Skupina odhodlaných ruských vojáků se uprostřed zničeného města ze všech sil snaží před nemilosrdnou německou armádou ubránit strategickou budovu. Během obléhání vzniká mezi vojáky a mladou ruskou ženou, která v domě žije, nečekané pouto. Režisér Fedor Bondarčuk ve filmu Stalingrad zkombinoval napínavé bojové scény s lidským dramatem ruských vojáků, několika zbývajících civilistů a německých okupantů. (Bontonfilm)

Trailer 2

maddy

Saving Private Ryan meets 300 .. nie, v tomto prípade samozrejme žartujem! Od oboch filmov ma Stalingrad totiž na míle ďaleko. Pusťte si trailer, teraz si ho pusťte ešte raz a teraz zahoďte všetky prípadné očakávania. Je totiž možné postaviť film len na vizuále? Z časti síce áno, ale chce to silného tvorcu. Stalingrad ho bohužiaľ nemá. To, že film nedbá na presné historické reálie a udalosti som mu schopný bez najmenšieho problému odpustiť. Plne akceptujem jeho videoherný vizuál, ktorý je v tomto prípade vycibrený do najmenšieho detailu. Štylizovaný podobne ako Snyderove 300 alebo Sucker Punch a bez nátlaku priznávam, že pre podobný vizuál mám pomerne slabosť. Spomaľovačky majú niečo do seba a ruská produkcia po technickej stránke v tomto prípade v ničom nezaostáva za tou americkou. Ale v dnešnej dobe už samotný takýto vizuál nie je ničím zaujímavý, nebodaj originálny, pokiaľ mu chýba akákoľvek prídavná hodnota. A to je presne prípad Stalingradu. Možno keby sa zameral viac na akciu, tak mohol fungovať, ale tej tu je skutočne pramálo. Začiatok s nalodením ešte vyvolá prísľub efektného akčného filmu, avšak následne sa dej situuje len do jednej rozpadnutej budovy a ponúkne už len pár chvíľkových efektných momentov (napr. pád lietadla). Načo potom podobný vizuál, keď ho film plnohodnotne nevyužíva?! To by možno nebol až taký problém, keby mal film plnohodnotný príbeh. Ten sa síce väčšinu času sa zameriava na postavy, ale scenár je maximálne jednoduchý, nezaujímavý a celý ten vyše dvojhodinový pokus o vojnový film stojí na nezmyselnom rozprávaní si zábavných historiek vojakov a snahe zbaliť jednu hlúpu Rusku v rúcajúcom sa paneláku obklopenom Nemeckou armádou, ktorá má evidentne aj so všetkou technikou veľký problém so zabitím šiestich Rusov. Heroické reči otravujú a herci zahrajú len to čo sa od nich vyžaduje, ale chýba výrazná hlavná postava, na ktorej by divákovi aspoň trocha záležalo. Celý dej je navyše úplne nezmyselne orámovaný katastrofou v Japonsku, kde Rus zachraňuje Nemcov zo zavalenej budovy a popritom im rozpráva históriu Stalingradu. Zmysel však tento úvod a záver situovaný do súčasnosti nemá absolútne žiaden, len umelo naťahuje film o ďalšie už tak poriadne sa vlečúce minúty. Nehovoriac o tom, že o Stalingrade sa tu nedozvieme zhola nič, keďže film sa sústredí len do jednej budovy, ono sa však nedozvieme nič ani o postavách, pretože na všetkom okrem vizuálu tu nezáleží. A ten je bohužiaľ využitý aj tak len v pár minútach filmu. Škoda, mohol to byť slušný vojnový film, ale jeho tvorca sa vydal cestou, ktorá k zvolenému štýlu vôbec nesedí. Na akčný film pramálo akcie, na vojnovú drámu pramálo príbehu, pútavých dialógov alebo dôveryhodných postáv. Jedine, čo tak môže divák vnímať sú slušné efekty, občasná fajn akcia a dobrá kamera. Ale čo z toho, keď to mu vystačí tak prvých 10 minút a medzitým kým sa prepracuje k ďalšej zaujímavej asi dvoj-minútovej scéne tak 3x zaspí pri zbytočných rečiach nezaujímavých postáv a takmer neexistujúcom deji. CELKOVO: 2* (4/10) () (méně) (více)

sniper18

Je to nadpriemerný vojnový film z ruskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o skupine sovietskych vojakov, ktorí po nevydarenom pokuse o ofenzívu obsadia jeden dom a rozhodnú sa ho ubrániť za každú cenu, keďže neďaleko je už nemecká línia. A zatiaľ sa spriateľujú s obyvateľstvom, hlavne s mladou sympatickou ženou. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Ešte spočiatku to vyzerá dosť dobre, hromadné prekročenie rieky, stret s nemeckou stranou, obsadenie domu, získavanie si prehľadu o celkovej situácii a to celé doplnené o príjemnú dávku heroizmu, ktorý mám rád. Lenže potom to už upadne, síce ani takto si nemôžem úplne sťažovať, pozerať sa na to dá a občas poteší nejaká zaujímavá situácia, ale len predsa tu chýba nejaký plnohodnotný príbeh, ktorý by gradoval a niekam skutočne smeroval, toto je už len stereotyp až do konca. A rovnako problém je, že to celé pôsobí úplne nelogicky, či už v samotnom základe, keďže Nemcov tu aj napriek tomu, že majú mnohonásobnú presilu prítomnosť pár protivníkov len niekoľko desiatok metrov od ich pozícií absolútne nezaujíma, ale aj v mnohých jednotlivých scénach a tiež som mal pocit, akoby sa dej odohrával vo svojom vlastnom svete, ktorý nie je nijak ovplyvňovaný celkovou situáciou v Stalingrade, čo mi dosť vadilo. A tak tieto zápory ma veľmi mrzia. A čo sa týka tej celkovej štylizácie, síce by som skôr ocenil klasický realistickejší, špinavý štýl, vďaka ktorému mám pocit, že vojna je skutočne zlá, v tomto prípade ani upaľovanie ženy za živa nedokáže vyvolať žiadne emócie, ale našťastie som sa tomu dokázal prispôsobiť a miestami sa tým aj dobre bavil. Akcie tu moc nie je, ale je celkom slušná. Okrem trochu veľkolepejšieho úvodu a záveru sa tu nájde ešte pár komornejších akcií. Síce tých spomaľovačiek mohlo byť trochu menej a tie prestrelky vo vnútri budovy ma tiež moc nebavili, ale občas sa nájde nejaký vydarený moment, prípadne krátka situácia a celkovo mám z toho v rámci možností pomerne dobré pocity. Napríklad taký pád lietadla, krátka akcia s nožom pri lietadle, streľba nemeckých lietadiel alebo aj útok horiacich vojakov sa mi skutočne páčili. Herecké obsadenie nie je zlé, síce na ruskej strane chýbala aspoň jedna charizmatickejšia tvár, ale inak mi jej zloženie prišlo celkom sympatické, zaujali ma aj obe výrazné ženské postavy a poteší aj Thomas Kretschmann v úlohe nemeckého dôstojníka. A čo sa týka réžie a technickej stránky, ako som spomínal, chcel by som radšej ten klasický štýl, ale aj táto štylizácia má niečo do seba, scény sú plne prehľadné, páčila sa mi kamera, poteší pár skutočne okulahodiacich záberov, aj toto je celkom slušné. A ani hudba nie je zlá. Škoda, úprimne som si prial, aby to bola nezabudnuteľná žánrovka, ktorú budem pozerávať opakovane, no to sa nestalo. Ale paradoxne za to ani zďaleka nemôže táto netypická štylizácia, ktorej som sa najviac obával, nakoniec som jej dokázal prispôsobiť už od začiatku, ale stereotypný dej, málo akcie a to množstvo nelogických scén. No pozretie aj tak určite neľutujem a kvôli tým zaujímavejším scénam sa to pozrieť oplatí. 62% () (méně) (více)

Tom_Lachtan

I rozhodl se Báťuška Putin, že si nechá natočit film o bandě sovětských gerojů a nikoli o tom, kterak sám bojuje proti zlým teroristům, nalézá převzácné amfory a zachraňuje divou zvěř. Gerojové jsou chlapíci celkem zábavní, dokonce ani jejich platonická (za celou dobu jsem nepřišel na to, jestli pro některého z nich nebude jen platonickou) láska není moc otravnou postavou, zato rádobyrozpolcený německý důstojník je postava, kterou jsem chtěl vidět zemřít dekapitací pomocí armádní lopatky v první minutě, kdy se objevil. Vlastně by to byl slušný film, nebýt naprosto zbytečného rámce z doby moderní a nehorázně debilních propagandistických keců, ale co jiného čekat, když si filmování poručil sám Putin. ()

laik_60

Fjodor Fjodor !!!! Za toto ťa asi tvoj otec nepochváli. A ani ja ťa nepochválim. Digitálna "hra na efekty" pre divákov. To si aj celý film zainomovať a bolo by. Keď mi hory benzín na chrbáte vyprdnem sa na nepriateľa ale sa snažím z toho dostať a nie utekať ešte niekoľko metrov a strieľať do zákopov. Pištoľový súboj dvoch veliteľov vystrihnutý ako zo súboja v kovbojke, kto skôr vytasí kolt, operný spevák bojujúci s nožom ako najslávnejší "killer" z amerického "akčňáku". A tie sentimentálne scény odohrávajúce sa medzi vojakmi a domácimi babami na jednej aj druhej strane .. to bolo fakt klišé. A tak najkrajšou scénou z celého filmu boli padajúce ruiny po výstrele granátu na klavír a klávesnicu v opustenom dome s tancujúcimi okuliarmi . Leonkami po bielo-čiernych klávesách. ()

T2

Rozpočet $30miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $68,245,261▐ v prvom rade som čakal viac výpravnú, veľkolepejšiu sondu, suma sumárum ide skôr len o také komornejšie poňatie odohrávajúce sa na dvoch zdevastovaných miestach medzi hŕstkou sovietov brániacich dom na spadnutie a obliehajúcich Nemcov, príbehy ktoré sa navzájom dopĺňajú, občas to dejovo odbočí aj na obliehanie okolo mesta ale to je vždy len krátky prešmyk cez ostreľovanie, film neurazí ale nedá ani nič na vrch, taký priamy konkurent Nepriateľ pred bránami(2001) má ďaleko viac ponúknuť a ten zatiaľ považujem za najpôsobivejší ohľadne danej témy, na druhú stranu ale treba tvorcov pochváliť že dokázali za skromnejší rozpočet dosť veľa, vizuál je ako omalovánka, akcia a dokonca spomalovačky majú čosi do seba, herci niečo uhrajú aj keď riadny ťahúň čo by poriadne strhol tu citeľne chýba, priemer čo stojí za pozretie /60%/ ()

• Přestože se ve filmu objevuje množství obrněné techniky, žádná z ní není původní. Sovětský tank T-34 je pouze dřevěná maketa, německé samohybné dělo StuG III je novostavba postavená na podvozku poválečného obrněného transportéru MT-LB a tanky Panzerkampfwagen IV jsou repliky postavené na podvozcích tanků T-44. (p3tris)
  • Nemecký herec Til Schweiger odmietol rolu vo filme, pretože nechcel stvárniť dôstojníka nacistického Nemecka. (sashazv)

Související novinky

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Svět filmové hudby přišel o jeden ze svých významných hlasů, ve věku pětaosmdesáti let totiž v neděli v New Jersey zemřel americký hudební skladatel Angelo Badalamenti. Informaci o úmrtí zveřejnili… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)