Noční běžec

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2015, 114 min

Frajerinou tohto filmu je postavenie Eda Harrisa proti Neesonovi. A aby bola chlapská zábava nepriestrelne spečatená, nasadenie Vincenta D'Onofria a Nicka Nolteho čoby ich sekundantov. Čo ale nič nemení na tom, že: 1) skoro všetky postavy sú tu pošuci, smrť priamo zasluhujúcu 2) to opäť stojí na priehladne rozdaných žánrových kartách 3) vsádza to viacej na povrchnú formálnu efektnosť než rozprávanie poctivej krimi drámy, akou je napr. Noc patrí nám. Až to je u mňa žánrovka, zasluhujúca 4 hviezdy. A nechýbajú jej prestrelky ani strhujúca autohonička.(22.4.2015)

Finále béčkovo predvídateľné, moralizovanie príliš neuveriteľné. Ale ide o zábavný akčňák, kde dôchodcom veríte každý úder i nenávistný úškrn. Gangsterský pohľad na spravodlivosť je cool, film má menej hlúposti, ako to bolo pri NON STOP, ale aj menej dravosti ako napr. pri EQUALIZER alebo 96 HODÍN. Okolo 70-tich percent sa to pohybuje a má to viac zmyslu než pokračovania KURIÉRA, takže mierne nadhodnotím...(5.7.2015)

„MICHAELE, POSLOUCHEJ MĚ. JEDNU NOC. VÍC PO TOBĚ NECHCI. POSLOUCHEJ SVÉHO OTCE JEDNU NOC. JESTLI TO DO RÁNA NEVYŘEŠÍM…“ /// A tak se taťka Liam, přes synáčkův odpor, stává jeho jedinou šanci na přežití. Taková klasika - solidně vystavěnej příběh, ve tmavým – nočním módu. Jaume Collet-Serra drží svoji laťku zvedlou ve standartní vejšce a Neeson by si mohl dát podobnej typ příběhů patentovat. Vono to totiž furt (ještě) funguje. Co na tom, že je to místy pěkně blbý. V rámci jednoduchosti – zřejmě. „ŘEKNI VŠEM, AŤ SE PŘIPRAVÍ. PŘICHÁZÍ JIMMY... A Jimmy si s tím hlavu nedělá. V zabíjení totiž nehledá žádnou vědu. Takže pro některý to bude dlouhá (nebo spíš krátká) noc. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rád čumím na starou partu, jak vyhrožuje prázdnotou v očích. 2.) Jsem zvyklej se o svýho parchanta postarat sám. 3.) Thx za titule „urotundy@cbox.cz“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(26.6.2015)

Zručně natočený žánrový secondhand (ultradrsňák Liam zase chlastá a zachraňuje potomka a celé to až moc připomíná lepší otcosynovské sbližovačky na útěku jako CESTA DO ZATRACENÍ nebo ZBĚSILÝ ÚTĚK) s velkorysou a zúročenou expozicí postav a vztahů, dostatkem akce a fajn počítačovými přechody mezi městskými lokacemi.(17.4.2015)

Ďalšia, už tretia kvalitná spolupráca Neesona s Colletom-Serrom. Zápletka síce pôsobí na prvý pohľad trochu ohrane, čo by mi aj tak nevadilo, predsa len v tomto žánri to nie je až taký problém, ale aj tak toho ponúkne dostatok zaujímavého. Chválim hlavne skvelo prevedené vzťahy medzi postavami, či už otcom a synom, ale hlavne v rámci zločineckej organizácie, keďže tu sa prakticky všetky dôležité postavy na oboch stranách vzájomne poznajú, čo nie je moc bežné, veľkým plusom je rozhodne postava detektíva a celkom ma zaujalo aj to, že sa dej odohráva v priebehu pár hodín na nie až tak veľkej ploche. A tak síce o nejakej výraznej dynamike tu moc hovoriť nemôžem, ale dejovo mi to sadlo a nenudil som sa. Len ten prvotriedny nájomný zabijak mi na moje prekvapenie ani moc nevyhovoval, od neho som čakal podstatne viac. Čiastočným sklamaním je aj akcia, síce rôzne naháňačky a prenasledovania sú v poriadku, ale tej výraznejšej tu ani moc nie je, pričom tých pár súbojov je len úplne priemerných a prestrelky sú príliš krátke. Ale zase dá sa to chápať, keďže film sa snaží pôsobiť čo najuveriteľnejšie a navyše poteší aspoň viacero efektne prestrelených hláv. Hereckému obsadeniu sa tu nedá nič vytknúť, Liam Neeson tu predvádza jeden zo svojich kvalitnejších výkonov posledných rokov, pôvodne som sa síce obával jeho syna, aby mu to zbytočne nekazil, ale nestalo sa a aj Joel Kinnaman mi vyhovoval, k tomu Vincent D'Onofrio ako detektív a ideálny výber záporákov na čele s Edom Harrisom. A skvelú prácu to odvádza aj Jaume Collet-Serra, ktorý filmu dodal výbornú atmosféru a postaral sa o veľmi dobrý vizuál, tu vynikajú hlavne prelety cez mesto, ale aj celkovo ponúkne mnoho výborných záberov, kde vyniká finálny s puškou. Takže akcia mohla byť ešte trochu lepšia, ale inak mi to nadmieru vyhovovalo, či už scenárom, hercami, ale aj vizuálom, takže si určite nemôžem moc sťažovať. 75%(24.5.2015)

• - Po filmech Stav milosti (1990) a Dějiny násilí (2005) je to třetí film, ve kterém Ed Harris ztvárnil mafiánského bosse. (Punisher)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 22. (Stanley619)

• - Ve filmu se objevují prostřihy utkání NHL mezi New Yorkem Rangers a New Jersey Devils ze sezony 2014/15, ve kterém v dresu ďáblů z Jersey hrál i český útočník Jaromír Jágr. (KoRner)