• Česko

Сталинград

Akční / Válečný

Rusko, 2013, 135 min

• Grran

Tak nějak nemůžu uvěřit, že takovoudle sračku natočili rusové, typl bych to na američany, ale očividně všude je něco shnilého. Film je naprosto nesmyslný a nepovedený, i dialogy a celkově příběh postrádá hlavu a patu... "Už dva dny tě miluji" jako WTF?!!! Ten co jim psal texty byl po soutěži v chlastání vodky? Nebo po stáži v americe kde jim narvali hlavy holywoodským hnojem? Fakt ne!(15.7.2017)

• AppleCore

Nejen podle traileru, ale i podle názvu bych čekal, že film prolítne napříč celým Stalingradem, napříč celým konfliktem. Nejen že se to nestalo, ono to tomu vyloženě odporuje. Protože dění se situuje do jednoho domu, kde parta ruských "hrdinů" brání poslední kousky svého města a cti. Takže se vlastně o Stalingradu nic nedovíme, ale vlastně ani nic o oněch postavách, jelikož filmu je všechno (až na vizuální stránku) jedno. Nuže, jediný věci, který divák dokáže pozitivně vnímat jsou skvělý efekty, parádní akce a výborná kamera. Všechno ostatní je tu buď navíc, nebo se to zkrátka nepovedlo. Stejně jako není Pearl Harbor o Parlu Harboru, není Stalingrad o Stalingradu - ten je navíc prostě nezvládnutej.(23.12.2013)

Tak jsem se k tomuhle filmu konečně dostal. I když jsem tu a tam zaslechl drsné hodnocení, nepolíben komentáři jsem k filmu přistoupil jakkoliv neovlivněn. První co vás asi praští do očí a to nemusíte být nutně fanda do válečných filmů je vizuální zpracování. To bylo opravdu dechberoucí. Rozsekaný Stalingrad ozářený neustálými požáry budov s kakofonií střelby, výbuchů a sirén ohlašujících nálety. Zdálo se až neuvěřitelné, že v tom ,,městě'' nejen že žili vojáci, ale přežívali i zbytky civilního obyvatelstva. Ulice a náměstíčka plná sutin, vraků techniky a mrtvol dokonale dotvářely kulisy mrtvého válkou zničeného města. Třešničkou na dortu byl na vše usedající popel, neustále se sypající z nebes... Za toto bych dal plný počet hvězd. Pak zde máme příběh který už krapet skřípe. Úvod byl velmi originální a chvilku jsem dokonce nechápal možné souvislosti se Stalingradem. Pak nás ale film přenesl do války a vše bylo ok. Posléze sledujeme spíše milostnou romanci než válečný film a i když dojde na celkem dost solidních a solidně udělaných akcí, spíše se v něm konverzuje. Ta romantika mi až tak nevadila. Mladá dívka a pět drsných vojáků co zapomnělo během neustálého zabíjení co je cit a kteří začali postupně tát - s tím se dá lecos počít. Na straně druhé sledujeme i zamilovaného německého kapitána tentokráte však do Rusky, s čímž má onen důstojník problém. Ona je podobná jeho mrtvé ženě, ale zároveň Rusy považuje za špínu. I ona však v něm postupně přetaví čest a povinnost pruského důstojníka na nenávist k válce. To vše by bylo ok, nebýt té stopáže. Být to o 30 min. kratší jistě by to bylo ku prospěchu filmu... Naopak závěr mi přišel tak odfláknutý a useknutý, že mi připadalo že tvůrci si délku filmu náhle uvědomili a tak konec prostě usekli... Konec nenavazuje na začátek a to mně nakrklo. Samozřejmě se shoduji s ostatními co holdojí válečnému řemeslu, že ve filmu bylo dost nelogickcých míst... Zmíním hořící útočící ruskou pěchotu, ohňostroj po jednom odraženém náboji, to že Rusové měli nedostatek munice, pálili jen ze špaginů zatímco vyházeli kupu mrtvých Němců před dům po kterých tam muselo zůstat nejdno empéčko, granáty atd... Úplně mimo bylo kárání ruského velitele svého snajpra za odstřelené Němčoura jdoucího pro vodu s výtkou, že si šel pro vodu a ani dravá zvěř u napajedel nezabíjí pijící kořist... Asi to mělo mít nějakou hlubší myšlenku na téma zabíjení, ale celé to vyznělo jako neuvěřitelná blbost. Za prvé, predátoři loví právě u napajedel, za druhé s tímto přístupem by asi milého velitele brzy NKVD zastřelila za zradu pokud nezabíjel nenáviděného nepřítele kdykoliv mohl a ještě za to případně káral své muže... Jeho výtku bych chápal jen v tom okamžiku, kdyby výstřel prozradil pozici pozorovatele atd.. tady ale Skopčáci moc dobře věděli kdo v domě a kde v jakém patře bydlí... Ale i s tím vším, mně film bavil. Bylo to zase něco jiného a po delší době jsem zase viděl solidně udělaný válečný film. Takže nakonec dám 4 čutory, ale je to tedy s odřeným filcovým obalem.. * * * *(23.10.2014)

• Johnny.ARN

Ako keby som pozeral Sucker Punch. Videofilná kamera, spomaľovačky, digitálny smog. Potom sa to prehupne do nikdy nekončiacej opisnej drámy o vzťahoch, láske a nervoch na pozadí bitky. Asi najnudnejší Stalingrad aký som kedy videl. Málo súbojov, slabá gradácia a podpriemerné dialógy. Nebyť Nemcov, nemal by som sa ani na koho pozerať. Sklamanie. 2 z 5(8.6.2014)

• laik_60

Fjodor Fjodor !!!! Za toto ťa asi tvoj otec nepochváli. A ani ja ťa nepochválim. Digitálna "hra na efekty" pre divákov. To si aj celý film zainomovať a bolo by. Keď mi hory benzín na chrbáte vyprdnem sa na nepriateľa ale sa snažím z toho dostať a nie utekať ešte niekoľko metrov a strieľať do zákopov. Pištoľový súboj dvoch veliteľov vystrihnutý ako zo súboja v kovbojke, kto skôr vytasí kolt, operný spevák bojujúci s nožom ako najslávnejší "killer" z amerického "akčňáku". A tie sentimentálne scény odohrávajúce sa medzi vojakmi a domácimi babami na jednej aj druhej strane .. to bolo fakt klišé. A tak najkrajšou scénou z celého filmu boli padajúce ruiny po výstrele granátu na klavír a klávesnicu v opustenom dome s tancujúcimi okuliarmi . Leonkami po bielo-čiernych klávesách.(29.3.2015)

• - Nemecký herec Til Schweiger odmietol rolu vo filme, pretože nechcel stvárniť dôstojníka nacistického Nemecka. (sashazv)

• - Herci Fjodor Bondarčuk a Thomas Kretschmann si už zahrali vo snímkach s rovnakým názvom. Thomas hral v nemeckom filme Stalingrad (1993) a Fjodor mal rolu v sovietskom filme Stalingrad (1989). (stefi7773)

• - Pôvodný scenár Ilyu Tilkina nemá jeden literárny zdroj. Scenárista využíval muzeálne archívy a dokumenty, skúmal denníky účastníkov stalingradskej bitky a ich príbehy si podrobne zaznamenával. (sashazv)