A tak si Rusové natočili Bitvu u Thermopyl... chci říct - Bitvu u Stalingradu... tedy - Bitvu o dům ve Stalingradu... nebo Bitvu o Káťu?... no prostě Stalingrad. Proč jsem byl tak zmaten? Inu protože místy skutečně připomínalo "třístovku" z druhé světové války, ať už patosem a přeháněním, akčními scénami, chvílemi viditelně naklíčovaným pozadím... a třístovku já mám rád, tudíž i tenhle ruský za roh střílející kanón se v mém případě trefil. Chvílemi to možná bylo zbytečně utahané a některé momenty byly slabší, ale naopak některé byly skvělé, mrazivé, dojemné nebo vizuálně perfektní. A když už jsme u toho vizuálu, doporučuji kouknout na toto video, kde je ukázano jak se tvořily parádní efekty pro film (pokud se chcete koukat na film, tak si to pusťte až potom): http://www.youtube.com/watch?v=rwzwxGB2NbU(21.1.2014)

Rozpočet $30miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $66,940,000▐ v prvom rade som čakal viac výpravnú, veľkolepejšiu sondu, suma sumárum ide skôr len o také komornejšie poňatie odohrávajúce sa na dvoch zdevastovaných miestach medzi hŕstkou sovietov brániacich dom na spadnutie a obliehajúcich Nemcov, príbehy ktoré sa navzájom dopĺňajú, občas to dejovo odbočí aj na obliehanie okolo mesta ale to je vždy len krátky prešmyk cez ostreľovanie, film neurazí ale nedá ani nič na vrch, taký priamy konkurent Nepriateľ pred bránami(2001) má ďaleko viac ponúknuť a ten zatiaľ považujem za najpôsobivejší ohľadne danej témy, na druhú stranu ale treba tvorcov pochváliť že dokázali za skromnejší rozpočet dosť veľa, vizuál je ako omalovánka, akcia a dokonca spomalovačky majú čosi do seba, herci niečo uhrajú aj keď riadny ťahúň čo by poriadne strhol tu citeľne chýba, priemer čo stojí za pozretie /60%/(7.12.2013)

• milka

Tak nakonec přeci jen nic. Nabušené trailery sice slibovaly krásně přepálenou válečnou vřavu, nakonec se však celý děj nelogicky odehrává jen v jednom baráku a jeho přilehlém okolí!. Ano, pár nádherných se zde najde a akční scény opravdu připomínají současné videohry. Jenže všechny ty obrázky byly již v ukázkách a akce je zde na přepálenou stopáž opravdu hooodně málo. Zbývají nám zde tak naprosto dementní postavy, nezajímavý příběh a příšerné vyzdvihování ruských hodnot. Idiota, kterého navíc napadlo celé to zarámovat nesmyslnou story z Japonska, bych poslal za trest do gulagu.(5.1.2014)

• Johnny.ARN

Ako keby som pozeral Sucker Punch. Videofilná kamera, spomaľovačky, digitálny smog. Potom sa to prehupne do nikdy nekončiacej opisnej drámy o vzťahoch, láske a nervoch na pozadí bitky. Asi najnudnejší Stalingrad aký som kedy videl. Málo súbojov, slabá gradácia a podpriemerné dialógy. Nebyť Nemcov, nemal by som sa ani na koho pozerať. Sklamanie. 2 z 5(8.6.2014)

Je to nadpriemerný vojnový film z ruskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o skupine sovietskych vojakov, ktorí po nevydarenom pokuse o ofenzívu obsadia jeden dom a rozhodnú sa ho ubrániť za každú cenu, keďže neďaleko je už nemecká línia. A zatiaľ sa spriateľujú s obyvateľstvom, hlavne s mladou sympatickou ženou. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak je rozhodne sklamaním. Ešte spočiatku to vyzerá dosť dobre, hromadné prekročenie rieky, stret s nemeckou stranou, obsadenie domu, získavanie si prehľadu o celkovej situácii a to celé doplnené o príjemnú dávku heroizmu, ktorý mám rád. Lenže potom to už upadne, síce ani takto si nemôžem úplne sťažovať, pozerať sa na to dá a občas poteší nejaká zaujímavá situácia, ale len predsa tu chýba nejaký plnohodnotný príbeh, ktorý by gradoval a niekam skutočne smeroval, toto je už len stereotyp až do konca. A rovnako problém je, že to celé pôsobí úplne nelogicky, či už v samotnom základe, keďže Nemcov tu aj napriek tomu, že majú mnohonásobnú presilu prítomnosť pár protivníkov len niekoľko desiatok metrov od ich pozícií absolútne nezaujíma, ale aj v mnohých jednotlivých scénach a tiež som mal pocit, akoby sa dej odohrával vo svojom vlastnom svete, ktorý nie je nijak ovplyvňovaný celkovou situáciou v Stalingrade, čo mi dosť vadilo. A tak tieto zápory ma veľmi mrzia. A čo sa týka tej celkovej štylizácie, síce by som skôr ocenil klasický realistickejší, špinavý štýl, vďaka ktorému mám pocit, že vojna je skutočne zlá, v tomto prípade ani upaľovanie ženy za živa nedokáže vyvolať žiadne emócie, ale našťastie som sa tomu dokázal prispôsobiť a miestami sa tým aj dobre bavil. Akcie tu moc nie je, ale je celkom slušná. Okrem trochu veľkolepejšieho úvodu a záveru sa tu nájde ešte pár komornejších akcií. Síce tých spomaľovačiek mohlo byť trochu menej a tie prestrelky vo vnútri budovy ma tiež moc nebavili, ale občas sa nájde nejaký vydarený moment, prípadne krátka situácia a celkovo mám z toho v rámci možností pomerne dobré pocity. Napríklad taký pád lietadla, krátka akcia s nožom pri lietadle, streľba nemeckých lietadiel alebo aj útok horiacich vojakov sa mi skutočne páčili. Herecké obsadenie nie je zlé, síce na ruskej strane chýbala aspoň jedna charizmatickejšia tvár, ale inak mi jej zloženie prišlo celkom sympatické, zaujali ma aj obe výrazné ženské postavy a poteší aj Thomas Kretschmann v úlohe nemeckého dôstojníka. A čo sa týka réžie a technickej stránky, ako som spomínal, chcel by som radšej ten klasický štýl, ale aj táto štylizácia má niečo do seba, scény sú plne prehľadné, páčila sa mi kamera, poteší pár skutočne okulahodiacich záberov, aj toto je celkom slušné. A ani hudba nie je zlá. Škoda, úprimne som si prial, aby to bola nezabudnuteľná žánrovka, ktorú budem pozerávať opakovane, no to sa nestalo. Ale paradoxne za to ani zďaleka nemôže táto netypická štylizácia, ktorej som sa najviac obával, nakoniec som jej dokázal prispôsobiť už od začiatku, ale stereotypný dej, málo akcie a to množstvo nelogických scén. No pozretie aj tak určite neľutujem a kvôli tým zaujímavejším scénam sa to pozrieť oplatí. 62%(10.12.2013)

• - Film byl natočen ve 3D na digitální kamery Red Epic v rozlišení 5K. (Hawaj)

• - Kulisy Stalingradu boli postavené pri Petrohrade, pričom sa dbalo, aby bol verne zobrazený každý detail tohto heroického mesta. Stavba kulís trvala 6 mesiacov, podieľalo sa na nej vyše 400 ľudí a náklady na ňu činili okolo 4 milióny amerických dolárov. (beso74)

• - Dom vo filme je podľa legendárneho Pavlovho domu v Stalingrade a podľa jeho histórie. (stefi7773)