Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

andydufrsn

Hodně jsem od toho čekal a pak jsem byl hodně zklamanej. Filmu by nejspíš prospělo výrazné zkrácení stopáže, protože děj či spád není jeho silnou stránkou, spíš naopak. A nemá-li film děj musí mít atmosféru a tu Jánošík, bohužel taky absolutně postrádá…. ()

jouluputilla

Distributor: „I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme.“ Po shlédnutí tohoto celovečerního filmu mě napadá jediná replika: A teď ho známe? Jaké poznatky nám byly nabídnuty? Hodně bylo řečeno o demýtizaci dosavadní literární i historické produkci, výsledkem je ale pouze další mýtus a nemírnit jedovatou náladu, syknu mezi zuby, že by to nebylo moc lepší, i kdyby scénáristka dřepěla v archivech další roky. Připadalo mi to jako starověká (ještě pohanská) východoevropská Emmanuela, říznutá deníkem Karla Hynka Máchy, který musel vlézt na každou, kterou zahlédl, ovšem zde byly nadrženější spíš samičky. Z toho lze usuzovat, že to něco vypovídá o tvůrkyních této „pravdivé historie“. Ale věcně: Pokud Jánošíka zradila hostinská Anča (snad bychom si ji neměli plést se Zuzanou z krčmy), tak ta nejspíš za něco vyvekslovala osmu, přibitou jako poznávací znamení na dveřích, kterou Jánošík našel s Káčou o dva roky předtím ve vypáleném kostele. Dál: Proč měl Barboru křtít duchovní v evangelickém taláru? Katolický panáček by zde použitý talár (mimochodem i tak patřící do doby pozdější resp. josefinské) v životě neoblékl, nehledě k tomu, že okolí Terchové nepatřilo, myslím, k evangelickým enklávám. Viděla některá z těch scénorežijních bab aspoň jednou v životě, jak se seče louka? Proč celý film tak okatě dávaly najevo, že nemají ani potuchy o tom, v jakých společenských vrstvách se tehdy vyskytovaly krásně průhledné okenní tabulky, občas dokonce zalité do olova? Proč si některá z nich aspoň nevygooglila nejzákladnější pravidla popravy lámání kolem, potažmo útrpného práva vůbec? Ve scéně, kdy po svadbě jde Tomáš s Jurajem naposledy na zboj, ta plastová okna vedlejšího baráku nebylo možno třeba jen přelepit? Něco ke zbraním: V celém filmovém mančaftu se nenašel nikdo, komu by stálo za to zamyslet se, jak mohla vypadat bitka, kde střelci potřebovali na další výstřel minimálně minutu klidu? Argument, že zde šlo spíš o fraučaft, neobstojí. O nejzralejší malinu ovšem přímo žebroní příhoda se selháním pistole. Při neobratné chlapcově manipulaci s pistolí je totiž za okny krásně zeleno, zatímco v kritickém okamžiku byla příroda zimně černobílá. Znamená to, že Jánošík nejen že si celou tu dobu nevystřelil, ale stále nosil zbraň připravenou k výstřelu (snad ve vakuovém balení) bez občasné kontroly, jen v důvěře, že prach nikdy nezvlhl a ani kulka se nevykutálela z hlavně... Jinak aspoň nějaká možná příčina, proč ten film vznikl: Holka, která nechtěla být režisérkou, zrealizovala příběh kluka, který nechtěl být zbojníkem :-) Podle mne by filmu spíš odpovídal titul Jánošík – Pravdivá zpráva o stavu polského feminismu na Slovensku. 12% ()

velrybar.sk

Panenko skakava co že to je , porno z prvky folkloru ?? letajici zbojnik po X hltech vina ... celkově o ničem film ....škoda času na tohle ... mno italové mají eroticky film na urovni paprika slovaci janošika .... ()

PachoSK

Vzhľadom k úcte a tématike filmu som si ho pozrel až do konca. No už po 10 minútach zistíte, že to je úplný shit. Priam hrôza, des. Katastrofálna výprava a zlý výber hlavných hercov. Paradoxne na mňa pôsobili vedľajší herci a komparzisti 100x dôveryhodnejšie ako hlavné postavy. Ani nechcem napísať meno herca, ktorý stvárnil Jánošika (musel som si ho vygoogliť), no celkovo mdlý, nevýrazný, utiahnutý a bez-emočný. Výraz tváre á la poker face. Typologicky by aj sedel, no tento chalanisko asi absolútne netušil, kto a čo bol zbojník Juraj Jánošík zač. Alebo možno aj tušil, ale jeho herecký talent zabudol niekde na príjímačkách na herectvo. Kamera, ooo, tak to bola katastrofa. Doteraz ma štípu oči z trasľavých scén, ako keby pánom kameramanom bola zima alebo mali epilepsiu. Záverečná scéna ako nepodarená reprodukcia z filmu Statočné Srdce, kde sa Jánošík pri vešaní zahľadí do tváre dieťata a zabudne na bolesť. Žiadne záverečné posolstvo, proste celé zle. Film by som asi najradšej zakázal, pán Bielik sa asi v hrobe obracia. ()

dasl odpad!

Viac ako zbabraný film mi lezie na nervy tá nepresnosť a zavádzanie etnologicke , kultúrne historicky nemožné nepresnosti . Také dialógy v tej dobe nemohli ľudia viesť , blbosti ktoré do tej doby nemohli patriť . Etnolog historik sa musí hanbiť. ()

Marcel25

Film Jánošík vychádza z už dnes tradičného slovenského námetu vo filme, ktorý sa snaží túto tému spracovať pomerne novým spôsobom. Čo u filmu rozhodne stojí za pochvalu je výborný výber lokalít na natáčanie, zaujímavá hudba a skvelé kostýmy ktoré dopĺňajú zaujímavú, tradične slovenskú, atmosféru. Film však zápasí s rozprávaním príbehu. Samotný námet Jánošík - zbojník nestačí. Absentuje tu hlbšia psychika postáv, dejovosť, ale aj zaujímavý príbeh. K tomu všetkému je film neskutočne uťahaný a príšerne roztrasená kamera v kombinácií s nefunkčným strihom len podtrhujú celkový pocit s filmu, ktorý nie je určte pozitívny. Film sa snaží pôsobiť ako silný umelecký počin, aspoň mi to tak prišlo, avšak v konečnom dôsledku je len nefunkčne zostrihanou a ku konci v zásade nudou povesťou. ()

Richard768

Ambiciózny podnázov "pravdivá história" nutne vyvoláva zvýšené nároky a očakávania, ktoré sa tomuto filmu zjavne nepodarilo naplniť. Možno, ak by tie ambície boli skromnejšie, nebolo by ani sklamanie také veľké, lebo - aspoň podľa mňa - je film spravený umelecky celkom zaujímavo. Strieda sa v ňom realistické, miestami až brutálne podanie skutočnosti s trochu zvláštne pôsobiacimi snovými víziami. Musím však tiež podotknúť, že samotný Jánošík sa mi javí dosť umelý. Stále sa tak nejako chápavo usmieva, čo je na jeho mladý vek podivné. ()

stanslon

Na filmu mne především fascinuje název - "Pravdivá historie ..." . I když co čekat od Agnieszky Holland. Už od Hořícího keře filmy jak z Ameriky ve stylu Váka bohů či Thor. Co si nevymyslí, dovymyslí za ni jiní. Takže všechny ty dva body leda za krásné Tatry (pokud to Tatry byly a Agnieszka je nenechala na krásno jen namalovat).  Podivnou směsici nářečí, počínaje moravskou češtinou krásného Juraje, přes ty další škoda slov. A já trouba na to šel málem do kina (i když tam by ta příroda a panoráma , možná přidala u mne ještě třetí rudou hvězdu). ()

milos.bradik

Je to spíš Jánošík - sexuální historie, protože se ve filmu více souloží než loupí, navíc je to hodně dlouhé, ale aspoň to není taková parodie jako Pacho, hybský zbojník. Je tam znát, že penězi produkce nešetřila, ale mohli to pojmout trochu víc jako pravdivou historii. Takže já dávám 60 %. ()

megacik

Páčila sa mi scenéria, práca s kamerou, mnohé postavy, prirodzený herecký výkon, výber ženských herečiek.  Nepáčila sa mi nuda, v podstate nulový dej, postavy zachraňujúce nulový dej, Jánošíkove dredy, názov filmu.... 2 hodiny sa deje nula nula nič, ako keď 18 ročnému dáte na hlavu Gopro, a on si len tak pre youtube nahráva všetko možné čo cez deň videl.... od domčekov, stromov, snehu, cez turistiku, hory, múzeá, či občas aj ženské prsia. Keby si poľské režisérky predtým trochu pozreli Jánošíka z roku 1963, tak by sa možno prebrali, a ušetrili by si niekoľko miliónov dolárov.  Určite nachvál to aj nazvali tak ponižujúco, že Janosik - Prawdziwa historia, dal by som im hrablami po hlave za takýto stupidný názov. Neviem, čo týmto názvom chceli dokázať, možno to, že všetci Slováci sú blbci. Ale ako sa hovorí, ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva, a ľudia sa "odvďačili" presne takým istým spôsobom, akým chceli poľskí režiséri ponížiť slovenské povesti, či báje. Vyprdli sa im na celý, možno aj pravdivý film. Každý si určite radšej pozrie sfilmovanú vymyslenú povesť, ako nezáživnú realitu.  50% ()