Toman

Česko / Slovensko, 2018, 145 min (Alternativní 139 min, Televizní verze: 78+75 min)

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Tomáš Sysel

Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Stanislav Majer, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Roman Luknár, Martin Finger, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Marián Mitaš (více)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér  Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

M.i.k.e

i když jsem až do dnešního dne jméno Zdeněk/Zoltán Toman v životě neslyšel,musím uznat,že na české poměry jde až o nezvykle povedený kousek.Trojanovi se tady velmi slušně povedlo vykreslit dobu mezi roky 45-48 ve vší zrůdnosti.Přesně takhle se to mělo povést třeba u Milady,která ale ve všch ohledech selhala.Toman figura je pak jedna z nejméně jednoznačných postav a do teď jsem nepřišel na to,jestli byl hajzl jen trochu,nebo úplně....70% ()

kaposlav

Jeden cudzinec povedal, že až príliš sa Česi (a aj Slováci) vracajú do minulosti. Myslel to na politiku. On mal 100% pravdu. Strašne veľa filmov sa točí o komunizme, 2. svetovej vojne a podobne. Neviem či je to dookola vyplakávanie o minulosti len v náture, alebo účel pripomínať minulosť, keď sa nerieši prítomnosť a budúcnosť. Sory, ale mňa to už väčšinou nebaví pozerať a oceňovať niečo čo trvá 145 minút a nudí ma to. Čo z toho, keď sú tam autentické kulisy a dobré herecké výkony? A to titulovanie, že podľa skutočnej udalosti je už kontraproduktívne. Ak by sa nezmenil režim, tak ta skutočná udalosť by bola úplne ináč skutočná :) ()

Martin741

Film o Zdenkovi Tomanovi, ktory vyrazne riadil vyvoj v povojnovom Ceskoslovenku 1945 - 1948. Viem, ze namiesto vodky pil skotsku whisky a namiesto klasickych cigariet kuril fajnove znackove /nepamatam nazov, snad mi to nik nebude vycitat/. Uzivatel Pierre cosi tvrdi ze Toman je postava z nasej historie - no, to tazko, je to postava zo sucasnosti, ono totiz i udalosti Velkej Francuzskej Revolucie 1789 - 1804 dodnes doznievaju. badat ich vplyv na dnesnu dobu a ne ze ne, ale ze jo. Historia je jednoznacne stredovek a starovek, toto je taka sirsie ponimana sucasnost . 60 % ()

Nach

Skutečný příběh: To se jedna izraelská univerzita rozhodla zafinancovat u nás film o hrdinovi českého původu, který pomohl 200 000 židům přejít přes naše území v éře třetí republiky (1945-1948), díky čemuž později získal od dané univerzity doktorát. Film měl být drahý a oslavný. Jenže jakmile začala preprodukce, na jejich milovanou osobu Zdeňka Tomana se začala nanášet špína. A ne ledajaká. Osobnost co aktivně pomáhala komunistům k moci a shání pro ně peníze. A nejen pro ně, ale i pro sebe. A pomoc židů vůbec nebyla pomoc, ale obchod s jasně danou částkou na každou hlavu. Univerzita okamžitě jakékoli práce na filmu přerušila a materiál se poté dostal do rukou Ondřeje Trojana. A musím nyní po kinu přiznat, že jde o jeden z nejzajímavějších snímků, který komplexně mapuje období třetí republiky (mimochodem velice věrný skutečnosti). Pokud se trochu v postavách té doby vyznáte, tím lépe pro vás, protože je zde velice jednoduché mít ve všech těch desítek charakterů guláš. Ale ač je film zdlouhavý, jde o kvalitní filmařinu se skvělými herci, která si kino zaslouží a doufám, že i nějakou cenu. Takže jí minimálně pozornost věnujte, pokud máte rádi poválečnou historii. 75% ()

bourec

No prosim.Film o tak trochu lobistovi svý doby.Posunoval figurkama,ojebával všechny,hrabal prachy,hrál si s osudama.A to ho semlelo.A já mu vlastně přál,at´ se mu povede zmizet.Dobrej film,kterej ukazuje osud člověka,kterej byl pro mě velkou neznámou.80%. ()

Streeper

Po většinu filmu jsem vlastně ani nechápala, co je pointou celého příběhu a co že se tam vlastně děje. Když jsem se v polovině zeptala své polovičky, jestli chápe o co jde, tak byl stejně zmatený jako já. Často se v příběhu přeskakovalo buď z postavy na postavu a nebo v čase, což mě dost zmátlo a nevěděla jsem kde v příběhu sem a co se děje. Celou dobu se tam žvaní o politice, což mě úplně nebere a byť je hlavní postava v podání skvělého Macháčka zajímavá, tak jsem i do teď úplně nepochopila, co že to vlastně dělal a proč je o něm natočený ten film. ()

C0r0ner

Strašná halda postav a skoro dvě a půl hodiny stopáže to celé bezpečně zazdily. To je obrovská škoda, protože jinak to byl moc zajímavý pohled do zákulisních skutečností kolem konce druhé války a nástupu komoušů. Na českou tvorbu samozřejmě velký nadprůměr. 70% ()

Cheeter

Asi nejlepší historický film, který se u nás objevil od doby, co byl v kině Masaryk. Na rozdíl od mnoha jiných životopis ukazující jen část života, z velmi dynamického období, které je pro to jako dělaná. V podstatě jednoduchá záležitost, ale u nás to umí málokdo mi přijde. A to je škoda, protože nejde o nic složitého. Kostýmy a prostředí se povedly, až na jednu drobnou výjimku se standardou. A velkým potěšením pro mě bylo herecké obsazení, či spíše výkony jednotlivých herců, kdy jsem se bál, že nastupující generace herců je taková nemastná neslaná. Akorát potřebuje dobře zrežírovat. ()

zette

Toman je hodnotny historicky film, ktery se povedl. Solidni vyprava, pripomenuti si skutecnych historickych postav a osobnosti sve doby. V uvodu filmu jsem mel z Machacka v hlavni roli nedobry pocit, ale obavy byly zbytecne. Zbyle herecke vykony taky dobre. Jeden z nejlepsich ceskych filmu za posledni dobu. ()

dr.fish

Myslím, že tady se to opravdu povedlo. Skvěle vykreslené Tomanovo okolí plné soudruhů. Zmar třetí republiky, přebírání moci komunisty na všech úrovních a zpovzdálí za nitky tahající NKVD. Takové filmu dnes potřebujeme, aby děcka pochopili v čem se tu žilo, staří aby si připomněli ty "zlaté" časy. Kvalitně natočeno. 80% ()

BoXBe

Vzdělávací film, kterému k širší popularitě nepomůže ani skvělé herecké obsazení, na to je příliš historický popisný a dějově zajímavý jen posledních pět minut, včetně titulků. Ondřeji Trojanovi a spol. nicméně díky za filmové připomenutí počátků suverénně jedné z nejnešťastnějších etap naší historie. ()

campix

Na české poměry nadprůměrně technicky a herecky zdařilé drama. Bohužel největším kamenem úrazu je tu stopáž, která je opravdu dlouhá a hlavní postava Tomana, jelikož ten nebyl tak významný a zajímavý na to, aby dokázala tuhle délku utáhnout. Macháček se do hlavní role poměrně hodil a herecky utáhl postavu prospěchářského tak trochu hajzla, kterých byla tahle doba plná. Kvituji výpovědní hodnotu, ale divácky je to poměrně náročné, přesto na naše poměry zdařilé. ()

kocik1

Vcelku vydařený "dokument" o vzestupu rudého hnusu, pomlaskávajícího si nakonec na svých nejlepších přisluhovačích. Jestli už tohle někomu neotevře oči.... ()

SeanLSD

Kontroverzná osobnosť = rozporuplný film. Zaujímavá postava, ale tradičná filmárčina. Zdeněk Toman (alias Zoltán Thoman alias Zoltán Goldberger alias Asher Zelig Goldberger) ako dokonalý protagonista dobových protikladov a dejinných kotrmelcov - a súčasne stereotypu žida. Vytrieska maximum zo všetkého, má na to nos. Zachránil desaťtisíce Židov pre vlastný prospech, predovšetkým materiálny, ale zruinoval vlastnú rodinu. Najbližším zariadil utrpenie a smrť. Organizovaním nepovolených dodávok zbraní významne napomohol vzniku Izraela. Financoval Komunistickú stranu, ktorá ho zničila - V tom pravda nebol jediný. Nevieme o ňom nič z predchádzajúceho života - do deja na sklonku vojny už rovno vstupuje ako významný človek - šedá, či skôr šedo-červená, eminencia v strede diania. Ale kým tento muž mnohých tvárí a meravej mimiky naozaj bol, ako sa dostal k takému vplyvu a moci ? Zrazu iba vplávame do panoptika väčšiny významných figúr tzv. Tretej republiky, ktorej krátkeho života pôsobí TOMAN ako kronika... - kronika pre v histórií vzdelaného človeka príliš zbežná, pre laika zase prekomplikovaná. A nedozvieme sa nič ani o ďalších 40 rokoch jeho života v Južnej Amerike, kedy zbohatol ešte viac, stal sa židovským hrdinom a naďalej vyfabulovával jednu verziu svojho života za druhou. Nič to ale nemení na fascinujúcom príbehu, aký vymyslia iba dejiny, a unikátnemu vhľadu do pomerov, aké u nás vládli v tom krátkom období medzi nacistami a komunistami. ()

fantassia

Přivítala jsem s povděkem tento film, přišel ve správný čas, líp si člověk uvědomuje, že minulost je stále propletená s přítomností a některé hlášky téměř nesmrtelné, stejně jako je nesmrtelný duch, který je nese. Ano ten duch je nesmrtelný nedá se zabít, ale dá se vyhnat, nahradit  a zaplnit místo tak, aby se tam už nevešel, to je jediné řešení pro budoucnost, jinak se bude hlásit o svou vládu v jakékoliv době, když nastanou ty správné podmínky. A poznávací znaky?  Některé tu máme:-) ,,Nejde o to jak volby dopadly, ale jak o nich novináři budou psát, podle toho si lidi udělají názor. " ,,To bysme museli zakázat všechny noviny, kromě Rudýho Práva, teda." ,,No i na to dojde" ..Vytváříme jednotný bezpečností útvar jehož protivníkem jsou političtí odpůrci, jejichž aktivita  je hodnocena nikoliv jako názor politické opozice, nýbrž jako nebezpečí srovnatelné s útokem ozbrojených sil jiného státu." Hlášky nesmrtelné, herecké výkony celkem v pohodě, ale ještě by se dalo trochu sem tam propracovat, některým ta role tolik nesedla, do plných nejdu, zas ta dokonalost není na 100%, možná by se dal i trochu zkrátit. ()

HonzaBez

"Potřebuješ peníze? Není problém..." Pro Zdeňka Zoltána Tomana dlouhou dobu evidentně nic nebylo problém. Sehnat peníze do stranické pokladny KSČ, zachránit židovské uprchlíky z Polska, zabezpečit zakázku zbraní do Izraele (oboje samozřejmě za úplatek) a především se sám slušně "nabalíkovat"... Co mi na filmu Ondřeje Trojana přijde úžasné, je hlavně to, jak hodně odpovídá skutečnosti. Kdyby tomu tak nebylo (včetně okolností Tomanova útěku), měl by člověk pocit, že je to až neskutečné. Ono velmi věrohodné zasazení filmu do reálií 3. československé republiky považuji za hlavní přínos tohoto snímku. Točit to Američani, určitě by to natočili jinak, určitě by zde bylo více emocí a méně "nudné" politiky... Nicméně mě osobně tohle pojetí hodně sedlo. Sedlo mi i Macháčkovo ztvárnění Tomana coby hochštaplera a tak trochu politického dobrodruha. A co určitě oceňuji je casting pokud jde o představitelé jednotlivých protagonistů tehdejšího establishmentu, počínaje Romanem Luknárem (Jan Masaryk) přes Stanislava Majera (Rudolf Slánský) či Marka Taclíka (Bedřich Reicin) a Alešem Procházkou (Klement Gottwald) konče. Když se v samotném závěru filmu divák dozvídá o osudu jednotlivých postav a má možnost vždy vidět filmového představitele i reálnou osobu, musím říct, že u některých byla podobnost až neskutečná. To platí i u senátora Kubery coby Edvarda Beneše, kde jsem však byl přeci jen trošku zklamán, že nedostal ve filmu vlastně vůbec žádný prostor. Konec filmu je pak (nejen díky poměrně naturalistické scéně mučení Tomanovi sestry) docela síla. Zvláště když si pak člověk uvědomí, jak jednotliví soudruzi (včetně Slánského, který sám sebe v rozhovoru s Gottwaldem ujišťuje: "Mě přeci nedáš Klémo!"), co se snažili Tomana zbavit, nakonec sami dopadli. Sám Toman jistě nebyl kladnou postavou, o čemž po zhlédnutí tohoto Trojanova filmu nelze pochybovat. Přesto nakonec on sám dopadl (na rozdíl od ostatních členů jeho rodiny) vlastně nejlépe. Což je asi trošku paradox doby, která skutečně plná paradoxů byla... ()

chelseaman22

Tak to bych byl býval neřekl, že Češi dokáží udělat film, který bude po řemeslné stránce perfektní. A právě z tohoto důvodu je mi buřt přepálená metráž a dýchavičnost Tomana v poslední třetině filmu, která je definitivně nejslabší. Závěrečný great escape ve stylu syna Eileen Prince-Lloydové a Tobiase Snapea těžko uvěřitelný, ale pro ženy v kinosálech dozajista vděčný. 68 % ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+