Přímo nad hlavou

Twelve O'Clock High

Drama / Válečný

USA, 1949, 127 min

Skvělý, charismatický Gregory Peck jako přísný generál, jenž musí převzít skupinu letců a dát ji do kupy. Kdy se zprvu setkává s odmítavým postojem svých svěřenců, ve snaze probudit v nich za každou cenu hrdost, odhodlání a vůli bojovat. Výborný válečný, psychologický film držící po celou dobu tu správnou atmosféru. V závěru velice napínavé, s tvrdým dopadem.(30.1.2013)

"Nič neplánujte a už vôbec nie návrat domov. Považujte sa za mŕtvych. Čím skôr sa s touto myšlienkou zmierite o to ľahšie to pre vás bude..." Postava generála v podaní G. Pecka má čosi do seba, rovnako ako jeho príhovor k letcom. To by sa však dalo povedať takmer o všetkých postavách , ktoré tento legendárny herec hral. G. Peck bol vážne veľká hviezda. Pod škrupinou tvrdého a nekompromisného veliteľa sa skrýva dobrosrdečný človek, ktorí si svojich pilotov nakoniec pripustí k telu oveľa bližšie, než by si dovolil priznať. Za zmienku stoja výborné bojové scény, ktoré sú vo väčšine mozaikou reálnych a filmových záberov. Keďže je film čiernobiely, tak to neruší a pôsobí to prirodzene. Škoda, že bojových scén nie je vo filme viac, pretože ak by som mal niečo vytknúť, tak je to trochu rozvláčna 1/3 filmu. Potom sa však film rozbehne a postava G. Pecka mi bola veľmi sympatická a prirástla mi k srdcu. 80%.(17.5.2014)

Ničenie nemeckej výrobnej a logistickej základne malo pre vedenie a výsledok II. svetovej vojny mimoriadny význam. Túto ťažkú úlohu plnili posádky diaľkových bombardérov dislokované v Veľkej Británii. O ich živote na základni, o bojových akciách a o zničujúcom vplyve takéhoto spôsobu života na ich psychiku rozpráva film Twelve O´Clock High. Gregory Peck si v ňom strihol úlohu náročného generála Savagea, dobre sú vystihnuté aj ostatné postavy. Ale určite najcennejšie na filme sú kombinované hrané a dokumentárne zábery z leteckých súbojov. Pre fanúšikov vojnového letectva a histórie veľmi prínosný snímok. Ja som sa celkom rád naň pozrel.(13.5.2014)

I GOT DRUNK BECAUSE I AM CONFUSED. I WAS THINKING, WHICH IS A THING ONE SHOULD NOT DO!!! Parádní válečné drama s charismatickým Gregorym. Film začíná pořádně dostávat grády, až když do velení nastoupí generál Savage. Jeho metody jsou přísné a jeho přesvědčení je, že válka se nedá vyhrát s bandou flinků. Nejhorší osádka "létající pevnosti" tak musí mít na sobě napsáno LEPER COLONY. Výsledky se i přes těžký start nakonec dostaví a film končí vynikajícím příkladem toho, že všichni jsme jenom lidi. HAVE YOU SEEN A LIGHT BULB BURN OUT? HOW BRIGHT THE FILAMENT IS BEFORE? I THINK THEY CALL IT MAXIMUM EFFORT!(4.8.2017)

Gregory Peck znova ako ten najsprávnejší chlap na svete, ale on je vždy sympaťák, takže toto jeho zaškatuľkovanie je absolútne v poriadku. Poriadky si narobil aj vo svojej jednotke, samozrejme férovo, s čím ale nemohli súhlasiť všetci. Máme tu film, ktorý nepotrebuje oslavovať Američanov ako nadľudsky odvážnych a nepotrebuje degradovať nepriateľa, ako bolo v 40. rokoch propagandisticky zvykom. Po vojne sa už točí predsa len inak. Skutočne sa netreba báť stopáže a toho, že tri štvrtiny filmu sa odohráva v interiéroch základne, stále sa totiž niečo deje a vzťahy medzi pilotmi zabezpečia spoľahlivo divácky záujem.(6.2.2015)

• - Na počátku filmu havaruje bombardér B-17. Kaskadér Paul Mantz za to dostal 4500 dolarů, což bylo do 70. let vůbec nejvíce, kolik kaskadér dostal za jediný kaskadérský kousek ve filmu. (Kulmon)

• - Jeden z prvních hollywoodských filmů, který se zabývá psychologickým dopadem války na vojáka. (Kulmon)

• - Vzdušné bitvy jsou autentické záběry z druhé světové války. (Kulmon)