13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl. (CinemArt)

Unnamed

Nevěřil jsem, že se mi kdy ještě bude líbit jakýkoliv film, který natočí Michael Bay. Tentokrát se ale poměrně krotil ve svých onanistických tendencích a vznikl z toho solidní film. Zažil jsem sice dva momenty, kdy jsem se lehce nudil, a dva kdy jsem jen koulel očima, přesto mám ale z filmu překvapivě dobrý pocit - protože těch dobrých momentů tam bylo zase vážně dost. Pozitivní překvapení roku. 4* ()

JohnSmith

Po robotích příbězích a magorech z fitka se Bay vrátil k tomu co umí asi nejlíp.Akční válečné drama se špičkovou atmosférou, neustálým napětím a perfektní akcí. Jak už tu někdo napsal,Black Hawk Down střižený Bournem.Vtipný je,že oba tyto filmy jsou zde zmíněny. ()

fefee

Ano akciu to malo skvelú, dramu tak isto, vizuál ok, ale ťahať z toho silou mocou emócie ku koncu už bolo príliš. Zbytočne pretiahnutý snímok ktorého kvality sú hlavne v efektoch streľby, a zbytočne mu na dramatičnosti uberajú niektoré dlhé pasáže. Vystrihnúť ich tak by to bola rezba od začiatku až do konca. (3,5*) ()

VasaX

Jsem velkým fanouškem tohohle žánru. A tohle bylo krásné zobrazení moderního pozemního boje a navíc zpodobnění skutečných událostí. A Bay to ani moc neznásilnil. Akce, napětí, litry amerického patosu (trochu bohužel), banda vousatých charakterů, ve kterých se budete díky kombinaci uniformnosti vzhledu, střihu a zmíněnému patosu ztrácet (WTF, uniformní Jarheady bych chápal, ale speciály, které se navíc snaží vybavit vlastními charaktery). Taky je to hezký vhled na problematiku těchto povstaleckých hot zones. Akce je opravdu dost, spolu s několika fajn momenty, takže dlouhé dvě hodiny dvacet utečou celkem rychle. Za mě super a těm, co od toho nečekají drama ala Argo, to mohu jen doporučit. (A po tomhle se dá pustit hned hra Insurgency, a udělat si své malé Benghází... :-) ) ()

bizz_mjc

Možná bych dal i 4*. Nebo mám dát 4* a napsat, možná by to bylo za 3*? V každým případě Bay akci umí, i budovat napětí a scénář i dialogy - až na ty o umírajících Američanech - dávají smysl. ()

VanTom

Záměrně protahované "ticho před bouří" (cca 45 minut) nás má připravit na o to intenzivnější, nepřehlednou válečnou vřavu, což se až tak úplně nezadaří. K šestici "námezdních" vojáků tajné základny CIA v Libyi si stejně žádný vztah nevytvoříme (upřímně, do konce se mi ti vousáči pletli) a snímek pak jen podrobně popisuje (samozřejmě akčním, výbušným, zmatečným, i když při zemi se držícím stylem Michaela Baye) "bránění pevnosti" proti absolutně anonymním útočníkům. Žádné důvody neřeší a (americkému) patosu se nevyhýbá, byť jím zcela nezahlcuje. Nicméně mi zkrátka nic neřekl. ()

Sany33

Michael Bay sa od transformerov dostal do kontaktu s vojenským filmom aj napriek tomu je v tomto žánri vidieť Bayov rukopis, hlavne v akčných sekvenciach. Čo sa týka motívov a príbehovej premisy je to plné toho čo v týchto filmoch poznáme . Klišé a patos a túžba návratu domov. V celom filme je mätúce to, že všetky postavy ktoré tu vystupujú sú si tak podobné že sa začínate na bojovom poli dosť dobre strácať čo nie je moc k prospechu. Hlavný hrdina je prototyp dementa, ktorý mi do príbehu absolútne nezapadá a ku koncu s ním nemôžem ani súcitiť aj keď sa považujem za maximálne empatického človeka . Dĺžka stopáže je adekvátna pre vojnovú drámu ale ja osobne tento film považujem za blockbooster a teda je to trocha dlhé. Snaha bola, film je obstojný ale neradí sa medzi top, teda aspoň nie z môjho pohľadu. 69% ()

zdenny

Neumím si ani představit, co tam ti chlapi zažili za hrůzy. V takových situacích je fakt k nezaplacení, když máte tým, na který se můžete spolehnout. Nejlepší je, když vlastně ani pořádně nevíte, kdo z místních je s vámi a kdo proti vám. A ještě lepší je, když čekáte na posily a Pentagon si dává načas. Já takovéto moderní vojenské filmy zpravidla hodnotím třemi hvězdami, navíc na tento jsem se díval asi tři měsíce. Pro čtyři hvězdy jsem se rozhodl především za tu část předcházející finále, ve které jeden voják tomu druhému na střeše říká: „Nevím ani, za koho bojujeme v zemi, kterou ani neznáme“. ()

Lukyn007

Michael Bay se pokusil o akční válečné drama podle skutečné události a všem jasně ukázal, že to nebyl dobrý nápad. Výbuchy nechyběly, akce nechyběla, ale smysluplné dialogy a pevná ruka režiséra, který umí vyprávět příběh, ano. ()

svobik

Film dvou tváří. Úvodní expoziční část je prakticky k nepřežití. Pokusy lidsky představit šestici zelených mozků (kteří jsou jeden jak druhý) se díky bezpáteřním dialogům míjí účinkem. Vlastně už dlouho jsem u filmu tolik netrpěl. Jakmile ale začaly padat první výstřely a propuklo peklo, tak mě Bay spolehlivě přikoval do sedačky. Budiž 13 hodinám ke cti, že mě z totálního znechucení nakonec dokázaly strhnout, po naběhnutí závěrečných titulků jsem byl totiž spokojený. Ve výsledku tedy milé překvapení. ()

V.Silver

Mělo to své světlé momenty, ale vlastně to bylo celý divný. Nájezdy kamery, u kterých jsem si říkal "To jako vážně?", i když na začátku vypadal film velice slibně. Kromě úděsné stopáže, špatného představení postav a vlastně strašně rutinérského pojetí většiny akčních sekvencí trpí film především naprostou průměrností. A proto i průměrně hodnotím. 55 % ()

cpt.Lynch

Taková ta klasika kdy pár amíků stojí se zbraní v ruce proti hordám bubáků (Černý jestřáb, Americký sniper). Film do mě míře hojné napumpoval adrenalin, ale bohužel se snažil napumpovat i emoce. Po technické stránce brilantní. Bojové scény na absolutním vrcholu. Ale to ostatní v mezičase celkem děs. Sentimentální slinty o rodinách kontraktorů. "Chlapácký" řeči. Morální konflikt mezi vedoucím pobočky CIA (tím špatným) a žoldáky (ti dobří). ()

Killda

Látka je to dobrá, mám ale pocit, že kdyby ji zpracoval jiný režisér, mohl klidně vzniknout nový Černý Jestřáb. I přes to jde o nejzajímavější "Bayovinu" posledních let. Mohl to být hutný, atmosférický válečný thriler s propracovanými charaktery, místo toho Bay uvařil slabší akční odvar. Výhoda je tedy alespoň to, že to jako od Baye nevypadá, ikdyž se občas převrhne nějaké to auto ve slow-motionu nebo kamera šíleně přelétne nad bojištěm. Ránu pak zasadí až přehnaně glorifikující závěr filmu... a poslední záběr... WTF? ()

vyfuk

Michael Bay je dobrý tvůrce a dokázal by se obejít i přes ty sračky plné bezduchého vydělávání.Moc nechápu, že lidi furt chodí na Transformery, když už je to několik let vyčerpané a bezduché téma. Pain and Gain byl suprovej film. Sice čím víc se na něj dívám, tím mi přijde méně hodnotný, ale pořád to byl super film. A to platí i o tomto. 13 hodin kurevsky v pohodě trumfne Eastwoodova Amerického snipera a nebo i Bergovo Na život a na smrt. Neuvěřitelná dvou a půl hodinový jízda, která mne bavila do poslední minuty přes přípravy na boj ať už více jak hodinu a půl čistého dramatu a boje. Bay si na chvíli díkybohu odběhl někam jinam a vzešlo z toho tohle. Dle mého válečňák roku a něco na co budu vzpomínat do nejdelší smrti. ()

drackula

Žiadny roboti a žiadna Megan Fox a hľa aký fajn film z toho vie vzniknúť. Porovnaniu s Black Hawk Down sa človek asi nevyhne, a v tomto Bay ešte trochu zaostáva, ale inak veľmi solídny film podobného razenia. Napriek neprehľadnej vojenskej vrave ma akcia veľmi bavila, keďže skvele vykreslila chaos, ktorý v podobných situáciách môže nastať. Bay uplatnil skoro všetky svoje pozitívne aj zopár negatívnych trademarkov a nebiť tých 2 ton pátosu na záver, hodnotil by som možno ešte vyššie. Záver by celkovo potreboval trochu prestrihať, lebo sa zbytočne naťahoval a citovo tlačil na pílu. 80% ()

Pedross800

"BER TO JAK TO JE A STŘÍLEJ NAPLNO DOKUD NEPADNEŠ." Tak zaprvé, tohle byl jednoznačně za poslední roky nejmíň patetický a patriotický americký válečný film a to bez debat!!! Závěrečný dvousekundový záběr na utopenou americkou vlajku lze vykládat jakkoliv, ale rozhodně ne jako americky nabubřelé a velkohubé patriotické gesto. Za druhé, tak kulervoucí a neutuchající válečnou vřavu a hlavně chaos, kde nevíš, kdo je kdo, koho máš považovat za "hodného" araba a koho za toho špatného jsem ještě neviděl. Fakt klobouk dolů jak Bay tu šílenou a skoro neřešitelnou situaci z pohledu amíků dokázal natočit, bo jako mnoho jiných i já se cítil dokonale vtažen doprostřed toho chaosu a neskutečné akce, která stále a stále nabírá na obrátkách, ale zároveň chytře nechává ve chvilkových okamžicích vydechnout jak těm šesti maníkům, tak mně. A myslím, že je to hodně blízké realitě a tomu, co se v Benghází tenkrát skutečně odehrálo. Neskutečně strhující a intenzivní válečné dílko. ()

Avari.73

Pěkně natočený, skvělá akce, což je u Baye zvykem. Dokázal jsem překousnout i politické výmysly, což je co říct. Dialogy ale bolí. ()

blackJag

Takové téma se dalo krásně přifouknout - na patosu a bombastičnosti. Bay tomuto vábení kupodivu odolal. Ne že by na materiálu (zbytečně dlouhém) nebyl poznat jeho rukopis, jen je umírněnější a věcný. 1 a půl potlesku :-) 70% ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (více)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015