Noční běžec

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2015, 114 min

Atmosféra našeho kina na spadnutí s nejmodernějším audio-video systémem v okrese, kožené sedačky s indexem pohodlnosti lehce pod bodem posrání se z toho, jeden manželský pár středního věku v zádech a plakát zdarma jako bonus. Tak vypadalo moje dnešní rande s Liamem. Já nevím, kdo akčním hrdinům v poslední době vkládá do huby tu nekonečnou hromadu hnoje moudrosti, ale tajně doufám, že ty vidle už brzo zlomí a akční hrdina bude zase jenom akční hrdina, ne akční hrdina pomlčka psycholog, analytik, vztahový poradce a slovník naučný. Neesona jsem už asi počtyřiadvacáté viděl v tom samém filmu, akorát s jiným názvem, no ale nevadí, protože zpoza Náhrobních kamenů se vynořil úplně jiný stařík, než jaký se kymácel ve stínech 96ti hodin. Akce na jedničku, hlavně od Liama. Ed tam toho moc neměl, tak nemohl ani kazit, no a ta místní omladina...okay, dejme tomu, však já taky býval cucák. Takže příště nebudeme tak moc kecat, protože od toho já mám v kině manželský pár středního věku v zádech, a budeme víc střílet, jo? Třeba na ně, vždyť je to k čertu úplně jedno...(30.4.2015)

• nascendi

Yvonne Přenosilová sa pred rokmi zmienila, že u jednej speváčky nedokáže postrehnúť, kedy jedna pieseň končí a ďalšia začína. Spomenul som si na jej výrok keď nočný bežec dobehol a ja som nadobudol pocit, že to bola iba ďalšia z variácií na tému Taken. Ak by Liam Neeson a Ed Harris disponovali menšou charizmou, išiel by som s hviezdičkami ešte nižšie.(5.7.2016)

Já si nemůžu pomoci, ,,štěněčí oči" Neeson na mě působí coby akční hýrou cirka tak, jako babička Boženky Němcojc. Při každé jeho eskapádě se zatajeným dechem očekávám, odkud mu vypadne jaká protetika, kdy si dá pauzu na anacid či zdali mu při vysedání z vozu nevykouknou plenkáče. Zkrátka a dobře - trošku mi jeho obsazení filmy diskvalifikuje z ranku ,,akční", přesouvá je do kategorie ,, hravé příhody gerontoalkoholika s kardiostimulátorem" a činí ze mě již od úvodních titulků skeptického šťouru. Musím však přiznat, že jako Noční běžec (pokud pominu, že by nedoběhl ani koněspřežku, sejmulo by ho jakékoliv nehendikepované třináctileté děcko a zvukaři se nadřeli, když ze stopy filtrovali skřípot jeho artritických kloubů) ušel. A ani fakt, že jsem byl opět! posrán příběhem fotra, co své fotrování nezvládl, to celé pod tři nesundá.(17.11.2015)

Finále béčkovo predvídateľné, moralizovanie príliš neuveriteľné. Ale ide o zábavný akčňák, kde dôchodcom veríte každý úder i nenávistný úškrn. Gangsterský pohľad na spravodlivosť je cool, film má menej hlúposti, ako to bolo pri NON STOP, ale aj menej dravosti ako napr. pri EQUALIZER alebo 96 HODÍN. Okolo 70-tich percent sa to pohybuje a má to viac zmyslu než pokračovania KURIÉRA, takže mierne nadhodnotím...(5.7.2015)

Tak se nám Lájem zase vrací do polohy, která mu poslední dobou cinká nejvíc a sedne mu jako penis mezi půlky Džastýna Bíbra. Polohy vypelichané, drsné kvočny s nějakým tím výcvikem z masokombinátu, která klove na všechny strany, když si chce někdo náhodou udělat z jejích miminek vaječinu. Tentokrát nám chytil noční běhavku a může se posrat z toho, aby ochránil svého Robocopa před záporákem s lidskou tváří, hodným strýčkem Edem, který je jako obvykle pro negativní role příliš sympatický, až si člověk není jistý, ke kterému z těch dvou důchodců vůbec přilnout. Výsledek však zas až tolik k posrání není a fenomenální řežbě „Sebraná“ sahá i na špičkách stěží po koule. První polovinu tvoří klišoidní, střevarvoucí drama, nacpané hlubokomyslnými irskými moudry, které má vše pro dokonalou peristaltiku – zhrzeného dedyho, utápějícího svá traumata v Džejmisnu, uvědomělého synáčka s morálním kodexem svatého Patrika a katalogovou karibskou rodinkou včetně dvou čokoládových holčiček, opuštěného černouška, díky Patrikovu koučování na správné cestě z ghetta směr vysoká škola, a férového gengstra Oukorleoneho, jenž hrdě vzdoruje albánskému heroinu. Ve druhé polovině jsou tyto dávivé ingredience rozmixovány na světlehnědou hmotu, která tvoří pozadí vcelku unylé a příliš dlouhé hoňky dvou gerontů, při které náš odhodlaný a netrefitelný dedy způsobí genocidu Leprechaunů v půlce Ňujorku, aby se dobelhal až do patetického finále, plného molových houslí a rodinných hodnot. Působilo to na mě tak trochu, jako když dívce se zdánlivě perfektníma kozama konečně rozepnete pušapku a směrem k otylému pupíku se nekompromisně vyvalí páreček nevzhledných, vydojených vemen. Vy to však nevzdáváte a v honbě za estetikou odhodlaně postupujete níž, kde na vás k vašemu velkému zklamání vybafne čerstvě vykuchaný netopýr. Ti otrlejší si třeba i zamrdají, avšak za umělecký dojem pak musí nutně udělit hodně špatnou trojku.(19.5.2015)

• - Na začátku filmu, kdy Curtis 'Legs' Banks (Aubrey Joseph) natáčí Mike Conlona (Joel Kinnaman) při boxu, uběhne v reálném čase 18 vteřin, ale na mobilu lze spočítat rozdíl v čase 1 minuta a 12 vteřin. (Geralt z Rivie)

• - Vydanie novín The New York Post  je datované na štvrtok, 23. septembra 1996. 23. september 1996 však vyšiel na pondelok. (beso74)

• - Po snímkach Neznámy (2011) a Non-Stop (2014) je Run All Night tretí film režiséra Serru, v ktorom si zahral Liam Neeson hlavnú úlohu. (ywo666)