V roce 1957 přijíždí do Moskvy vdova po zesnulém americkém prezidentovi Eleanor Rooseveltová. Přestože ji očekává pozvání od Chruščova, dá přednost jiné návštěvě. Návštěvě mladé ženy, válečné ostřelovačky Ljudmily Pavličenkové, se kterou se seznámila na Mezinárodní antifašistické studentské konferenci v USA v roce 1942. V té době měla mladičká dívka na svém kontě 309 zastřelených nepřátelských vojáků… Ljudmila studovala historii nejprve v Kyjevě, kde žila se svými rodiči, s matkou učitelkou angličtiny a otcem, majorem NKVD, bývalým aktivním vojákem, který svou dceru přehlížel, protože si vždy přál chlapce, a později v Oděse. Jednoho dne si jde Ljudmila zastřílet na střelnici a náhodně zjistí, že je velice šikovná a že má ke střelbě talent. Nedlouho poté si ji pozve rektor a oznámí jí, že byla vybrána na šestiměsíční střelecký výcvik. Zameškanou látku jistě brzy dožene. V Oděse se seznámí s bratrem své přítelkyně Soni, Borisem, mladým lékařem, který se do ní ihned zamiluje. Přichází ale zpráva o přepadení SSSR a je jasné, že válka začala. A Ljudmila, přes protesty přátel, chce za každou cenu na frontu. Mezitím se prolínají záběry z její návštěvy v Bílém domě, kam ji pozvala sama Eleanor Rooseveltová, se kterou se nakonec spřátelila a které vypráví i svou otřesnou zkušenost, když byla po výbuchu granátu zasypaná. Na každém kroku ji tam doprovází mladý komunistický činovník, který ji očividně hlídá. Eleanor jednoho dne s hrůzou objeví na zádech mladé ženy množství jizev po střepinách granátu. Návrat do roku 1941. Ljudmila, přezdívaná novináři „Smrtící lady“, prodělává tvrdý výcvik a nakonec se dostává na frontu. Brzy přijíždí i její přítelkyně Máša, která se zamilovala do mladého letce, jehož přítel obletuje Ljudmilu. Ta má ale oči jen pro svého velitele, kapitána Makarova. Ljudmila se účastní bojů a vždy se chová velmi statečně, i když první útok ji vyděsí. Dokonce se zdá, že se do boje vrhá jako do hry: nadšeně si připisuje další oběti, což Makarov sleduje s obavami. Pak se jednoho dne při výbuchu granátu ocitne na pět minut zasypaná pod vrstvou země, než ji Makarov vyprostí. Zcela otřesená se dostává do nemocnice, kde se opět setkává s Borisem. Léčí se v lazaretu, touží se ale vrátit na frontu. Na podzim 1941 je nařízena evakuace do Sevastopolu, kterou má oddíl kapitána Makarova krýt. Ljudmila si vymůže na Borisovi svolení k návratu na frontu, tím spíš, že se dozvídá zlou zprávu: Makarov padl a zanechal jí svou pušku. Už proto musí bojovat. Vrací se na frontu, kde se seznamuje s novým velitelem, kapitánem Kitčenkem, který se chystá na diverzní akci. Vyráží na ni společně s nejlepší ostřelovačkou Ljudmilou. Ta do svého zabíjení fašistů vkládá veškerou frustraci z války a ze ztráty milence. Neváhá střílet několikrát, aby nepřítel více trpěl, a oba střílejí i do vojáků slavících Vánoce. Společný boj a sdílené nebezpečí je nakonec sblíží a stávají se milenci. Máša chystá svatbu s letcem Gríšou, který je ale těsně před ní sestřelen. Ljudmila chce po Leonidovi, aby jí udělal syna: vždyť válka není jen smrt, ale i život, jak sám říkal… (TV Prima)

Trailer 1

T2

Rozpočet $5miliónovTržby Celosvetovo $9,006,000▐ ženská konkurencia pre Zajceva, z Ruskej strany opäť veľmi dobrá práca, poctivý vojnový film, ktorý má svoj prepracovaný dej, ide v dvoch rovinách, v tej hlavnej kde je lobovanie v amerike za otvorenie druhého frontu a následné dejové spomienkové návraty hlavnej protagonistky na bojové polia sú zasadené tak aby nič nekazili ale umocnili dejovú zložku, hmatateľná chladnosť snímky a hlavnej aktérky tu sadne, k tomu tu máme dobrú kameru, nechýba v skratke výcvik ostreľovačov a misie z bojového poľa z likvidáciou nepriateľa tu majú svoje pevné miesto, pre mňa po výbornom americkom tankovom Železnom srdci tu máme výbornú konkurenciu aj z Ruského frontu /90%/ ()

verbal

Jak říkáme my, co umíme skvěle kmitat jazykem na všechny světové strany: „Bitva o Sevastopol máj ás“. Sevastopol to pomalu nevidělo ani na mapě, bitvy jak z reklamy na Lego a to vše na opruzeném pozadí další zkurvené telenovely o autisticko - frigidní ruské pušce, která vyměnila sporák za buzerák, co sáhne na kulky bez odporu jen před vložením do zásobníku, vzrušuje ji výhradně leštění hlavní a honí zásadně jenom fašisty. Hledáčkem teleskopu. A když už naše hrdinka Sovětského svazu opravdu potřebuje vypustit páru, našroubuje si tam v bahně zákopu pouze kapitána Leonida Pyjusoviče Ocasina. Snad proto, že má na kládě vytetováno „olja“. Nemylte se však, nejde o nějakého podmíráka, kterému se tam tak tak vešlo jméno jeho oblíbené pichny. Je to specnas drsoň, a když jej vzruší výbuchy granátů a bitevní vřava, přečtete si, že jde o uznalé poděkování strany a vlády v kompletním znění: „Zdrávstvujtě i spasíba, balšíje zášitniky Sevastopolja!“ A tak si ten vypečený páreček střihne pár dávivých MTV videoklipů za doprovodu jakési zasloužilé kremelské homoskupiny, prokládaných emancipačními dialogy naší chladné soudružky s odpudivou norou Eleanorou, a když se konečně doplazí na posledních deset minut do toho Sevastopolu, sypnou jim tam trochu digitálního bordelu, Ljudmilu kýčovitě evakuují a igra čérez. K dokonalému vstřebání tohoto veledíla a pozvracení se bohatě postačí vidět tento dvouminutový rešeržerský řez a určitě strávíte svůj čas smysluplněji, pokud dalších sto osm minut lepkavých mexicko-venezuelských telezážitků raději vyměníte třeba za vodku. ()

Malarkey

Porovnejte Nepřítel před branami od renomovaného evropského režiséra a Bitvu o Sevastopol od pro mě neznámého Rusa. Příběh je obdobného charakteru, v rámci druhé světové války v podstatě epického charakteru, ale ten rozdíl je prostě extrémní. Patriotismus a patos v příběhu, naopak akční scény na absolutní úrovni. Je to škoda. Nevím, jestli mám problémy s ruskou kinematografií, ale většinou se stýkám spíš s problémem, než s pochopením. Leč pochopení už také zažila. Zde bohužel ne. ()

EvilPhoEniX

Rusové a válečný žánr zkrátka jde dohromady a funguje. Film o elitní ženské sniperce, která během 2. světové války zneškodní 309 nácků a divák pouze fandí a počítá padlé společně s hlavní hrdinkou. Akce je perfektní, sniper scény napínavé, nechybí i správná brutalita a solidní vizuál. Líbilo se mi to, byť scény mimo bitevní pole už tak poutavé nebyly. Highlight filmu je definitivně letecký nálet na ruské flotily. 70% ()

Fr

„PŘÍSAHÁM, ŽE SE V BOJI PROTI NEPŘÍTELI NEBUDU ŠETŘIT. A ŽE S TOUTO PUŠKOU ZABIJI STO FAŠISTŮ!“… /// Lady smrt. Bystrá, vzdělaná a krásná žena, kterou válka přistihla připravenou… Životopis nejlepší sovětský snajperky, měl bejt rozhodně zpracovanej líp. Dívat se na to dá, to ne že ne. Ale je tady hodně rušivejch elementů. Třeba ty pasáže plný divnýho CGI. Taky takový to ženský plkání a melodramatický scény, který mně zavíraj víka (musíš něco vydržet! Jsou to ženský memoáry! Ty vole, to není ženská, to je sovětskej voják!). Když si přečtu, co Ljudmila všechno dokázala, tak ten příběh z toho vystihuje jenom zlomek. A láska – to tady měl bejt nepodstatnej element. Všechno je bohužel jinak. A tak holky vyražte na válečnej film. Třeba v něm narazíte na nějakýho chlapa. (Vod krve.) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Chcu poznat jednu z velkých osobností Velký vlastenecký války. 3.) Thx za titule „tompson“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ne ()

• Pavličenkovou zvlášť proslavil souboj s jedním německým odstřelovačem, se kterým se naháněli celé dva dny. Ljudmila však byla bystřejší a Němce zabila. Z brašny onoho esa Pavličenková ukořistila zápisník, kde bylo přes 400 jmen francouzských, britských a sovětských vojáků. [Zdroj: Vojna.net] (PozorGranat)
  • Na rozdíl od filmového scénáře, Ljudmila (Julija Peresild) byla již před válkou vdaná a měla syna. (willy1)
  • Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach na Ukrajine, vrátane poloostrova Krym, miest Sevastopoľ, Odesa či v metropole Kyjeva. (MikaelSVK)