Sword Art Online

• Japonsko Sôdo Âto Onrain (více)
Japonsko, (2012–2020), 37 h 59 min (Minutáž: 23–48 min)

Režie:

Jošijuki Fudžiwara, Tomohiko Itó, Manabu Ono, Takaši Sakuma (více)

Předloha:

Reki Kawahara (kniha)

Kóiči Jamadera, Takehito Kojasu, Ken Narita, Tomokazu Seki, Jošicugu Macuoka, Natalie Hoover, Cherami Leigh, Ajahi Takagaki, Tóru Ókawa, Terujuki Tanzawa (více)

Série(4) / Epizody(96)

Recenze uživatele Hees k tomuto seriálu (5)

Sword Art Online (2012)

Spojenie hier a anime je úžasný premyslený ťah. Veľa hráčov pozerá anime a vice versa (a opačne). Celkovo anime Sword Art Online je veľmi kolísavej kvality nie len čo sa týka jednotlivých dielov, ale hlavne toho, že každá séria začína dobre a premyslene a potom druhá polovica tej série je totálna blbosť až niekedy nepozerateľná, zrýchlená, spomalená, nepremyslená, alebo absolútne zbytočná. Takto sa to deje v každej jednej sérii Sword Art Onlinu a potom divák hodnotí celú sériu zle, lebo druhá polovica v ňom zanecháva zlý pocit! Samozrejme ja tu sériu SAO (ako sa zvykne nazývať) sa nesnažím zvoziť pod čiernu zem, naopak ja som celkom fanúšik SAO a dokonca aj jej romantických liniek ...aj prvej série a všade sa nájde nejaká kvalita. Veľa ľudí má za to, že SAO je proste odpad ja si to nemyslím a skôr si myslím, že SAO je príliš veľký mainstream, alebo aspoň toto anime do neho zo začiatku patrilo, ale čo je dôležité jednotlivé série ma bavili z rôznych dôvodov. ()

Season 1 (2012) (S01)

Spojenie hier a anime je úžasný premyslený ťah. Veľa hráčov pozerá anime a vice versa (a opačne). Sword Art Online začína veľkolepo s predstavením obrovského sveta, v ktorom budú hráči nútený prežiť. V hre sa ocitlo veľa rôznych hráčov a nie každý chce byť dobrým a pomáhať ostatným. Každý v hre si teda vyberá svoju cestu, buď sa s niekým spojí, alebo hrá samostatne. Veľa hráčov si vyberá špecializáciu a tým sa viac chráni pred nemilosrdnou smrťou. Nápad preniesť hráčov do hry nebol naplno využitý a boli do anime vložené len niektoré signifikatné (dôležité) a nevyhnutné časti. Treba pochopiť, že dielo nemôže poskytnúť všetko zároveň. Táto absencia určitých prvkov je občas na škodu, ale SAO to vynahradzuje pomocou romantickej časti a vyústením pri konci (vysvetlím na konci komentára). Väčšina dielov je zameraná na zamilovanie sa do hlavných postáv a precítenia ich silnej lásky, hlavne diely, ktoré sú v strede kde sa hlavný hrdinovia v podstate hrajú na rodinku. Treba tu podotknúť, že je to odklon bližšie k ženským divákom (pravdepodobne). Následne prvý svet SAO opúšťame. Svet SAO bol samozrejme oveľa lepší ako ALO (ALfheim Online), ktorý veľa ľudí nedokázalo prekusnúť a znižovali za to hodnotenie. Lenže v druhom svete už išlo o niečo iné a to treba tiež brať do úvahy. Koniec prináša niekoľko poučení a vôbec nie je na smiech. Na konci totiž uvidíme ako človek získava silu chrániť tých, na ktorých mu záleží. Získava silu za to obetovať život. Kirito pochopí kým je a nachádza vnútornú silu. Takúto silu potrebuje nájsť väčšina z nás. ()

Season 2 (2014) (S02)

Nebudem veľmi porovnávať prvú a druhú sériu. Skôr sa zameriam na ohodnotenie tejto druhej sérii samostatne. Najprv som mal pocit, že všetky časti sú ako keby upletené horúcou ihlou len aby nejaký príbeh bol. Nakoniec aj keď som mal tento pocit nepretrval u mňa dlho a som v podstate spokojný. Druhá séria sa delí na tri časti. Delenie je GGO (Gun Gale Online), ďalej Excalibur a posledné Mamin ruženec. Rozdelil som to z dôvodu, že časť Excalibur ani nestojí za pozretie a je to maximálne nudná séria dielov a považujem to len za zbytočnú výplň (niečo ako zlé fillery). GGO a mamin ruženec stojí za pozretie. GGO je akčná v celku dobre premyslená časť, kde sa bojuje strelnými zbraňami. Príbeh Gun Gale Online som pozeral jedným dychom. Síce sa tam varilo s použitím niečoho zo SAO ale nevadilo mi to. Nová hrdinka Sinon bola milá a jej osobnosť a minulosť veľmi zaujímavá. V tejto časti hral hlavnú úlohu Kirito a jeho schopnosti. Mám rád keď sú pred hlavných hrdinov postavené reálne problémy, ktoré musia prekonať. Kirito a aj nová hrdinka Shino Asada (Sinon) mali podobný problém, s ktorým sa obaja vyrovnávali vlastnými silami a každý inak. Je zaujímavé sledovať tento rozdiel vyrovnávania sa s tým istým problémom. Takto uvarený príbeh bol dokonca lepší ako (aj keď som hovoril, že nebudem veľmi porovnávať) druhá polovica prvej série. Len v prvej sezóne (sérii) v podstate bol príbeh viac ucelenejší a tam vyhrávalo pre mňa práve toto a hlavne kvalitná prvá polovica a zakončenie. Excalibur je totálne naťahovanie času a nuda bez akéhokoľvek príbehu a nič sa tam vlastne nedeje len prejde človeku zbytočne čas. Mamin ruženec je útok na emotívnu časť publika. Tento útok sa v podstate podaril asi len tak na polovicu. Totiž tie posledné diely už až moc niekedy tlačia na pílu, aby to bolo smutné a emotívne. V podstate je to venovaná časť Asune a na ostatných netreba ani tak myslieť, že sa tam objavia. Tento zhluk dielov sa delí na dve časti, ktoré majú vyvolať emócie. Darí sa to obom (Mama časť a Yuuki Konno časť) a každého môže zasiahnuť jedno viac a druhé menej. Yuuki Konno časť tlačí príliš na môj vkus na emócie aj keď na sa pri tom dá poplakať. Trocha je škoda, že boli načrtnuté ďalšie problémy, ktoré sa podľa mňa neskôr už riešiť nebudú. Dá sa povedať, že SAO a SAO II (14 diel je polovicou v SAO II) si môžu podať ruky v tom, že prvá polovica anime je lepšia ako druhá. ()

Alicization (2018) (S03)

Mám trocha problém zhodnotiť či táto séria bola lepšia ako vlastne druhá séria SAO možno dokonca aj hej teda ako vždy minimálne oveľa lepšia ako druhá polovica SAO season 2. Čo ma zaráža ono je to vždy ako cez kopirák. Tento krát veľmi pekný nový svet a naozaj sympatická nová hrdinka, nový nepriatelia a do istej miery aj nový režim, ktorý treba buď prerobiť, alebo úplne zvrhnúť, lebo z pohľadu ľudí to nedáva zmysel, aby bol niekto bez slobody haha. Koncept SAO teda zostáva zachovaný, ale obliekli sme mu nový kabát, dali iné legíny a nové postavy. Staršie postavy okrem Kirita sme trošku dali do úzadia a vytvorili sme nový pekný svet. Niečo ako keby dáme Ash Ketchuma medzi nových pokémonov. Za mňa nový svet funguje obstojne a aj nové postavy, lebo si medzi nimi nájdete svojich obľúbencov a dokonca funguje aj boj proti nelogickému, teda vlastne logickému systému v tomto prípade haha. Za mňa obstojné pokračovanie trocha zabudnutej série SAO. ()

Alicization – War of Underworld (2019) (S04)

Typické SAO. Nič nemôže byť typickejšie ako toto čo sa tu práve pred nami deje.  Máme totiž Sword Art Online: Alicization - War of Underworld a druhú sezónu. Čuduj sa svete opakuje sa presne ten istý scenár. "Kámo prvá séria je na päť hviezdičiek bez problémov" dej je super v úzkej uličke sa bojuje a pripomína to z diaľky nejakého Pána Prsteňov, alebo ja neviem čo, proste držte pozície a bojujte do posledného dychu. Fakt super prvá polovica. Keby tu je rozdelená možno dám aj plné hodnotenie. Lenže potom príde to čo sa SAO deje zakaždým a to teda absolútne zlyhanie deja, zrýchlený dej, nastupujú opäť staré známe postavy a všetci sa pridávajú na stranu dobra čo by možno explicitne nevadilo, keby vadí ten enormný ja ani neviem vyjadriť aký obrovský pokles kvality v Čsfd ponímaní možno z 5 hviezd na 3.  A tak zas sa deje presne to isté ako v predošlých SAO, lebo je rozdiel, keď sa niečo zlepšuje a na konci máš lepší pocit z toho čo si videl ako, keď sa tešíš na každý ďalší diel a myslíš na to, že snáď nepozeráš ani SAO a odrazu sa tešíš, kedy bude koniec. Napriek všetkému som si užil minimálne prvú polovicu tohto anime a ja si začínam myslieť, že scenáristi sú dvaja pre každú SAO sériu. Najprv začína ten prvý dobrý a potom príde pán spravme filler ako keby pozeráme Naruta diel o ničom. ()