13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl. (CinemArt)

C0r0ner

Bay je nejspíš nejlepší současný (a možná i vůbec?) režisér akce. Od tohohle filmu jsem si nic nesliboval, ale nakonec se z toho vyklubalo perfektní libyjské Alamo, kde pár vojáků brání pevnost před opičími nájezdníky. Dvě a půl hodiny uteklo jako nic a já jsem po celou nadšeně koukal na tu parádu, která se přede mnou odehrávala. 95% ()

Lenka.Vilka

Film podle skutečných událostí, kde bylo jasný, že se musí povést především ty tři pomyslné části: úvod, záchranná akce a obranná akce. A jo, fungovalo to ve všech částech. Navíc je to celé natočené příjemně přehledně, na Baye ani ne pateticky (což pro mě bylo překvapení skoro rovné šoku), hudba je skvělá, ohledně herců spokojenost velká a film má hned několik krásně natočených záběrů, které z toho dělají trocha víc, než další film z žánrového ranku. Tohle se moc povedlo. ()

epicek

Bay prostě umí. Kdyby tak jen svůj úm využíval na filmy tohoto kalibru častěji , než na hloupé Transformers. Nášlápnutá akce, která vás nechá vydechnout až při posledním snímku . Musím hlavně pochválit výběr herců, kteří jsou neskutečně uvěřitelní a působili fakt hodně reálně. Jejich nejistota o tom , kdo je a není na jejich straně, přidává celému snímku nádech napětí ve všech směrech. Pro mě, jakožto hardcore fanouška Call of Duty , byla tohle prostě pastva pro oči, chybělo mi už jen dostat do ruky gamepad a přidat se. Po dlouhé době kvalitní "based on true story", který si na nic nehraje a líčí nám celý děj tak jak se sluší a patří! Čest těmhle borcům, co pro svou zemi udělali něco, co se zdálo býti nemožné! All the gods, all the heavens, all the hells are within you. ()

PROCESOR

Nadupaná akce, která vás nenechá vydechnout. A ani tam nebylo moc těch keců o ústavě USA i poslední "klasický" válečný záběr na vlaječku, mě tentokrát nevadil, proč? Protože to bylo natočený jinak, tak nějak chlapácky bez zbytečných srdceryvných scén plné sentimentu. ()

Martrix

Uf! Černý jestřáb sestřelen, se mi nelíbil a pořád platí, že mám velké výhrady k filmům, které oslavují amerického policajta. Ale tento film mě dostal. Nejde jen o velmi autentické akční scény, ale o uzavřený příběh o chlapech, kteří si jako povolání vybrali dělat ochranku pracovníkům vlády. Bay hodinu budoval atmosféru, kdy je jasné, že se něco stane a přesto vás ani toto vědomí nepřipraví na bitvu, kterou absolvují. A opět nejde jen o vybíječku a la videohry, ale o syrové ztvárnění bojových podmínek, které každého soudného člověka odradí od nápadu jít dobrovolně do války. Tady nejsou hrdinové a nejde o to, kdo vyhrál. Přiznání Obamy, že byla chyba vměšovat se do politiky východních zemí a podílet se na svržení Kaddáfiho, zcela jistě pomohlo k tomu, aby vznikl film aspoň trochu korektní, bez pokusů vnutit divákovi pocit, že USA má vše pod kontrolou. Navíc jde o příběh založený na skutečných událostech. Bez velkého přemýšlení, přemožen emocemi, které by mi zcela jistě nezprostředkoval tupý akční film, dávám full hodnocení a společně se Sicario: Nájemný vrah, je tak pro mě tento film největší překvapení roku. Akční filmy, totiž nejsou zrovna má cílovka. ()

campix

MIchael Bay si udělal druhou žánrovou odbočku od Transformerů, kterými se zabývá už více méně 10 let a mohu s klidem konstatovat, že natočil svůj nejlepší film za posledních pár let, to bez debat. A co čekat od Baye ? Jako vždy naprostá klasika. A to totální destrukce všude kam se podíváte. 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází je jak název napovídá volná adaptace skutečných událostí, které potkali speciální jednotku v Libyi. Celkově je tam sice poměrně dost nedorazů a místy je akce i sled událostí hodně nepřehledný, ale co byste od Baye chtěli. Náboje se kutálí po podlaze, budovy vylétají do vzduchu a zkáza se šíří celým Benghází. Když odhlédnete od nedostatků, tak královská zábava pro milovníky akcí. ()

Pajky3

Super vojenské drama a k naprosté spokojenosti chybí málo. Bavil jsem se drtivou většinu stopáže a dočkal se očekávaného patrionismu v závěru. Dobrá akce (když se to rozjede, tak už to nestaví), sympatické obsazení (Office, OITNB, Grimm) a skutečný příběh, co vtáhne. Takových filmů jen více. ()

Juto

Iste, Bay sa oddáva typickým filmovým fetišom. Ale ukazuje zdržanlivosť spomalenými, sexujúcimi zábermi. Vojna je tu drsná, nie očarujúca. Výsledok: postavy a emócie pôsobia autenticky. 7/10 ()

mortak

Musím Bayovi fandit. Benghází je v Americe velmi citlivé téma. Před nějakým časem jsem si právě kvůli Benghází ve výprodeji koupil za 39 Kč paměti Hillary Clinton z doby jejího působení jako ministryně zahraničí. O samotném incidentu tam bylo jen pár vět, a dalších čtyřicet stránek se Hillary obhajovala, že ona nic, že za všechno můžou ti ostatní (no, celá ta kniha vlastně byla plná házení špíny na ty ostatní, co ji zklamali). Bay se snaží o pohled těch zdola, takže nezkoumá padesát odstínů šedi americko-lybijských vztahů, ale prostě se svým způsobem - správní chlapi, hodně střílení - snaží ten konflikt zobrazit. A rozhodně mi jeho film poskytl daleko lepší obrázek o tom, co se stalo, než Hillary Clinton se svým vyzdvihováním na piedestal a špiněním všech ostatních. ()

SeanLSD

A americká vlajka konečne doviala... a keďže to má tentokrát aspoň nejaký zmysel, mám podozrenie, že je to najlepší Bayov film v tomto tisícročí. Minimálne vzťahom obsahu a formy (teda dokonale organizovaného chaosu, ktorý iba budí dojem neprehľadnosti, korelujúcej so zmätkom na bojovom poli, ale pre diváka v skutočnosti presne opačným efektom). Toto sme si kedysi mysleli, že bude jeho hlavný žáner, v ktorom mal zostať, aby mu neunikli trendy a nestal sa umelecky tak trochu strateným maniakom (pričom neodsudzujem nejaký ten robotický úlet, práve naopak, ale robotické úlety 2 a viac už rozhodne áno). Svoj vizuálny štýl totiž už nemá veľmi kam ďalej posúvať (zvyšovať rýchlosť strihu a frenetickosť pohybov kamery je už za hranicou percepčných možností) a zostáva mu tak iba hľadať preňho nové pôsobiská – čo nemusí byť vždy výhra . Oproti TRANSFORMEROM (ktorých som každú chvíľu očakával prihrnúť sa na scénu) je tu síce badateľné skľudnenie, korešpondujúce s pietou pri zobrazení odvahy a utrpenia skutočných postáv, takisto vyvážená stupňujúca sa rytmika, ale TAJNÍ VOJACI Z BENGHÁZI by k uspoojivejšiemu umeleckému výsledku potrebovali ešte minimálne komplexnejší scenár. ()

URBAN

To byl, ale randál. Michael Bay umí a tady těma svými odskoky od Transfomerů to jen utvrzuje. A že všechno v jeho filmech vybuchuje? Jako co? Každý režisér má svoje specifika a tento má zrovna ty svoje výbuchy, které mimochodem miluju. Možná Michael Bay někomu nesedne, ale mi ano a myslím že tento film je trochu jiný od jeho obvyklé tvorby. Je skvěle natočen a kromě toho má skvělý příběh a propracované postavy. ( 4.6.16/PC ) ()

StanislachKo

Žiaden komentár sa tu nezaobišiel bez trojpísmenia "Bay". A niet sa čomu čudovať! Hádam ide o jeho prvý plne "vážny" film, ktorý natočil. Síce mám rád tie jeho silno nadľahčené ptákoviny, čo ľudia tak s obľubou hejtia, ale tu išlo fakt do tuhého! Osobne (a teraz budem asi nasmiech) toto považujem za obdobu Spielbergovho Ryana. Ďalšie plusy: 1) (relatívne) neznámi herci, to vie byť občas aj na prospech, keď nerozdumuješ o týpkovi, ktorému práve odstrelili hlavu, že "toho som už niekde videl..." 2) Takmer všetky Miškove režisérske "signatúry" prítomné, ale veľmi VEĽMI vkusne zakomponované. Dalo by sa povedať, že ten chlap skrátka dospel. Ale veľmi by ma mrzelo, keby som od neho už nič ďalšie "detinské" nevidel. ()

dr.fish

Američany už nebaví bojovat proti cizím lidem- za cizí lidi- v cizí zemi, kterou ani neznají. To je tedy objev. Jako že cigareta škodí zdraví, asi tak... No...Michael Bay by se především měl soustředit na to co umí nejlíp- na akci. Nezajímá nás kolik má kdo dětí, jestli se zrovna rozvádím, nebo neplatí včas hypotéku, jaká je politická situace a kdo jde s kým proti komu. Navíc skoro nikdo na světě netuší, kde přesně to Benghází je (pokud si to tedy nevyguglil předem). Je úplně jedno, kde se ten film bude odehrávat. Chlapi si stoupnou na střechu a zastřelí každýho, kdo se přiblíží. To je náplň snímku a všecko ostatní zbytečně rozptyluje. Což znamená, že první hodina je úplně zbytečná a nezajímavá. Nic se nedozvíme a čas běží. Už jsem myslel, že ani střílet nezačnou. Nakonec se to povedlo a já si říkám, že ty střílečky jsou čím dál víc o filozofování a ne o střílení. 55% ()

okkac

Bay mi udělal radost a konečně se vrátil zpět k čistokrevné akci bez robotů. Je to sice film na jeho poměry skromější, ale i tak je zde lahůdková akce se spoustou zábavných smrtí muslimáků a hordou amerického patosu. Stopáž kratší asi o 20 by neškodila, ale i tak je zas fajn vidět starého Baye. Na Skálu nebo Mizery II to pochopitelně nemá, ale i tak. Škoda, že už zas točí páté Transformers. Ale tento film bohužel propadl, takže se musí vrátit k jistotě no. ()

Radiq

Hodně solidní uvěřitelná bojůvka z péra prince Bayaji, ve které se konečně zbavil té obrovské robotické tíhy a natočil něco, na co se dobře kouká, má to koule, je to promakany a nebojí se to krve. Pravda, oslava americké armády je tady taky dost vidět, ale na štěstí to nesmrdí tím vlasteneckým hrdinstvím za zvuků smutné orchestrální hudby. Má to svoje mouchy, ale má to i svoje mucholapky. I když se člověk může jen domejšlet, co přesně se tam vlastně stalo, nakonec si řekneš, to je jedno. Hlavně že to bylo reálny a nečumělo to do zdi, když se zabíjelo... Mínusem bych označil to, že často byly ty akce nepřehledny a nebylo poznat, kdo střílí na koho. Asi to mělo vyvolat podobnej pocit, jakej měli členoévé týmu, když nevěděli, kdo je s nima a kdo proti nim. ()

sir-dave

Podobných filmů vzniká ročně jen pár, někdy ani to ne, takže to rozhodně stojí za mrknutí. Trochu Bayovské, ale přesto opět kladen důraz na vojáky a jejich odhodlání. Atmosféra v Libyi si myslím dost dobře zachycena. Nezávidím to procházení/čištění po městě, když nevíte kdo je ten správný. Kdo ví zda se z tématu dalo vytěžit ještě více, ale Lone Survivor nebo Black Hawk Dawn jsou podle mě lepší kousky. ()

panMartin

Tohle se Michaelu Bayovi vážně povedlo. Je to pro chlapy a je to drsné, pitomé ale má to koule. Pokud máte rádi vojenské filmy, ve kterých má velký prostor akce a navíc můžete příběhy podle skutečné události tak se Vám bude tento snímek (stejně jako mě) určitě líbit, dodává filmu na atraktivitě. Za levno natočený film s neznámými herci, ale přesto kvalitní. Škoda, že jsou někteří ti sympaticky věrohodní vousáči v tom chaosu nakonec tak zaměnitelní, ačkoliv si úvod filmu docela dává záležet na tom, aby je co nejlépe představil. Akce je zde opravdu hodně a postupem filmu hodně graduje. A americká vlajka stále vlaje... Jak moc je to "podle skutečnosti" je otázkou... ()

Sabrewulf

Formou je to taková ta akční rutina, která ničím nezaujme (pobaví akorát sestřelený arabáč s RPGčkem) a R-ko je docela nevyužité. Obsahem je to samozřejmě odpad, protože ti amíci si prostě nedají pokoj a furt budou světu lhát, jak tam v té zemi byl nějaký zlý bubák, milé děti a ten bubák ničil svobodu a světovou demokracii a my, hrdinní amíci, jsme ji tam přivezli mír. Američtí vrazi a okupanti jsou, jak jinak, opět milující tátové a podobné sračky. Arabáčů se nezastávám, nesnáším je, ale to ani amíky v těchto konfliktech, takže se vlastně bavím sestřelováním obou stran. ()

Remivsremi

Příběhově je 13 Hours jasně nalajnovaný od úvodních minut. Každý ví, kam děj povede a nejspíš nikdo neočekával v tomto směru nějaké překvápko. Nene, Bay je jistota vizuální a zde dokonalé ukázal, kdo je expert na výbuchy. Akce je zvládnutá perfektně. Dokáže upoutat a nepustit. Kvůli tomu tento snímek vznikal (a také patriotismu, jasná věc). Všechno je podřízeno akční složce, hraje se pouze na tuto kartu a ve výsledku se to vyplatí. Bay by měl nějakou dobu točit pouze podobné válečňáky/akční jízdy, neboť si to vysmívá posledním třem Transformerům až na střechu. 75% ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (více)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015