Noční běžec

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2015, 114 min

"Ty vole. Čum kdo se probudil! Jimme, víš, že jsi během chrápání prděl?!" "Jo a jak to mám asi kurva vědět, když jsem chrápal?!" Kvalitní scénář, perfektně napsané postavy, solidní akce, vynikající práce s kamerou, zejména nájezdy ulic, či přelety městem. Jedině ten profi zabiják mi nějak nezapadal do kolektivu těch postav, pač aj přes neustálé napětí a faktem, že oboum hlavním postavám jde o kejhák, jelikož šéf mafíků na ně vypsal odměnu, tak ten vztah mezi Neesonem a Harrisem neměl absolutně žádnou chybičku. Proto mi přišla emotivní scéna na kolejích, tu jsem hodně prožíval. Kinnaman v roli syna uspěl, byl v pohodě - vynikající chemie mezi hlavním duem, ještě musím zmínit detektiva Onofria, ten se povedl. Samotné dialogy nepůsobí vůbec natahovaně, jsou sepsané na míru. Potěšila slovní přestřelka v kavárně mezi detektivem a Neesonem, bo scéna ve sprše a na posteli. Zejména Neeson hraje prvotřídně, mastné vlasy, opilec v ušmudlaném kabátě, je strhanej, unavenej, starej, sype ostré hlášky, dělá si sám ze sebe prču, jezdí v nadupaném autě, umí rozdávat tvrdé rány a po kapsách má moc pěkného Revolvera, s puškou to zřejmě taky umí. Samotných akčních scén je tu požehnaně, jede v ideálním tempu. Mírný zklamání zrcadlím k osobním soubojům, mohli mít propracovanější choreografii a trošku lépe přehlednější, například ta se zabijákem. Ale jinak Liam kombinuje prvky pouličního boje, se složitějšími chvaty. Bitky jsou v těsných prostorách, působí kontaktně a drsně. Zbytek akce tvoří slušné pěší naháněčky a jedna napříč městem s autama, ten crash policejního fára je super! Několik kvalitních průstřelů, na Rku jsem si smlsnul a poslední kill je eňo ňůňo, numero uno, finta s puškou a práce s kamerou, průstřel, mňamka! Fungují aj emoce, všechno je tak akorát, nudit jsem se nezmohl, mimořádná spokojenost a třešničkou je opět výhružný telefonát Neesona. Snad to nebyl jeho poslední akční film!(5.7.2015)

Atmosféra našeho kina na spadnutí s nejmodernějším audio-video systémem v okrese, kožené sedačky s indexem pohodlnosti lehce pod bodem posrání se z toho, jeden manželský pár středního věku v zádech a plakát zdarma jako bonus. Tak vypadalo moje dnešní rande s Liamem. Já nevím, kdo akčním hrdinům v poslední době vkládá do huby tu nekonečnou hromadu hnoje moudrosti, ale tajně doufám, že ty vidle už brzo zlomí a akční hrdina bude zase jenom akční hrdina, ne akční hrdina pomlčka psycholog, analytik, vztahový poradce a slovník naučný. Neesona jsem už asi počtyřiadvacáté viděl v tom samém filmu, akorát s jiným názvem, no ale nevadí, protože zpoza Náhrobních kamenů se vynořil úplně jiný stařík, než jaký se kymácel ve stínech 96ti hodin. Akce na jedničku, hlavně od Liama. Ed tam toho moc neměl, tak nemohl ani kazit, no a ta místní omladina...okay, dejme tomu, však já taky býval cucák. Takže příště nebudeme tak moc kecat, protože od toho já mám v kině manželský pár středního věku v zádech, a budeme víc střílet, jo? Třeba na ně, vždyť je to k čertu úplně jedno...(30.4.2015)

Run All Night – film snáď s tým najvýstižnejším názvom, skutočne tu o mnoho viac ako ten beh skrz jednu noc nejde a vo svojej podstate je Run All Night len ďalšou neesonovkou v poradí využívajúcou tie najtypickejšie žánrové atribúty. Áno, je to stávka na istotu, ktorá nemôže ničím prekvapiť, ale vadí to, keď žáner žmýka na maximum a s takou presnosťou? Myslím, že vôbec nie. Run All Night síce neprináša vôbec nič nové, ale silná režisérska ruka Jaume Collet-Serra z toho aj po tretí krát dokázala vytrieskať non-stop našlápnutý akčný thriller, ktorý ani raz nedrhne v tempe, je si stopercentne istý v akcii, ani raz neskĺzne do B-éčkových vôd a ešte to celé zaobalil do šmrncu temnej kriminálky, kde ústredné duo protivníkov Liam Neesom VS Ed Harris dokáže svojou charizmou hravo predať aj nijako zvlášť zaujímavú story o pomste. A v tomto prípade vôbec nevadí, že Neeson hrá už po XY-tý krát jednu a tú istú postavu. Práve naopak. Takže pokiaľ máte chuť na solídny, priamočiary akčný thriller, lepších volieb v Neesonovej je iba veľmi málo. A tomu Kinnamonovi už konečne dajte úlohu v nejakej hitovej blockbusterovej sérii! Veď sa nám tu po vynikajúcim Killing, solídnom Robocopovi a Run All Night rysuje novodobý akčný hrdina. CELKOVO: 3,5* (7/10)(12.6.2015)

Touto nocí a se sparingy mající na mikinách jména Neeson a Harris jsem se proběhl vskutku rád. Přesně vymezená škatulka Liamových postav posledních let krásně zapadla do pracovního stolu pana Serry, nutno říct, že zde jí notně sekunduje právě Francis Hummel. Atmosféra plíživá, tíživá a ponurá, akce našla mantinely ve střelbě opakovačkou a automobilovou naháněčkou, osobní souboje jsou nijaké, bez špetky nápadu. 70% a už by to chtělo nějakej upgrade, jede se ve značně vyjetých kolejích.(16.6.2015)

Zručně natočený žánrový secondhand (ultradrsňák Liam zase chlastá a zachraňuje potomka a celé to až moc připomíná otcosynovské sbližovačky na útěku jako CESTA DO ZATRACENÍ nebo ZBĚSILÝ ÚTĚK) s velkorysou a zúročenou expozicí postav a vztahů, dostatkem akce a fajn počítačovými přechody mezi městskými lokacemi.(17.4.2015)

• - Po snímkach Neznámy (2011) a Non-Stop (2014) je Run All Night tretí film režiséra Serru, v ktorom si zahral Liam Neeson hlavnú úlohu. (ywo666)

• - Vydanie novín The New York Post  je datované na štvrtok, 23. septembra 1996. 23. september 1996 však vyšiel na pondelok. (beso74)

• - Na začátku filmu, kdy Curtis 'Legs' Banks (Aubrey Joseph) natáčí Mike Conlona (Joel Kinnaman) při boxu, uběhne v reálném čase 18 vteřin, ale na mobilu lze spočítat rozdíl v čase 1 minuta a 12 vteřin. (Butcher of Blaviken)