Okupace

• Norsko Okkupert (více)
Norsko / Francie / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (více)

Série(3) / Epizody(24)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

Morholt

Ani se příliš nedivím tomu, že Rusové protestovali. Ruské vojenské operace v seriálu do jisté míry kopírují jejich počínání na Ukrajině a to se Moskvě líbit nemůže. Nicméně v tomto případě nejsou za záporáky jen Rusové, ale i představitelé EU, která o ruskou pomoc požádala a Američané, kteří se po vystoupení z NATO nechtějí angažovat jinak, než mírnou diplomatickou podporou. Norsko tak zůstává samo a zatímco premiér se zoufale snaží najít mírové řešení, v zemi vzniká ozbrojený odpor, který nejenže tuto snahu hatí, ale zároveň posiluje ruskou agresi v zemi. Vychytané ve všech ohledech. Seriál ukazuje nejen úskalí mezinárodně politické scény, ale i vnitrostanickou rozháranost země na pokaraji okupace, složité operace tajných služeb či postoj médií. Není to o nějaké akci, alespoň zatím, ale především o dialozích, jejichž naléhavost se díky stále zoufalejší situaci stupňuje. Jedinou výtku nemám ani k hercům, takže z mého pohledu se jedná o jasnou 100% záležitost. Pevně doufám v další řadu. ()

Gwaihir

Chápu, že v současné době existuje jistá poptávka, nicméně je třeba si přiznat, že i sebelepší konstrukce musí vycházet z bezchybných předpokladů. Je totiž například dosti absurdní si myslet, že by v dnešním světě někdo dělal "špinavou práci" pro jiné evropské země. Nicméně, když odhlédnu od některých nepříliš logických předpokladů, včetně zde nepravdivě prezentované unijní závislosti na norských tasobacvvropy a plynu, pokud by se našla nějaká opravdu věrohodná záminka k takovému postupu ze strany jakékoli mocnosti, může tento velmi barevný pohled na následné dění být jeho celkem realistickou a promyšlenou ukázkou. Atmosféra balancování nad propastí, ve chvíli, kdy je vše zahaleno informační mlhou, v níž se pravda mísí s manipulací a vůbec nikomu nelze věřit, je vynikající. Jednání postav je uvěřitelné a jejich motivace dávají smysl, i když s nimi vždy nemusí všichni souhlasit. Vyznění téměř všech jednotlivých činů je podáno nejednoznačně a ponecháno soudu diváka, což dává prostor pro různé interpretace, v nichž nejblíže hrdinům jsou zřejmě ti, kteří by většinou lidí byli vždy považováni za zrádce či nepřátele, a to na obou stranách. 70 % ()

JohnCZ

Obsahuje nepřímé spoilery! Myslím, že nebudu až tolik přehánět, když Okkupert označím za norský, potažmo evropský Homeland. Ten vlastně začínal docela podobně. Na aktuální politické situaci vystavěl "co by, kdyby" fiktivní zápletku, která se sice vyčerpala, ale seriál jel dál a přinášel zápletky nové a nové, stále palčivé aktuální. A nejinak je na tom i Okkupert, který první dvě série staví na myšlence, co by se stalo, kdyby Spojené státy byly v rámci NATO mimo hru (a měly proto Evropu taktříkajíc na salámu), EU by byla energeticky úplně v hajzlu a kvůli tomu činila daleko prohnanější a pragmatičtější kroky, třeba dovolila Rusku okupovat Norsko. Upřímně, čekal jsem ve finále trochu něco jiného a celé to atraktivní téma okupace (které není až tak klasickou násilnou primitivní okupací, jakou rusák běžně předvádí) mi nepřišlo ani zdaleka vytěžené tak, jak by mohlo. Okkupert je především slow-burn politický thriller, ale velmi dobrý politický thriller, kde žádná z postav není ani zdaleka černobílá a po celou dobu není úplně jasné, komu vlastně fandit. Výtek bych měl jenom pár. Za prvé, tempo by občas potřebovalo trochu nakopnout - některé počáteční díly se dost vlečou a na zlomové momenty si musí divák docela dlouho a trpělivě počkat. A za druhé, zejména v první sérii, mají scénáristé rozjetých několik linek, které z dílu na díl najednou naprosto vyšumí do ztracena. Jako kdyby na ně scénáristé zapomněli. Působí to blbě. Největším překvapením je pro mě ale ne až tak dobře hodnocená třetí série. To, co zprvu spíše působilo jako trochu zbytečný dovětek, postupně vyústilo v parádní finále. Postavy stíhá jejich minulost, situace se jim vymyká z rukou a uvědomují si, že jsou jen pěšáky ve velké politické hře, ze které jen málokdy vede cesta ven. Tvůrci u toho navíc krásně nastíní velká témata, která vychází z velmi oprávněných a aktuálních obav - klimatické změny a s tím související tlak na zelenou energetickou politiku, zasahování do svobodných voleb, kyberútoky, aktivity kremelských trollích farem a nebezpečí fake news a obecně, čím dál tím více se zvyšující vliv Ruska na evropskou politiku a stupňující se tlaky na mínění veřejnosti. Ve finále mě fakt mrzí, že Okkupert, i třeba pod jiným vhodnějším názvem, nepokračuje podobně tak, jako pokračoval Homeland poté, co se linka s Brodym nadobro vyčerpala, a nerozvíjí tato témata dál. Protože seriál z atraktivního a neokoukaného prostředí současné evropské politiky je něco, co tu akutně chybí. Fritt Norge! ()

yakoob

Tak takhle by to nějak mohlo být...Taková ta křehká linka mezi mírem a konfliktem zvláště, když zde nejsou jen nějaké vymyšlené státy, ale přímo reálnost, které jsou tak blízko nás...Nezávislé Norsko, Rusko, EU, USA atd...Nejde o úplnou autenticitu, ale je tam vše, co se klidně můžeme doslechnout zítra ve zprávách...Jsem zvědav jestli dojde k druhé sérii...Ne každému takový seriál sedne, ale člověk si opravdu hned uvědomí, že stačí málo a je průser jako mraky...Zvláště v dnešním světě... ()

agentmiky

V poslední době jsem unešený severskou tvorbou, protože začíná válcovat skoro veškerou konkurenci na poli detektivek a kriminálek. I proto jsem se na Okupaci nesmírně těšil a ona mě tak trochu zklamala. Seriál začíná velmi dobře, seznámí vás s hlavními postavami a uvede vám na pravou míru zápletku. Ona samotná zápletka má něco do sebe, ale zajímavě vypadající zvraty kosí někdy několikaminutové chvíle, kdy jsem se fakt nudil. Film balancuje mezi politickou a detektivní složkou, což by nebylo tak špatné, ale ona ta politická je většinou pro diváka nezajímavá. Abych jen nekritizoval, tak pár momentů bylo perfektně zvládnutých, např. výbuch auta, který mě dost překvapil. Severské kulisy byly příjemnou změnou od již tak profláknutých amerických městeček. Nejlepší postavou byl asi norský premiér, neboť hlavní hrdina podle mě nedostával tolik prostoru, kolik by si doopravdy zasloužil. Určitě někdy dám seveřanům v televizní tvorbě šanci, ale musím si dát pauzu. Okupace mě tolik nepřesvědčila. Za mě dávám 64 % ()

Praxis

Začátek se rozjíždí v hodně pomalém tempu, nicméně od poloviny je to takový masakr, který směřuje k naprosto šíleně vyhrocenému finálu, že jsem místy ani nedýchal. Sakra se těším na druhou řadu. Opravdu mistrovský kousek ze severu Evropy, který zároveň děsivě ukazuje současný politický svět. Hybridní válka v přímém přenosu. Jen upřímně doufám, že se tohle nezačne v blízké budoucnosti objevovat v Litvě nebo Estonsku než v celkem mírumilovném Norsku. 87% ()

petrsv

Krásné nastíněné možná ani tak vzdálené budoucnosti. V seriálu je řečeno mnohé. Vzhledem ke konci lze čekat další řadu, tak doufejme, že tvůrci budou pokračovat. ()

UncleG

Hele já nevím. Možná už jsem fakt nerudnej stařec, kterýho nedokáže nic nadchnout. Jenže mě prostě nedokáže upoutat politickej seriál, kde základní premisa tak strašlivě šustí papírem, že přes ten šustot skoro není slyšet herce. Takže si trošku zaspoilerujme: Jasně, v Dánsku objevili nový zdroj ekoenergie založenej na nějakým pseudo-mumbo jumbo blábolu, shodou okolností tam vyhrál volby zelenej fanatik a rozhodl se vydírat celou Evropskou Unii tím, že okamžitě uzavřel dánský ropný kohouty. To se samozřejmě zabedněcům z EU nelíbí, hrozí energetická krize a tak se čelní představitelé rozhodnou, že nechají Dánsko okupovat Ruskem, aby mohlo černé zlato dál vesele proudit do našich nekonečně žíznivých fosilních tepen.. Ehm... COŽE? Takže popořadě: Vydírat Evropskou Unii tím, že způsobíte energetickou krizi a ze dne na den závažným způsobem poškodíte ekonomiku celýho kontinentu? To musíte bejt už opravdu nepříčetnej. Ale i kdyby se v čele demokratickýho státu octnul blázen, místní politická mašinerie už by si našla způsob, jak se případnýho magora zbavit. Absolutně nevěřím tomu, že by takový rozhodnutí získalo jakoukoli politickou podporu a ža by "pan premiér" neskončil hned druhej den jako manager městský skládky někde u městečka Bloeslunde. No a pak tady máme ty Rusáky, že? Jasně, protože v případě hrozící krize si Evropa natáhne za svý hranice ještě větší problém. Nehledě na to, že kdyby už Švábi v tom Dánsku byli, rozhodně by neřešili nepohodlného politického protivníka nějakým zastrašováním. Tohle prostě není ruský způsob řešení problémů. Pokud by se do věci opravdu vložil Ivan, pan premiér by se v žádným případě nedožil konce prvního dílu. Buď by s ním spadnul vrtulník nebo by třeba omylem pozřel bagetu s příchutí plutonia. "Problém vyřešen. Drugoj..." Závěrem: Tohle je celý tak strašně nepravděpodobný a vycucaný z Nesbova paralytického údu, že jakýkoli další mikroděje v rámci politického "propletence" pro mě postrádají smysl. Nehledě na to, že je to celý docela únavný a první série naprosto nic nevyřeší. ()

slunicko2

Zajímavé téma, nezajímavé zpracování. 1) Spoiler. Základní východiska příběhu nedávají smysl._____ a) Útlum těžby ropy přece neproběhne ze dne na den, je to spíš záležitost několka desítek let, tím spíš, když na dodávkách závisí další země._____ b) Jak se podařilo Norům zbavit se přes noc závislosti na motorové naftě například v dopravních prostředcích?_____ c) Představa Ruska jako poslušného pejska Evropské Unie je vskutku zábavná. Jaký zájem by mělo Rusko na udržení norské těžby, která mu konkuruje?_____ 2) Logické lapsy jsou i v samotném příběhu._____ 3) Když vypneme kritické myšlení, zůstane nám ke sledování zajímavý příběh, zvláště pro národy, které mají podobnou historickou zkušenost. Praxi bezohledné mezinárodní politiky zobrazuje film vskutku výstižně. Vůbec nemám pocit, že by šlo o politickou fikci._____ 4) Bohužel však celé zpracování je neobyčejně fádní a jednotvárné. Jako když dostanete na talíř flák dobře uvařeného hovězího se suchými bramborami, bez másla, bez koření, bez chutě. Silné emocionální situace prošumí jen tak mimochodem a divák, který se jen na okamžik ohlédne, si jich ani nevšimne. Nabízí se srovnání se šťavnatým americkým počinem House of Cards._____ 5) Z herců mě vedle spousty zajíčků zaujal především pěkný 32letý Eldar Skar (bodygurd zprostředkovatel Djupvik)._____ 6) Psáno po první řadě. ()

hygienik

SPOILER! Tento seriál má toľko súvislostí, až ma to desí. 1. Musím povedať, že vykresľuje nepravdepodobnú situáciu. 2. Ak by k nej predsa len prišlo, myslím, že by neprebiehala tak v rukavičkách ako v seriáli, ale rýchlo a vojenskou silou. 3. Vzhľadom k momentálnym vzťahom Európy a Ruska toto považujem za neprimerané šírenie paniky a obáv medzi ľuďmi.Týmto dostáva seriál politický kontext. Lenže zábava predsa nie je politická. Ale možno sa mýlim... 4. Najhoršie je, že tento počin vybičuje emócie diváka (u nás august 68) a na jeho strachu, presvedčení o špinavosti politiky a všadeprítomnom pokrytectve (otrava premiéra Američanmi), zvyšuje svoju sledovanosť. Už sa točí 2. séria. ()

Chrysopras

Je to politický sci-fi, takže sice jsou úvodní východiska poněkud nepravděpodobný, ovšem není to dokument, že, čili to můžeme těžko seriálu vyčítat... Je to opět velmi dobře vysoustruženej seriál s napínavým dějem, výbornými herci - premiér, Sidorova, Djupvik, novinář - dobrým intrem atd., jak už mají seveřané ve zvyku. Vůbec je zajímavý, jak dokážou umně zpracovávat politiku a taky roli médií do seriálů... Nesbo prostě má talent nejen na detektivky. P.S. ČT už by si mohla vyhradit pravidelný čas pro skandinávský seriálový koutek, kvalita jistě není náhodná. Škoda jen, že obráceně by měli mnohem větší problém v současné české tvorbě najít tolik skvostů... ()

jhr

Stupidní zápletka, která nedává moc velký smysl. Proč by Rusové dělali špinavou práci za EU a napadali Norsko? Kvůli ropě? Rusko má přece ropy a zemního plynu dost a podobné rozhodnutí Norska ukončit těžbu by mu naopak jen prospělo, protože by celá Evropa byla závislá právě na Rusku! Na straně Ruska bych naopak takový krok Norska podpořil s cílem uškodit právě EU. ()

johny89

Po zhlédnutí prvního dílu: Pohled do blízké budoucnosti, který ukazuje, že národní zájmy jsou důležitější než státní suverenita. Norsko se musí zachovat solidárně vůči Evropě, která neměla to štěstí být nezávislá na ostatních, co se ropy týče. Velmi zajímavý námět, částečně i z hlavy Jo Nesba, což už je sama o sobě jistá záruka kvality. Herecky i kvalitativně je snímek správně syrový, jak se sluší a patří na severské drama. ()

joker.george

Pocit frustrace a bezmoci, že nejde namířit na konkrétní viníky a jedním výstřelem situaci a problémy vyřešit, postupně nabírá na síle. Také napětí a kvalita seriálu stoupá díl od dílu, i když se ani u jednoho úplně nevyužije jeho potenciál. Zastoupení postav je dostatečně rozmanité na to, aby si každý našel tu, která mu nejvíce vyhovuje. Jen bych se chtěl častěji podívat i na opačnou stranu barikád, ať už by šlo o ruskou nebo evropskou. ()

Cheeter

Po dlouhé době seriál, jehož znělku jsem si opravdu užil. Opravdu dobře vymyšlená. Co se týče příběhu, tak naprostá pecka. Na to, že tento seriál reflektuje současnost, tak scénáristé odhadli některé věci vážně skvěle. Před tím smekám. Co mi trochu vadí je to, že se vždycky berou Rusové jako ti zlí. Ono to docela často tak je, ale sakra, nešlo se nad tím zamyslet a vymyslet to jinak, aby tenhle seriál nebudil vášně. Na druhé straně, kdyby to byly nějaké dvě anonymní, byl by tento seriál tak dobrý? To je prostě dilema. Každopádně na to, že se jedná o seriál natáčený norskou televizí, tak hodně dobře provedený. A tohle by Američani prostě vymyslet nemohli. Rozhodnutí přidat druhou sérii jsem se nejprve bál. Pak jsem ho opěvoval. Na konci jsem ho témě zavrhl. A teď se nejvíc bojím, aby neudělali třetí. [Edit po druhé sérii] Bohužel, moje obava se vyplnila, třetí série vznikla. Viz. komentář tam. [Edit po třetí sérii] ()

morgos

Zajímavý námět, dostatek peněz ale jinak strašná nuda. Nikomu jsem ani chvíli nevěřil to co říká. Žádné překvapení, nic originálního. Strašně nevyužité motivy vlastenectví, dodržování zákonů. kolaborace či odpovědnost vůči své zemi. Takže spíše zklamání. ()

dr.fish

To si takhle jednou řeší pan premiér zelenou energii a jak si Norsko bude ekologicky žít, a najednou se mu jeho dílo začne rozsýpat pod rukama. Octne se sám se svou zemí v politické izolaci a Rusko mu činí návrhy, které se nedají odmítnout. Pod hrozbou konfliktu. Rusko jen brání své zájmy, pak chrání i norskou demokracii, pak sleduje většinu důležitých osob a .....než se pan premiér naděje, občané státu ho označují za kolaboranta. Náhle nejde o komfort života obyvatel, ale o existenci samotného státu. Moc pěkně a pomalu vysledovaná vytrvalá podvratná činnost ruských složek, na kterou je každá demokracie už z principu krátká, jelikož se nedokáže na protiopatřeních demokraticky shodnout. Myslím, že toto je ten správný seriál, který má Evropu varovat co jí ze strany Ruska může hrozit. Na co válka, destabilizace, stačí klasický satelitní stát, vazal, který podpoří, zásobuje, přikyvuje. Známe to z vlastní historie že? 80% ()

octopuska

Sever opět boduje a začíná u mě zabírat pomalu, ale jistě nejvyšší stupínky. Je to zatím v rozjezdu,ale vypadá to parádně a jak to nabere rychlost, bude to zas pěkná nakládačka. Neokoukané tváře hrají super, postupně hutnící atmosféra jedna báseň se pěkně vkrádá pod kůži. Jen tak dál na ČT2 :). Jo Nesbo je třída, na Lovce hlav jen tak nezapomenu a už se těším na Sněhuláčka s Fassym. ()

Jizni Tlapa

Až do třetího dílu se to ve mně mlátilo a přiznám se, že bylo párkrát zatraceně blízko k tomu, to prostě vypnout. Od čtvrtého dílu se to však krásně rozjelo do úžasného zážitku... Napínavé, s neokoukanými gsichty, akční, dobře scénaristicky postavené a hlavně geniálně nápadné...Druhá série je už tak po jistotě.. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech