Smyšlený příběh jedné "školní" lásky zasazený do Švédska roku 1943. Do chlapecké třídy školy v Malmo nastoupí po vánočních prázdninách nová učitelka Viola. Vzápětí se do ní zamiluje patnáctiletý chlapec Stig. Mladík jednou nezvládne svou touhu a cestou pro mapy do kabinetu učitelku políbí a mnohem starší žena polibek opětuje. Mezi nerovnou dvojicí vznikne vášnivý erotický poměr a během měsíců prochází vztah proměnami, na které má nemalý vliv i dopad válečných událostí (smrt staršího bratra), také setkání mladíka s Violiným manželem...

Choulostivé téma režisér vypráví citlivě, s úzkostlivým vědomím hranic, za něž se nechce dostat. Zatímco chlapcova motivace je jasná, u sedmatřicetileté učitelky jde hlavně o pokus překonat vlastní zpackaný život. Tím třetím v milostném trojúhelníku je životem ubitý Violin manžel, který se doma vzmůže jen na popíjení kořalky a poslech vážné hudby. Paradoxně a pozvolna se rodí mezi mladým milencem a manželem - alkoholikem vzájemné porozumění. Je to dílo, plné pochopení pro lidskou vášeň i slabost, obsahuje ale i laskavý humor. Hlavního hrdinu Stiga hraje syn režiséra Widerberga. Tento film byl oceněn na berlínském festivalu a nominován na Oscara. (Frakira)

radektejkal

Pokud si pamatuji, na všech čtyřech školách, které jsem absolvoval, byla vždycky jedna milá stará učitelka, jedna hezká mladá nedůtklivá učitelka a zbytek neurotické učitelky neurčitého věku. Řekl bych, že ty mladé a hezké byly "ve třídě" Mariky Lagercrantzové. Vzpomínám si, že každé nadbíhání srážely ironií a posměchem. Nebylo to dobré, stejně jako dobré nebylo opětování prvního erotického signálu od svého žáka (v době natáčení byla Viola přibližně stejně stará jako ve filmu, téměř 40 let, Stigovi bylo 15, skutečné stáří 21). Dopad na oba dva to mělo ovšem naprosto jiný; učitelka se pobavila, školák se už z toho asi řádně nevzpamatoval. Dosud jsem mluvil ze svého pohledu nebo obecně. K filmu jen pár poznámek: Alkohol a vážná hudba jdou dobře dohromady / Stig se po dobytí učitelky stává autoritou(?), pere se s otcem a ignoruje nadřízené, to v první polovině minulého století nebylo možné asi ani ve Švédsku (rozhodně ne u nás)  / holky (spolužačka a učitelka) považují vášeň a nenávist za dvě strany jedné průhledné mince / učitelka by se tak snadno nevysekala (viz právě skandinávské filmy). ()

easaque

+3* příběh je postaven do válečného Švédska, ale myslím že pro děj to není úplně tak podstatné. Choulostivé téma mileneckého vztahu pubescenta se svou učitelkou není hlavním středobodem a je dále rozvíjen o další kontakty v obou rodinách a ve škole. Přičemž zjišťujeme motivace ostatních a tím pádem můžeme s nimi víc soucítit. Rozhodně zajímavý film, který si své vyšší hodnocení zaslouží. Já mu dávám sice jen lepší 3 hvězdičky, ale kdo má rád vztahová dramata s kvalitním obsazením, ponurou náladou, ale příjemnou hudební stránkou, tak by si ho měl užít. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Vztah ucitel - ziak rozhodne nesmie byt kamaratsky, to iste i psycholog/icka a  pacient. Su iste hranice, ktore proste Bo Widerberg prekracuje. 40 % ()

MrPierc

Stig je dospívající švédský chlapec, který se začíná zajímat o své tělo i sexualitu. Děti jsou extrémně upřímné a stydlivost před poznáním nemá šanci. Náš mladý hrdina se zaplete se svou třídní učitelkou. Krouží mlčky kolem sebe, ale jejich oči plné vzrušení, je prozrazují. Touha je větší než strach z přistihnutí ostatních při činu. Jejich milostná aféra se proplétá skrz celý školní rok a chlapec dospívá v muže nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Poznává manžela učitelky a jejich přátelství je nakonec silnější než milenecký vztah mezi třídní učitelkou. Film promítá scény s citem a dává mnoho času na zamyšlení. I když je téma vztahu mezi žákem a učitelkou dosti provokativní, probírá se hlavně vývoj vztahu s ostatními postavami. Konec je o vývoji v muže a jeho samostatnosti, dospělosti a vzepření proti ostatním. Věřit jen sobě, vše ostatní se po čase stane nedůležitým. ()

Radush

Další ze silných filmových zážitků, který by mě nebýt náhody snadno obešel. Vztah žák-učitelka je vděčným tématem, které se ale nevyskytuje nijak často. Co se mi na příběhu hodně líbilo, byla změna, kterou prošli Stig i Viola. Na počátku byl Stig pubertální mladík myslící jen na své uspokojení. Viola byla zase naopak konzervativní vdaná třicátnice. Jejich vztah je dokázal úplně změnit. Stig mi přímo dospěl před očima, zato z Violy se stala "puberťačka". Jako by si navzájem vyměnili své role.. Přesně to mě fascinuje.. Navíc už tak krásný film doplňuje nádherná hudba.. ()

1frida2

Tak co si dáte, přátelé?Je libo gin, nebo snad Beethoven, Čajkovskij, Mahler?Jen to neprehnat. Jinak hrozí zatemneny mozek a pukle srdce. ()

Juto

Príbeh je o mladej učiteľky s odlúčeným manželom, ktorá sa zaľúbi do jedného zo svojich žiakov. Film sa zaoberá tabuizáciou lásky a žiadostivosti medzi dospievajúcim a dospelým, čo môže byť pre niektorých divákov priveľa. Ale zaoberá sa aj súrodeneckou láskou medzi bratmi, ako aj cestou z dospievania do dospelosti. 8/10 ()

dr.fish

Film opravdu ze života. Chlapec školou povinný toužící ztratit panictví skolí učitelku, která se nudí se svým manželem alkoholikem. Tahle vztahy splní svůj účel, ale budoucnost nemají, jelikož vývoj obou nakrátko se setkavších lidí postupuje zcela opačnými směry. Ale to setkání je popsané a natočené výborně. I s tím chlastajícím manželem. 75% ()

HonzaBez

V úvodu mě na příjemnou vlnu naladila kouzelná Händelova melodie a já se těšil, kam mě tohle švédské drama o zakázané lásce žáka a učitelky zasazené do Švédska v období 2 světové války zanese. Musím ale žel říct, že jsem z jeho celkového vyznění poněkud zmaten. Není pochyb o tom, že ten nerovný "vztah" nemohl mít perspektivu a mladý kluk musel dříve nebo později z toho opojení vystřízlivět.  Trošku ale pochybuji, že by se to celé takto mohlo před nějakými 80 lety odehrát. A teď nemám na mysli jen to, jak jednoduše to té učitelce nakonec prošlo, ale třeba i to, jak jednoduše tehdy mladé (sotva ne pod zákonem) slečny nabízely své panenství. Za mě ten scénář prostě poněkud "šustěl papírem". I ta dějová linka o postupném sbližování chlapce s manželem alkoholikem mi nepřišla úplně pravděpodobná, ač byla jistě originální a dialogově asi nejsilnější z celého filmu. Pokud jde o zasazení děje do období 2. světové války, přišlo mi trošku nadbytečné a pro vývoj děje vlastně nic nepřinášející. Tedy když nepočítám tu havárii ponorky se Stigovým bratrem na palubě, což mě ale v tom celkovém filmovém ději přišlo jako dosti rušivé. Celkově tedy musím říct, že jsem se tentokrát se skandinávskou kinematografií moc nepotkal. A to ještě to  v mém případě musím říct dost zahraňovaly krásné melodie klasické hudby. ()

farmnf

Velmi ale velmi slušná seveřanka. Student Stig/Johan Widerberg) potká svou novou učitelku. Je krásná, chytrá, přitažlivá ale děvka(Marika Lagercrantz). Nejen závislá na sexu ale zejména s charakterem má problém. Ve filmu probíhá souběžně několik dějových linií, zpracováno nadrůměrně. Nejvíc se mi líbil manžel Violy Frank, který není Frank, opatřuje si chlast ne ve flaškách ale přímo v konvích na mléko. Hraje ho skvěle Tomas von Brömssen a jeho ksicht je chlastem nesmírně poznamenán. Poslouchá Mahlera a je neskutečně citlivým člověkem, jeho monology jsou nádherné. A abych nezapomněl, v Evropě zuří válka. Rozhodně nebudu psát na švédské velvyslanectví, že se to Widerbergovi nepovedlo. Povedlo! ()

Piškotka

Opravdu zvláštní film, působí hodně seversky už díky lidským tvářím. A téma také poměrně aktuální. Je na tom něco špatného nebo ne? Myslím si, že jakousi zvrácenost to vyjadřovalo, jednak šlo o zneužití fyzické (se souhlasem obou stran), ale zejména i psychické. Učitelka zjevně byla v nějaké manželské krizi a poměr se svým žákem ji možná dodával pocit, že je stále atraktivní a žádoucí. Oběma to zachutnalo, ale silou zákona přírody to muselo alespoň na jedné straně vyprchat dříve než na straně druhé. Hlavní hrdina působil dětsky, ale zároveň zrale. A jak si pěkně rozuměl s manželem své milenky, který vypadal zkrachovale už na první pohled. ()

Pafl

Dočetl jsem se někde, že je to "coming of age story" o vztahu dospívajícího chlapce a jeho učitelky někdy za války. "Výborně", říkám si "Takových filmů jsem zatím viděl jenom 150 a zfilmované pubertální představy zrovna tohohle scénáristy budou určitě něčím hrozně výjimečné". Naštěstí jsem byl na omylu. Na začátku se nad filmem sice vznáší přízrak klišé o zakázané lásce, ale postupem času je všechno víc a víc jinak. Postavy učitelky a jejího podváděného manžela jsou reálné a znepokojivé zároveň a vedlejší zápletky jsou zajímavé samy o sobě. Příjemné překvapení v severském duchu. ()

Mikino00

Sledovat vyvíjející se takto netradiční vztah je sice zajímavé, ale rozhodně to není téma s potenciálem na dvě hodiny. Ono se něco začne dít až v druhé polovině a přišlo mi, že s tím i úplně zanikla boční témata, nakousnutá v té první části. Nezaujme. ()

mrtvej pes

Tisíckrát nic umořilo koně - a mě umořila stopáž. Příběh dobrý, postavy dobré, ale celek od toho průměru nikam nestoupne. ()

loki5

Nejzvláštnější na tomhle filmu je asi to že jsem ho viděl v kině a to hodně hodně dávno ve věku zhruba hlavního představitele :-D. Rozhodně to tehdy byl zážitek. ()

L'Alpagueur

Tento film není jen o sexu, jak by se mohlo zdát na první pohled. Hlavní hrdina Stig není sice žádný Mirek Dušín (mluví neslušně, dosti nevybíravým způsobem odstrčí tlustého spolužáka, aby se dostal k Viole do kabinetu), ale na druhou stranu dokáže vždy projevit lidskost. Tento postoj se projevuje například v okamžiku, když se zastane šikanovaného židovského spolužáka nebo když dokáže být oporou matce po smrti bratra po nehodě ponorky. ()