13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl. (CinemArt)

Torgal

Black Hawk Down mi nikdy k srdcu neprirástol – jeho hrdinovia boli príliš anonymní, príbeh neexistoval (proste to bolo len o vysekaní sa z obkľúčenia) a človek si mohol vychutnať len autentickú akciu. A toto je len jeho menej záživný klon. Bay ponúka film založený na reálnych udalostiach, ktoré sú ale totálne nezaujímavé – jednoducho domorodci bezdôvodne vo vlnách útočia na rezidenciu veľvyslanca a banda bradatých amerických Joeov ich postrieľa. Pred samotným atakom je pokus o akési načrtnutie politickej situácie v Líbyi, no je tak povrchné, že som z neho nič nemal a iba ma otravoval. Samotná akcia je natočená profesionálne (s Bayovskými prskavkami pri výbuchoch), ale tiež strašne neprehľadne – človek nedokáže od seba rozoznať jednotlivých amíkov ani ich spojencov od ich nepriateľov. Rozhodujúcim faktorom môjho hodnotenia ale je fakt, že som pri jeho nehorázne prepálenej dĺžke neustále bojoval so spánkom a absolútne ničím ma neoslovil. 3/10 ()

Plechpetr

Film je to dech beroucí. Rychle mě to vtáhlo. Dle mého názoru to má jen dvě mouchy. Tou první je, kupodivu, ta hrozně nesympatická blbá blondýna, která se nehodí snad ani do okna od mekáče. A druhá, to je ta stopáž, ta by chtěla značně zredukovat řekněme tak na hodinku a třičtvrtě. ()

Stíba

Film s tématikou moderních bojových konflliktů a o tom jak amíci zachraňují svět daleko od domova (nemyšleno ironicky ani neironicky ale spíše jako konstatování toho jak jsou filmy většinou podávány byť i často s otazníčkem) se u mě stal ceněným zbožím, které mě už dlouho nezklamalo. Toho se drží i 13 hodin kdy všechno jede v kolejích posledních podobných velkofilmů a kde se jedná o jeden z mála případů, kdy doufám, že ta strukura se nijak nezmění, protože to s jakou autentičností, pocitem přesnosti a sžitím se s místem je tahle tematika točená je přesně podle mého gusta. 4,5* ()

Hpatrik

Do závěrečných titulků jsem netušil, že to točil Bay, a to už je co říct! Americký patos tu sice je, není ho tu ale tolik, abych si u toho rval vlasy, skoro bych řekl že je v docela únosné míře, vzhledem k tomu jakým peklem si tihle lidi prošli. Je škoda té nepřehledné akce, zvlášť v první půli filmu při osvobození velvyslance se v tom těžko orientuje, a ta silně rozklepaná kamera tomu taky moc nepomáhá. Jinak je akce pěkně šťavnatá a velmi uspokojující. Black Hawk Down to ale není, ale ani bych to s ním nesrovnával. Tohle je prostě jinde, jindy a jinak, ale rozhodně ne špatně! ()

rukay

Samozřejmě už podle trailerů a zdejšího obsahu nešlo neočekávat něco ve stylu mého oblíbeného Black Hawk Down (5*****). O to více jsem se ale obával, jak to celé Michael Bay ukočíruje. Ač od něj totiž mám sjeté úplně všechno, mezi moje nejoblíbenější režiséry nepatří. Obavy to byly ale zcela zbytečné - a zdá se mi, že Bayovi jdou filmy "podle skutečných událostí" daleko lépe, než když musí vyplodit něco vlastního, - 13 hodin má skutečně všechno, co člověk očekává od válečného akčního dramatu. Dobře nasnímané přestřelky, důraz na detaily a emoce, lehké vykreslení postav - zde za pomoci rodinných video-hovorů - i obligátní orgie patosu, nekompetentnosti, a jurisdikčních sporů. Atmosféra paranoie rozpadajícího se státu byla velice slušně budovaná zahřívačka, po které jsem si následnou akci, nasnímanou typickým Bayovým stylem vč. FPS, užil o to více. Jediné, na co podle mne celé dílo doplácí je poněkud nevýrazné herecké obsazení, kterému by nejvíce pomohla aspoň 1-2 známější tváře. Někde v polovině to totiž začne být poněkud zmatené, a i když určitý záměr je patrný, jistě by neškodilo, kdyby se divák mohl snadněji zorientovat. Přesto nekompromisní vysokooktanová válečná podívaná, která si s přehledem 4**** zaslouží. ()

ozeki

Patos, my jsme Američani, kdo je víc a zachraňujeme celé lidstvo. V duchu těchto hesel se nám Američané snaží dokázat, že svět by bez nich byl chudší. Já souhlasím, ale hlavně co se týče zbrojení a válečných konfliktů. Nakonec s čím kdo zachází, tím taky schází. Podíváme-li se na to optikou průměrného Muslima, těžko by si do země nechal přivandrovat pár mariňáků, SEALS a já nevím, čeho všeho ještě, nechal si pozabíjet pár kamarádů a pak jim za to ještě zatleskal. Smrt vojáka, který byl něčí syn, otec nebo manžel, je samozřejmě strašná věc, ale na druhou stranu ho nikdo nenutí toto riziko podstupovat. Je to jeho volba. Navíc je velmi nadstandardně placen. Další kaňkou, která mi nešla pod fousy, bylo to rozdělení na dobré a "špatné". Namakaný cool vojáci, který nikdy nešlápnou vedle, a vedle nich debilní náčelník CIA, který si skoro neumí zavázat tkaničky. Dost pochybuji, že tohle je reálný obraz z bitevního pole. A když už pustí k režii Michaela Baye, nemělo by to být u filmu založeného na skutečných reáliích. On to totiž jinak než klasicky po hollywoodsku neumí. Scény, kdy si pak všichni najednou skypují se svými dětmi a drahými polovičkami, působí strašně lacině. Prostě se to sem jaksi nehodí. Protipólem ke všem negativům jsou potom bojové scény á la Call of Duty, kde se Bay hodně dobře vyřádil. V téhle pozici je jeho velká síla. (slabší 4 hvězdičky) ()

Jakubik

Black Hawk Down 2: Libya Fall se nekoná, neboť MB není RS. Nejde vůbec o špatný film jen je to trochu velkohubý a celá ta akce se tváří hrozně cool a nemá to takovou tu správnou dramatickou a válečnou atmosféru. Působí to dost fiktivním dojmem a celkově je to hodně chaotický. Umí to skvěle diváka napnout a nenudit… ()

Whitebeard

Nesedlo tak, jak bych čekal. Nedá se ubránit srovnání s Black hawk down, protože tenhle film jede v jeho kolejích a celkem se ho snaží v mnohém kopírovat, ale na můj vkus ne moc dobře. Vlastně ve všem o třídu hůř. Nebýt tohohle pokusu přinést právě nový BHD, asi to mohlo dopadnout lépe. Takže nám tu lítají neskutečně nahuštěný mariňáci, testosteronu na rozdávání, ale tak nějak jim to moc nežeru. 3* ()

KafuR

3,5*. Takové klasicky americké oblíbené téma plné patosu a bezbřehé snahy pomoci celému světu a hlavně sami sobě. Filmu navíc chybí pořádné vyvrcholení, a proto hlavně ke konci ty občas až monotónní bojové sekvence působí zdlouhavě. Na druhou stranu však zajímavé exotické exteriéry jako zběžný exkurz do takové nestabilní africké země, příjemní a neokoukaní herci a akce a dynamika z toho také sálá na sto honů. Vypůjčení dějové kostry od skutečného příběhu je v současnosti velice oblíbené a i Bay je jedním z těch, co toho využili ve svůj prospěch. ()

Cinematrix

Poprvé v životě se mi stalo, že koukám na americký film a dělá mi problém od sebe rozeznat herce. Tady bylo v hlavní roli zhruba 6 fousáčů, z nichž všichni vypadali jako Thor. Když už jsem se v nich začal trošku orientovat, tak začala akce a všichni vypadali, jako kdyby Thor bouchnul kladivem do krvavého bifteku, takže jsem opět nevěděl, kdo je kdo. Upřímně je mi líto všech asiatů, kteří tenhle film sledovali, protože ti v tom určitě měli teprve guláš. Předně bych chtěl říct, že se vůbec nejednalo o záchranu americké ambasády, která byla poměrně rychle dobyta, ale o celkem dost velký zmatek, kdy ani samotní Thorové přesně nevěděli, kdo je vlastně kdo, neboť se jim do toho na pomoc přimontoval ještě nějaký polovojenský oddíl místních opět fousáčů v teplákách a s kalašnikovama, čemuž zdatně sekundovala roztřesená kamera. Ach jo... ()

helraiser

Nečekal jsem to, ale opravdu paráda. Krásně ztvárněna nepřehlednost situace a bojiště v Libyi a parádní přestřelky. Divák je opravdu vtažen do děje a těm pár Amíkům tam prostě musí držet palce. Tohle se prostě kurňa povedlo, víc takových. ()

tranquill

"Umřel někde, kde nemusel být, v boji za něco, co vlastně nechápal, v zemi, co mu byla ukradená..." Zprvu jsem si myslel, že mi ta válečná střílečka bude také ukradená, ale tohle drama mělo vzrůstající úroveň a rozhodně přesah. ()

dalziel

Som rád že sa Mišo snaží tu i tam natočiť niečo iné ako tie jeho blockbusterové transformátory.  Tento jeho počin ma však priveľmi neoslovil. Čierny jastrab to skrátka nie je. Ako jediné čo si s filmu odnášam je prvý kontakt s hercom/režisérom Johnom Krasinskim. Tu som ho zaregistroval prvý  krát. Po druhom zhliadnutí 1⭐prihadzujem na 4. ()

Critic odpad!

What the fuck was that? Endless series of 3 second clips with shaky cam and stupid one liners...how the hell has this 77% rating?! ()

Ivo

Navážu na skvělý komentář DH3Factor :) : Jak člověk truchlit má za vousaté soudruhy, když každý geroj tu vypadá jeden jak druhý ? :) 3,5 ... ()

Primavera

Napínavé, strhujúce... Len keby tú skutočnú udalosť nekazili neskutočne hlúpe sentimentálne prejavy spotených chlapov s potetovanými bicepsami. Hrať sa na vzorných ocinkov uprostred boja... Vôbec som im to neuverila. Pôsobilo to tam pateticky a vymyslene. ()

Simomon

Michael Bay si odpočinul od Transformers a natočil akční vojenský film. Děj se odehrává v Libyi kolem roku 2012, kdy vládne chaos po svržení diktátora Kadáfího. Američané mají v lybijském městě Benghází oficiální ambasádu a jednu tajnou základnu CIA. Ambasáda je v průběhu výročí 11. září napadena místními teroristy. Jedinou nadějí, kterou lidé na ambasádě mají, je pomoc od vojáků z tajné základny. Následně je napadena i tajná základna a nastává drama, kdy se pár amerických vojáku brání početné přesile. Naštěstí se Michael Bay nesnaží o tradiční spektákl, což je možná zapříčiněno tím, že film stál „jen“ 50 mil. dolarů. Jeho typických zpomalených záběrů jsem si ve filmu všimnul jen dvakrát- jednou při výbuchu a jednou při záběrů na hrající si děti (Michaeli, proč?). Ve filmu je několik klasických klišé- šéf vojenského útvaru, který odmítá vyslat své podřízené do boje, ale ti ho nerespektují a vydávají se do akce na vlastní pěst. Přesto film není úplně hloupý a politické pozadí (které je velmi aktuální) je zdařile vykresleno. Libye je zcela nestabilní a není jasné, kdo je s kým. Nejlíp to vystihl jeden z hlavních hrdinů, když popisuje, že bojuje za zemi, na které mu vlastně vůbec nezáleží. Na evropské poměry je film překvapivě politicky nekorektní, vidíme například v jednom záběru modlící se muslimy a jejich odložené samopaly. Stejně tak zranění a stříkající krev je na Hollywood zobrazena neobvykle explicitně. Film je nejsilnější ve svých akčních scénách. Ty jsou podpořeny záběry z vojenských dronů a nočním viděním. A celkově film i přes delší stopáž (144 min.) udrží vyrovnané tempo a neobsahuje vyloženě nudné pasáže. Zásadní slabinou celého snímku je absence emocí. Jednotlivé hlavní postavy od sebe nelze rozeznat (zvlášť když jsou ve vojenském) a těžko si pak divák k nim vybuduje nějaké sympatie. POSLEDNÍ SLOVO: Kvalitní akční zábava. Ale bez emocí. 75% ()

MIRAS133

Další z řady lepších Amerických kovbojek, které se odehrávají daleko na území teroristů. Na tento film stojí za to zajít do kina. Je to příběh o tom, jak šest odvážných svaloušů šlo na pomoc jednomu úředníčkovi. Když neuspěli, stáhli se zpátky do své skrýše, avšak byli odhaleni a museli se zuby nehty bránit, aby přežili. Konečné Skóre řekl bych tak 3:150. Vše by dopadlo dobře, kdyby Alkájda nevytáhla ty houfnice a nezačala je sprchovat bombami. Akce však byla neskutečná, a je dobré jednou za čas vidět film z takového prostředí, aspoň si můžeme říct, že se máme ještě dobře, že v oblasti kde žijeme nemá každej druhej blb kulomet a na tržišti se místo salátu a paprik neprodávají granáty a bazuky. Jenom doufám, že to tak zůstane napořád a že se to sem nedostane. 5* ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (více)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015