Život je úžasný

(festivalový název)
  • Česko Touha po životě (festivalový název) (více)

Mateuszovi diagnostikovali detskú mozgovú obrnu a lekári jeho matke oznámili, že nikdy nebude schopný s ňou komunikovať, ani vnímať svet okolo seba. V skutočnosti je však chlapec intelektuálne v poriadku, je to jeho telo, ktoré ho zrádza, a nie jeho mozog. Celé roky trávi tým, že sa snaží dať svojmu okoliu najavo, že ho vníma a chápe, až napokon s pomocou svojho okolia dokáže túto komunikačnú bariéru prelomiť. (RTVS)

Rozjimatel

4,5  Nečakane intenzívny filmový zážitok! Už samotný príbeh je mimoriadne silný a výborne spracovaný. To čo ale predvádzal Dawid Ogrodnik v hlavnej roli, to je niečo neskutočné. Ja som celý čas veril, že ten herec je naozaj postihnutý. Výborní boli aj herci skoro vo všetkých roliach, postavy, či už tie sympatické (otec, Anka, Magda), ale aj tie záporné boli uveriteľne ľudské. Hoci je to príbeh veľmi dojímavý ("Ne ja rastlina."), nejedná sa o nejaké lacné citové vydieranie, ale naopak, všetko pôsobí veľmi autenticky. Výborná je aj hudobná kulisa a hrozne sa mi páčila kamera. P.S. To tam boli všetci retardovaní, že kŕmili pacientov v ľahu? ()

Bukk

Bardzo świetny film! Osud člověka na první pohled vzdálený, přitom tak blízký jak jen může být. Určitě budu opakovat už někde zmíněné, ale jestli je někdo k takovýmto filmům skeptický, je to pochopitelné. Ovšem to, co se tady předvádí herecky je vážně top, takže i kdyby mělo být tohle tím jediným důvodem někdy obětovat ty necelé dvě hoďky. tak to za to stát prostě bude. Pod to se vám klidně podepíšu. Některých scén bych se asi vyvarovala, přišly mi zbytečné, ale dá se jimi prokousat a potom zase nechat unést příběhem, jenž byl sice inspirován jednou konkrétní osobou, ale rozhodně to nemusí (a nejspíš nebude) jediný případ. ()

Atheas

Co ví člověk o lidech, kteří trpí mozkovou obrnou ? Nic. Prakticky se s nimi nedostaneme vůbec do kontaktu. Jak bychom se chovali ? Teď to víme, jako ke každému jinému. Díky hlavními hrdinovi Mateuszovi se na lidi s postižením mozkové obrny dívám s novou úctou a respektem a velkým obdivem. Poláci točí skvělé filmy :) Rozhodně doporučuji ()

Pawlisman

Pěkné, poněkolikáté zpracované podobné téma. poměrně srozumitelně, ale na hraně prvoplánovitosti. A vlastně bez nějaké větší přidané hodnoty či kouzla bych řekl. Přímočaře epické. ()

JoSte

Ohromně silný příběh a neméně silný herecký výkon Dawida Ogrodnika (a vlastně i jeho dětské podoby – Kamila Tkacze). Doporučuju! ()

Narciska

Ano, první půli jsem si říkala, že „dobře jest“ je to, co si z filmu odnesu, ale druhá půle tohle ztratila. Zanechala nepříjemnou pachuť natolik dlouhou, že zcela překryla závěrečnou třešinku, na které se snažím poněkud křečovitě lpět, aby ten hnusný dojem odezněl. I když je to asi realita, název a začátek navodily jiné očekávání. ()

S.Dedalus

navzdory prohlášením distributora je film pathosu plný, takové téma by se mu jen těžko mohlo vyhnout, přesto tleskám, protože jsem byl dojat rád a ochotně ()

siloalampa

Keby som nemal v obľube ďalších kvantum filmov s podobnou tematikou, uvažoval by som nad maximálnym hodnotením. Z tohto vynikol najmä neuveriteľný výkon herca predstavujúceho hlavného hrdinu. V Hollywoode by zaň dostal troch Oscarov naraz. Netuším odkiaľ sa berú tieto Poľské filmy, ale v CZ i na SVK sa máme od nich veľmi veľa čo učiť. ()

PEZ

Poliaci vedia točiť filmy. A tento to len potvrdzuje - veľmi silná záležitosť, navyše podľa skutočného príbehu. Mnoho divákov si ho ale nepozrie, lebo téma nie je príliš lákavá. Kto by chcel sledovať film o ťažko postihnutom chlapcovi, neskôr chlapovi? Ale je to škoda, lebo aj keď ide o sociálnu drámu siahajúcu až po socializmus (posúvajúc sa cez 90. roky až po nové milénium), film napriek 107 minútam ubehne a je fakt dobrý. Veľmi tomu dopomohol naozaj extra výnimočný výkon Dawida Ogrodnika, u ktorého by som ihneď uveril, že je reálne postihnutý. Keby to bol americký film, tak má Oscara istého. Ale nájde sa aj veľa silných scén (tá o rastline musí dojať aj bezcitných psychopatov) a hlavne ponúka náhľad do života tých menej šťastných. A pritom pozor, nemusia byť vôbec mentálne postihnutí, aj keď sa tak javia! Jediný dôvod prečo nedávam plnú pálku je, že má tento film napriek vysokým kvalitám u mňa malú šancu, že si ho pozriem znova. Ale som rád, že som ho videl a určite odporúčam ho vidieť aj ostatným. Mimochodom, film získal viaceré ocenenia na festivaloch v Montreale, Chicagu, Clevelande, Seatli, Gijone a samozrejme na Poľských festivaloch. Neprekvapuje ma to. ()

einar

Neskutočný herecký výkon hlavného predstaviteľa, pár krát som si musel pripomenúť že je to fakt len herec. Takýto ľudia by mali dostať Oscara. Krásny film, pre toto ich má zmysel pozerať. ()

kukkik

Tohle.. tohle budu dlouho rozdýchávat. Žádný pokrytecký hon za cenami, žádné emoční vykrádačky nebo "haló" do světa, ačkoli neúmyslně naštěstí je, alespoň pro mě. Tenhle film, vpodstatě spíš dokument, a tenhle životní příběh jednoho Člověka, který si uměl bouchnout do stolu a který věděl, že brečet nad rozlitým mlékem nikomu nepomůže je.. je něco naprosto přirozeného :') ()

boombang

Ogrodnik a Tkacz jsou famózní, děj filmu je až mrazivě působivý a přesný a závěrečná titulková scéna fantasticky propojuje realitu s fikcí. Pět hvězd bez mrknutí i s ním. ()

Demonn

Už v polovině filmu mi bylo jasné, že to bude na plné hodnocení. Síla příběhu je ohromná a pokaždé když si hlavní hrdina řekne "dobrze jest", tak to s člověkem musí zacloumat. Dawid Ogrodnik a Kamil Tkacz v roli Mateusze předvádějí neuvěřitelné výkony. Jeden z nejlepších filmů, co jsem za poslední roky viděl. 94% ()

majky19

Krásný film, který musí chytit za srdce snad každého diváka. Ačkoliv je snímek založen na skutečných událostech a je o velmi smutných věcech, kdy hlavní hrdina Mateusz je postižen mozkovou obrnou, a tudíž nemůže žít plnohodnotným životem, je tento film podán neuvěřitelně lidským a současně i optimistickým pohledem. Také je zde velmi hezky zobrazeno, jak je možné poznat pravou tvář lidského charakteru. Velmi jsem po celou dobu sledování tohoto snímku obdivoval rodiče Mateusza, jak se dokázali s tímto tragickým osudem prát, jak se pro Mateusza neuvěřitelně obětovali, nerezignovali na život a i přes obrovský psychický zápřah a nekonečná trápení dokázali všem nástrahám úspěšně čelit. Tito lidé si zasluhují obrovský respekt a úctu, protože právě ti řeší ty skutečné problémy, o kterých běžný člověk (který je zdravý a má všechno) nemá ani potuchy, dokud je sám nemusí řešit. Zdraví je ten největší dar, který člověk v životě může mít, a je jenom na něm, jestli s ním dokáže rozumně nakládat. Bohužel, není to bohužel vždycky samozřejmostí, a o to více bychom si tohoto daru měli vážit a chovat se ohleduplně nejen sami k sobě, ale i k ostatním, kteří třeba toho štěstí tolik nemají. ()

Jadro

Už len fakt, že sa to skutočne stalo, podčiarkuje celý význam tohto veľmi dojemného príbehu... Emočný oddych, inak by som to ani nenazval.. ()

t.b.kat

Nádherně zpracované drama ze světa postižených lidí, musím však hlavně smeknout před Dawidem Ogrodnikem, já jsem původně myslel, že ve filmu hrál skutečně postižený herec, o to více jsem byl překvapen, že hlavní aktér není hendikepovaný, za to, co předvedl ve filmu - by si zasloužil oskara 4* ()