Broad City (TV seriál)

Komedie

USA, 2014 - 2017, 14 h 40 min (Minutáž: 22 min)

Ilana Glazer, Abbi Jacobson, Stephen Schneider, Fred Armisen, Will Janowitz, Matt Jones, Lane Kwederis, Arturo Castro, Giordona Aviv, Chivonne Michelle, Doug Trapp, Tom Lipinski, Doris McCarthy, Kyp Malone, Will Blagrove, Chris Kelly, Hannibal Buress, Daniel J. Watts, Mahadeo Shivraj, Michelle Hurst, Kimiko Glenn, Amy Ryan, D'Arcy Carden, Kieran Mulcare, Daryl Edwards, Theodora Miranne, Michael J. Burg, Anthony Atamanuik, Paul W. Downs, Steve Buscemi, Ben Maccabee, Farah Bala, John Early, Brandon Micheal Hall, Constance Shulman, Elizabeth Cappuccino, Halley Wegryn Gross, Stuart Rudin, Sandra Bernhard, RuPaul, Wanda Sykes, Shania Twain, Derek Goh, Paloma Guzmán, Omar Maskati, Miriam Shor, Alysia Reiner, Peri Gilpin, Franchesca Ramsey, Chris Roberti, Phoebe Robinson, Tiffany Daniels, Eugene Mirman, Virginia Robinson, Cody Lindquist, Mara Wilson, Annie Lee, Bianca Castro, Rachel Dratch, Janeane Garofalo, Steven Ogg, Jason Mantzoukas, Luke Guldan, Tim Martin, Amy Sedaris, Amy Poehler, Seth Rogen, Kumail Nanjiani, Jack O'Connell, Ricky Ullman, Brian Anthony Wilson, Chris Rock, Susie Essman, Bob Balaban, Kelly Ripa, Alia Shawkat, David Wain, Patricia Clarkson, Leo Fitzpatrick, Aidy Bryant, David Conley, Khalid Rivera, Elliot Santiago, Emily Meade, Melissa Leo, Whoopi Goldberg, Vanessa L. Williams, Jonathan Brayley, Hillary Clinton, Alan Alda, Cynthia Nixon, Andre Ward, Paul W. Downs (a.z.), Tony Danza, Evan Jonigkeit, Kelly Rohrbach, Seiko Suzuki Shih, Seth Green, Tymberlee Hill, Tracee Ellis Ross, Adam Levine, Billy Crystal (a.z.), Jane Curtin, Greta Lee, Marcella Lowery, Mihran Slougian, Fran Drescher, Marilyn Sokol, Kevin Barnett, Mike Birbiglia, Lea DeLaria, Cynthia Erivo, Denis O'Hare, Victor Pagan, Kathleen Choe, Judy Gold, Zach Cherry, Paul Welsh, Justin Dobies, Jake Choi

V recenzi od Emily Nussbaum z The New Yorker se můžete dočíst, že je Broad City na sitcomovýho nováčka "až nezvykle sebevědomý" a že se ("atraktivně") odmítá nechávat poutat "nudnym realismem". Což je veskrze přesný. V USA zřejmě nemálo populární dvojice Jacobson-Glazer (v březnu vyráží na jevištní turné po celých USA) v mnoha okamžicích připomíná postavičky z Girls, přitom ale ve svý ztřeštěnosti zachází ještě mnohem dál, často až na jaksi rušivou mez. Některý scény maj dokonce až groteskní charakter. Proto (a i pro nezvyklý vypípávání/zamlžování slova "fuck") jsem měl z pilotu přinejlepšim rozpačitý pocity; v dalších dvou dílech si mě ale Broad City z větší části získalo na svou stranu. Zatim osciluju mezi třema a čtyřma hvězdičkama.(7.2.2014)

Přesně napůl cesty mezi 2 Broke Girls a Girls co do stylu humoru i realističnosti, svérázná komedie Broad City funguje díky nezávislému feelingu i sympatickému feminismu, především ale díky neuvěřitelné chemii mezi ústřední dvojkou, na trapasy náchylnou Abbi a věčně zhulenou Ilanou. Ta je vzhledem k původu seriálu předpokládám úplně autentická, a je to poznat, takhle sympatickou sismance jsem už dlouho neviděl (pokud nepočítám Leslie a Ann z Parks & Rec, hipster duo z BC je ale přece jenom trochu někde jinde). Hlavně začátek vázne, prvních pár epizod se potácí někde na hraně dvou a tří, ale humor si rychle sedne, a od chvíle, kdy baculatá, seriály milující Abbi prozradí, že Six Feet Under je její nejoblíbenější seriál, jsem měl o čtyřhvězdě jasno.(10.8.2015)

Možná jsem měl hodnotit spíš dvěma, sám nevím. Chemie mezi ústřední dvojicí pryští a zurčí, občas je to sympaticky ulítlé, ale drží se to standardního sitkomového rámce. Navíc ztřeštěná holka byla už v Přátelích, posléze v seriálu The Girl, tady jsou akorát dvě, ale styl humoru je podobný (jen se tu víc hulí a je to trochu odvážnější). Holky by měly hrát divadlo, anebo natočit nezávislý film, tenhle sitkomový rámec příliš svazuje jejich kreativitu.(14.7.2015)

Popfeministická seriálová „bra-mance“, tematizující s nenapodobitelnou střeleností „ženské problémy“, o nichž se na veřejnosti stále moc nemluví. Broad City přes své zdání neškodné zábavy poměrně odvážně mění obecnou představu o tom, jak by měly ženy vypadat, co by měly říkat a čím by se měly zabývat. ___ Oproti Girls není seriál založen na antagonismu hrdinek a myšlence, ale naopak na nerozlučném přátelství dvou mladých žen a zároveň autorek pořadu. Zdánlivě nahodilé řetězení skečů, točících se zpravidla okolo jednoho ústředního tématu, má poměrně semknutou strukturu s postupně rozvíjenými a navracejícími se motivy, dobře zvládnout gradací a jednolitým stylem. Komického efektu je například opakovaně dosahováno přechodem k většímu záběru a odhalením kontextu, v němž Abbi nebo Ilana řekly/provedly něco nepatřičného. Provázanost jednotlivých skečů ale rozhodně není zárukou toho, že byste po několika epizodách dokázali dopředu odhadnout, jakým směrem se děj bude ubírat. ___ Obsahově jsou jednotlivé díly Broad City stejné jako design Ilaniných nehtů nebo úvodní titulky – pokaždé zcela jiné. Všechny narativní cesty jsou otevřené, nic není nemožné a sebevíc ujetý vtip může být vždy doveden ještě o úroveň výš. K vítané nepředvídatelnosti významně přispívá odmítání příběhových schémat založených na klasických otázkách typu „Má mě rád, nemá mě rád?“ ___ Určujícím existenčním principem Abbi a Ilany je, stejně jako pro Mirandu Hart, hra. Hra nikoliv jako kratochvíle. Hra jako cíl. Abbi a Ilana jsou mnohdy trapné a nemotorné a říkají v nevhodnou chvíli nevhodné věci, ale nemají s tím nejmenší problém a požadavku na všestrannou dokonalost se podřídit nesnaží. Vše, co dělají, je pro ně o součást hry, ve které budete vítězit tak dlouho, dokud si dokážete udržet nadhled a odstup od malicherných každodenních přešlapů. ___ Kulometnou slovní kadencí, neutuchající energií a samozřejmostí, s jakou si podmaňují okolní prostor, připomínají Abbi a Ilana hrdinky screwball komedií. Tím, že své „ženské nedostatky“ proměňují z něčeho nepatřičného, za co by se měly stydět, v něco vtipného a vcelku roztomilého, mění je své přednosti. Jejich síla spočívá v tom, že se nebojí neúspěchu a nervózního smíchu, který jejich počínání může vyvolávat. V ideální společnosti by stejným způsobem měly uvažovat všechny dospělé ženy, veřejným diskurzem stále přesvědčované, že mantinely toho, co je povolené, jsou pro ně mnohem užší než pro muže. Více zde.(1.5.2017)

Spočiatku mi to prišlo otravné, ale musím povedať, že som si celkom rýchlo zvykol a dvojicu aj s vedlajšími postavami som si obľúbil. Stále ma však straší ten úvod. Po druhej sérii zvyšujem na plný počet a do svojho "bucket listu" pripisujem položku stráviť 24 hodín v NY s Abbi a Ilanou. Absolutely Fabulous hipster éry!(25.3.2015)

• - Spoiler: V prvej epizóde druhej série sú Abbi a Ilana na začiatku epizódy v metre. Staršia žena tam osloví  Abbi "Val!". V piatej epizóde druhej série je odhalené, že keď sa Abbi opije do bezvedomia, stáva sa z nej Val, ale nikdy si to nepamätá. (dwdb)

• - Seriál je založený na rovnomennej web sérii. (dwdb)