13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl. (CinemArt)

lksvcr

Mám rád tyhle filmy o statečnosti, filmy které jsou na motivy skutečné události, filmy kde jsou v popředí správná rozhodnutí. Toto drama, které natočeno Bayem, podle toho také vypadá. Hlasité drsňácké řeči uprostřed přestřelky, štěkající rozkazy, špatní velitelé, výbuchy a to vše čím se filmy od tohoto známého režiséra vyznačují. To je klasická filmařská akční náplň, nicméně to ostatní je vykreslený skutečný příběh, který je opravdu zajímavý a chvílemi nutí člověka přemýšlet a ke konci, kdy netrpělivě čekáte na další vlnu zjistíte, že i vy jste z toho nervózní a na konci pocítíte jistou úlevu, při šťastném konci. Film má slušně zpracovanou akci, dovedlo mě to k mírným emocím a celkově hodnotím kladně, zhruba 80%. ()

TSZ

Black hawk down po Bayovsku. Takže mariňáci jsou opět cool, místní domorodci vypadají všichni jako Bin Ládin a odhadem třetina filmu je natočena zpomaleně. Jako velký Bayův fanda s tím samozřejmě nemám jediný problém ačkoliv je mi jasné, jak velké opovržení způsobí tento snímek u intelektuálnějších diváků. Tenhle styl se prostě neokouká a i na ten patos si člověk zvykne, protože to prostě tak nějak patří k věci. Palec nahoru! ()

waeslly

Jasně je to neutuchající akční jízda. Jasně čekal to mnohem horší. Obávám se však, že začínám mít problém s Majkým z technického hlediska. Město Benghánzí má asi nejlepší halogenový osvětlení ze všech měst na světě. Ten člověk se už ani neobtěžuje skrýt filmové osvětlení. Takže to prostě dopadá tak, že nad ulicí města, kde projíždí auta, visí obrovské světlo ve vzduchu. Nebo zářivky pod rukama za atikou budov. Na co pak mají noční vidění. A navíc je to v jeho rychlém střihu naprosto nepřehledná změť výbuchů a vojáku který jsou zaměnitelní a nevíte naprosto kdo je kdo pokud tam není detail. Za mě nepřehledné COD, ale pobaví. O hvězdu navíc za záběr s granátometem. ()

Kukolar

144 minút napätia, akcie, strhujúcich silných momentov, ktoré Vás budú držať na ihlách celý čas! Z dielne M. Baya, ktorého moc nemám v láske pre jeho charakteristické prehnano patriotické prvky. V tomto filme ich ako-tak udržal na uzde (tých pár mi neprekáža) a vytvoril brilantný film so skvelou kamerou, ktorý je pre mňa určite najpríjemnejším prekvapením tohto roku. Hoc akčných filmov s vojenskou tematikou je neúrekom a možno Vám tak ako aj mne už splývajú, tak toto je rozhodne vrchol zo žánru. Dajte tomuto filmu šancu, pretože v roku 2016 je to určite jeden z TOP filmov. Pre mňa najlepší Bayov film rozhodne! ()

DjangoDoe

Po nekonečných transformeroch sa náš milovaný a aj nenávidený odborník na explózie vrhol naspäť ku koreňom svojej tvorby a servíruje nám akčnú lahôdku v digitálnej forme. Aj keď ten nadbytočný patriotizmus by si mohol odpustiť, no práve v Bengházi šlo práve o ten patrotizmus. Jasné, kaźdý má svoj názor na Líbyu a celkové dianie s nastolením "demokracie", no pre jednoduchého diváka je 13 hodinový príbeh taktickej jednotky dostačujúci na skvelú akčnú jazdu. Jednoducho som rád, že Bay opustil aspoň na moment prístav prehypovaných robotov a pripomenul si, prečo práve on je ten správny pre podobné filmy. ()

hospoda96

Po začátečních pomalých 40 minutách přijde akční, testosteronem a emocemi nabitý biják, Míša Bay si to dává a po počátečních rozpačitých třech hvězdách to nakonec jsou čtyři zasložené (Patos se objevuje snad jen ke konci jinak je to v pohodě). ()

joelly01

Ne, neminulo to ani me. Vsichni zde cumime porad jen na fotbal, procez normalni filmy mi zustavaji vicemene zapovezeny. Ale Baye se mi u Klenota podarilo prosadit, to zase ne ze ne. Benghazi neni spatny film, Benghazi je dokonce velmi dobry film, docela slusna akcni rezba kterou fanousci zanru jiste oceni. Me problemy byly nasledujici: 1. priserne dlouha stopaz, zdalo se mi ze film se strasne dlouho rozjizdel a po hodine blaboleni zu jsem byla takova mirne otravena. 2. Jak byli vsichni zarostli tak jsem velmi rychle ztratila prehled kdo je kdo. Ale jinak docela dobre, i kdyz si nemyslim ze se k tomu budu vracet tak casto jako k "Black Hawk Down". Asi skoro vubec. Proto to na ty ctyri bohuzel nevytahnu. Jinak jsem zvedava jak dopadnou volby, jestli tedy Trump nebo Killary. ()

playboy_05

I pres par hluchych mist pravdepodobne nejlepsi ciste akcni valecny film od Cerny jestrab sestrelen. Nebyt obcasne roztahanosti a delsiho prologu, je to na cistych 5*. Bay tohle proste umi. ()

Godhaj

,,You‘re hired help. Act the part.“ Na tuto novou akční jízdu od Míšy jsem se těšil jako malý kluk. Byl jsem připraven i na negativní aspekty jeho filmů, jako na šílený americký a rodinný patos. A přesto jsem byl zklamán. Příběh, scénář, zpracování, to vše je ok. Ale mě zarazily akční scény. Byly prostě nudné a umělé. Připadalo mi to, jako kdybych se se štábem účastnil natáčení, v každé scéně jsem si v duchu říkal, vlevo asi sedí někde režisér na své stoličce, vpravo asi jeřáb s kamerou a vzadu budou nějaké ty karavany pro herce. Ta pravá atmosféra války a přestřelek tam zcela chyběla. ()

MindTuber

Tenhle typ filmu není můj šálek kávy (viz Černý jestřáb sestřelen). Jsem si toho vědom a tak i k těmto filmům přistupuji, to jest s určitým odstupem. Ač bych rád, tak v tomto případě opravdu nemůžu jinak, než snést slova kritiky, protože tohle je hodně utahaná nuda o ničem. Nevím co mě vadilo víc, jestli celková stopáž nebo samotná akce, která z mého pohledu měla ten zbytek zachraňovat. Naivně jsem si namlouval, že Majkl ten přece ty výbuchy a střílení umí. Prdlajs. Chudáci kluci žoldácký, který vlastně ani neví proč do toho zase šli. Nejspíš teda kvůli škváře, když si nasypou kupu děcek a něco promrhají v nemovitostech, ale jako správní tatínkové musí jít hájit zájmy své vlasti do "jimi" rozvrácené země. O válce si myslím své a dobrým válečným filmem na základě skutečnosti nepohrdnu. Na tohle si však nechám rád zajít chuť. Dvojka s odstupem. ()

markyzgero

esence akčního filmu se všema chybama, ale s pořádně chlupatejma koulema, který ještě nevysej tak nízko, jako u některejch jinejch. ()

john.h

Musím dát plnou palbu. Skvělej vizuál, jak už je u Baye zvykem, doprovází napětí prakticky od začátku. Až hmatatelnej strach o život je tu cítit každou sekundu, zmatek a nedůvěra v lidi v cizí zemi, kdy vojáci neví, kdo je přítel a kdo nepřítel jsou také skvěle vykresleny. Třešničkou na dortu jsou většinou neznámí herci (až na toho šéfa CIA, kterýho jsem občas viděl v seriálech), kteří přidávají na autenticitě. Je to spíš na čtyři hvězdy, ale v kontextu sračkoidních filmů z posledního roku až dvou let je to rozhodně jedno z toho nejlepšího, co lze vidět, takže ještě jednu přidávám. ()

elimS

25% - komentář 20ti slovy: 140 minutová krávovina, kde po sobě 100 minut střílejí. Debilní střihy, kreténská digitální kamera a den/noc se tam prostřídá během "noci" 15x. ()

Shitonit

Určitě dobrý vidět. Už jen proto, aby si mnozí uvědomili, co se k nám plazí za chudáky a neškodný migranty... jinak jako film... běhá to nejdřív sem tam, aby jsme pochopili vo čem a kde to asi je. Pak se to střílí hlava nehlava a nakonec to skončí tak nějak koncem. Jako dokument ok. Jako zábava je to o ničem. Ale jak již jsem zmínil...Tuhle pakáž za sousedy určitě nechci. ()

Scraffy

Akcia, akcia, akcia a zasa akcia! Keď už si myslíte, že sa situácia upokojuje, tak príde veľké BUM! a akcia pokračuje. Parádne zvládnutý film na ktorom nie je ani moc čo vytýkať. Len by som vypichnul, že vo všetkom tom zmätku nie je moc poznať, že ktorý je ktorý a to obzvlášť, keď majú na sebe prilby. Potom aj keď niekto zomrie, tak na miesto toho, aby ste ho oplakávali, tak sa len snažíte v tom zmätku vlastne zistiť, že kto to má už za sebou. Inak je to ale pecka film, ktorý je nabitý akciou. ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (více)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015