Paranormal Activity: Prokletí

• USA Paranormal Activity: The Marked Ones (více)
Trailer 1

Jesse (Andrew Jacobs) právě dostudoval střední školu a ocitl se na prahu typické prázdninové nudy. Během zoufalého hledání jakéhokoliv rozptýlení uslyší z větrací šachty podivný hluk z bytu o patro níž. S kamarádem „pošlou na průzkum" zapnutou videokameru, která zaznamená bizarní rituál. Z bizarního se stane děsivé, když obyvatelka onoho bytu náhle zemře a vzhledem k přítomnosti policistů na místě činu rozhodně ne přirozenou cestou. Zvědavost u kluků zvítězí nad pudem sebezáchovy a policejním páskám navzdory se rozhodnou sousedčin byt prohlédnout. Jako suvenýr si Jesse z expedice odnese podivné kousnutí, po kterém už jeho život nikdy nebude stejný jako předtím. Stejně jako životy těch, kteří se mu budou snažit pomoci. Podle režiséra Christophera Landona, který má na svědomí scénáře předchozích tří dílů, je toto volné pokračování jakýmsi bratrancem slavné hororové série. Do té doby fádní a nezajímavý osud hlavního hrdiny se vinou jeho zvědavosti nečekaně protne s tragickou historií postav předchozích dílů. Od tohoto protnutí vše půjde už jenom z kopce a na divácích bude, aby prudký nával filmového děsu přežili až do konce. (CinemArt)

Trailer 1

tron

Ja som bol spokojný. Hoci ide "len" o rip-off, bol som príjemne prekvapený, ako hladko zapadá do série. Občas je to príjemne strašidelné a akčný záver je super. Celé to hodnotím pomerne pozitívne a nenudil som sa a to napriek tomu, že film trvá takmer dve hodiny, čo je na takýto jednoduchý horor „moc“. Našlo by sa tiež zopár prekvapivo originálnych nápadov (vlasy v očiach, pes na stene). Každopádne, v seriálovej zamotanosti sa úspešne v päťke pokračuje. Vo finále sa preživší hrdina dostane tajomnými dvermi do... a teraz sa držte... do domu Micaha a Katie, hrdinov jednotky (oboch znova/stále hrajú Katie Featherston a Micah Sloat). Ja osobne som to vôbec nepochopil. Cestovanie v čase a priestore? Alternatívne dimenzie? ()

Morien

Přijde mi, že že všech PA filmů si tenhle připravuje nejuvěřitelnější situaci, ve které by někdo pořád natáčel. (S výjimkami - i za těchto okolností si nedovedu představit, že by je gangsteři nechali natáčet si jejich doupě nebo jak si z kufru vytahují zbraně.) Ale dva pitomí kluci, co natáčejí různé debilní pranky, šmírují sousedy a zkrátka si hrají s novou hračkou, dokud se to nezačne vyvíjet v něco jiného, to je mnohem pravděpodobnější než rodina, co se natáčí, jak sedí v obýváku na gauči a mluví o věcech, řekla bych. S příběhem (a případným napojením na zbytek univerza) je to horší. Sice tam chybí z minulých filmů tak povědomé scény dlouhého nic-se-nedění, což je určitě povzbudivé, ale všechno dějové vysvětlování a našroubovávání je moc chtěné a nepřesvědčivé. Škoda, že k průchodu dveřmi nedošlo dřív a že se z finální akce na finálním dějišti nestalo něco propracovanějšího než jenom pobíhání a řvaní. ()

RedAK

To byl zase jednou horor. Horory se přeci točí proto, aby člověka vyděsily, aby mu navodily pocit úzkosti a beznaděje, měly by útočit zpravidla na všechny rozličné povahy souměrně. Takže by mělo být jedno, jestli jste satanistický rebel, který má na krku přívěšek ze zubů svých obětí, otírá si podrážky výhradně o dětské hlavičky, snídá kovošrot a po večerech šuká smrtku do prdele, nebo ulízaný buzerant v růžovým tričku, co si posere tangáče pokaždé, když se někdo zmíní o Gargamelovi. Já osciluji někde mezi oběma skupinami, takže si poseru tangáče pokaždé, když sním kovošrot, ale u této sračky jsem se v poklidu vrtal v nose a srovnával si chuť jednotlivých holubů. Ti z pravé dírky chutnají víc jako kuře. Propříště, když se budu chtít opravdu vyděsit, si raději pustím video z mého porodu. Tak hnusnou vytahanou kundu člověk jen tak neuvidí. ()

J*A*S*M

Když už nic jiného, tak to alespoň - na rozdíl od posledního dílu - není nuda. Hrdinové jsou dva puberťáci, kteří vyvádějí vcelku zábavé blbosti, pak nastoupí na scénu démon a stará se o zábavu on. Dává o sobě vědět často a poměrně intenzivně, takže žádné nekonečné čekání na Godota se tentokrát nekoná. Strašidelné to ale bohužel není skoro vůbec, neustálé natáčení se na kameru i ve vypjatých situacích svou nepřesvědčivostí už kolikrát vyloženě bije do očí a se scénářem si Landon mohl dát taky trochu více práce. Stále mě však baví zdejší mytologie a zajímá mě, co se z toho všeho vyklube dál. ()

Bloody13

Aktivně paranormální spin-off bratranec, který sice není sračkoidní jako poslední regulérní díl, celkových kvalit však stejně moc nepobral. Rádoby vtipná první polovina se dosloba tříská s tou druhou vážnou, která uhýbá od klukovských skopičin k "possessed" motivům. Pravda, místo statických kamerových záběrů jsou tu tentokrát akčnější handycam zaběry, původní sérii to však nijak neobzvláštní. Body tak sbírá za poslední desetiminutovku, která je nejen atmosférická, ale i silně lekací a příjemně se propojí s několika původními částmi, zejména s tou první a čtvrtou. Slabší průměr. ()

• Natáčení skončilo koncem července 2013. (rafix)
  • Protože se produkce o pár měsíců protáhla, nebylo možné stihnout původně plánovanou premiéru filmu na americký svátek Halloween tak, jak tomu bylo s minulými díly. Jedná se tak o jediný díl série, který byla do kin uveden až v lednu. (SidneyP)