• Cl3ricK

Stalingrad po dvacáté osmé. Tentokrát s nabušeným vizuálem, ale naprosto prázdný a vlastně strašně hloupý. Je sice jasné, že cílem je ukázat jak jsou Rusové tough a tak vůbec, ale no taaak. Trocha sebekritiky a logiky by soudruhům neuškodila. Všechny postavy až na operetního zpěváka / assassína, mi přímo lezli krkem. A tak mi z toho akorát zbude vzpomínka na skvělý trailer. Nic víc.(23.2.2014)

Rozpočet $30miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $66,940,000▐ v prvom rade som čakal viac výpravnú, veľkolepejšiu sondu, suma sumárum ide skôr len o také komornejšie poňatie odohrávajúce sa na dvoch zdevastovaných miestach medzi hŕstkou sovietov brániacich dom na spadnutie a obliehajúcich Nemcov, príbehy ktoré sa navzájom dopĺňajú, občas to dejovo odbočí aj na obliehanie okolo mesta ale to je vždy len krátky prešmyk cez ostreľovanie, film neurazí ale nedá ani nič na vrch, taký priamy konkurent Nepriateľ pred bránami(2001) má ďaleko viac ponúknuť a ten zatiaľ považujem za najpôsobivejší ohľadne danej témy, na druhú stranu ale treba tvorcov pochváliť že dokázali za skromnejší rozpočet dosť veľa, vizuál je ako omalovánka, akcia a dokonca spomalovačky majú čosi do seba, herci niečo uhrajú aj keď riadny ťahúň čo by poriadne strhol tu citeľne chýba, priemer čo stojí za pozretie /60%/(7.12.2013)

CITÁT - Vážný zranění tam nejsou, ale může to kdykoliv spadnout....... Film začíná zemětřesením v Japonsku, příjezdem Ruských záchranářů a zachraňováním Německých občanů zavalených v jednom domě. To je jen začátek, pak se vše přesouvá do Stalingradu roku 1942. CITÁT - Já měl pět otců, zemřeli a taky nebrečím............ Zajímavě vyprávěný příběh o lásce ve válce. Velmi povedená triková stránka, podmanivý hudební doprovod, akční scény střídají romantiku a realitu, kamera povedená, scénář skvělý a herecké obsazení....inu jsou to herci.CITÁT - Budeme se učit střílet......... Scéna "střílení za roh" je krásná a uvěřitelná. Parta Rusů zamilovaných do jedné dívky, kteří se jí snaží chránit před Němci a jeden Německý důstojník, zamilovaný do Ruské dívky, který se jí taky snaží chránit před Nemci - no prostě láska dělá zmatky. CITÁT - Zabijou mě naši nebo vaši?............... Podmanivý film a přiznám, na konci jsem jsi trochu pobrečel, nějak měknu. CITÁT - Máma říkala, že mám štěstí, protože vůbec nevím, co je to válka............(16.3.2015)

Tak jsem se k tomuhle filmu konečně dostal. I když jsem tu a tam zaslechl drsné hodnocení, nepolíben komentáři jsem k filmu přistoupil jakkoliv neovlivněn. První co vás asi praští do očí a to nemusíte být nutně fanda do válečných filmů je vizuální zpracování. To bylo opravdu dechberoucí. Rozsekaný Stalingrad ozářený neustálými požáry budov s kakofonií střelby, výbuchů a sirén ohlašujících nálety. Zdálo se až neuvěřitelné, že v tom ,,městě'' nejen že žili vojáci, ale přežívali i zbytky civilního obyvatelstva. Ulice a náměstíčka plná sutin, vraků techniky a mrtvol dokonale dotvářely kulisy mrtvého válkou zničeného města. Třešničkou na dortu byl na vše usedající popel, neustále se sypající z nebes... Za toto bych dal plný počet hvězd. Pak zde máme příběh který už krapet skřípe. Úvod byl velmi originální a chvilku jsem dokonce nechápal možné souvislosti se Stalingradem. Pak nás ale film přenesl do války a vše bylo ok. Posléze sledujeme spíše milostnou romanci než válečný film a i když dojde na celkem dost solidních a solidně udělaných akcí, spíše se v něm konverzuje. Ta romantika mi až tak nevadila. Mladá dívka a pět drsných vojáků co zapomnělo během neustálého zabíjení co je cit a kteří začali postupně tát - s tím se dá lecos počít. Na straně druhé sledujeme i zamilovaného německého kapitána tentokráte však do Rusky, s čímž má onen důstojník problém. Ona je podobná jeho mrtvé ženě, ale zároveň Rusy považuje za špínu. I ona však v něm postupně přetaví čest a povinnost pruského důstojníka na nenávist k válce. To vše by bylo ok, nebýt té stopáže. Být to o 30 min. kratší jistě by to bylo ku prospěchu filmu... Naopak závěr mi přišel tak odfláknutý a useknutý, že mi připadalo že tvůrci si délku filmu náhle uvědomili a tak konec prostě usekli... Konec nenavazuje na začátek a to mně nakrklo. Samozřejmě se shoduji s ostatními co holdojí válečnému řemeslu, že ve filmu bylo dost nelogickcých míst... Zmíním hořící útočící ruskou pěchotu, ohňostroj po jednom odraženém náboji, to že Rusové měli nedostatek munice, pálili jen ze špaginů zatímco vyházeli kupu mrtvých Němců před dům po kterých tam muselo zůstat nejdno empéčko, granáty atd... Úplně mimo bylo kárání ruského velitele svého snajpra za odstřelené Němčoura jdoucího pro vodu s výtkou, že si šel pro vodu a ani dravá zvěř u napajedel nezabíjí pijící kořist... Asi to mělo mít nějakou hlubší myšlenku na téma zabíjení, ale celé to vyznělo jako neuvěřitelná blbost. Za prvé, predátoři loví právě u napajedel, za druhé s tímto přístupem by asi milého velitele brzy NKVD zastřelila za zradu pokud nezabíjel nenáviděného nepřítele kdykoliv mohl a ještě za to případně káral své muže... Jeho výtku bych chápal jen v tom okamžiku, kdyby výstřel prozradil pozici pozorovatele atd.. tady ale Skopčáci moc dobře věděli kdo v domě a kde v jakém patře bydlí... Ale i s tím vším, mně film bavil. Bylo to zase něco jiného a po delší době jsem zase viděl solidně udělaný válečný film. Takže nakonec dám 4 čutory, ale je to tedy s odřeným filcovým obalem.. * * * *(23.10.2014)

Na nový ruský Stalingrad jsem se těšil hoodně dlouho. Od první chvíle, kdy jsem navíc viděl trailer jsem se nemohl dočkat a věřil v to, že to bude východní vojnová pecka rovná Ryanovi a podobným. Po zhlédnutí jsem ale dostal celkem slušnou facku a ještě teď nevím, co tím Bondarčuk vlastně chtěl říct. V traileru jsou vlastně všechny bojové scény a to co tam není, je zbytek filmu: romantické radovánky a psychologické muka v jednom z mála nezbořených domů u stalingradského hlavního nádraží. A právě toto pan režisér podle mě netrefil, protože koukat na to cca dvě hodiny, když jsem čekal válečnou vřavu jedné z nejdůležitějších bitev války. Na druhou stranu ten zbytek těch pár procent jsou vizuální galeje a válka se vším všudy. Musím pochválit tvůrce také za dokonalé prostředí stalingradského přednádraží a za snahu aspoň trošku zvěrohodnit německou techniku tanku Pz IV a StuG III. Ale i toto vše asi na čtyři hvězdy nestačí. Jedná se suma sumárum o průměrný film, u kterého se nenechte zlákat trailerem tak jako já. Proč tedy dávám přece jen o hvězdu navíc? Pro mě je Stalingrad poté, co jsem měl možnost současný Volgograd letos navštívit, symbolem lidské destrukce a znovuzrození. A stalingradská bitva je tam cítit na každém metru, vyjma centra je to celkem dost prašné město, ve kterém má obyvatelstvo pořád zakořeněnou nenávist vůči Němcům. Proto bude pro mě jakýkoliv film nebo dokument o této epické bitvě vždy něčím víc.(26.12.2013)

• - Kulisy Stalingradu boli postavené pri Petrohrade, pričom sa dbalo, aby bol verne zobrazený každý detail tohto heroického mesta. Stavba kulís trvala 6 mesiacov, podieľalo sa na nej vyše 400 ľudí a náklady na ňu činili okolo 4 milióny amerických dolárov. (beso74)

• - Přestože se ve filmu objevuje množství obrněné techniky, žádná z ní není původní. Sovětský tank T-34 je pouze dřevěná maketa, německé samohybné dělo StuG III je novostavba postavená na podvozku poválečného obrněného transportéru MT-LB a tanky Panzerkampfwagen IV jsou repliky postavené na podvozcích tanků T-44. (p3tris)

• - Nemecký herec Til Schweiger odmietol rolu vo filme, pretože nechcel stvárniť dôstojníka nacistického Nemecka. (sashazv)