Velká výpravná pohádka o hledání štěstí, o lásce, ale hlavně o kamarádství, které dokáže být silnější než úklady samotného pekla. Čert Matěj (M. Adamczyk) musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi (Z. Piškula) přání, dokud ten neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Peklo má o tom své pochybnosti a zdá se, že oprávněně, však se také Matějovou bezradností ostatní čerti dobře baví. Po splnění běžných přání, kdy se Ondra konečně zahřeje, dobře se nají a oblékne, přichází vážnější komplikace. Ondra se totiž zamiluje do Rézinky, komtesky ze zámku (K. Svarinská) a ke všemu i čert Matěj najde zalíbení v kuchařce Marjánce (H. Vagnerová). Ale ani to není všechno. Do hry vstupuje proradný baron (O. Sokol), kterého pozval hrabě Hubert (J. Lábus) na námluvy a vlastně i na zásnubní hostinu a tak je jasné, že z téhle pekelné směsice nemůže vzejít nic dobrého. Zvlášť když Ondra trochu neuváženě hraběti slíbí, že do příštího rána postaví pro Rézinku zbrusu nový honosný zámek. To je na čerta, jako je Matěj, úkol nadmíru těžký, ba nesplnitelný. Ale je to pohádka, a tak se nakonec vše v dobré obrátí. Jen musí nejdřív Ondra projít poznáním, kde je moudré svoje štěstí hledat a co pokazil, třeba ve vztahu s Matějem, napravit. Ocitne se přitom na chvilku i v samotném pekle, kde se setká dokonce i s Luciferem (F. Němec) a s jeho pobočníkem Befeleem (J. Langmajer). (Česká televize)

Dzeyna

Hodně povedené, když to srovnám s tím, co se poslední dobou vytvořilo. Není tady nic extrémně moderního, což mě vážně potěšilo. A na princeznu i kuchařku radost pohledět. Sice tyhle pekelné příběhu nejsou nic originálního, ale tohle se povedlo. ()

boshke

Nenadchne, neurazí. Jediný vyloženě dobrý nápad, který mne pobavil, bylo byrokratické pojmutí pekla. A František Němec jako Lucifer neměl chybu... 70% ()

Slarque

Scénáře nových vánočních pohádek zřejmě nápaditější být nesmějí, ženské postavy mají pořád být jen odměnou pro mužské hrdiny, všichni jsou s tím spokojení... Takže v rámci konzervativního zadání ČT je to nadprůměrně povedená a řemeslně dobře natočená pohádka, kterou kupodivu nejvíce herecky táhne nepříliš známý Marek Adamczyk. ()

marhoul

Tohle bylo pěkné! Příjemné, pohledné obsazení, výprava, kostýmy, lokace. Peklo, jak se patří, čertiska taky. Poučná, vtipná, bez (tak často v pohádkách přítomného a otravného) pitvoření a afektu. Konečně hezká televizní pohádka! P.S.: František Němec jako Lucifer nemá chybu. ;-) ()

heyda

Skvělý výběr herců, fajn příběh. Velká škoda, že je vidět laciné zpracování a dost slabé efekty. Jinak ale palec nahoru a rozhodně jedna z těch nejpovedenějších Janákových pohádek :) 70% ()

mat.ilda

Vtipné a místy dokonce napínavé (což se u pohádky cení víc než u thrilleru), celkem fajnově obsazené a hlavně se tam nikdo nepitvoří - za mě příjemně strávené povalování u bedny v čase vánočním. ()

honajz

Zatím nevím, jak hodnotit. Mezi klady patří vynikající výprava a kamera. Peklo je dokonale pojaté, zámky dobře nasnímané, roubenky a situace v lese zrovna tak. Adamczyk je velmi uvěřitelný, Langmajer charismatický. S příběhem už to podle mne skřípe - není špatný, ale je příliš jednoduchý, bez větších zvratů, a vlastně jen čekáme, až sláva Ondrovi do hlavy vleze - a pak zase rychle z hlavy vyleze. A trošku mi vadí, že v titulcích nejsou přiznány inspirace českými pohádkami (třeba stavba zámku do druhého dne je těžká kopírka a zamilovaný čert na zemi v podstatě taky - že zdravíme Kajetána Tyla). Negativ je víc: pana Františka Němce mám rád, ale když ho vidím už ve třetí pohádce za den hrát čerta, maně se mi vybaví Pepa Dvořák a jeho vodníci, taky toho v určité chvíli už bylo dost. Hana Vagnerová je čím dál ošklivější, nemůžu si pomoct (netrpí ona anorexií nebo něčím podobným?), Piškula hraje svého Ondru zcela unyle, Sokol sem spadl odjinud, ze zcela jiného televizního vesmíru, i samotný hlas Lišky mi stihl přivodit svědivé pupínky, pan Lábus tady myslím sám neví, jak má toho lakomce a posléze ustrašeného lakomce hrát... Příběh bych čekal, že bude rovněž více rozvinut, a dokonce že se nějak vrátí postava dřevorubce s pilou, která na začátku ukradne boty, abychom se i s ní vyrovnali. O Ondrovi víme jen, že je sirotek a dřevorubec, ale jeho dobré srdce a odvaha kdoví odkud se vzaly, a zda vůbec jsou a nejde jen o solidaritu chudého s chudým, když pak tak rychle podlehne. Vůbec se tam dalo dějově kolem těch dvou buddies možná vymyslet víc - třeba i souboj o komtesku, do které by se oba zamilovali, ta řevnivost by tomu dodala uvěřitelnost. A Matěj by pak poznal, že kuchařka je mu bližší, protože dělá dobré koláče. Holky vůbec jsou zde postavené jen jako po vdávání toužící, a opět stačí jeden pohled, a je hotovo - nic, co by ty dva spojovalo. Třeba princezna když řekne, že tohle je Ondra, jakého má ráda, dobrého srdce a statečný, tak marně přemýšlím, kdy ho tak mohla poznat. ()

rikitiki

Pohádka tak klišovitá a odtržená od života, že i Pyšná princezna vedle ní vypadá jako žhavá současnost, protože nebyla z prostředí jakéhosi pohádkového paralelního vesmíru, ale reflektovala politické procesy 50. let a omezení svobody projevu (i když, samozřejmě, s jinými znamínky, než se na to díváme dnes). Charaktery jsou nedbale napsané a ani jeden z nich není nic, co už bychom před tím neviděli stokrát. ___ Na druhou stranu, v druhé polovině se děj trochu nakopne a motiv zrady přítele a nejenom slova, ale i činy, snažící se odčinit vinu, měly přece jen emocionální náboj. Podle mě je to pohádka, jejíž tvůrci neměli odvahu a asi ani ambice zkusit něco nového, ale odvedli dobrou řemeslnou práci, která rozhodně neurazí. ()

hansel97

Po loňském neúspěchu jsem rád, že ČT konečně místo 3 pohádek natočilo pohádku jednu a to pořádně. Nemyslím si, že by Janák a Konášová zrovna byli nějaké výborné autorské duo, ale společně jim to v pohádkovém žánru docela šlape. Má to hezký element napravení se, dětský humor a příjemné herce. Jediná tragická věc je Sokolova postava. ()

Necrotongue

Na rozdíl od katastrofální nadílky, kterou mi ČT dopřála loni, se jí letošní Vánoce povedly. Přestože ve mně obličej Zdeňka Piškuly neustále vyvolával touhu dát mu pěstí, pohádka jako taková mě příjemně překvapila. Příběh mě bavil, občas jsem se mohl dokonce zasmát (a to ve chvílích, kdy by to tvůrci očekávali) a celkově mi film způsobil pohodový večer, takže jsem byl spokojen. ()

Gwaihir

Rozhodně ne špatná pohádka, která sice částečně těží z již dříve natočeného, ale zároveň se snaží přinést i pár vlastních nápadů do jinak klasického jednoduchého příběhu s vcelku běžnými postavami. Z nich by nejzajímavější byl bepochyby hlavní hrdina, pokud by se mu dostalo trochu více péče co do vývoje a hlavně pak lepšího herectví, které naopak nechybí postavě jeho čertovského druha a samozřejmě ani rolím, jichž se ujali herečtí matadoři. Velká škoda je také pramálo rozvinuté úlohy přirozeně krásné a milé komtesy. Využitým prostředím pak jasně vévodí přiměřeně zlé a především nádherně byrokratické peklo, v němž čerti sledují hříšníky skrz křišťálové koule. 65 % ()

6thSun

Dává to smysl. Janák byl režisér, který v předešlých letech dojebal vánoční pohádky nejméně, takže si ho televizní bafuňáři celkem rozumně vybrali i pro letošní rok. Jenže to nevyšlo, pohádka Nejlepší přítel je bezkrevná, mdlá a bez špetky jakékoli vnitřní dynamiky. ()

GeusX

Nová pohádka je z dalších pokusů zavést do tohoto kouzelného světa nějaké novoty, které zřejmě mají diváka zaujmout svou aktuálností. Zde je to byrokracie v pekle, což není zas tak špatné. Výprava filmu je pěkná, děj vcelku neurazí. Opravdu vtipných momentek je jen pár kapek, což je velká škoda. Piškula byl zpočátku fajn, později se stal nesympatickým zbohatlíkem, Adamczyk hrál naivně přitroublého čerta obstojně, princezna byla neokoukaná, sympatická, ale mnoho hereckého prostoru neměla. Srovnávat však s pohádkovou komedií "S čerty nejsou žerty" i přes jakousi podobnost nelze neb "Nejlepší přítel" její chytré a propracované zábavnosti nedosahuje ani vzdáleně. Pohádka, která zasytí, ale zas tak moc nenadchne. ()

Tommassi3

"Poslední přání nesmí sloužit k osobnímu prospěchu, takže vám tímto propadá.." ;) Nejlepší přítel si pohrává s tolika famózními nápady, hraje si s tolika odkazy, až mě po čertech rozčiluje přiznat, že se tahle pohádka Janákovi znovu balancujícímu na hromadě hnoje tradičně rozpadla pod rukama.. Veliká škoda !! Nicméně tak špatně zahranou a napsanou hlavní mužskou roli jsem dlouho neviděl.. Langmajer ovšem famózní.. ()

argenson

Výbornej nápad a moc pěkné ztvárnění pekla. Jenže nápad je nutno rozvést do obstojného scénáře, což tady neproběhlo. Chybí tomu spád, vtip a hlavně je tragická ústřední dvojka. Marek Adamczyk se omezil na permanentně vyplašený výraz úplnýho tydýta a sázka na sličnou tvář Zdeňka Piškuly se minula účinkem, když chlapec neumí hrát. Naopak výborné jsou některé až epizodní postavy (Václav Vydra!). Potěšily i exteriéry, i když v případě Hluboké to byla spíš práce s digitálními technologiemi, nikoli doopravdická filmařina. Celkové vyznění má být oslavou čistého přátelství, jenže úloha děvčat na vdávání tady byla natolik upozaděna, až to vypadalo, že chlapci by si vystačili sami bez dívek, což mi přišlo malinko za čarou :-) ()

Agatha

Konečně se povedla normální pohádka, která chytne hned od začátku. Fajn Jirka Lábus, František Neměc a vůbec celé peklo. ()

kepiash

Jestli mi něco skutečně vyrazilo dech, tak je to až nezvykle realisticky a strašidelně vyobrazené peklo, jehož některé prvky by se neztratily ani v hororu. To se povedlo. Hodně mě bavili Jirkové Lábus a Langmajer, skvělý byl František Němec v roli Lucifera a také Ondra Sokol zahrál velmi slušně. A jinak? Kromě pár vtípků s odkrytou dírou, nebo základního ekonomického tutoriálu o množení bonbónů, není moc o čem psát. Děj je velice jednoduchý, což je u pohádek správné, ale mimo výše uvedené body nic výrazně nevybočuje z českého pohádkového standartu. ()

Padme_Anakin

Milé a úsměvné pohádkové pohlazení. Za pochvalu zcela jistě stojí mladý čert v podání Marka Adamczyka, moc se mi líbil a bavil mě. Potěšujícího se tu však najde povícero. Nemohu nezmínit Jiřího Langmajera, jeho Befeleus nemá chybu, a také půvabnou komtesku, kterou Kristínka Svarinská vystřihla s obdivuhodnou lehkostí a vytvořila spolu se Zdeňkem Piškulou hezký zamilovaný pár. Celkové zpracování vize pekla považuji za povedené a stejně tak nechci opominout moc příjemný hudební podmaz. Hodnotím shovívavě, neb jsem spokojena. ()