Anne s E na konci

• Kanada Anne with an E (více)
Kanada, (2017–2019), 20 h 33 min (Minutáž: 43–89 min)

Předloha:

Lucy Maud Montgomery (kniha)

Amybeth McNulty, Geraldine James, R.H. Thomson, Dalila Bela, Lucas Jade Zumann, Corrine Koslo, Helen Johns, Aymeric Jett Montaz, Kyla Matthews (více)

Série(3) / Epizody(27)

Kurážná osiřelá holčička s velkým srdcem objeví skutečný domov u starého mládence a jeho sestry. (Netflix)

Elio

Nádherný, melancholický, esteticky dokonale ztvárněný seriál, kterému hlavně kvůli 3. sérii dávám 5 hvězd. Je hrozná škoda, že natáčení 4. série zrušili, když zůstalo tolik nevysvětlených otázek a tolik otevřených témat. Ze začátku jsem se ovšem musela prokousat pro mě poněkud náročnějším začátkem. V 1. sérii byl příběh zaměřen z velké části na psychologické otázky a téma traumatu, které sice provází celý seriál, ale v 1. sérii je nejpatrnější. Anniny vzpomínky pro mě bylo trochu těžší zkousnout, ne kvůli tomu, že by byly natočeny zle, ale spíše kvůli tomu, jak reálně a bez příkras byly pojaty (což rozhodně není špatně, ale mně osobně se na to hůře dívalo). Jakmile se příběh přesunul spolu s Annou do šťastnějšího života v Green Gables, seriál nabyl toho typického snového podtónu s přírodním, uměleckým podpisem. Anna jakožto charakter celý seriál roste, spolu se všemi hrdiny, jejichž vývoj je skutečně komplexně psychologicky vysvětlen. Takto vyzrálý seriál s rozvinutou psychologií postav, který je jednoduše o životě a ničem jiném, mi v oblasti kinematografie vážně chyběl. Co se týká 2. série, ta za mě osobně kvalitou poněkud poklesla, zčásti kvůli povinným LGBT tématům, jejichž přítomnost v seriálu v žádném případě nezazlívám, ale spíše mi přijde zvláštní, že z tak mála postav seriálu hned 3 byly ztvárněny s jinou orientací, když podle statistik to předpokládám ne úplně odpovídá. Jde z toho cítit tak trochu propaganda a nejsem si jistá, jestli si tím seriál spíše nehází klacky pod nohy, protože řadu lidí možná tohle trochu násilné zaměření (proti tetě a Anninu spolužákovi jsem nic neměla, tam mi to přišlo poměrně plynoucí z příběhu, ale učitele jsem opravdu nějak nepobrala, když o jeho jiné orientaci nebylo v 1. sérii ani zmínky) spíše dopálí. Na druhou stranu, pro někoho tato témata jsou určitě důležitá a já jsem ráda, že je seriál pojímá podobným respektujícím tónem. 3. série na tematiku menšin v populaci navazuje s důrazem na práva žen, a právě tato část mě osobně zasáhla nejvíce. Skvěle bylo ztvárněno téma souhlasu/nesouhlasu, rovnoprávnosti a sexistických názorů tehdejší společnosti, a o to lepší bylo sledovat závěr, který, alespoň částečně, přinesl spravedlnost. No a u samotného finále jsem brečela do kapesníku jako želva. Upřímně řečeno, Anne with an E je krásným dílkem, které možná i dnes je tak trochu "ahead of a century". Kéž by se každý řídil podobným morálním kompasem jako Anne. Na světě by bylo o dost lépe. ()

Veeria

Nádherná příroda, skvělé herecké obsazení, dechberoucí hudební podkres. Obzvlášť nadšená jsem z Lucase, vdechl postavě Gilberta vše potřebné.... velké poděkování za titulky, Janulka841! SÉRIE 2 - Druhá série je rovněž nádherná a smekám před všemi, kdo se podílí na tomto seriálu. Pokračování neubírá na kráse první sérii, ale plynule na ni navazuje. Příběh se posouvá nečekanými směry, které ve výsledku tvoří nevšední seriálový zážitek. Jsem nadšená a tleskám, tohle se opravdu povedlo. :) SÉRIE 3 - Dechberoucí, nezapomenutelné, kouzelné..... tolik citu a emocí. Jsem fanynka tohoto seriálu, nemá chybu, dokonalost. ()

VLADEK

1.série - 80% a jsem zvědavý na tu "modernizovanou" 2.sezónu a snad si někde najdu knihu, když tady vidím některé ty hysterické (zejména slovensky psané) komentáře./Update 2.sezóna - rozumím všem těm výtkám ohledně našroubovaných témat LGBT, rasismus... - a sám mám velké výhrady k tomu jakým způsobem (dialogy a děj v epizodách 8-10) se toho autoři ujali - ale proboha zkoušení nových cest u starých příběhů je podstatou umění 21.století, protože skutečně invenčních umělců je jen velmi málo a už toho bylo hodně řečeno. Celkově vzato někde okolo 70%. Pokud jsou ta hodnocení "Odpadem" myšlena vážně, po shlédnutí alespoň 80% stopáže, pak bych se vší vážností komentátorům doporučil psychoterapii, protože to vypovídá něco o nich, o 2. sezóně seriálu docela nic. /Update 3.sezóna - až tady z mého pohledu nastává velký problém - cca od 7 dílu. Nastupuje něco jako sociálně politický aktivismus a naprosto neudržitelné věci a dialogy - na konec 19.století a všechno to jde do kopru a jen s velkým sebezapřením seriál dokoukám bez přetáčení některých scén. Celkově tahle sezóna - 45%. Bohužel i dětští herci začínají přehrávat a jejich vedení selhává. A nikdo nám nevysvětlí proč se AnnE vykašlala na svoji indiánskou kamarádku. /Pročetl jsem si úvodní knihu a ANO seriál s ní má jen málo společného. Doporučuji první řadu, a pak to nechat být. Prostě jak to vzal do ruky Netflix... Ve srovnání s běžnou současnou českou seriálovou produkcí je to ale stále brutální rozdíl, takže než něco na Primě, ČT nebo Nově tak raději tohle. ()

Střelec17

Velice kvalitní seriál, který mě do jisté chvíle uhranul svým projevem, sympatickými postavami a hlavně svéráznou Anne, která si seriál krade pro sebe. Bohužel, ale po druhým zhlédnutí musím hvězdu odebrat. Zvláště asi protože uhranutí již nebylo tak silné a tak jsem si mohl všimnout věcí, které mi napoprvé unikli. Nevím jak přesné to bylo podle knižní předlohy, ale myslím si, že tady se nespletu pokud napíšu, že si Netfllix tady zahrál na korektní. Politická korektnost, která se vyskytovala hlavně ve druhé sérii, byla dle mého názoru i nejhorší. Příběh je zajímavý, ale bohužel od druhé poloviny první řady do konce druhé, je příběh místy nudný a já si připadal jako spíše na mítinku feministek. Naštěstí vše zachraňuje třetí řada, která je asi nejlepší, tady je méně feminismu, politické korektnosti a seriál se spíše zaměřuje na příběh. Je to i díky tomu, že hlavní představitelé jsou už trochu starší, takže už mají trochu jiné starosti, což je pro staršího diváka asi bližší. Škoda, že seriál končí třetí řadou, zrovna kdy to začínalo být nejzajímavější, ale tak to už chodí. Malá sledovanost dohnala i Anne s E na konci. Pozitiva: Velice milí a příjemný seriál, se sympatickými postavami. Negativa: Druhá série díky politické korektnosti. Kdyby se soustředili na děj místo kravin, tak to mohlo být za plný počet.  ()

Zlty_Dodo

Napriek tomu, že je to seriál až okato presadzujúci woke sračky, LGBT, BLM, fujky fujky white privilege a feminizmus, bolo to pekne natočené a zahraté, sympatické postavy, krásna príroda atď... Naviac ma emočne dostával ten nepodstatný príbeh siroty Anne, ktorej by ste občas jednu strelili po pysku a zároveň bola vlastne hrdinkou svojho života a našla si miesto v tej odpornej spoločnosti, kde predsudky boli bujné a neznesiteľné asi ako sračky, čo som spomínal na úvod... ()

dennieko

Neuvěřitelně edukativní charakter nejen pro dospívající dívky. Myslím si, že seriál tohoto rázu, který lidi učí o životě, lásce, pokoře a o tom, že je v pořádku být jiný by mělo být více. Škoda, že se nedočkáme dalších řad, ale jak se řiká - v nejlepším se má skončit. Za mě rozhodně 5*, protože to splnilo co mělo a možná i víc ()

Dr.dogous

scénář 5 režie5 herci 5 výprava 4 celkem 19, tj 95%, byl jsem naměkko hlavně první série, druhá byla spíše krimidrama, ale stále krásné, dojemné, scenérie úchvatné. Super seriál. ()

66JIRINA

Už to tak bývá, že kdo četl knihu,b je zklamaný z filmového podání. Logicky, protože ve svých představách si tvořil pomocí textu obraz a celek. Já jsem zatím viděla jen tuto verzi, a tedy nemám ke srovnání dej knihy a jsem velice mile překvapená. Zpracování se mi moc líbí. Herečky výkon Anny je obdivuhodný. Nevidím v ní drzou, nevděčnou a jak zde někdo hodnotí postavu slovem ,,spratek''. Je velice těžké, mít situaci Anny a bojovat od narození sám za sebe. Anna má přehnaně a neuvěřitelně reakce, za kterými je krásná duše, bojovná síla, a nespočet traumatizujících vzpomínek, které ji podvědomí předhodí kdykoliv do placu. Za mně plný počet. Obdivuji i ostatní postavy. Herecké obsazení i režie, hudba. Tento seriál mne opravdu obohatil. ()

R.Bende

Není moc seriálů, na které bych měla v plánu koukat několikrát. Ale Anne vidět musím. Milý příběh mladé slečny, která měla štěstí a spoustu odhodlání. Jednu chvíli vám poleze na nervy a v druhou jí budete chtít za mladší sestru ;) Smýšlení lidí z malé vesničky, kteří vše neobvyklé odsuzují, naráží na sílu dobroty jedince. ()

mia.com

Knizni predlohu jsem necetla, takze podobnost s ni nemohu hodnotit. Po prvnim dile jsem chtela dat 5 hvezd, jak moc me atmosfera, dej, postavy, realie a cele to prostredi okouzlilo. Po dalsich dilech mi ale Anne zacla lezt solidne na nervy. Je to opravdu otravna, afektovana a urvana holka, ktera nezavre pusu, vymysli kraviny a vecne se flaka, misto aby si odpracovala svuj pobyt, jak na zacatku slibovala. Sem tam nastesti nekomu pomuze. Ale jako bonus je opravdu oskliva, to se na me nezlobte. Nicmene i pres ni se mi stale serial libi diky tomu, co jsem psala vyse, a ve treti rade uz nebyla az tak silene otravna a skareda. Navic uvodni titulky jsou jedny z nejhezcich, jake jsem kde videla. ()

grangerova

Tvůrci vzali krásnou knižní předlohu a obohatili ji o skutečný svět, tedy to všechno, co v dětské Anně ze Zeleného domu zůstává (logicky) nevyřčeno. Anne s E na konci je díky tomu živý, komplexní a upřimný seriál s milou a živelnou hlavní hrdinkou a skvělým obsazením (Mathew, Marilla a Gilbert?!). ()

Thalin

Knižní předlohu neznám a soudím jen po první řadě. Víc jsem bohužel nezvládla. A to kvůli hlavní postavě. Anne je sice chytrá a má velmi bujnou fantazii, ale taky je hysterická, impulzivní, přehnaně poetická, hrozně užvaněná a věčně ukřivděná kvůli každé hlouposti.  Ze všeho dělá hroznou tragikomedii a navíc je často vcelku sebestředná. Říct někomu, že jí zabírá místo, je prostě na facku. Kdyby jí bylo pět, tak budiž, ale ve třinácti už by holka mohla trošku přemýšlet než něco vypustí z pusy. Zvlášť v té době, kdy se dbalo pomalu na každé gesto a slovo. Přišla mi zkrátka dost protivná a dívala jsem se dál jen v naději, že se její chování zlepší a taky kvůli prostředí a době, v kterém se seriál odehrává, protože mám anglický venkov ráda. Ale už od druhého dílu byla prostě spratek, co se věčně oháněl svou hrdostí a to mi lezlo na nervy. Ostatní postavy mi sedly mnohem víc. Nevím, jestli se podívám i na další série. Možná s odstupem času. ()

atakua odpad!

SPOILERY. Nechápu, proč si tvůrci dnešních seriálů myslí, že je nutné všude přidat o 500% víc dramatu, než by nastalo v reálném žvotě (a než je součástí knižní předlohy). Každý problém je OBROVSKÝ problém a důsledky jsou dotažené zbytečně daleko (například toto je jediná adaptace knihy, kde je Anne poslána zpátky do sirotčince Následně je půlka celého druhého dílu seriálu zabitá tím, že se to detailně řeší). Anne nemůže být normálně přijatá ve škole a ve vesnici jako to je v knize. Ne, skoro všichni ji automaticky šikanují. Feminsmus je vyobrazen velmi neobratně. Vzhledem k tomu, že v těchto končinách světa se jelo především na praktickou stránku věci a spousta inteligentních dívek byla učitelkami (za malý peníz a za často nepříjemných podmínek - muži inklinovali k lepším pracem, pokud se necítili přímo povoláni být učitelem, protože měli samozřejmě více možností, než ženy), bylo vzdělání dívek do úrovně cca střední školy + učitelské nástavby něčím naprosto běžným a přijatelným jak v Kanadě, tak v USA. Ale v seriálu se naopak propaguje názor, že stačí se naučit starat o domácnost. To asi aby se hlavní hrdinka měla příležitost ukázat jako silná dívka bojující proti překážkám nebo tak něco. Jasně, že jsem za ženskou rovnoprávnost, ale je opravdu nutné, aby se muži ve filmu chovali takto zjednodušeně diskriminujícím způsobem, když to neodpovídá ani tehdejšímu životu ve venkovských oblastech Kanady, ani předloze? Na seriál jsem se nedodívala. Jednak je hlavní hrdinka tak nesympatická, že naprosto nechápu, jak si ji někdo může zamilovat. Ale především mě neskutečně štve, jak neobratně je sestavený scénář. Nejsem proti změnám předlohy, ale tady je prováděl někdo, kdo se neobtěžoval snahou ji pochopit a navíc úmyslně zcela změnil tón celé věci. Scénáristka přihodila do historické předlohy spoustu současných drsných témat a teď se poplácává po rameni, protože vzniklo "realistické" dílo. ()

bosskabel

Seriál zahrňujúci problémy dnešnej doby, ktoré ani v 20. storočí očividne neboli žiadnym tabu, hoci v inom merítku. Spracovanie toho, o čom sa v predchádzajúcej verzii z 80. rokov veľa nehovorilo a už vôbec nie v seriáloch. Táto adaptácia má všetko, čo mať má. Je tam skvelý výber hercov, prostredie, dokonca aj pridané postavy a príbehy postáv. ()

Evanlyn

Hrozně moc mě pobavila nenávist některých lidí vůči téhle verzi. Lidi mají prostě pořád na mysli verzi z 80. let. Já osobně jsem nejdříve viděla tuto verzi, ale pustila jsem si pak i tu z těch 80. let, protože si lidi stěžovali. Noo...fakt nechápu co lidi tak žere. Za mě jsou obě verze pěkné. Některé postavy mi jsou sympatičtější v té původní, ale hlavní postava Anne v té nové rozhodně vyhrává. Její postava má být v uvozovkách ošklivá, vychrtlá, bláznivá a zrzavá. No... 80tková Anna má do zrzavé hlavy poměrně daleko a vychrtlá taky není a ošklivá už vůbec ne. Nechci říct že Amybeth je ošklivá... mě přijde nádherná, ale je jiná - opravdu zrzavá, pihovatá a hodně vychrtlá a za mě tu postavu hraje lépe. Celkově seriál mi přijde prostě fajn. Dobově sice úplně nepůsobí, ale je to něco jiného a oddechového. ()

lulundia

Nejdříve vám příběh přijde obyčejný. "Další nudné podání venkova v 19.st". A příliš hlučná Anne, tolik upovídaná a ještě s tak příšerným dětstvím, nebožátko. Jenže je to tak smutné, že si říkáte kdo by to chtěl sledovat?! Ehm, já. Sice asi po týdnu, ale pak se intervaly začaly smršťovat a teď už letí tryskem. Miluju všechny postavy a nedej bože aby seriál skončil! Předlohu neznám, ale i tak jsem seriálu propadla a to jsem vyrůstala na Potterovi a Stmívání! :) Vše je tak osobní, cítíte každou emoci, úplně je vidět lidem do duše. A Anne, co na to říct? Může vůbec dítě takhle dobře hrát? Nevzali náhodou někde nějakou skutečnou Anne a nenechali ji hrát samu sebe? :). Rozhodně doporučuji. Zpočátku vytrvejte a budete odměněni :). ()

Generi

Vynikající, vynikající, vynikající. Nečekala jsem, že mě Anna může takhle "převálcovat." Díky tvůrcům za krásné nadčasové dílo. ()