Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

pakobylka

Imponující rekonstrukce odvážného, ale příliš megalomanského plánu, draze zaplaceného lidskými životy ... aneb výpravné pojednání o tom, jakou podobu měl "devadesátiprocentní úspěch“ největší výsadkové vojenské operace v dějinách. Leč po bitvě je každý generál - tady se přímo nabízela jedinečná příležitost ukončit válku už v roce 1944 ... takovou šanci prostě nešlo jen tak pominout. ()

campix

''Hodlám od vás žádat potvrzení, že jsem byl nucen plnit rozkazy. Pro případ, že dojde k masakru.'' Operace Market Garden byla největší výsadková akce druhé světové války, které se samozřejmě nevyhly kiksy především mužů v zázemí. Scény odletu a výsadku jsou opravdu velkolepé a asi nejlepší části filmu. Ty další přestřelky, mi krom přeplavu jednotek Roberta Redforda přišli takové zmatečné a ne moc dobře udělané, ale s ohledem na datum vydání filmu se to dá pochopit. Škoda, že takové plejáda hereckých es, která se zde sešla nedostala větší prostor a nějaké zajímavější úkoly. Zároveň mě mrzí, že Attenborough nevtiskl filmu pro mě žádný větší lidský rozměr, který je podle pro válečné filmy vcelku nezbytný. Jinak velmi kvalitní film a jeden z nejlepších o Druhé světové, bohužel ne tak osobní a příliš rozvláklý a zmatečný. Alternativy: Zachraňte vojína Ryana, Černá kniha. ()

Juto

Pútavý, dobre spracovaný a vojnový film, ktorý sa javí takmer rovnako ambiciózny ako samotná pôvodná operácia. 8/10 ()

mortak

Čtivost knih Cornelia Ryana je založena na jednoduchém faktu - nepíše o strategiích a velkých dějinách, ale skládá dohromady jednotlivé lidské osudy. Příliš vzdálený most formou navazuje na adaptaci Nejdelšího dne - plejáda hvězd a velkolepá výprava, aby ukázal blbost generálů, kteří naplánují operaci pravítkem a čekají, že jim všechno vyjde dle plánu. ()

dr.fish

Jestli byl kolem vojína Ryana velký povyk, pak by si ho určitě zasloužil i tenhle film. Vynikající nadčasová záležitost, mistrně zrežírovaná, oproti Ryanovi méně krvavá, neméně protiválečná. Hraní velkých generálů na vojáky a boj o frčky při popíjení čaje je zde pranýřováno zcela nekompromisně. Navíc účast mnoha hvězd. Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem viděl. Je třeba dopředu podrobně nastudovat operaci Market Garden, aby se člověk neztratil v lidech a mostech...90% ()

majo25

Film by som čisto prirovnal k ďalšiemu americkému vojnovému snímku - Najdlhší deň. Aj tu ide o velkolepý film s velkolepým plánom a s množstvom postáv, s množstvom hviezdnych hercov a množstvom bojových scén a bohužiaľ aj s obrovskou stopážou, ktorá chtiac-nechtiac bude nudiť. Chýba v ňom istý príbehový náboj, pretože bojové scény, hoc skutočne kvalitné a bombastické, sa rýchlo opozerajú a po čase divákovi takmer nič v pamäti neostáva. ()

otík

Parádně natočený válečný film s hvězdným obsazením a výbornými válečnými scénami. Bohužel se divák občas v ději ztratí a především ke konci film ztrácí tempo. Přesto jde jisto jistě o jeden z nejlépe natočených válečných filmů. Hudba: John Addison ()

Mylouch

Stylově z mého pohledu pouze rozšířená verze Tuctu špinavců, způsobem odpovídajícím rozsahu operace a rozpočtu produkce. Úměrně tomu se ztrácí přehlednost a spád příběhu, přičemž ani osud lidí, padajících obraz po obrazu, se mě příliš nedotýkal. A není to jenom nadhledem, plynoucím z mého někdejšího přenocování na předmostí a následném snadném přechodu mostu v Nijmegenu. Attenboroughova velkofilmová rozcvička před Gándhím s ♫ ne nezajímavou, ale lehce nepadnoucí hudbou. ()

Noviik

Seznam hvězd nebere konce. Takových hereckých es v jednom filmu a ještě k tomu válečném, to se jen tak nevidí! Má to ale i negativní stránku. Každé z těch hvězd je potřeba přidělit nějaký prostor. A film se tak tříští na množství samostatných kousků. I přesto je Příliš vzdálený most zdařilý válečný film, kterému je těžké se vyrovnat. ()

andrii

Na něj nestačí ani naše družina a její třaskavý arsenál, charisma. Jen v osobních bitvách, kde je sám sobě každý generál hrdina. ()

Woody77

Market Garden , Market Garden taká odvážna ,ale taká nereálna !!! Vsadiť životy toľkých mužov na to, že sa udržia na ceste širokej pár metrov v hlbokom tyle nepriateľa iba preto aby sa ukojilo ego Montyho osoby!!! Áno ješitnosť, nevraživosť a arogancia jedného Anglána ktorý vôbec nerešpektoval americké vedenie armád a ľudia ako Patton ,Bradley boli pre Montyho ako súkno pre býka. Vraj na Vianoce 44 sme v Berlíne hmm ... iba zbožné želanie ktoré viedlo k zdecimovaniu 1.Vzdušnej anglickej výsadkovej divízie v Arnheme ťažko ublížilo 101.výsadkovej divízii pri Eindhovene a relatívne lepšie obstála 82.Výsadková divízia pri Nijmegene. Samotný vojaci tejto tenkej ceste nepovedali niak ináč iba PEKELNÁ DIAĽNICA. Samotný film je o spomenutej 1.Vzdušnej anglickej výsadkovej divízií – Červených diablov pod vedením R.E. Urquharta ( Sean Connery), ktorá mala za úlohu dobyť most v Arnheme. Úloha mala trvať dva dni a potom sa mali dovaliť pancierové vojska ,ale opak bol pravdou. Divízia prelievala krv každým dňom a pri sledovaní filmu si človek uvedomí ako miznú postavy z plátna ako napr: Gen.Sosabowski (Gene Hackman) . Ťažko je mi hodnotiť poctivú filmárčinu s množstvom hereckých hviezd pretože tento film patrí medzi kultové vojnové filmy ,ktoré sú natočené podľa skutečných udalostí počas 2.sv.vojny. Ak by mal niekto záujem dozvedieť sa viac o tejto operácii tak by si mal prečítať knihy od Franka Steera , Tima Saundersa alebo Donalda Burgetta priameho účastníka týchto dní. A na záver si myslím,že všetky kritiky sú neopodstatnené pretože tento film ma historicky výpovednu hodnotu , nie je to žiaden blábol a je perlou na filmovom nebi. RIP všetkým zosnulým účastníkom Market Garden! ()

Doudis19

Hvězdně obsazený válečný snímek, pojednávající o invazi spolenců do Hitlerem ovládaného Holandska. Chválihodné je, že se snímek obejde bez amerického patriorismu a přehnaně hrdinských gest. Američané jsou zde v podstatě vyobrazeny jako ovce plnící i očividně sebevražedné rozkazy, a to mi vzhledem k americké mentalitě příjde jako výborně kritický postoj od Attenborougha. Nadruhou stranu, snaha poskytnout každé hvězdě dostatek prostoru působí příliš násilně a ruší uvěřitelnost veškerých události :-(. ()

Mirokukii

Válečné, nepříliš akční drama. Díky tomuhle filmu už ale aspoň vím (snad), jak to tenkrát s tou Market Garden bylo. Spousta hvězd, jako by nebyla. Třeba Hackman naprosto zakopanej. Jedinej kdo potěšil a exceloval byl Hopkins, a v malé roli Redford (tomu to snad napsali na tělo). Bohužel viděno s dabingem. ()

lennyd

Velký film, plný velkých hvězd (Gene Hackman, Sean Connery, Anthony Hopkins, Robert Redford, atd, atd). Chvilkama ale příliš zdlouhavé, nicméně celá druhá půlka filmu (s jmenovaným mostem) je dokonalá.. ()

DonHUS

Hodně dlouhý, velkolepý (výborný seskok parašutistů) a netradiční válečný film s velmi dobrými herci. Bohužel celkově je takový neucelený, roztříštěný a působí jako několik epizod ze seriálu spojených dohromady. Není tu žádná hlavní postava, většina se jich objeví a zase zmizí, a tak se o nich nic moc nedozvíme. Akce je tu poměrně hodně, ale kvůli přeskakování jsem se občas špatně orientoval. Děj taky moc negraduje a konec pořádně ani není. ()

bjjoba

vyborny vojensky film na zaklade skutocnych udalosti, zapadnej produkcie len tak hemziaci sa mnozstvom vybornych hercov, ktori podali autenticky bojovo - herecky vykon. Velmi autenticke exteriery, bojova atmosfera, autenticke zbrane. No hriech by bolo nepozerat tento film aj castejsie ale na dobrom, velkom premietacom a kvalitnom zvukovom zariadeni viackrat po sebe + ukazka filmu - http://www.youtube.com/watch?v=Jtyj6NBWF8Y ()

JohnSmith

Jeden z nejlepších válečných filmů co znám.Skvělý režisér a spousta skvělých herců.Pro nikoho asi nebylo lehký natočit film o největším průšvihu druhý světový války a je obdivuhodný,jak se to nakonec pěkně povedlo ()

greghouse

spolu s nejdelším dnem a bitvou o Británii, válečné filmy, které zůstanou nepřekonanými. Skvělé herecké obsazení, hudba a triky ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal