodu. Ať si kdo chce co chce mele o zbytečnosti strategického bombardování a německé vysoké morálce i po náletech... Mluvil jsem s pár pamětníkama. Vyprávěli ještě dnes s hrůzou o stříbrných tečkách na obloze s pásy kondenzačních par... natož asi tehdá, když ječely sirény a oblohou se neslo dunění Fortressů a Liberátorů... Smekám před těmi všemi mladými kluky osádek těžkých bombardérů a končím oblíbeným šlágrem z těch časů od G. Formbyho... ,, Bless em All, Bless em All... '' Dávám 5 pum ! * * * * *(9.5.2014)

 • Rocky62
  ***

  Netuctová věc, která je tak trochu z jiného soudku. Režisér přesunul letecké bitvy na vedlejší kolej a líčí primárně jednotlivé osudy postav a jejich důsledky z psychického nátlaku. Jedním z nosných pilířů je pochopitelně legendární Gregory Peck, který zde ztvárnil patrně nejpřísnější roli ve své kariéře. Skvěle jsou vyobrazeny formality mezi vysoce postavenými veliteli a každodenní život v táboře. Příliš velké ódy pět však nemohu díky několika hluchým místům. 70%(2.8.2015)

 • nervoznideda
  *****

  Nikdo z nás živých si nedokáže představit psychické vypětí mladých pilotů a pozemního personálu i starších velitelů za 2 svět války, ani bych to zažít nechtěl. Proto skládám hold živým i mrtvým z války. Letecké souboje nebyly tak důležité, ale čekání na návrat letadel bylo drásající. A to byl rok 1942 , v 1944 Ike velel milionu vojáků při invazi a hned 1 den na 10 000 vojáků bylo zabitých , raněných nebo nezvěstných . To taky musel být tvrdý chlap. Děkuji všem , že jsem tento film mohl vidět až mi naskakovala husí kůže a to jsem seděl v teple u PC . Tak si ten film užijte :-)(2.2.2015)

 • - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Beirne Lay jr. (Hans.)

 • - Jeden z prvních hollywoodských filmů, který se zabývá psychologickým dopadem války na vojáka. (Kulmon)

 • - Hlavní roli, kterou poté ztvárnil Gregory Peck, odmítl John Wayne. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace