Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

erl

Velmi působivý válečný film s řadou hvězd . Herci odvádí maximum a na některé scény (jako ta s Robertem Redfordem) nezapomenu dlouho. ()

Terva

Film o jednom z nejtragičtějších přehmatů 2. světové války popisuje ambiciózní plán, který měl v důsledku více ztrát než během celého normandského vylodění. Scénář : William Goldman. Hudba : John Addison. ()

Johny_fork

Epický válečný velkofilm s největšími hereckými osobnostmi své doby. Oceňuji i dokumentární hodnotu - udělal jsem si ucelený obrázek o operaci Market Garden. Líbila se mi kombinace pohledu z válečného pole i z generálního štábu. Jednotlivé pasáže jsou skvěle nafilmované, napínavé. Důvodem pro průměrné hodnocení je přílišná rozvleklost a napojení několika operací do tříhodinové stopáže. Nevím jestli jsem jenom neměl den, ale už jsem to dokoukal jenom z povinnosti. ()

MrCreosote

Musím říct, že je pořádná odvaha natočit velkolepý válečný film, kde ti "zlí" nakonec zvítězí nad těmi "hodnými". Vše vystihuje poslední scéna Anthony Hopkinse - z výrazu jeho tváře poznáte zbytečnost a krutost celé války. ()

JohnCZ

Co do production values a celkové výpravy je Příliš vzdálený most výjimečný počin. Tolik pevných kulis, které tvůrci rozboří, ta kvanta historické techniky a lidí na place v detailních kostýmech, to se jen tak nevidí a dnešní filmy plné digitálních triků si o tom můžou nechat jenom zdát. Hromada reálných výbuchů, střelby, výborného herectví i nebezpečných kaskadérských kousků. Takové obří filmy se dneska už opravdu netočí. Na druhou stranu je ale A Bridge Too Far až příliš dlouhý, nemá prakticky žádné hlavní postavy a dějový oblouk. Vesměs jde o věrné a komplexní zobrazení jedné z nejznámějších vojenských operací druhé světové války, což musí potěšit nejednoho militaristu, ale obyčejného diváka ty 3 hodiny prostě chtě nechtě uspí. Je to skvělý film, opravdový velkofilm s velkým V, který má rozhodně co nabídnout i dnes, ale svou snahou pojmout operaci jako celek spíš působí až jako hraný dokument, než jako film, který má v divákovi něco vyvolat. A to mu trochu škodí. ()

Blofeld

Nejlepší válečný film, jaký jsem kdy viděl. Dokonalost v každém záběru. Jedna z nejlepších Conneryho rolí. Mimochodem, v dějáku jsme právě dobrali druhou světovou a o Market Garden nepadlo ani slovo... ()

corpsy

Superhviezdne masovo obsadená vojnová dráma s vydarenými bojovými scénami a nákladnou výpravou. Taký klasický hollywoodsky veľkofilm, v ktorom však mohol Richard Attenborough dodať príbehu viac emócií a mohlo to byť aj za 5*. ()

Astaroth12

Priznám sa, o tejto akcii som prvýkrát počul až z tohoto filmu a tak naozaj som nevedel co mam ocakavat. Su tu niektoré bombastické sceny ako napríklad tá, ako zoskakujú parašutisti, tá bola fantasticky zvládnutá. Cakal som troska viac akcie, ale zas nemôžem povedat, že tu nebola, len jej mohlo byt o čosi viac. Je tu velká plejáda hviezd i rozvinutých charakterov. Mna osobne najviac zaujal Redford a jeho ťaženie cez rieku. A okrem neho boli výborný aj Hackman ci Connery, ale zas musim podotknúť, že vsetci boli skvelí, len táto trojka, bola z nich najvýraznejšia. I keď film má takú stopaz, akú má, nenudil som sa, bolo tu taktizovanie, ale i akcia či napätie. Silné 4*. ()

bublajsa

I když na válečný filmy moc nejsem, tenhle se mi líbil hodně a vryl se mi do paměti. Skvělý herecké výkony, které všemu ještě více dodaly punc skutečnosti a reality. Nenudila jsem se, ba naopak. A zcela neobjektivně jsem si užila každou vteřinu sira Hopkinse(!). ()

Volodimir2

Po júnovom vylodení nasledovalo v auguste 1944 ďalšie vylodenie, operácia Dragoon, tentokrát v južnom Francúzsku medzi mestami Cannes a Toulonem. Tento nový front sa tiahol údolím rieky Rhôny. V tejto chvíli Spojenecké velenie pripravilo operáciu Market-Garden, cieľom bol prienik cez rieku Rýn na nemecké územie cez Holandsko. V snahe sa vyhnúť Siegfriedovej línii padlo rozhodnutie previesť výsadok za nemeckými líniami silou 35 000 výsadkárov. Prvá časť operácie Market mala za úlohu dobiť niekoľko mostov cez rieky Maasu a Rýn (Waal) a udržať ich do príchodu pozemných vojsk. Operáciou bola poverená 1. vzdušná výsadková armáda (82. americká výsadková armáda, 101. britská výsadková divízia a poľská 1. padáková brigáda). Montgomeryho operácia skončila katastrofou. Pozemné vojska sa k výsadkom nedostala včas a tak späť k svojim jednotkám z 10000 mužov v Arnhemu sa dostalo iba 2163 poľských a britských výsadkárov. Z celkového počty 35000 nasadených výsadkárov 7680 bolo trvale vyradených z boja okolo 8000 bola Nemcami zajatých. Hlavná úloha operácie splnená nebola. Neporazili nepriateľa v Holandsku a tak brána do Nemecka bola zatiaľ ešte zatvorená. Vedeli ste, že v tejto operácii bojovali aj československí stíhači? A to 310. a 312. československá stíhacia peruť, ktorým velil štábny kapitán letectva Tomáš Vybíral na Spitfiroch F.Mk.IXC a HK.Mk.IXC. Zo 24 zasahujúcich lietadiel perute v boji stratili po jednom z nich. ()

MartinezZ

Dobře postavený a natočený snímek o tom, jak MOC se to všechno podělalo. Na můj vkus to ovšem vyznělo až příliš neutrálně na to, že si operace vyžádala životy a zdraví cca. 17 tisíc spojeneckých vojáků, na 10 tisíc německých vojáků a několik stovek civilů, kteří tuhle zpackanou operaci odprděli jen kvůli tomu, že žili ve městech u řeky. A to se vlastně takřka nic nevyřešilo, stálo se na místě. Ten zmar a průserovost situace mohly být ztvárněny i mnohem... depresivněji. ~~~ Přítomnost hereckých es nijak nerušila. Kromě Seana a Genea měli ostatní jen epizodní a nijak zvlášť důležité (ani moc zahrané) roličky, jejichž existencí a následným protahováním film jen zbytečně trpěl. 3,5* ()

Freemind

Neomezený rozpočet plus um páně Attenborougha poskytl divákům vskutku pompézní podívanou. Vcelku komplikovaná operace je názorně a nenásilně dovysvětlována, houf známých obličejů kupodivu není samoúčelný - díky tomu se lze v příběhu orientovat mnohem lépe. Alespoň pro mne to byla velká pomoc, protože obvykle se u takovýchto velkofilmů brzy ztratím v houští vedlejších postav a postaviček. Naprosto ale souhlasím s názorem Radek99 - chybí tomu ten dramatický oblouk. Pořád se něco děje, každých pět minut přichází nějaké drama, ale film jako celek netepe a nevrcholí. Přesto doporučuji, jeden z mála válečných filmů, který nenudí. ()

Orlau32

Ohromující válečný film, který předvádí jednu skutečně "zpackanou" akci 2.světové války. Krásně a krátce je vystižně natočena scéna, kdy unavené a zdecimované anglické vojsko sedí venku odevzdaně, připravené vzdát se Němcům, když v tom přichází německý plukovník a podává anglickému veliteli čokoládu se slovy : "Prosím, nabídněte si. Je to anglická čokoláda, tu nám shodila vaše letadla." Čímž mu inteligentně naznačil, že se nedokázaly v této akci strefit ani jejich letadla, tam, kam měly. Jako vojáci si oba rozuměli, že to je naprosté válečné fiasko a že se rvali a umírali v této akci úplně zbytečně. Film je zajímavý též tím, že tam hraje asi 15 největších hvězd jaké měl holywoodský film 70. let. ()

Žralok

Vynikající snímek popisující invazi do Holandska za 2. sv. války. Známou jako Operace Market Garden. Události zde zobrazené se zakládají na skutečnosti. Stejně jako postavy. Mnozí účastníci bojů na natáčení fungovali jako poradci kvůli zachování autenticity. Akce i herecké výkony na velice vysoké úrovni. V čele hereckého osazenstva vyniká Sean Connery, Anthony Hopkins a Michael Cain. Rozhodně jeden z nejlepších válečnejch filmů co jsem kdy viděl. Moc se mi líbí celkový zpracování snímku. Popisující průběh celé operace ve všech směrech. ()

Tony.cs

Největší chyba spojenců zfilmována s nebývalou precizností a obsahově fantastická. Protože v sobě nese všechny nejdůležitější postavy a činy. Nejvíce vyniknou (vzhledem i k velkému prostoru) Sean Connery coby generálmajor Roy Urquhart, Anthony Hopkins jako plukovník Jack Frost (což byl neskutečnej frajer) a Robert Redford jako major Julian Cook. Postavy nejsou ploché, kamera je bezvadná a režie jako taková je precizní. Film je v důsledku asi největším monumentem Druhé Světové Války v podobě kinematografické. ()

slunicko2

Výpravná, velkolepá, nekonečná průměrnost aneb Méně by bylo určitě více. 1) Řada tříhvězdičkových komentářů vyjadřuje přesně, co mám na mysli stejně jako DaViD´82****._____ 2) Za zmínku stojí i fakt, že na IMDB má film 7,4 (47 283 hlasů), zatímco zde aktuálně 83 % (5 734 hlasů)._____ 3) Zajímavé jsou i rozdíly ve výkladu operace Market Garden na anglické, francouzské a německé Wikipedii. Jazykovým neznalcům doporučuji slovenskou verzi, podstatně obsažnější oproti české._____ 4) Zatímco v USA i v UK se film promítal pod jedním názvem: A Bridge Too Far, čeští distributoři nabídli hned tři různé verze: Most, Vzdálený most anebo Příliš vzdálený most. No řekněte jen, kdo to má? ()

MATADOR

17. září - den největší výsadkové operace všech dob s krycím názvem Market Garden. Američané i Britové, bok po boku, málokdy se stane, aby tyto dvě vojenské mocnosti spolu bojovali. Velké plánování nezajistilo úspěch této operace, kdy měli všichni sen, že budou o Vánocích doma. Hořkou pilulku museli spolknout bohužel všichni padlí, ale především vojenští stratégové a velitelé. Příliš vzdálený most je chloubou mezi válečnými filmy, jelikož autentičnost je ten nejsilnější prvek. Hold, když si někdo své dítko piplá, může z něj mít něco skvělého nebo naopak špatného. Příliš vzdálený most je vynikajícím válečným filmem, který potěší každého zarytého válečného fanouška, avšak mnohdy už překračuje všechny meze. Na velkofilm je stopáž absolutně normální, nebýt několika zbytečných postav a jejich zavrstvení do příběhu, který už i tak je dosti složitý a v přemíře hollywoodských hvězd těžko rozeznatelný. Celé je to úžasné, a kdo si potrpí na nejreálnější výsadkovou operace, hromadu vojenské techniky, vojáky, autíčka, to vše v reálném pohledu, bude jásat. Rejpalové jako já si najdou pár drobností, které je tu poslední hvězdičku dát, nenechají. Ale stejně je to velkofilm, jak se patří. Poctivý, válečný velkofilm s hromadou hvězdného obsazení a autentičností navrch. ()

Thomassi

Jeden z nejlepších válečných snímků vůbec, který má až dokumentární charakter, který zde ale není na škodu. K tomu ještě dlouhá řada známých herců a na svoji dobu vynikající bojové scény. Velké plus je také to, že tento film není o vítězství a oslavě hrdinů, ale o porážce a takových je málo. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal