Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

Mr.FreeZer

Slováci, mi připadá, že neví jak natočit aspoň průměrněj film. Tento snímek má k dokonalosti opravdu daleko. Vlastně za ty dvě hodiny se toho moc nedozvíme o Jánošíkovi, toto se dá nastínit v jedné hodině. Bathory byla teda lepší. ()

parabellum

Pro mě největším kamenem u Jánošíka je jeho délka a místy dlouhé až nudné pasáže. Jednu hvězdu dávám za místy opravdu velmi povedenou kameru a druhou za pár povedených scén ( poprava na konci, přepadení soudce). ()

cerbygerby

Po půl hodině jsem u toho usnul, a znovu se mi do toho nechce... no tak jsem se k tomu asi po pul roce nakonec odhodlal a dokoukal to, a musim říct že se to pak trochu rozjelo, ale stejně když to vezmu celkově, tak víc jak 2* z toho nevyklepnu. ()

yamk5

Určite slabšia adaptácia známeho príbehu, možno pre poľské prsty, ktoré túto tému chápali vždy viac po svojom a považovali ju za svoju, aj keď s Poľskom to nič spoločné nemá. Ale, ako ok. Nabudúce, prosím, bez Poľska. ()

Tiffany

Film je podľa mňa kvalitovo trochu nevyvážený, slabé scény sa striedajú s dobrými. Zábery na prírodu sú priam lyrické a darí sa nimi vytvárať požadovanú atmosféru, aj keď často len krátkodobo. Tiež oceňujem, že do deja bolo zahrnuté množstvo pôvodných slovenských tradícií, čo skutočne môže priblížiť našu kultúru a obraz rurálneho Slovenska aj zahraničnému divákovi. Predstaviteľ Jánošíka tiež celkom ušiel, aj keď mne osobne sa viac ako Václav Jiráček páčil slovenský dabing Roberta Rotha. A teraz k tomu, čo sa mi nepáčilo. Nepáčilo sa mi, že niektoré veľmi sľubné scény s nádhernými zábermi sú trochu znehodnotené tým, že sú nedomyslené a nedotiahnuté do konca (napr. milostná scéna s Táňou Pauhofovou). Film obsahuje niekoľko podľa môjho názoru neprimerane brutálnych scén, ktoré nie sú dostatočnou kompenzáciou nedostatkov v deji. A najhoršia scéna je Jánošíkova smrť na konci, ktorá je zobrazená až príliš naturalisticky. Z tohto hľadiska už naozaj uprednostňujem starého čiernobieleho Jánošíka, ktorý aj na šibenici aspoň zachováva dôstojnosť hlavného hrdinu. ()

frbulka

Jánošík je film, který má nad mé očekávání své silné stránky. Půvabná příroda v okolí Terchovej, jejíž krásy jsem v létě poznala (to byl také asi jediný důvod, proč jsem se o film zajímala), je jednou z nich. Dodává snímku kouzlo, stejně jako vydařené ztvárnění některých lidových zvyků (oplakávání zesnulého, svatba, slavnosti...) a milostné chvíle, které srší jiskřivou vášní a hrají si s detaily. Ale bohužel s Jánošíkem jako s oslavovanou historickou osobou mám problém - bylo jeho "zbojnictví" opravdu tak hrdinské? Opravdu si můžeme myslet, že nezabíjel lidi? Dával i chudým, nebo byl obyčejným zlodějem? Nemám právo na to odpovědět, ale myslím si, že jeho postava je poněkud přeceňovaná, ať mi Slováci odpustí. Celkově mám pocit, že filmaři Jánošíka ztvárnili jako hodného naivního kluka, ale také floutka, který si bere majetek jiných a žije z věčných pitek. Národního hrdinu z něho udělat nedokázali... ()

Cinematrix

Tak tohohle Maďara, kterýmu se nechtělo makat ani bránit svou vlast, si Slováci přivlastňují jako národního hrdinu? Tenhle dezertér se dva roky schovával v lesích s bandou podobných budižkničemů, aby občas ze zálohy někoho obrali. Záslužná činnost. To, zda z takového lupu někomu něco dali, jsou už jen spekulace, z nichž se zrodil hrdina. Stejně tak, jako měl Ježíš své apoštoly, mezi nimiž byl zrádce Jidáš, podobný osud stihnul i Jánošíka, který měl v družině Gajdošíka. Jinak ovšem zpracování filmu se mi líbilo, protože Václav Jiráček se do role Jánošíka coby naprostého kreténa v tomhle případě hodil. Závěr sice nebyl tak silný, jako kdyby to režíroval Mel Gibson, ale jednu hvězdičku si to určitě zaslouží. ()

helraiser

Já osobně byl spokojen. Kéž by byli i u nás schopni něco takového natočit a ne jen takové srajdy co u nás neustále točí. ()

Luckyman

Veľmi vydarený film. Konečne poriadny film o Jánošíkovi ako to asi najpravdivejšie mohlo byť. Hudba je miestami priam fantastická. Nemám čo vytknúť hoci to mohlo byť viac miestami akčnejšie, ale inak krásny film. A najlepšia scéna a aj dosť detailná bolo napichnutie na hák za ľavé rebro. ()

Primavera odpad!

Po skončení filmu som ostala šokovaná drzosťou nazvať film Pravdivá história. Ak bol slovenský Jánošík takýto slaboduchý, bezvýrazný, bezcharizmatický muž, ktorému ani nešlo o sociálnu spravodlivosť a zbíjal vlastne len preto, že sa k tomu dostal ako slepé kura k zrnu, tak prečo potom prežil ako silná legenda? Filmu chýbal dramatický náboj, kamera sa tvárila umelecky, ale bolo to skôr amatérske. Rozmazané ničnehovoriace zábery, ktoré ma rušili a nezachránila to ani pekná slovenská príroda. Záver bol absolútna fraška. Stredoveké utrpné právo v čo najreálnejšom vyjadrení, veď áno, to bol možno jediný pravdivý pohľad v celom filme, ale ako som zaregistrovala, nikoho v kinosále nedojal.... Chýbalo tomu niečo, čo rozochveje bránicu, vyvolá emócie. Pohľad na skrvavného človeka na háku to určite nie je .... To už ľudia dnešnej doby majú na háku. Chcú viac. A to nedostanú. ()

Jonatána

Jeden z nejzbytečnějších filmů, které jsem v poslední době viděla. Kdyby se ten "děj" nacpal do 80, 90 minut, tak snad dobrý. Takhle vážně otrava,nepochopila jsem ty "úchvatné" milostné scény na sněhu či s Barborou (při jejím foukání bublin ze slin se řehtalo celé kino. Celé kino je asi dvacet lidí.). A upatlané medové cosi s rukama a jazyky při svatbě Uhorčíka a Katky...no comment. Jedna hvězda tak nějak pro formu a druhá hvězda za jakž takž zajímavou poslední čtvrtinu filmu. Nevím, možná se Vám to bude líbit, proti gustu žádný dišputát. Mi se to nelíbilo. P.S. a můj přítel po skončení filmu lehce provinilým hlasem pravil: Tak jo, příště vybíráš film Ty :-). P.P.S. ty závěrečné scény Jánošíkova mučení a věšení na hák byly fakt nechutné a zbytečné. P.P.P.S. A český dabing, proboha proč?!! ()

Joski

Strašné! Nebyť mojich obľúbených exteriérov na Ľubovnianskom hrade a v skanzene, v Červenom kláštore, na Dunajci, na hrade v Niedzici či interiérov artikulárneho kostola v Kežmarku, tak je to za jednu hviezdu!!! Celkovo no koment!!! Kameramana by som najradšej zaškrtil! Divák sa nedokáže sústrediť na obraz. Hektické a dejovo zbytočne metúce zábery!!! ()

MeaCulpa

Výrazně lepší než Bathory, ale přiznejme si, že to není moc velká pochvala. Hlavním problémem filmu je chybějící silný dějový oblouk, který nepřináší příběh hodný jednoho z největších slovenských velikánů, ale děj rozdrobuje jen do několika malých epizod. Jiráček charismatem nepřetéká a jen těžko mu uvěříte zbojníka, který pobláznil celý kraj a získal sympatie všech. Naopak se mě velmi líbila vesnická atmosféra a samozřejmě Tatry (které by mohly být využity mnohem více a hlavně lépe viz Jacksonův LOTR). Největší rozpaky ve mě však zanechala režie Agnieszky Holland, která naprosto nezvládá bitevní scény, které jsou pod jejím vedením jeden špatně nastříhaný a natočený chaos. Škoda i klasického československého nešvaru ve formě snových vizí u kterých si prostě musíte říkat WTF. 5/10 ()

Ichmael

Tak nám bylo ukázáno, že Jánošík nebyl žádný Robin Hood, nebo pořádně nevěděl, co vlastně chce. Zmatené a místy nedomyšlené. Tatry si ale tu jednu hvězdičku zaslouží. ()

sanikope

Ak som sa trápil pri Bathory tak pri tomto kúsku to bolo ako cez kopirák. Deravý scenár zachraňuje dosť dobrá kamera. Už začínam mať pocit že čokolvek pochádzajúce z Československej produkcie ma rukopis Martina Štrbu, akoby tu nikto iný nejestvoval. V tomto filme je ho však škoda. Prvých asi 60-70 minút mi prišlo že Agnieszka nemala dosť materialu a tak polepila čo sa dalo i keď to nedávalo ani hlavu ani pätu. Všetky tie sexuálne momentky len prebleskovali a nedodávali filmu žiadny ucelený charakter. Ku koncu filmu dej naberá aké-také smerovanie, no i tak som mal pocit frašky. Už len škoda že Jurko nedíloval s koksom a s ľudským mäsom. I keď ľudské orgány na pretras prišli... ()