Horor

USA, 2011, 83 min (Director's cut: 94 min)

Séria ma v štvorke pomaly ale isto prestáva baviť. Kým prvé dve časti ma bavili (dvojka dokonca možno troška viac, lebo som čakal tupý sequel a ono sa z toho vykľulo niečo úplne iné, šikovnejšie a originálnejšie), pri trojke som sa pristihol, že sa nudím. Našťastie to nebolo zlé, nebolo to dlhé a malo to niekoľko hnusných (v dobrom) scén (Krvavá Mary, finále). No predsa len... tretí raz ma už nebaví čakať 15 minút na to, ktorý z desiatich obrazov na stene sa pohne o 35 centimetrov (prvé dva razy ma to bavilo, ehm).(23.6.2017)

První díl se mi líbil, druhý jsem zatím neviděl (bylo mi řečeno, že to nijak nenavazuje) tak jsem zkusil, jak se mi bude líbit trojka. A musím uznat, že to bylo dost slušné. Atmosféra většinou fungovala i lekačky byly vcelku děsivé. Bohužel, film, alespoň pro mě, nemá žádnou opravdu děsivou scénu, kterou bych si zapamatoval (např. v jedničce jsem se nejvíc bál u části, kde ženu z ničeho nic chytne duch za nohu a odtáhne ji pryč) a to je dost škoda. Takhle je Paranormal Activity 3 spíše lepší průměr než něco, u čeho byste se vyloženě báli. Nicméně, fake trailery spolu s faktem, že se tvůrci opravdu snaží všechny filmy propojit, pro mě znamená, že se musím kouknout i na druhý a poté i na čtvrtý díl této "noční" série. Jsem zvědavý, jestli to vše nakonec bude dávat (alespoň nějaký) smysl… 60 %.(3.7.2012)

Prvý film tejto hororovej série bol výborný, druhé o niečo slabšie pokračovanie splnilo účel. Prichádza tretie pokračovanie, ktorého najväčšou výhodou je to, že nie je dejovo previazaný s tými predchádzajúcimi a dá sa pozrieť bez ohľadu na to, či ste prvé dva diely videli, alebo nie. V tejto sérii majú filmy všeobecne pomalší rozjazd, ale tu musím pochváliť fakt hustú atmosféru a posledná polhodina je naozaj strašidelná. Nemám tým na mysli, že vás vystraší, ak si ju pustite počas dňa a popritom chlípete polievku. Zaručene vystraší, ak si to pustíte sami alebo vo dvojici. Sami v noci to radšej neskúšajte... V istých momentoch som mal pocit, že prekonal i prvý diel, alebo sa mu atmosférou minimálne vyrovnal. Takto nejako si ja predstavujem horor. Nebyť slabšej prvej polovici filmu, dal by som plný počet, pretože záver je skutočne mrazivo- hororový. 80%.(2.4.2012)

|| Scenár: Christopher B. Landon / Based on characters by Oren Peli | Hudba: - | Produkcia: Oren Peli, Jason Blum, Steven Schneider, Akiva Goldsman | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Blumhouse | Rozpočet: 5 miliónov $ | Tržby: 205,703,818 $ || Opať výborné, ako u predchádzajúcich dieloch, gradácia skvelá, no sektová tematika na konci uberá z mystiky čistého zla. Trochu hustší záver, a bolo by to opäť za 4 nadpriemerné.(1.8.2012)

Se sérií Paranormal Activity mám jeden problém. Ta obsese všech členů rodiny (napříč generacemi) se neustále natáčet na kameru působí strašně strojeně. Kvůli tomu, že je potřeba divákovi usnadnit orientaci v ději mezi jednotlivými strašícími scénami, se tam ti lidé natáčejí i v situacích, kdy by se žádná skutečná persóna nikdy nenatáčela. Nejlepším řešením tohoto negativa by bylo upuštění od stoprocentního podílu doku záběrů, tzn. aby většinu filmu pořád tvořily noční záběry z kamer, ale dějetvorné posuny byly snímány normálně jako hraný film (takhle to dělal například nedávný found footage Undocumented. Pokud jste ovšem schopni na tuhle hru přistoupit, máte vyhráno. Paranormal Activity 3 je nejstrašidelnějším dílem série. Perfektně fungují lekačky (a je jich fakt hodně), v průběu celé stopáže se drží napětí (přičemž sem tam vyskočí do hodně velkých výšin) a v závěrečných pěti minutách jsem měl poprvý za ty tři díly pocit, že v tom baráku je přítomný fakt jakože kurva velký zlo. Herci jsou velmi dobří, působí autenticky. Chování postav je teda občas hodně sporný, uznávám, ale to už je holt dáno paradocu formou. Další bod - mytologie. Ta prequelem nabyla takové zajímavosti, že chci další díl a nejlépe co nejdřív. Zatím všechno dává smysl, nic si neodporuje, jen prostě zbývá prostor další věci odhalit až v pokračováních. Je víc než jasný, že takto koncipovaná frančíza nebude sedět všem. Někomu zdejší pomalé strašení bude připadat nudné, někdo nezkousne formu, někdo se ztratí v mytologii. Namachrované kecy lidí, kteří už od trailerů mluví o "stejné sračce jako minule", pak se podívají na první CAMrip a s ostatními stejně mentálně postiženými jedinci se začnou plácat po ramenou s tím, že měli pravdu, jsou nicméně slušně mimo mísu. Evergreen s hloupými Američany a jejich nepochopitelně utracenými miliony na pokladnách kin už se taky začíná ohrávat - u nás to s výhrou Tří mušketýrů 3D o stejném víkendu nebude o tolik lepší, ne? Na druhou stranu, jak se do hejtování libovolné série dostanou emoce a předsudky, je konec s racionální diskuzí, to je stará známá a přirozená věc, takže už mě to tolik nepřekvapuje. Zvyknul jsem si u Saw. No a pak mám na srdci ještě jednu věc, ale to už se neobejde bez SPOILERŮ, takže bacha... Spoiler: Co se týče scén, které byly v traileru, ale ve filmu se neobjevily: Po celou dobu očekávání PA3 (i před trailery) bylo zřejmé, že se děj bude točit kolem toho, na co Kristie a Katie vzpomínají v předchozích dílech - události, které se jim staly, když byly malé. Vzpomínají tam na to, jak pořádaly různé seance, do domu jim chodili různí divní lidé, Kristie byla pořád vyděšená, shořel dům. Všechno tohle se inzeruje v trailerech, ale NIC z toho není ve filmu. Z toho plyne překvapení ( = pointa) - ve trojce nakonec nejspíš vidíme něco, na co si sestry v dospělosti vůbec nevzpomínají! Vyvrcholení trojky otvírá spoustu možností. Holky ani matka (která nemusí být mrtvá) si po rituálu nebudou na nic pamatovat (jako Kristie na konci dvojky) a může se jet vesele dál. Strašlivé události vzpomínané dospělými sestrami (včetně onoho požáru) tedy možná teprve přijdou. Toto celé je jen moje úvaha, ale myslím, že je vzhledem k předloženým "důkazům" celkem legitimní. V tomto světle je pak nadávání na tvůrce (ti hajzlové naslibovali něco, co nesplnili!!!) přesně opačnou reakcí, než která by byla vhodná. Velmi šikovně překvapili :) Konec spoileru Horror movie of the year(27.10.2011)

• - Scéna, kdy Julie (Lauren Bittner) a Dennis (Christopher Nicholas Smith) kouří v posteli marihuanu, je odkaz na film Poltergeist (1982), kde hlavní postavy udělají to samé před tím, než v jejich domě začne strašit. (Goldbeater)

• - Spoiler: Režisérské duo se rozhodlo natočit několik děsivých scén pouze pro trailer s tím, že v samotném filmu se vůbec neobjeví. Důvodem bylo přilákat diváka a zároveň neprozradit scény, které by jej poté mohly vylekat. (korbitch22)

• - Film byl do kin distribuován pod krycím názvem Sports Camp. (SidneyP)