mira007

Očekávání vs film: 1) Navzdory tomu, že hned na začátku filmu odprásknou jako kolaborantskou svini hajného, který je našel po seskoku ( ve skutečnosti to byl jeden ze dvou lidí který jim pomohl a přežil válku ) tak kupodivu se film drží někdy i detailních skutečností, ale zrovna prof. Vaňek ( agent STB a fabulátor událostí kolem Anthropoidu ) není zrovna optimální zdroj. 2) Oba hoši včetně Dormana zahráli své typy perfektně a dokonce jim zdatně sekundovali čeští herci obzvláště Ondřej Malý. 3) Asi nejvíc šokuje, že ten film je krom scény atentátu a skvostného boje v kostele jen interiérový a působí nízkorozpočtově. Negativa: 1) totalitní atmosféra okupovaného protektorátu není absolutně nijak zobrazena ani cítit, jen se po bytech skuhrá na okupaci 2) Aňa se na tu roli nehodila 3) nelíbilo se mi jak hoši každému vyprávěli , že chtěj sejmout Heydricha. Jak řekl v recenzi Kamil Fila, je to největší zahraniční film o českém hrdinství, který kdy byl natočen zahraničními filmaři. Když běželi na konci titulky, tak jsem byl celkem dojemně hrdej na ty kluky, kteří tam byli jednotlivě vyjmenovaní. Sedm frajerů proti 800 náckům v předem prohrané bitvě, kterou dobojovali se vztyčenou hlavou. Dneska to možná zní směšným patosem , ale to že to byla česká reality, kterou zfilmoval ten bláznivej Ellis, tak dávám pět hvězd. ()

Tydyt007

Co se týče děje a vizuálního zpracování je to super. Co se týče angličtiny s českými jmény, je to tragédie. Totální. Plus jsou tam občas špatně dobové věci, ale to pozná jen rejpal jako já a pár dalších. A další velký problém je, že zase chybí titulky v částech s německým slovem. Je zajímavé, že nikdy ve válečných filmech nepřekládají Němce. Bud si to ještě všichni pamatují od války, nebo umí každej německy..:-( Rád bych dal 5*, ale jsou tam věci, co mi kazí celkový dojem.. ()

fredisek

Jamie v roli českýho parašutisty, prostě jo. Funguje to. Film splňuje všechno, co má...udělat reklamu Česku případně říct, že tu někde v Evropě to Česko vůbec je. Na Dornana se hezky dívá, příběh sám o sobě je drsný dost. Geislerovou si mohli odpustit, prostě nevypadá jako mladá holka nadšená do odboje. Od prvního záběru, kde se objeví, působí jako úlitba kvodíkomu, aby se tam objevila česká herečka. Mohli ale vybrat někoho čerstvějšího. Jestli tohle alespoň minimálně roznese info o českých dějinách do světa, splňuje to svůj účel. ()

bobstock

Velice dobře odvedená práce. Pro lidi, kteří na to nechtějí jít, kdoví z jakého důvodu. Postrádá to velkého režiséra? Bojim se zklamání od české spolupráce či zahraničních hvězd? Je to namluveno anglicky a mě se ten přízvuk nebude líbit? Kašlete na předsudky a nebuďte zabedněnci. Takhle vyhrocenou atmosféru v nosných momentech filmu jsem dlouho neviděl. Na film se nedá dívat jako na rozparcelované sídliště. Tohle funguje jako celek. A konec v kině, který jsem zažil, kdy při závěrečném dovědku skoro nikdo ani nedýchal DOSLOVA! To byla ta největší výpovědní hodnota. To si budu pamatovat ještě dlouho. Přesnost událostí nebudu řešit nejsem historik. Každý si stejně trochu přidá nebo ubere a stejně to funguje i u filmu. Murphy s Dornanem profi. Kolegové odbojáři skvěle sekundují. Toby Jones suverén a Alenu Mihulovou už takhle nechci nikdy vidět. I přes zprávy o tom, že o tento film nemají Češi v kinech zájem, jsem ten, který měl zájem a za hodnocení zde na csfd děkuji. 80% ()

Renfield

Má to momenty, ve kterých ta nadsazenost příběhu není vůbec špatná. Obzvlášť to platí pro finální přestřelku, v niž se Sean Ellis opravdu vytáhl. Neskutečně intenzivní, výborně natočená a taktéž zvukově pohlcující scéna, ze které až zamrzí, že to takto nekosili ve skutečnosti, což ani nemohli. Ale zpět k filmovému finále, tento nářez Ellis prokládá osudy zbytku odboje, čímž napínavý děj neruší, naopak ho vhodně doplňuje. A v jeho emočně silném závěru si vystačí s pouhými obrazy a hudbou, k nimž žel přidá i dávkou romantiky, což je právě ta horší nadsazenost příběhu. Ano, ženy jistě byly, nakonec být musely, ale věnovat této části tolik scén (a navíc to přehnat), mi přijde trochu škoda. Bylo by podstatně zajímavější přidat více odboje a třeba spíše naznačeného vnitřního boje členů s misí výsadkářů. Potom je tu Jan Kubiš, se svými filmovými problémy, které už byly hodně přes čáru. Nejen on, ale všichni výsadkáři dobře věděli, do čeho jdou a co bude následovat, v případě výsadku Anthropoid to muselo platit dvojnásob. Proto se i přes obrovský nátlak něco takového nemohlo stát a příběhu filmu to rozhodně nepomáhá. Naštěstí se zásadní scénou atentátu si Ellis vyhrál podobně, jako s finální přestřelkou. Už od "rozdělení rolí" zase nepostrádá napětí, které je navíc při útěku vhodně podpořeno akčně roztřesenou kamerou. K dokonalosti hold kus chybí, přesto jsem za připomenutí a jistě i solidní filmovou poctu rád. 75% ()

TomVyhnak

V životě jsem po skončení kina nezažil takové ticho. OPRAVDU! Na plátně se začala objevovat jména hrdinů z odboje a v kině bylo absolutní ticho! Film se sice rozjížděl pomalu, ale vygradoval famózně. Jedinou chybičku, kterou najdete, je angličtina s českým přízvukem, která zní od kažého z herců jinak. To pro mě ale ve výsledku takový vliv nemá.. 90% ()

Mikino00

Ve výsledku solidní popularizační snímek, který připomíná nezapomenutelné hrdinství v nejtemnějších dobách české historie. Škoda úvodních 40 minut, které se jako nutná výplň před atentátem moc nevydařily a lépe se s tímto problém popral Sequens ve své klasice ze 60. let. Zbytek filmu je už napínavou podívanou s působivou akční stránkou. ()

Mimomisu

Od pulky to funguje hodne slusne, zminovana roztresena kamera neni tak roztresena, jak se nekteri tady snazi naznacit. Ale prvni pulka si proste podkopova nohy. Nejen tempem, ale hlavne obsahem. Prikraslena milostna linka by nevadila, kdyby byla nejak budovana. Takhle vyzni do prazdna. Budovani stisnene atmosfery okupovaneho mesta je strasne malo, i kdyz to je presne to, co by tomuhle filmu nejvice pomohlo. Cesky prizvuk - zvykl jsem si rychle, ale pokud v celem filmu nezazni opravdova anglictina (napr. v komunikaci s Londynem), tak nechapu jeho smysl. Porad je to ale sliny pribeh, slusne natoceny a pokud se na to clovek kouka s odstupem, tedy tim, ze nezna pribeh predem a pokud ano, tak aspon neni Cechoslovak, tak si klidne muze pricist hvezdu navrch ()

jasse

Známý příběh, s krásnými dobovými reáliemi, nádhernými záběry Prahy (které se budou zahraničním divákům líbit). Výborné obsazení, až na herecký výskyt Geislerové. Závěr byl úchvatný, filmově úplně jinak podaný, s vynikajícím hudebním doprovodem. Díky tomu to není drsný akční film, ale umělecké dílo. ()

laepus

Kvalitně odvedená práce po všech stránkách. Co mě hlavně těší jsou dialogy. Ani jednou během filmu jsem neměl takový ten divný pocit, když si divák říká "Ale tohle by přece nikdy nikdo neřekl" - a to je co říct, zvlášť u válečného filmu, kde se to hláškami typu nevzdáme se, dokážeme to, jsi hrdina apod. vždy jen hemží. Zahráno je to na slušné úrovni ode všech i děj odsýpá a rozhodně člověk nemá pocit, že by nějak protrpěl dvě hodiny. Nejde se neubránit srovnání se Sequensovým Atentátem - ne co do způsobu vyprávění, ten je tady pochopitelně o padesát let aktuálnější a lepší, ale co do způsobu obsahu a tady mi zkrátka chybí nějaké věci, např. větší zdůraznění postavy Heydricha (hlavní záporák tady vystupuje snad jen minutu, přitom alespoň zmínit, že jde o autora holocaustu už by dost pomohlo) nebo trochu více z příprav výsadku a třetí - zasazením atentátu do rámce vyšší politiky v rámci celé války. Každopádně scéna boje o kostel je fantastická a film opravdu graduje a v závěru nijak nedrhne, což závěrečný dojem jen vylepšuje. ()

geimz

Anthropoid je solídny akčný thriller, ktorý presvedčí, keď už nie tým mišmašom hercov s podivnými prízvukmi, atmosférou a záverečnou prestrelkou v kostole. Som každopádne veľmi rád, že sa táto téma spracovala so cťou a výsledok je obzvlásť pre našinca zaujímavou a pomerne dojemnou podívanou. ()

simply

Samozřejmě, že mě potěšilo že i někoho v zahraničí napadne točit film o českých dějinách. Z tohoto hlediska by to bylo za 5 *. Nicméně po filmové stránce jsem čekala víc. Vztah mezi oběma parašutisty a češkami mě moc nezajímal a některé scény s dialogy byly lehce prázdné. Na druhou stranu snímek táhne úžasný Cillian a skvěle natočená závěrečná scéna...3,5 * ()

kamigava

Po delší době jsem viděl film o našich dějinách, které hodně ovlivnily tehdejší Československo. Jsem rád, že se v zahraničí ví o této operaci. Film se mi líbil, obzvlášť dva hlavní protagonisté. Cillian Murphy je můj oblíbený herec, který má podle mě velké charisma. Aňa Geislerová byla pro mě také lákadlem ke zhlédnutí. Atmosféra působila opravdu dobově a uvěřitelně. Jen tak na okraj: Gestapáci byli pěkní hajzlové, kteří měli být hned pověšeni za všechny ohavnosti! Stejně nejvíc cool scéna byla, jak si Josef Gabčík odvážně stoupnul v den D před Heydrichovo auto. Jenže ono mu to nějak nevyšlo... Myslel jsem, že se mu to podaří napoprvé. No jo, podrobnosti o této akci jsem si nezjišťoval. Každopádně poslední akční scéna v kostele se podle mého dost povedla, i když někteří tu tvrdí, že byla moc přehnaná. Mně to přišlo tak akorát. Nebyla vidět ani žádná krev. Líbilo se mi, jak se hrdinové bránili do poslední kulky, kterou si pak prostřelili hlavu a ještě předtím stíhali odhazovat granáty. Tak nemohlo to být úplně podle skutečnosti, jinak by to nebyl film ale dokument. Za mě min. 70 %. ()

Ollie235

Skutečnost, že se stěžejní příběhy z českých dějin stále točí i za hranicemi, mě opravdu těší. O dost méně jsem rád, když se historická fakta pro účely filmu překopávají a celý herecký ansámbl mluví s prapodivným přízvukem. Mírné úpravy příběhu ve výsledku nevadí až tolik, přece jen to není dokument, ale ona česko-anglická mluva trhá uši od začátku do konce. Anthropoid navíc hlavně na začátku působí dost povrchně - do samotného atentátu jsem měl pocit, že se dívám na romantické drama o dvou Britech, kteří přijeli do Prahy najít životní lásku. Samotné provedení operace a následná dohra v kostele jsou zpracovány velice kvalitně a i když je příběh známý, závěr dokáže vyvolat emoce. ()

Garch

Jsem rád, že vznikl velkofilm o prakticky jediném povedeném atentátu na jednu z hlav nacistické hydry (Asi 47 nepovedených atentátů na Adolfa Hitlera by mohlo svádět k domněnce, že boží mlýny jsou na prd). ...Do samotného atentátu je tempo mdlé a příliš se nedaří vybudit pocity strachu a hrdinství. Část po atentátu je o poznání lepší i kamerou. Barevně i pocitově je Anthropoid s přibývajícími minutami stále lepší! ...P.S.: natočeno dle dostupných pramenů, ale skutečně neměli dlouhou dobu okupanti granáty, které by hodili na kůr? (Zřejmě úporná snaha dostat parašutisty živé) Zmatené pobíhání vojáků po kostele připomíná spíše Wollfenstein. Nechce se mi věřit, že další a další vojáci Wermachtu chodili postupně, po jednom, po schodech, smrti vstříc. ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál