V nepříliš vzdálené budoucnosti dohlíží na dodržování pořádku mechanické policejní jednotky. Nyní se jim ale lidé začínají bránit. Když dojde k odcizení a přeprogramování jednoho z policejních droidů, stane se robot jménem Chappie vůbec prvním robotem se schopností samostatného myšlení a cítění. Jak se jeho existence stává v očích mocných stále větší hrozbou pro celé lidstvo, nezastaví se tito před ničím, aby vynutili zachování statu quo a zajistili, aby byl Chappie současně i posledním robotem svého druhu. (Falcon)

jarkolar

Přesně na něco takového jsem měl náladu. Polovážné, pravidelně odlehčované vtípky a srandičkami ze strany Chappieho a skvěle podkresleno hudbou tradičně výborného Hanse. Bohužel tam byly scény, kterých jsem se obával, jako pohádka v posteli, které mi kromě pár nelogičností hlavně brání dát plný počet. Celkově jsem byl příjemně překvapenej, protože jsem čekal víc útoků na city a moralizace. ()

kleopetra

Mé pocity z tohoto filmu jsou hodně rozporuplné. Na jednu stranu se mi líbila akce, Hugh Jackman jako záporák, ale... *SPOILER: Tak nějak jsem úplně nevěřila, že by to bylo tak jednoduché. Připadalo mi, že by by u té firmy byla určitě nějaká větší míra prověřování. nebylo by tak lehké ukradnout guard key a co víc - robot Hugha Jackmana by byl podle mne našel odbyt např. v armádě a základní konflikt by nevznikl... A pak... Co by s nimi bylo dál? To by si jich nikdo nevšiml? ()

schizmo

Málokomu se povede, aby byl soudobý sci-fi film přijat s takovým nadšením jako Blomkampův District 9, za kterým stál jako producent tolkienovský megaloman Peter Jackson. To samo o sobě znamená mnoho a to, že Neill zřejmě dostane i pátý díl Vetřelců, je prestiž z nejvyšších. Po trochu průměrnějším Elysiu, které sice nebylo špatné, ale vyšlo bohužel v záplavě jiných a povedenějších sci-fi snímků, tu máme další moderní film o robotech. A konkrétně k jednomu z nich by jste mohli mít hodně blízko. Neill vsadil na poměrně známé téma o umělé inteligenci, které bylo zpracováno už mnohokrát (Číslo 5 žije, A.I. Umělá inteligence či Já, robot), jenže to udělal po svém a krom svého charakteristického rukopisu vsadil na divokou kartu v podobě obsazení dua Yo-Landi Visser / Watkin Tudor Jones aka Die Antwoort, které film posouvá do zcela netušených rozměrů a tvoří tak jeden z nejzásadnějších pilířů celého filmu. Z dalšího obsazení je štěk Sigourney Weaver spíše epizodní, zatímco Hugh Jackman se svým obskurním účesem a zálesáckou vizáží jasně dokazuje, že tohle není herec pro záporné role. Ne že by jste mu to nevěřili, ale přecejen mu sluší více drsňáctví v tom dobrém slova smyslu (Wolverine, Prisoners nebo Prestige). A nebyl by to Blomkamp, kdyby svůj příběh nepodal značně post-apo, i když o poznání méně dramaticky, než v jeho předešlých filmech. Tak či tak, společenská neutěšenost z příběhu doslová sálá, což Die Antwoort podtrhují svým gangsterským vystupováním. Pointa příběhu je patrná už z traileru – šikovný věděc vyvine umělou inteligenci, schopnou učit se jako by to byla lidská bytost, a implementuje ji do poškozeného policejního robota. Jak to ale může dopadnout, když se dostane do rukou nepovolaným osobám? Zápletka přináší řadu vtipných okamžiků, ale také řadu emotivních, zvlášť v samotném závěru filmu nezůstane jedno oko suché. Chappie je ten druh robota, kterého budete zkrátka milovat, protože je to přesný odraz nás samotných – se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, které se naučil od svého okolí. Autor tak mistrně vykresluje křehkost lidských a společenských vztahů, které jsou o to výraznější, zachází-li s němi stroj. Stroj s dobrým srdcem. Neill si může připsat další úspěšný zářez na filmové pažbě a Die Antwoort ještě víc upevnili už tak neotřesitelnou pozici na současné hudební scéně. ()

ledzepfan

Ale tak jako jó-kulervoucí svěžest districtu9 je sice ta tam, ale od posledně (zoufalé Elysium) to je přecejen zase kvalitativně v těch lepších vodách. Je to sice vlastně číslo 5 mixnutý s robocopem, doplněný o pár Appleseedovských designových linií.. Některé postavy se v zásadních momentech chovají dost podivně( hlavně dvojka Jackman/Weaver), psychologický růst chappieho osobnosti je mírněřečeno svérázný, mnoho zajímavých motivů je spíš jen nastřelených, Ninja je neuvěřitelně otravnej charakter a celé je to z velké části zbytečně předvídatelné... Ale přes to všechno je to vlastně nakonec slušná popcornovka která jednorázově dokáže pobavit. ()

maddy

„Consciousness.dat not found“ / Tvári sa to ako Elysium, chcelo by to byť ako District 9, ale inteligenčne to je tak na úrovni Číslo 5 žije meets Transcendence. Ale čo iné čakať od dvojhodinovej reklamy na Antwoord! Bublina ako Blomkampa definitívne spľasla, District 9 bol očividne jediný zdatne zrealizovaný projekt, Elysium fungoval ešte aspoň ako efektný, hlučný sci-fi akčňák (pokiaľ sa človek odpútal od očakávaní), Chappie už bohužiaľ nefunguje ani tak. Tvári sa síce presne ako Elysium a aj natočený je úplne rovnako, s rýchlymi strihmi, v zbesilom tempe, dokreslený dunivou hudbou, dokonca ešte aj s na vlas podobnou akciou, ktorej je akurát o trochu menej; v jadre by však chcel byť Districtom 9, no nijako neprekračuje hranice typického sci-fi akčňáku. Obohraná téma o oživení stroja je dávno opozeraná v iných filmoch, Blomkamp s ňou nijako ďalej nepracuje, nerozvíja ju a slúži mu len na to, aby vo filme mohol účinkovať robot. Kto tu čaká akýkoľvek presah, nech rovno zabudne. Chappie je iba omnoho naivnejší Elysium. Čo iné však čakať od filmu, ktorý oživí robota tak, že ITčkár si na počítači vygeneruje súbor s názvom „consciousness.dat“ a uploadne ho do stroja. Tu celý „presah“ filmu začína, aj končí (nehovoriac o tom, že ITčkár predtým išiel za svojou šéfkou v podaní Sigourney Weaver, ktorej oznámil, že vynašiel umelé vedomie, ktoré chce vložiť do stroja a s ňou táto informácia ani nepohne a s výsmechom ho pošle preč, lebo on predsa pracuje vo firme, ktorá vyrába bojové stroje, načo im je takéto niečo?!). Namiesto toho aby sa Blomkamp pohrával s morálnym otázkami sa sústredí na natočenie stominútovej reklamy na Antwoord (teda ešte aj na Playstation 4 s do oči bijúcim product placement Sony). Alebo ako inak si vysvetliť, že Ninja a Yo-Landi (členovia tohto hudobného zoskupenia) tu zohrávajú v podstate hlavné úlohy, na Chappieho vytetujú názvy svojich albumov a polovica ich rave/hip-hopových piesní hučí zakaždým v nejakej scéne filmu. Sympatie k juhoafrickým vlastencom sú síce fajn, ale s ničím by sa to nemalo premáhať. Ich postavy kvázi gangstrov z ghetta sú navyše neskutočne otravné. Predstavte si vychrtlého, večne nastratého belocha s účesom na dementa a slovníkom Kanye Westa, ktorý žije niekde na matraci pod mostom a tvári sa neustále ako najväčší drsňák, ktorý každý konflikt rieši s pištoľou v ruke. Ono tu však ani s nikým iným nie je možné sympatizovať. Ústredný vedec slúži len na to, aby oživil Chappieho, Hugh Jackman je jednorozmernou postavou akéhosi „záporáka“, ktorého úloha je akurát tak povolať v závere do bitky veľkého robota a Sigourney Weaver má ešte menšiu úlohy ako Jodie Foster v Elysium s dohromady dvomi scénami. Titulný Chappie je síce občas zábavný a je v ňom poznať Sharlto Copleya, ale opäť to celé zlyháva na jednoduchučkom scenári, ktorý nijako nedáva udalosti do súvislosti a s postavou Chappieho pracuje ako sa mu zachce, respektíve ako sa v ktorej scéne hodí. Postupne sa tak z neho stane inteligentný stroj, ktorý vie skonštruovať plán na prenesenie vedomia do stroja, na druhej až do záveru nechápe základný fakt, že keď človeka pichne nožom tak mu ublíži a nepošle ho „spinkať“ ako je niekoľkokrát vo filme zdôraznené. V podstate tu nie je veľa čo chváliť, umiestnenie deja do zaprášeného Johannesburgu v Južnej Afrike je už po tretí krát v podaní Blumkapma úplne opozerané a už sa vyslovene iba opakuje, R-kový rating si film vyslúžil snáď výhradne kvôli vulgárnemu jazyku, pretože brutálna scéna je jedna jediná až v samotnom závere (pretrhnutie človeka na polovicu), kedy sa film nezmyselne rozhodne, žeby chcel byť zrazu krvavý, bez akéhokoľvek opodstatnenia. Keď už nič iné, tak Chappie je aspoň technicky zdatne natočený rovnako ako predošlé Blomkapové filmy. Má výbornú gradáciu, je poriadne našlápnutý, bez jediného zaváhania v tempe, neustále sa v ňom niečo deje, čo dokonale dokresľuje dunivý elektronický soundtrack od Hansa Zimmera a v podstate aspoň baví. Divák sa tak nakoniec ani nemá čas pozastavovať nad tým aké je to celé nezmyselné, generické, nenápadité, jednoduché a naivné. Akurát pri tom nezapínať svoje consciousness.dat. Blomkamp s manželkou nech filmy už viac nepíše, stačí ak ich bude režírovať. Vo výsledku totiž Chappie nie je ničím iným, že detinským a hlučným akčným filmom, ktorý nerozvinie žiadnu z jeho tém a iba opakuje prvky ako napríklad delenie spoločnosti do sociálnych tried, ktoré sme už u Blomkapma videli minimálne dva krát a lepšie. Samotný záver, resp. jeho posledné dve minúty, s prenášaním vedomia (aj keď opäť vyriešené jednoduchým stlačením Enteru) sa mi síce páčil, je konečne taký odvážny, originálny a nápaditý akým mal byť Chappie po celý čas a celkom vylepšuje dojem z celého filmu ... keby však len bol ten film taký aj predošlých 118 minút. CELKOVO: 2,5* (5/10) () (méně) (více)

baribal

Nehodlam Blomkampa definitivne odsoudit, ale kvalitativne to s jeho filmy jde od desiti k peti. Po opravdu nevydarenem elysiu se zretelne chce pribehove vratit k districtu 9 a opet plati pravidlo dvakrat do stejne reky nevstoupis. Film o cernych ovcich pusobi pomerne nevyvazene, neustale nadsenecky vedator patela me otravoval az do konce a zaporny wolverine omyl neskutecny, ale chappie na platne kupodivu fungoval skvele. Nejlepsi cast filmu? Kdyz chappie krade auta. Nejlepsi film o robotovi s umelou inteligenci? Stale spielbergova umela inteligence, ale potencial chappie mel.. jen to pojmout vice filosoficky a neakcne. ()

agentmiky

Na film jsem se dlouho těšil a konečně jsem se dočkal.Očekával jsem skvělý film,neboť ho natočil stejný režisér,co natočil jeden z mých nejoblíbenějších filmů,a to District 9.Zpočátku jsem by docela zklamaný,neboť mi ten film přišel rozkouskovaný a nijaký.Od poloviny se to začalo rozjíždět a konec byl opravdu epický.Bylo zajímavé sledovat Chappieho,jak se jeho inteligence zvyšuje.Hugh Jackman jako záporák a Dev patel jako konstruktér a návrhář robotů velmi dobrý výkon.Konec to podle mě zachránil.Hodnocení:70% ()

VojinRyan

Mám zmiešané pocity z tohto filmu. Na jednu stranu sa tvári ako rozprávka pre deti, kde sa vychováva od malička "robot" až do doby, než roztrhajú telo na polovicu. Na druhej strane sa to tvári ako akčné Sci-Fi, ktoré chce upútať strielačkami a výbuchmi ale až do doby, než si uvedomíte, že Chappie je stále dieťa a niektoré scény boli dosť divné. Očakával som niečo úplne iné a potenciál, ktorý to malo, Blomkamp žiaľ nevyužil. Chappie nie je zlý film, na jedno pozretie fajn, ale osudový nikdy nebude. Musím povedať, že tentokrát to ani Zimmer nezachránil. Veľmi zvláštne poňatý film, ktorý v podstate nevie, čo od seba chce a preto sa toľko vlečie na jednej vlne a prehupne sa cez 4 ďalšie do vlny úplne inej. A tak pôsobí aj Váš dojem z filmu. 66% - 3*. ()

Krt.Ek

Jistě, vytknout by se tomu dalo určitě mnohé, ale kašlu na to. Využívám práva občas o věcech nepřemýšlet. Já si toho madafaka gangsta Chappieho prostě zamiloval. Už se těším, až roboti budou mít vědomí! Btw. bylo zajímavé sledovat Hugha Jackmana v záporné roli. ()

SaNcHeZ_cz

Táková škoda. Sharlto Copley se převtělil v jedno z nejpamátnějších filmových stvoření filmové historie a stejně mu to bylo do značné míry k ničemu. Neil Blomkamp totiž servíruje značně nevyrovnaný snímek, kde opakuje chyby Elysia, protlačuje dřevěné karikatury do prostorů, kde nemají co dělat a hraje k tomu Zimmer, který se opět vykrádá bez nejmenších náznaků něčeho nového, tedy s pominutím příspěvku od Junkie XL. Tak geniální a památné momenty a tolik tupého, nefungujícího a špatně zahraného balastu okolo. [50%] ()

MartinezZ

Neil překvapil s District 9, kdy pod producentským dozorem Petera Jacksona dokázal za hollywoodsky směšné peníze udělat moc dobře vypadající i dějově smysluplnou podívanou s do té doby ne zas tak běžnou atmosférou a sociálním poselstvím/přesahem (nehodící se škrtněte). Za pár let se nám Neil vrátil a všichni se těšili. Bohužel z Elysium byl docela propadák a dost rozpačitý snímek, který hezky vypadal, ale to bylo tak všechno. Už jednou přežvýkané jihoafrické slumy a znovu ten sociální přesah tu byly když ne navíc, tak fakt nezvládnuté. A jak se poslední dobou povídá, prý se Neil svým způsobem za Elysium omluvil s tím, že více ho baví stavět ty fantaskní světy, než se nimrat s příběhem. A přesně tohle naprosto podtrhl v Chappie, kde se zase animátoři a FX firmy dosytosti vyblbli, ale na smysluplnost a uvěřitelnost příběhu se naprosto rezignovalo a celé se to tak zvrtlo v hodně natáhnutý amatérský kraťas z YouTube. Nedostat sem Jackmanův a Weawerové ksichty, tak by ani Blompkampovo ani Zimmerovo jméno nedostalo tenhle snímek za hranice Afriky, maximálně tak na festivaly, což je taky to maximum, kam se tohle řadí. Yo-Landi a Ninja mi vysloveně nevadili, ačkoliv místy jejich herecký um bije do očí, ale snaží se (co je pravdy na tom, že se Ninja choval při natáčení jako ukázkové vymaštěné imbecilní povýšenecké ultrahovado, ví asi jen štáb...) a rozhodně za to, že film celkově za moc nestojí, nemohou oni sami. Neil zase předvedl už dvakrát přežvýkané umístění a atmosféru, a nějaký pokus o další sociální přesah a poukázání na stav "jihoafriky" už tu ani nenudil, jako spíše překážel a štval. Sledovat přes půl filmu výchovu Chappieho bylo taky naprosto zbytečné a posuvuhodné. Bohužel pak ani samotná akce nebyla nic zvláštního - ano, vypadala celkem hezky a efektáři a animátoři si s roboty a jejich pohyblivými částmi vyhráli, proti tomu žádná, ale tak nějak byla celkově docela zbytečná a vedlejší dějové linky jakbysmet (celý Jackman). Paradoxně tak bylo nejlepší částí filmu konec s roboty s drobným odkazem právě na původní District 9 :) To bylo ale asi tak posledních dvacet minut celého 120 minutového filmu, což tedy pro Neila není vůbec dobré vysvědčení. Dost škoda. A to film u mě ještě těží z toho, že si moc nepamatuju prapůvodní Číslo 5 žije. ~~~ Neile, ty vole, dělej se sebou něco, nebo, pokud tě tedy na něm nechají skutečně dělat, bude tvůj Vetřelec tím posledním, čím se v Hollywoodu odprezentuješ. ()

Paxxx.cz

Pro mě spíše průměrný filmy, docela natažený a takový Hugh Jackman mi tu do své role vůbec neseděl. Ke konci jsem se už docela často díval na čas a čekal na konec. District 9 byl mnohem lepší než Chappie, pro mě 6/10. ()

zlabus

Ten trapný moment, když jste jeden z technicky nejzručnějších režisérů mladé generace, ale prostě nemůžete odolat touze si psát svoje scénáře, protože Vám to u prvotiny vyšlo a Vy máte dojem, že to umíte. Ten film má solidné atmosféru, ale absolutní a totální hloupost toho scénáře to neskutečně potápí. Hlavně opětovné upřednostnění sociální podtextu ve scénáři, což už začíná být o Blomkampa poněkud otravný kolorit. Popravdě mám dost zásadní obavu o Blomkampův Vetřelčí film, protože by si scénář měl opět psát sám. Ach jo. 50% ()

Wysch

Zklamán. Tak zklamán, že si dovolím nehodnotit. Totálně otřesný casting hlavně v podobě vymletého dua Yo-Landi a teh super uber cool gangsta Ninja. (Děti, neberte drogy, nebo dopadnete jako ti dva. A nedělám si prdel, minimálně před pěti lety byla Yo-Landi těžce závislá.) Sigourney totálně zbytečná, Hugh super psychouš... a v podstatě si dovolím říct, že kdyby tam nebyl ani jeden "živej" herec, vůbec nic by se nestalo. Blomkamp má neskutečný cit pro akci, což je vidět v úvodní scéně, která je super, jenže po ní už jde všechno do kopru. Oceňuju vizi světa, jakou Blomkamp má, a každej z jeho filmů doplňuje univerzum, který vybudoval. Ale Blomkamp se musí vrátit zpátky ke kořenům a svoji sociologickou alegorii musí znovu vyprávět jako v případě Alive in Joburg nebo District 9, a nikoliv pomocí vymaštěnýho dua jihoafrickejch rádoby hudebníků, kteří ke všemu nemají ani hudební nadání. Škoda. Zimmer je tak navíc zazděnej pseudohudbou Die Antwoord, což prostě nikomu nemůže v životě pomoct. Neille, vrať se zpátky na zem. Sharlto je skvělej herec a musíš ho využít mnohem líp, než jak jsi to udělal teď s Chappiem. Droidi jsou fakt super, ale prostě přes rodinnou pohodu vlak nejede. ()

Praxis

Opravdu milé překvapení. Po drtivých recenzích z USA, jsem k Čapimu přistupoval trochu s despektem. Nicméně mě ten roztomilý gangsta fucker mother chytil doopravdy za srdce a i když to Neil na konci už lehce přestřelil, stále se jednalo u kulervoucí zábavu. Jackman se do záporácké role vážně nehodí a dokonce bylo vidět, že si roli příliš neužívá. Sharlto si naopak užíval, i když se na plátně fyzicky neobjevil a jeho hlas byl většinu času upraven. Přidejte si zběsilou akci s nesnesitelně zběsilým střihem, pár kýčovitých záběrů na Johannesburg,roztomilé fuckovani, pár guilty pleasure krvavých scén a luxusních 80% jako vyšité. Já se fakt bavil. Sorry. Shlédnuto na CSFD projekci v Cinestar Černý Most ()

javak810i

To, že má pro sci-fi talent, nám už Neil Blomkamp předvedl. Dokázal ale svým novým snímkem o umělé inteligenci vyniknout mezi silnou konkurencí v podobě Spielbergova "Artificial Intelligence: AI" či Proyasovu "I, Robot"? Nevím, zda jsem sto to posoudit, ale dle mého názoru ano. Chappie se zdá být filmem, který chtěl Blomkamp natočit už od doby, kdy poprvé dostal kameru do ruky. Ta pečlivost a cit jsou tam vidět. Mnoho režisérů se v podobných případech spoléhá na vtažení diváka pomocí skvělých efektů či promyšleného vědeckého zázemí. Tady nic podobného potřeba nebylo, ačkoliv vizuální zpracování je velmi působivé, o tom žádná. Chappie skutečně působí jako živý a je velmi snadné se s ním sžít. Mnohdy jsem ani některým lidským postavám ve filmech nefandil tolik jako jemu. A právě vztah robota s člověkem zde funguje skvěle nejen na plátně ale i mezi plátnem a divákem. Co za to může? Dobrý scénář, design, perfektní práce animátorů? Určitě všechno to a nejen to. Samozřejmě jako každý film má i Chappie své chyby. Mě osobně přišlo úsměvné místy dost nelogické chování gangsterů. Dále celá ta záležitost s (SPOILER!) přesunem vědomí alá "Transcendence" možná byla už moc přitažena za vlasy (ale koneckonců je to sci-fi, tak proč ne). No a nakonec role Sigourney Weawer, která mi přišla dost nevyužitá. Ale asi už se věnuje přípravám na nového Vetřelce :). Chappie sice není průlomový snímek jako takový a při jeho sledování se vám vybaví mnoho dalších, jako třeba "Robocop", nebo "Short Circuit". Ovšem Chappie jako takový je jen jeden. Celkově bych ho označil i přes pár Rkových scén jako "feel good" film s peckovým soundtrackem a robotem, kterého budete chtít adoptovat. Lepší 4* ()

Ellmariachi

O filmu jsem nic nevěděl. Koukl na nějaké strohé info a čekal asi Robocopa nebo co. Místo toho jak naznačují někteří další dostanete takového moderního Číslo 5 žije. Je to trochu temnější, ale ne moc. Jenže ve finále je to prostě kaše. Všechno o citech a tak. Jenže ona je ta kaše celkem dobře stravitelná a 90 procent filmu jsem byl na 4ech hvězdách. Bohužel jak děj postupuje, tak nám kašíčka řídne a poslední chvíle filmu mě ji úplně otrávili. 60 procent za solidní doják s blbým koncem. ()

katasta

Velká škoda, že tenhle snímek nemá hlavu, patu a ani nic mezi tím. Všechno je strašně povrchní a nedotáhnuté. Jestli někdy bude existovat nějaká umělá super inteligence, tak rozhodně nebude vypadat takhle a nebude tak hloupá... Chappie je prostě většinu filmu naprosto stupidní a nakonci tam začne machrovat s technologiema... Nedává smysl... :-/ ()

golfoxovox1

Do kina jsem šel opět bez sebemenší znalosti týkající se snímku a vycházel jsem příjemně překvapen. Povedl se scénář, casting (máma, táta, Stvořitel a Jackman v záporné roli) i Chappie jako robot, který dokáže cítit a vnímat. Cením si také vtipu doprovázejícím celý snímek, hudebně zimmerovský standard, takže vysoká úroveň jako vždy :-) Spokojenost, pět a děkuji za čsfd projekci. SPOILER: Proti závěru nemám výhrad, nicméně větší emocionální vyznění by měl film, kdyby přežil pouze Stvořitel, jelikož myšlenka vytvoření robota, který se pro člověka obětuje, protože chce a ne protože musí, byla pro mě z těch nejzajímavějších...:-) ()

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Noví X-Meni hledají režiséra

Noví X-Meni hledají režiséra

23.02.2017

Simon Kinberg patří mezi největší dříče současného Hollywoodu. Scenárista Sherlocka Holmese nebo posledních dvou filmů s X-Meny je zároveň producentem Chappieho, Popelky, Marťana nebo Deadpoola, a… (více)

Marvel ulovil Sigourney Weaver

Marvel ulovil Sigourney Weaver

09.10.2016

Na Netflixu právě debutoval Luke Cage a 17. března 2017 nás čeká Iron Fist, čímž se nám představí všichni čtyři Defenders. Televizní kolegové Avengers, mezi něž patří ještě Daredevil a Jessica Jones,… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz