Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

easaque

5* Tento doktorský seriál z počátku 20. století si zaslouží plný počet hvězd téměř bez výhrad. Je v něm navozena výborná dobová atmosféra i díky skvělé výpravě či kvalitním hereckým výkonům. I když je nálada po celou dobu spíš neuspokojivá, tak jsem se těšil na každý další díl v obou sériích. Příběhy skutečných událostí té doby byli proplétány mnoha dalšími, zejména o vztazích mezi postavami. Zajimavý byl i hudební doprovod a kupodivu jsem si na občasnou elektronickou hudbu zvyknul a ke konci mi do toho i ladila. Takže všemi pěti doporučuji všem, koho zajímá historie nejen lékařství a neodvrací zrak pokaždé když uvidí injekci, což je to nejméně drsné z tehdejších řeznických praktik - to víte, nebyla to lehká doba :-). [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

první díl naplnil očekávání měrou vrchovatou.Soderbergh je ďábel a když se k tomu přídá výborný Clive Owen a trošku netypický,přesto dokonale pasující moderní Martinezův soundtrack je zaděláno na jeden ze seriálů roku...90% ()

johny89

1. série: Pilot sice zase takový trhák nebyl, ale ne že by mě nezaujal. Zkusil jsem se podívat i na další díl a celý zbytek série mě poté uchvátil! Clive Owen bezpochyby válí a v roli feťáka se zřejmě cítí jako doma. Vynikající atmosféra a ještě k tomu se člověk dozví jak to před sto lety vypadalo v lékařské branži. ()

Nach

Jeden z nejlepších seriálů o lékařství s nimiž jsem měl tu čest. Vykreslená doba, tehdejší lékařské metody, reálnost operací, herecké výkony i kamerové snímání záběrů je úchvatné, stejně jako děj tohoto seriálu. Mou pozornost si naprosto získal a na každý další díl první řady se těšil. Uvidíme, kam to dotáhne řada druhá. Určitě ale malé ambice vůči Knicku nemám, první řada je vystřelila opravdu vysoko. První řada: 90% Druhá řada si své kvality obhajuje na výbornou. Příběh krásně navazuje na dění v první sérii. Dále se pak rozvíjí, přičemž je stejně k postavám nemilosrdný jako původní série. Závislost, chyby, nenávist, předsudky, ošklivá zranění i úmrtí a detailní záběry na operace. Prostě vše co jsem měl rád na původní sérii jsem zde dostal. A akorát mě mrzí, že zřejmě na to pokračování nenaváže. Protože bylo by zajímavé sledovat co se bude dít dál. Druhá řada: 90% ()

Skleena

dobová instruktáž o postupně sílící depresi všude a u všech kolem vás :) Pointa s lahvičkou na konci první série byla epická, jinak bych rovněž vyzdvihnul hudební podkres - je tak "do kontextu nehodící se", až vám tam vlastně ve výsledku docela sedne. Uvidíme, co přinese druhá série. ()

zuzinka2

Jeden z nejlepších seriálů tohoto roku (a to se letos kvalitních seriálů urodilo docela dost). Od prvního dílu chytne a nepustí a až na výjimky (z mého pohledu 8. a 9. díl) stabilně drží kvalitu jednotlivých dílů. Nekompromisní režie S. Sederbergha, (který je snad v lepší formě než na poli filmů), jenž se nebojí žádných záběrů (tj. některé záběry, obzvlášť ty z operačního sálu opravdu nejsou pro citlivější povahy), skvělé herecké výkony (hlavně C. Owen), zajímavý hudební podkres a postavy, z nichž ani jedna není černobílá a jejichž jednotlivé linie mě všechny baví. Místy skvěle černohumorné (posledních cca 10 minut naprosto luxusních). 90% a nemůžu se dočkat další řady. ()

moviefreak

Dlho som sa trapil so samotnym soundtrackom.. Ale po par dieloch by si nemocnicu a personal Knick-u nevedel predstavit. Kazdy Hollywoodsky reziser, by si mal aspon raz vysjusat neobmedzene moznosti TV. ()

C0r0ner

Nebýt několika slabých dílů na začátku druhé série, dalo se uvažovat o pěti hvězdičkách, nicméně takhle je to "pouze" moc dobrý seriál, který dělá obrovsky záslužnou práci pro obor medicíny a ukazuje strašlivé začátky moderního lékařství. 85% ()

Wormboy

Dalsia "velkoserialova" lahodka, ktora s prehladom do vrecka strka drvivu vacsinu mainstreamovej filmovej produkcie...Absolutorium za vsetko!!! 1.seria 5/5. Druha seria je vsak vyrazne horsia a na zaver som rad,ze to cele konci - 3/5. Takze celkovo 4/5 ()

TomPrusik1

Na počátku 20. století nebylo pořád léčitelství žádná sláva. Sice už vám nikdo neudělal díru do hlavy při její bolesti, nepoužili pijavici k odběru krve, ale pořád byli trochu za opicemi. Když jste šli na operaci, tak jste kolikrát nevěděli, jestli pudete na porážku, nebo se dočkáte nového dne. Svět se pořád vyvíjí a i na nás za chvíli někdo a "smát se nám" jak jsme pozadu a že nás ještě nenapadlo tohle. A vy s podobným zájmem sledujete Knick. Jako na ne znalce medicíny to na mě působilo dost odborně a některým věcem jsem prostě nerozuměl. Nevím do jaké míry je seriál pravdivý, ale mě přišel dost. Zajímalo by mě, co by o tom řekl dnešní doktor medicíny. Ale já si myslím, že to bylo autentické, jak to jen šlo. Máte tu nepokoje proti černochům, lidé se uspávají kokainem, při odsávání se točí klikou, na rentgen čekáte hodinu a je drahý jako prase. Prostě je to perfektní. Nechybí ani skvěle napsané postavy, kde rozhodně vede doktor Thackery, který žije dva životy (lékařský a feťácký). K tomu skvělá elektronická hudba, která se tam překvapivě hodí. Je to ale nemocniční seriál a tak se tam mimo dech beroucí operace nic moc zásadního neděje a myslím si, že moc nevadí, že vám uteče nějaký díl(pokud není zrovna jeden z nejlepších). Tohle ale nejde srovnávat s Ordinací, nebo Sanitkou, tohle je úplně jiná liga. A asi kousek ve své třídě, který si určitě zaslouží vaši pozornost (aspoň jednoho dílu). 85% ()

dr.fish

Pěkná výprava a i ten herecký ansámbl je povedený. Problém je ale v tom, že se divák nemá naprosto s kým ztotožnit. Nikoho se prostě nedá vybrat. To, že všichni mají své mouchy je fajn, ale prostě se s tím nedá nijak popasovat. Studené jak psí čumák, bez humoru, s potlačovaným vztekem, provázeno bezmocnou depresí. Nic pro mne. Musím říct, že většina seriálů poslední doby je zoufale nudná, a to rozhodně není nízkými rozpočty. 60% ()

flyboyeda

Velmi dobre natocene, stylizovane, herecky i dramaticky presvedcive. De fakto nemam co bych vytknul, presto se z nejakych duvodu na nove dily nijak zvlast netesim. I pres subjektivni nenatesenost musim dat 4 hvezdy, tri by byly v tomto pripade urazkou. ()

kocik1

Každopádně bych tenhle seriál doporučila všem budoucím medikům. Pokud nedáte ani první díl, tak prosím na medicínu vůbec nelezte.:-) Samotné zpracování je sice výborné, ale má jednu zásadní slabinu, a tou je absence nosného příběhu. Ten se začal profilovat až v posledním, možná předposledním díle 1. série. Druhým lehkým minusem je to, že možná až zbytečně tlačí na pilu co se týče syrovosti záběrů. I když patřím ke klubu otrlého diváka, kterého určitě nerozhází císař v přímém přenosu, říkám si, jestli je opravdu nutné dávat ho tam několikrát? Sumasumárum, po první sérii pěkných 70% a očekávání, jestli se seriál nerozeběhne k vyšším metám.... ()

Laerry

Marně se snažím přijít na něco, v čem by byl The Knick tak průlomový, aby se mi vryl do paměti a po nějaké době se k němu opět s chutí vrátila na re-watch – no a nic moc mě nenapadá. Automaticky seriál považovat za televizní skvost jen proto, že za ním stojí nějaký slavný filmový tvůrce pro mě není dostatečným důvodem – o to víc, že Soderberghova kamera mě dosti vytáčela – zdlouhavý nepřerušený záběr na jednu postavu, která poslouchá ostatní, jak něco říkají, mě brzy dosti iritovalo – co mi je potom, jak Owen tři minuty zírá na někoho (a obrazně řečeno se šťourá v nose), na koho se kamera ne a ne otočit? Hudba se za úchvatné dílo taky nedá považovat – protože zpočátku docela zajímavý motiv se neustále opakuje a opakuje, což člověka dosti rychle omrzí. Pak tu máme děj – který se neuvěřitelně vleče, k postavám si člověk dlouho utváří nějaký vztah (a i za tu dlooouhou dobu mi u dosti postav bylo dost ukradený, co se s nimi vlastně stane). The Knick sice představuje revoluční lékaře, ale sám o sobě moc revoluční není – jakékoliv syrové záběry operací, brutalita, sex či drogy nejsou ničím novým, co by televize již dávno neukázala – a zdlouhavé monology o lékařských postupech zaujmou snad jen studenty lékařství a nějaké ty doktory z profesionálního hlediska. Jenže to já nejsem, a tak mi seriál nenabídl nic, čím by mě oslnil. Protože když už mě zaujala nějaká dějová linka, tak se brzy stala teatrální a iritující, stejně jako její postavy. A tak mi nezbývá než seriál zařadit do průměru, i když měl mnohem vyšší ambice... ()

Lamprea

Nikdy bych nevěřil, že seriál z lékařskýho prostředí mě takhle uchvátí. Teda, zatím mě uchvátil jenom pilot samozřejmě, ale budu doufat, že nezůstane jen u toho. ()

Cedr

Scénář silnou stránkou tohoto seriálu rozhodně není. Díky atraktivnímu prostředí je snadné průměrné a nepřekvapující zápletky tolerovat. Soderbergh však i tuctovost příběhu zvládá natočit naprosto netuctovým způsobem. Ve finále pak tedy nejde ani už o tolerování ale o prvotřídní podívanou. Atypický soundtrack se může na první poslech zdát jako podivný gimmick, ale funguje to skvěle. Nebýt Owena tak je vše samozřejmě poloviční. ()

Remivsremi

Po celou dobu první sezóny mě nepřestal Knick překvapovat a šokovat. Když si člověk uvědomí, co všechno dělali lékaři před sto lety a kam až dokázali zajít. Některé scény byli do nejmenších detailů přesné a to bylo děsivé. První císařský řez, který předvedli hned na začátku ve mě bude ještě dlouho rezonovat. Knick se může pochválit v mnoha ohledech, od perfektní práce s kamerou, přes scénář až po výborné obsazení a ve všech bodech to bude pochvala oprávněná. tento seriál by měli zkusit všichni, kteří mají rádi poctivou filmařinu. Season 1 - 90% ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz