Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (CinemArt)

Bobik9

Bohužel jsem pochopil, proč byl tento film takový průser. Ridley Scott se zbláznil. Jsem z té měnšiny, které se líbil Prometheus a přesto musím prohlásit, že tohle byla oproti Prometheovi kravina. Co je pro mě největší problém jsou herci. Kathe rine Waterston je naprostý průser. Hnusná, nudná, nesympatická, doufal jsem, že jí Vetřelec dostane. Billy Crudup je totálně o ničem tady. Guy Pearce a James Franco to vzali z nepochopitelných důvodů. A ještě Danny McBride, který nemůže hrát ve filmu tohoto ražení. Tragédie! Fassbender je výborný, o tom žádná. Vizuálně je to samozřejmě v pořáku, ale příběh stojí taky za prd. Vražda neskutečné značky. ()

BROKEN_

Nejnovější snímek Vetřelec: Covenant měl možnost zodpovědět otázky z filmu Prometheus. A zodpověděl na tyhle otázky? Tak trochu. Nebo spíše vůbec? Nový snímek je u diváků nejvíce kritizován, zato, že Ridley podkopává nohy původnímu Vetřelci. Nejdříve si ale něco řekneme k ději filmu, než začneme s tou kritikou. Děj filmu se odehrává 10 let po událostech z Promethea. Posádka vesmírné lodi Covenant míří na vzdálenou planetu Origae-6, kde mají začít kolonizovat nový život na nové planetě. Během letu dojde k problémům a kapitán posádky zahyne. Posádka musí opravit škody, a uctít památku kapitána. Následně zachytí neznámý signál z planety, která vypadá, že je na ní život. Rozhodnou se tedy, že tuhle planetu prozkoumají. Dále už nic říkat nebudu, jinak bych zabýhal do spoilerů, a do těch se pustím, až ke konci mého komentáře. Film je po vizuální stránce skvělý, a vlastně se nic jiného od Ridleyho nečeká. Film má rychlé tempo a ani na chvíli nenudí, což je na jednu stranu dobré, ale chtělo by to větší čas pro budování, ale když se pořád něco děje, není to na škodu. Atmosféra filmu mi přišla lepší než v Prometheovi, ale to se ve druhé polovině zhroší. Hudebně je film na lepší úrovni než predchozí Prometheus, kde zazněla dobrá hudba, ale přišlo mi, že ty motivy se často opakovali. Tady se skladatel Jed Kurzel předvedl dle mého velice solidně. Komponuje tady nové, zajimavé motivy, a k tomu krásně odkazuje na prvního Vetřelce. Fanoušci budou v tomhle nadšení. Herecký casting není tak špičkový jako u Promethea, který měl vskutku známé tváře. Covenant i tak má co se týče hereckých výkonů kvalitu. Tady se musí samozřejmě nejvíce pochválit Michael Fassbender, který tady hraje dvojroli. Androida Waltera a Davida. U Davida Fassbender naprosto exceluje, a podává jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Jeho David je unikátní postava, kterou bych mohl sledovat celý film, aniž by se něco dělo. Ve filmu se objeví náš milovaný Xenomorph, který chyběl u Promethea. Ale není jediný Vetřelec, který se tady objeví. Film nám představil nový druh jménem Neomorph, u kterého se přiznám, že si kradl větší pozornost pro sebe na rozdíl od Xenomorpha. Převážně první scéna, kde se nám tahle potvora představí, je neskutečně intenzivní, skvěle natočená, a výborně podkreslena hudbou od Kerzela. Tuhle pasáž považuji za jednu z nejlepších, kterou jsme mohli v sérii Vetřelec vidět. První polovina filmu byla za mě úžasná, a strašně mě bavila. Bohužel ve duhé polovině dojde na filozofování, které je zajímavé, ale tak trochu se s ním roztrhl pytel ke konci. Stejně jako u Promethea dojde v závěru na vyvraždování, u kterého si nejsem jistý jestli mě bavilo více než u Promethea. Film každopádně nezodpový na zásadní otázku z Promethea, a to konkrétně na tu, proč se nás rozhodli Inženýři vyhubit. To se už nejspíš nedozvíme. ŠKODA, MYSLÍM ŽE TO URČITĚ ZAJÍMÁ HODNĚ LIDÍ. Film bych hodnotil něco mezi 3 a 4 hvězdama. Film se mi líbil, ale je na tom stejně jako Prometheus, který mě zklamal se svojí poslední třetinou, a tady to není vyjimkou. Jelikož jsem říkal, že bych chtěl mluvit o SPOILERECH, tak kdo film neviděl, nečtěte dál. Ve filmu je znázorněný, že David stvořil Vetřelce. Tahle věc se mi na filmu líbí nejvíce. Inženýří stvořili člověka, člověk stvořil Androida a Android stvořil Vetřelce. Lbí se mi to. David zdokonalil organismus, který navrhli Inženýři. Tady se dostává film k části s vejci, kde se nám zrodí Xenomorph. Fanoušci tuhle část nejvíce zkritizovali, jelikož facehugger by měl podle prvního filmu být na obličeji poněkud delší dobu, než je tady. Tady totiž po chvíli není již na obličeji. Následuje probuzení dané postavy, kterou facehugger dostal, během 10 sekund se zrodí Xenomorph. A souhlasím s kritikou, tohle Ridley posral. Místo toho aby nám Ridley naservíroval drsnou pasáž snímku, kdy se daná postava, která má v sobě Xenomorpha, dostane zpátky s posádkou na Covenant a až tam se zrodí Xenomorph a začne masakr. Tohle by bylo skvělý a konec filmu by krásně odkázal na prvního Vetřelce, bohužel to Ridley uspěchal. Jak jsem již říkal, film by potřeboval větší čas na budování, všechno se bohužel děje rychle. Dále ještě musím zmínit to, jak David sleduje malého Xenomorpha a zvedne ruce. Xenomorph udělá to samé. Chápu že nám Ridley chtěl ukázat, že to on je jejich stvořitel, a že by bylo dobré kdyby ho poslouchali, nebo něco takového. Místo toho bych ocenil, kdybychom dostali agresivního Xenomorpha, který nemá slitování, přišlo by mi to daleko chápavější, a lepší. Dále na konci filmu je jasně vidět, že je pouze jeden Xenomorph, kterého se podaří hlavním hrdinům filmu zbavit. Následně jsou postavy zpátky na lodi Covenant, kde se nějákým způsobem objeví druhý Xenomorph. WTF?! Ve filmu není ukázaný, že by tam byl další Xenomorph, ne vůbec nic, ale prostě je tam. To mi zkrátka hlava nebere. Pak se nám na konci odhalí David, který dělal, že je Walter, se kterým měl fight. Během toho souboje jde v posledním střihu vidět, že se David natahuje pro nůž, což v divákovi vzbudí dojem, že to Walter nezvládne. Následně vidíme, že ' Walter ' utíká za hlavníma protagonistama. Na konci filmu se David odhalí, ve chvíli kdy jsou již všichni ve hyperspánku, a pouze poslední postava v podání Katherine Waterston je při vědomí. Ona se ho zeptá, jestli ji pomůže s postavením chaty u jezera, kterou chtěla postavit se svým manželem, který na začátku filmu tragicky zahynul. Ona se s tímhle svěří Walterovi během filmu. David na to nic neřekne a jen se usměje. Jí dojde, že to je David, a jsou v prdeli. Myslím si, že Ridley měl Davida vést takovým způsobem, že to bude až do konce hrát, a až když všichni budou spát, přepne na svůj výraz, a ukáže se, že je to David. Takhle to mohlo fungovat lépe. Ale na jednu stranu chápu, že se David již nemusel zkrývat, i tak to nemuselo dopadnout tak, jak to dopadlo. Ve výsledku je Covenant dobrej film, a rozhodně lepší než například čtvrtý díl Vzkříšení, který vážně nemusím. Pořád ale nevím jaké mám dát hodnocení, jestli 3 nebo 4 hvězdy. No, dám tomu nakonec 4 hvězdy, a to z toho důvodu, že jsem se bavil u tohohle fimu, ale ta kritika o které jsem psal a píše se všude, mě mrzí. Doufám, že Ridley, pokud dostane šanci natočit ještě jeden film, který by mohl navázat krásně na prvního Vetřelce, to neposere ještě víc. DOUFÁM! () (méně) (více)

hroubek

Nejsem hardcore fanda Vetřelce, ale filmy s ním mě baví. A na nový přírůstek do tohoto universa jsem se po prvních trailerech docela těšil. Mojí velkou výhodou bylo to, že se mi celkem líbil předchozí díl Prometheus. Jenže těsně před premiérou vyšli první reakce, a ty byly dost zlé, přesto jsem filmu dal šanci. A docela dobře jsem se bavil. Vetřelec: Covenant není bez chybný film, na to je tam těch chyb až moc, ale na druhou stranu se nejedná o špatný film. Největší problém filmu je to, že ví co bych chtěl být, přesto to při vší snaze tvůrců nedokáže, protože si to navzájem odporuje. Jde to proti pravidlům žánru, logice a taky naprosto proti tomu co diváci chtěli, nebo lépe řečeno očekávali. Ridley Scott tento filmový vesmír nakopnul, James Cameron ho posunul o krok dál, a Scott se teď opět vrací na začátek a snaží se nám odpovědět na otázky o stvoření lidstva, vetřelců a všeho s tím spojeného. Pro Scotta je to osobní téma a jde si zde velmi za svým, i na úkor vyprávění a práci s postavy. Sám Scott film popisuje jako vesmírné béčko s filozofickým přesahem, což samo osobě zní dost divně. A bohužel, tak to je i ve filmu. Hodně nemile mě překvapilo, jakým způsobem se ve filmu pracuje s postavy, kde se skoro o nich nic nedozvíme a ani nám nedají tolik prostoru, abychom jim fandili a nebo nás mrzela jejich smrt. Scott to udělal záměrně, ale nebylo to vůbec dobré rozhodnutí. Tím pádem film stojí hlavně na postavách androidů Waltera/Davida jejíž motivace jsou krásně zrcadlově odlišné. Po herecké stránce vládne Michael Fassbender, ale to jen proto, že má dvojroli, která je hodně vděčná, přesto je v ní tolik WTF momentů, že Fassbender měl co dělat aby to důstojně uhrál. Dost se mi líbila Katherine Waterston, která není špatná, ale všichni v ní vidí levnou kopii Ripleyové. Billy Crudup dostal docela vděčnou postavu, jen kdyby z něho scénář nedělá hlupáka. Největší překvapení pro mě byl výkon Dannyho McBide, který si to hodně dává a je parádní. Film vypadá vizuálně nádherně. Krásná práce s efekty, kamerou, hudbou, výpravou, detaily a dalšími věcmi, přesto nezakryje fakt, že film je dost hloupý, scénář dělá z postav hlupáky a v neposlední řadě některé momenty kazí zážitek ze sledování. Na druhou stranu mohu říci, že jsem se nenudil a první půlka mě přišla hodně super. Vetřelec: Covenant je fajn film, který chtěl být něčím více, a bohužel to nevyšlo, tak jak mělo. ()

MarekLucin

Alien Covenant ve mě zanechal rozporuplné pocity. Směr, kterým se vydal, je pro mě méně zábavný a fascinujici. A fascinace je pro mě tím, čím pro mě Vetřelec vždy byl. Těžko říct, kde tohle hledání skončí, snad do sebe všechno lépe zapadne po uvedení celé zamýšlené trilogie. Filosofie jako taková by mi nevadila, ostatně i proto mám, na rozdíl od jiných, rád Promethea. Ale určitá překombinovanost děje a hlavně snaha o stvoření nového vetřelčího universa v podobě nových druhů vetřelců a mutantů, mě nijak nenadchla. Top scéna: výsadek na planetě a první infikace, následující zrod vetřelce v přistávacím modulu s nervním hudebním podkladem v pozadí. Mnohem lépe dopadla loňská hra Alien Isolation, které se podařilo zachovat vše temné a atmosferické z původního Vetřelce. Edit: Po druhém shlédnutí musím jít na plný počet. Začalo mi to do sebe všechno zapadat a ty možnosti pro další dvě pokračování jsou úžasné. Ten celkový audiovizuální a umělecký background se mi začal líbit, celkově jsem si to doma užil víc než v kině. ()

Hennesy

Povedzme si priatelia na rovinu: Ozaj potrebujeme ďalší diel Votrelca, v ktorom votrelec hraje druhé, poprípade tretie husle? Odpoviem si sám: Nie, to ozaj nepotrebujeme!. Je to totižto rovnako imbecilský film ako Prometheus. Toto má byť nové smerovanie celej ságy? Odkrývanie jej pôvodu? Mňa to jednak vlastne ani nikdy nezaujímalo, odkiaľ sa Alien vzal, pretože to bola jedna z vecí, ktorými bol fascinujúci. Temný, absolútne neznámy netvor, s ktorým sa nijako nedohodnete, neuniknete mu, ani sa pred ním neschováte. A čo pomohol fakt, že už viem odkiaľ prišiel? Akurát som sklamaný, pretože to celé vysvetlenie - pozor SPOILER ALERT! - s ultimátnou zbraňou a jej tvorcami je odveci. Z tých všetkých možností ako vysvetliť jeho pôvod nikomu nič lepšie nenapadlo? Tak to je smutné. A znova sa vrátim k tomu, že aj zbytočné, pretože toto odhalenie Alienovi nijak nepomohlo ani ho nikam neposunulo. Nedá mi nespomenúť komplet CGI Alien - ta čo? Gillis ani Woodruf sa už nezmestili do obleku? :) Zbytočné, nereálne, skratkovité, rýchlo odbité, len že by bolo. Už ani to postupné zjavovanie písmen nie je čo bývalo - neúprimné a vlastne ani tak pomalé ako by malo. Len pre efekt a pocit, že sa vraciame ku koreňom. No taký bačov.. A čo sa týka obzerania sa dozadu - bohužiaľ nám nič iné ani neostáva, pokiaľ si chceme naozaj vychutnať votrelčí film. Ak niekto chce ťahať sériu nejakým iným, novým smerom, tak nech ju radšej premenuje. S Alienom to už má aj tak pramálo spoločné a dobré meno mu určite nerobí. Raz dávno som našiel článok - tuším v Slovenke, alebo v TV komplet - s parádným titulkom VOTRELEC - Fenomén, na ktorý sa nezabúda. Nuž, z fenoménu sa stáva starecké zmierovanie sa s osudom a pátranie po zmysle života. A to ja radšej ten fenomén. ()

Nyck

Kdyby to nemělo v názvu Vetřelce a neohánělo se to jménem Ridleyho Scotta, těžko bychom o tom utrousili víc než pár slov. U Promethea jsem pronesl, že v případě, že nám nadcházející díly osvětlí všechny dějové linky a konce, tak zvednu hodnocení. Nyní vidím, v čem byl Prometheus lepší, poněvadž Covenant jen stěží hledá rovnováhu mezi putováním za kořeny vetřelců a akčně-hororovou podívanou, navíc disponuje ukrutně nezáživnými postavami, vyjma Waltera. Je to škoda, přímočařejší zaměření na jednu část by bylo ku prospěchu věci. Nezbývá mi než věřit, že až díky dalším dílům docením kvality filmu. :) ()

bizz_mjc

No já nevím. Jako průser to není, ale mám chuť dát hvězdy dvě, neb v podstatě se mi asi Prometheus nakonec líbil o něco víc, a to i přes to, že se tu postavy chovají ne tak šíleně a vysvětlení původu mi nepřišlo až tak dementní. Nicméně vše už je tak ňák okoukaný a Ridley se docela opakuje. ()

Všivák

Film úspěšně znásilnil mou dětskou představu o Vetřelci. Jako o záhadné, neznámé a děsivé bytosti, kterou lidé náhodně potkají při kolonizaci vesmíru. Tajemno se vytratilo a nahradilo ho pitomé spiknutí vyšinutého androida. Proboha proč!? Navíc to celé neni dostatečně dlouhé, aby to vybudovalo nějaké napětí. Vetřelci se moc rychle narodí a ještě rychleji chcípnou, aby mohl skončit film s otevřeným koncem. Efekty to nezachrání. Tohle je fakt shit. Proč radši neudělali pokračování čtvrtého dílu na zemi s digitální Ripleayovou jako královnou vetřelců? Fuck off Prométheus a celé tohle nové pojetí. ()

Castrator

Jestli bude kvůli vlažnému (ne)přijetí filmu Scott odvolán od dalších dílů série, tak budu velmi zklamán, pochybuji totiž, že někdo dokáže vetřelčí filmy natočit tak dobře. Filmu jsem po prvním zhlédnutí dal čtyři hvězdy, po zhlédnutí druhém dávám zasloužených pět. AC je výborný sci-fi film s perfektní atmosférou a po rozležení filmu musím uznat, že na to Scott jde tím nejlepším možným způsobem a chvála bohu za jeho nechuť natočit něco, co už tu bylo (Vetřelec, Vetřelci). Vždyť by to nedávalo smysl. Stejně jako Prometheus je AC podhodnocený film, hodně podhodnocený. Velmi dobří, ale značně prázdní Pasažéři mají 74 % a AC o 10 % méně? Nesmysl. Toto je jeden z nejlepších sci-fi filmů za posledních několik let, dohromady s Prometheem se skvěle doplňují. ()

Pump odpad!

Nedalo se na to koukat.... Sorry Ridley, udělat Promethea a potom tohle? Zklamání.. Pěkný komentář Isherwood ()

Brain-D

Celou dobu jsem čekal, až se to rozjede a ono to mělo najednou končit. Určitě propracovanější než Prometheus, ale méně zábavnější. ()

VasaX

This is bullshit. Mělo se to jmenovat spíše Prometheus: Covenant. Protože to pokračuej tam, kde Prometheus skončil. Ve vizuálních orgiích a dějovém bullshitu. Jiný "alien" kousek nám ukázal, že na vykosení posádky nepotřebuješ mít bandu nesympatických nýmandů. Tohle už je fakt parodie - i posádka Červeného trpaslíka (jak původní, tak i bohužel ta "přeživší") je kompetentnější a schopnější, jak tahle banda blbců. Jediný, kdo tomu (bohužel) vévodí, je Fassbenderův sociopatický "replikant". Prometheus si alespoň na nic nehrál a obsazení (a hlavní hrdinka) stáli více za to. Tohle je tak na půl mezi Prometheem a (nejhorším) z Vetřelců. Bohužel tentokrát na půl mezi nejhoršími stránkami obou filmů. Covenant nezklamal vizuálně, ale obsahově. Nemá to atmosféru, nemá to šťávu, nemá to všeobjímající strach a stažené půlky diváka. Koukám, že na tom spolupracovalo USA s UK, Austrálií, Zélandem a Kanadou. Kdyby dali raději hlavy dohromady a vystřelili už (téměř) osmdesátiletého očividně senilitě propadajícího Ridleyeho do vesmíru, udělali by lépe. Marťan byl poslední záchvěv Ridleyeho génia (po pětiletém období, které nás naplňovalo oprávněnými obavami skrze Robina Hooda, Konzultanta či Exodus), takže jsem rád, že nového Blade Runnera dali zneuctít raději někomu jinému. Denisovi je pade, tak je zde pořád naděje. Pro Ridleyeho - osmdesát, hola hola, Scotte, důchod volá! Poslední šance odejít tak, aby se nakonec vzpomínalo v dobrém... ()

Mishqo

70% ... Netajím sa, som oddaným fanúšikom tejto série. Avšak toto ma obsahovo trochu sklamalo. Po technickej stránke perfektné, ale bez štipky napätia. Scenáristicky slabé. Nemastné, neslané, nevzrušilo ma to. Ale aj tak to stačí aspoň na tých 70% ()

Timak

Nevím, co vlastně bylo horší. Jestli tohle nebo Prometheus. Každopádně Ridley by měl už s tím přestat. Akorát popírá sám sebe.Člověk by měl až skoro chuť říct, že je to patlal s velkým P a že měl tehdy s klasikou z devěta-sedmdesátýho sakra šťastnou ruku. Nebo oko? :) ()

Krysa SPK

Tak že se to nevyrovná filmům Alien a Aliens bylo jasný od začátku, ale až tak moc ? Zápletka těžce béčková, neoriginální. Pointa lehce uhádnutelná, postavy se chování nelogicky, někdy až debilně. Napětí žádné, strach už vůbec ne. Jen atmosféra, výprava a kostýmy jsou opět brilantní. A hlavně hudba - jak je pro fanouška krásné uslyšel s úctou použitý motiv z prvního filmu. Našince ještě potěší několik působivých vetřelčích killů, ale jinak těžký průměr - na Ridleyho Scotta. 😔 ()

VanTom

První polovinu kolem přistání mi zničila do nebe volající hloupost nezajímavých, sotva rozpoznatelných, iritujícně neschopných členů posádky, kteří se vylodí na neznámé planetě bez jakýchkoliv (!) bezpečnostních protokolů či ochranných pomůcek (ne, rukavice ani čapky nestačí, překvápko!), abych následně musel přetrpět "rozumbradování" dvou androidů, jednoho šíleného s božským komplexem, o (s)tvoření. Bohužel, pro mě se z nového Scottova Aliena (tedy Promethea) vyklubal nákladný, řemeslně vytříbený "fail", v němž trochu vtáhla snad jen závěrečná cca půlhodinka béčkově přímého nahánění s (tím pravým) Vetřelcem. ()

Beatle

Fassbendernanie v plné kráse. Celá takhle androidí touha po dokonalosti má být strasně cool, ale místo toho jen diváka uspáva, jako hraní na flétnu. Opět nespočet naprosto nelogických rozhodnutí ("jupí, pojďme bezhlavě střílet kolem zásoby paliva" - "jupí, pojďme nedat sedativa člověku, který trpí příšernými bolestmi" - "jupí, pojďme se klouzat po kalužích krve"). A ta extrémně podstatná role Jamese Franca? Hmmm...Nejsem žádný skladní fanda Aliena, ale po Prometheovi a Covenantu musím i já uznat, že resuscitace neproběhla úspěšně. Datum úmrtí 31.5.2012 ()

Yoda sama

Keby to nebolo tak hrozne nepodareno zlepené dokopy, tak by to vo svojej podstate mohol byť výborný film. Avšak tie nepochopiteľné voľby (vystrihnúť dve kritické scény z filmu a použiť ich ako prequel v reklamnej kampani) a tá nedotiahnutosť z toho nedokážu spraviť plnohodnotnú zábavu. Takto sa síce bavíte na tom šťavnatom gore a prekvapí vás, že vlastne to celé je len a len o Davidovi a všetko ostatné sú len druhé husle jeho vyčínaniu, no nikdy to skutočne neprijmete ako celok, pretože to k sebe nepasuje. Hrozne zmarený potenciál. ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)