Noční běžec

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2015, 114 min

Neeson season pokračuje najlepším Liamovým filmom od prvého Taken. Extra drsná, skrz-naskrz chlapská otco-synovská akčná dráma s výbornou dvojicou Neeson-Kinnaman a šťavnatým "zloduchom s ľudskou tvárou" Edom Harrisom. Tvorcovia sa neboja dobrých 40 minút budovať vyhrotené osobné vzťahy a až potom rozpútať nadupaný a miestami naozaj napínavý masaker s úctyhodným bodycountom (film je tvrdé R, takže headshoty sú patrične čvachtavé) a westernovým finále za účasti starej dobrej winchestrovky. Pre niekoho to bude len ďalšia schematická neesonovka, mne to vďaka výraznej a funkčnej osobnej línii veľmi dobre rezonovalo.(15.3.2015)

CITÁT - V životě jsem napáchal spoustu zla, který mi nikdo neodpustí............ Čekal jsem krutý propadák, ale nakonec celkem překvapení. Má to logiku, napětí a celkem slušný příběh. Nejvíc mě vadilo, že ve filmu nejsou skoro žádní klaďasové, všichni si s sebou nesou temnou minulost a je jen na nich, jak se s tím vypořádaj. Na filmu je nejkrásnější práce kameramana Martina Ruheho - to se povedlo. CITÁT - Jsi odpad................(2.7.2015)

Tak se nám Lájem zase vrací do polohy, která mu poslední dobou cinká nejvíc a sedne mu jako penis mezi půlky Džastýna Bíbra. Polohy vypelichané, drsné kvočny s nějakým tím výcvikem z masokombinátu, která klove na všechny strany, když si chce někdo náhodou udělat z jejích miminek vaječinu. Tentokrát nám chytil noční běhavku a může se posrat z toho, aby ochránil svého Robocopa před záporákem s lidskou tváří, hodným strýčkem Edem, který je jako obvykle pro negativní role příliš sympatický, až si člověk není jistý, ke kterému z těch dvou důchodců vůbec přilnout. Výsledek však zas až tolik k posrání není a fenomenální řežbě „Sebraná“ sahá i na špičkách stěží po koule. První polovinu tvoří klišoidní, střevarvoucí drama, nacpané hlubokomyslnými irskými moudry, které má vše pro dokonalou peristaltiku – zhrzeného dedyho, utápějícího svá traumata v Džejmisnu, uvědomělého synáčka s morálním kodexem svatého Patrika a katalogovou karibskou rodinkou včetně dvou čokoládových holčiček, opuštěného černouška, díky Patrikovu koučování na správné cestě z ghetta směr vysoká škola, a férového gengstra Oukorleoneho, jenž hrdě vzdoruje albánskému heroinu. Ve druhé polovině jsou tyto dávivé ingredience rozmixovány na světlehnědou hmotu, která tvoří pozadí vcelku unylé a příliš dlouhé hoňky dvou gerontů, při které náš odhodlaný a netrefitelný dedy způsobí genocidu Leprechaunů v půlce Ňujorku, aby se dobelhal až do patetického finále, plného molových houslí a rodinných hodnot. Působilo to na mě tak trochu, jako když dívce se zdánlivě perfektníma kozama konečně rozepnete pušapku a směrem k otylému pupíku se nekompromisně vyvalí páreček nevzhledných, vydojených vemen. Vy to však nevzdáváte a v honbě za estetikou odhodlaně postupujete níž, kde na vás k vašemu velkému zklamání vybafne čerstvě vykuchaný netopýr. Ti otrlejší si třeba i zamrdají, avšak za umělecký dojem pak musí nutně udělit hodně špatnou trojku.(19.5.2015)

Typická Neesonovka. Ano tenhle výraz už lze použít. Máme tu další regulérní akční subžánr. Jako jsou Bondovky, jako je Uměle a přeefektovaně 50 díl, jako jsou Ixpendebiles, tak tu máme Neesonovky. Svět sám pro sebe z vlastními pravidly a naprosto charakteristickým hlavním hrdinou. Takže Liam další ex zabiják a traumatizovanej alkoholik (on se v tom snad vyžívá či co) První půlku mi přišel dost upozaděnej, teda když nepočítám jeho výkon v roli vykalenýho Satana Clause. V druhý půlce přeci jenom začíná trochu přebírat iniciativu a po dost volným rozjezdu se dočkáme i akce. Samozřejmě opět jak je zvykem, pěkně rychlý a zběsile sestříhaný. Rko mi tady moc využitý nepřišlo. Pár průstřelů tu je, ale jinak se o nějaký extra drsnosti mluvit nedá spíš normálka. Harris dobrý, ale úplně mi tam nepasoval a jeho rozhovory z hlavním hrdinou mi zase tak skvělý nepřišli. Děj a téma dost ohraný co naplat. Nicméně v druhý půli se to dobře rozjede. Prostě klasický produkt svého druhu se vším pro i proti. Kvalitativně to je mezi Taken 3 a Mezi náhrobními kameny. Dávám 65%(17.4.2015)

Probuzení vražedných instinktů starého násosky mne bavilo. Souboj Jimmyho proti všem byl zkrátka v pořádku, ale jeho nevděčný synek mi trošku pil krev. Tatík mu zachraňoval jeden život za druhým a pořád nebyl hoden seznámení s vnoučaty. Vzduchem přitom létalo jedno klišé za druhým a od začátku bylo naprosto jasné, jak to celé dopadne. S trochou originality v zádech by se u mne Jimmy bez problémů prostřílel ke čtvrté hvězdě.(13.10.2015)

• - Na začátku filmu, kdy Curtis 'Legs' Banks (Aubrey Joseph) natáčí Mike Conlona (Joel Kinnaman) při boxu, uběhne v reálném čase 18 vteřin, ale na mobilu lze spočítat rozdíl v čase 1 minuta a 12 vteřin. (Geralt z Rivie)

• - Po snímkach Neznámy (2011) a Non-Stop (2014) je Run All Night tretí film režiséra Serru, v ktorom si zahral Liam Neeson hlavnú úlohu. (ywo666)

• - Ve filmu se objevují prostřihy utkání NHL mezi New Yorkem Rangers a New Jersey Devils ze sezony 2014/15, ve kterém v dresu ďáblů z Jersey hrál i český útočník Jaromír Jágr. (KoRner)