Noční běžec

• Austrálie

• Nizozemsko

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2015, 114 min

Tak se nám Lájem zase vrací do polohy, která mu poslední dobou cinká nejvíc a sedne mu jako penis mezi půlky Džastýna Bíbra. Polohy vypelichané, drsné kvočny s nějakým tím výcvikem z masokombinátu, která klove na všechny strany, když si chce někdo náhodou udělat z jejích miminek vaječinu. Tentokrát nám chytil noční běhavku a může se posrat z toho, aby ochránil svého Robocopa před záporákem s lidskou tváří, hodným strýčkem Edem, který je jako obvykle pro negativní role příliš sympatický, až si člověk není jistý, ke kterému z těch dvou důchodců vůbec přilnout. Výsledek však zas až tolik k posrání není a fenomenální řežbě „Sebraná“ sahá i na špičkách stěží po koule. První polovinu tvoří klišoidní, střevarvoucí drama, nacpané hlubokomyslnými irskými moudry, které má vše pro dokonalou peristaltiku – zhrzeného dedyho, utápějícího svá traumata v Džejmisnu, uvědomělého synáčka s morálním kodexem svatého Patrika a katalogovou karibskou rodinkou včetně dvou čokoládových holčiček, opuštěného černouška, díky Patrikovu koučování na správné cestě z ghetta směr vysoká škola, a férového gengstra Oukorleoneho, jenž hrdě vzdoruje albánskému heroinu. Ve druhé polovině jsou tyto dávivé ingredience rozmixovány na světlehnědou hmotu, která tvoří pozadí vcelku unylé a příliš dlouhé hoňky dvou gerontů, při které náš odhodlaný a netrefitelný dedy způsobí genocidu Leprechaunů v půlce Ňujorku, aby se dobelhal až do patetického finále, plného molových houslí a rodinných hodnot. Působilo to na mě tak trochu, jako když dívce se zdánlivě perfektníma kozama konečně rozepnete pušapku a směrem k otylému pupíku se nekompromisně vyvalí páreček nevzhledných, vydojených vemen. Vy to však nevzdáváte a v honbě za estetikou odhodlaně postupujete níž, kde na vás k vašemu velkému zklamání vybafne čerstvě vykuchaný netopýr. Ti otrlejší si třeba i zamrdají, avšak za umělecký dojem pak musí nutně udělit hodně špatnou trojku.(19.5.2015)

Kvalitní dramatické rodinné podloží je prošpikované více než slušnou akcí a Collet-Serrova Neesonovská trilogie dostává velice podařené finále. Smůla a nešťastná náhoda tu hrají prim spolu s chlastajícím Santou trpícím výčitkami svědomí. Fantastický Ed Harris kecající s Liamem Neesonem budí respekt a jeho pohled na věc dává smysl. Zlý je "Hrobař", jen je to shodou okolností i hlavní hrdina, který v průběhu filmu nechává v loužích krve hromadu mrtvol, tentokrát z ospravedlnitelného (ale sobeckého) důvodu. Synátor Kinnaman hodně fajn, má vlastní hlavu a v průběhu (to je důležité) nepřechází do stádia otravnosti. Perfektní akčňárna, kterou si moc rád zopakuju.(29.4.2015)

Touto nocí a se sparingy mající na mikinách jména Neeson a Harris jsem se proběhl vskutku rád. Přesně vymezená škatulka Liamových postav posledních let krásně zapadla do pracovního stolu pana Serry, nutno říct, že zde jí notně sekunduje právě Francis Hummel. Atmosféra plíživá, tíživá a ponurá, akce našla mantinely ve střelbě opakovačkou a automobilovou naháněčkou, osobní souboje jsou nijaké, bez špetky nápadu. 70% a už by to chtělo nějakej upgrade, jede se ve značně vyjetých kolejích.(16.6.2015)

"Ty vole. Čum kdo se probudil! Jimme, víš, že jsi během chrápání prděl?!" "Jo a jak to mám asi kurva vědět, když jsem chrápal?!" Kvalitní scénář, perfektně napsané postavy, solidní akce, vynikající práce s kamerou, zejména nájezdy ulic, či přelety městem. Jedině ten profi zabiják mi nějak nezapadal do kolektivu těch postav, pač aj přes neustálé napětí a faktem, že oboum hlavním postavám jde o kejhák, jelikož šéf mafíků na ně vypsal odměnu, tak ten vztah mezi Neesonem a Harrisem neměl absolutně žádnou chybičku. Proto mi přišla emotivní scéna na kolejích, tu jsem hodně prožíval. Kinnaman v roli syna uspěl, byl v pohodě - vynikající chemie mezi hlavním duem, ještě musím zmínit detektiva Onofria, ten se povedl. Samotné dialogy nepůsobí vůbec natahovaně, jsou sepsané na míru. Potěšila slovní přestřelka v kavárně mezi detektivem a Neesonem, bo scéna ve sprše a na posteli. Zejména Neeson hraje prvotřídně, mastné vlasy, opilec v ušmudlaném kabátě, je strhanej, unavenej, starej, sype ostré hlášky, dělá si sám ze sebe prču, jezdí v nadupaném autě, umí rozdávat tvrdé rány a po kapsách má moc pěkného Revolvera, s puškou to zřejmě taky umí. Samotných akčních scén je tu požehnaně, jede v ideálním tempu. Mírný zklamání zrcadlím k osobním soubojům, mohli mít propracovanější choreografii a trošku lépe přehlednější, například ta se zabijákem. Ale jinak Liam kombinuje prvky pouličního boje, se složitějšími chvaty. Bitky jsou v těsných prostorách, působí kontaktně a drsně. Zbytek akce tvoří slušné pěší naháněčky a jedna napříč městem s autama, ten crash policejního fára je super! Několik kvalitních průstřelů, na Rku jsem si smlsnul a poslední kill je eňo ňůňo, numero uno, finta s puškou a práce s kamerou, průstřel, mňamka! Fungují aj emoce, všechno je tak akorát, nudit jsem se nezmohl, mimořádná spokojenost a třešničkou je opět výhružný telefonát Neesona. Snad to nebyl jeho poslední akční film!(5.7.2015)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $26,461,644Tržby Celosvetovo $71,661,644Tržby za predaj Blu-ray v USA $3,037,292Tržby za predaj DVD v USA $4,828,244║ Jaume Collet-Serra v mierne slabšej forme, neodpáli to ako pri predošlích filmoch ale aj tak sa snaží ponúknuť slušný thriller bez toho aby otupil pozornosť diváka, do obrazovej vložky vkladá inovácie v rámci nájazdov, preletov, čo môže miestami pôsobiť ako mierna halucinácia a bolehlav ale časom sa dá na to zvyknúť, chcel byť čo najviac originálny aspoň po obrazovej vložke aj keď príbeh je klasický o pomste bez väčších prekvapení, Liam Neeson a Ed Harris koľko toľko utiahnú dej, má to spád, akcia v medziach a hlavne poteší záver s podmanivým točivým záberom na nabíjajúcu sa Winchestrovku /70%/(30.6.2015)

• - Rovnako ako dej filmu, aj jeho natáčanie prebiehalo v americkom meste New York. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Herec Ed Harris bol v tomto filme, rovnako ako aj vo filme Nepriateľ pred bránami, zastrelený svojím rivalom na vlakovom koľajisku. (MikaelSVK)

• - Vydanie novín The New York Post  je datované na štvrtok, 23. septembra 1996. 23. september 1996 však vyšiel na pondelok. (beso74)