13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl. (CinemArt)

netWoor

Ačkoli tentokrát žádný pták sestřelen nebyl, opětovně se amíci vyznamenaly proti hordě na smrt jdoucích fanatiků. A i když americké síly nebyly uniformované, ale civilní, jejich patriotismus, podtržený americkejma kecama a dojemným telefonování do vlasti, z nich tryskal neméně. A to mi asi vadilo nejvíc. Jinak je to pěkná střílečka, malilinko špionáže a zajímavý pohled na otupělé domorodce. ()

ER

Až na příliš patetický závěr jde o solidní film,kde se sice dost bojuje a o pár skvělých scén není nouze,ale kde i uvidíte skutečnosti (byrokratická rozhodnutí), nad kterými zůstává rozum stát (D.Costabile tohle umí).. ()

bearmeedek

Michael Bay značkově zpracoval skutečnou událost. Tématem film není ojedinělý, určitě však je dost působivý. Každou minutu je naservírovaný chaos a zmatek z jedné podělané africké země, kam by jsme neměli vůbec lézt a to samé si přát i od nich. To, že neustále nevíme, kdo z domorodých je kdo, je záměr a ukazuje to hrůznost té země. Všichni jsou tmaví, všichni mají zbraně a všichni něco křičí. Kdo je ten "hodný" a kdo je ten "zlý"? Parta bývalých mariňáků je zde podána jako opravdu dobrá parta, ale chvílemi mě přišli až moc slušní a hodní, na to jakou si zvolili profesi (zabijáků) a v jakém prostředí žili. Otrlí byli dost, když odešli (poněkolikáté) za žoldem od rodin s malými dětmi. Oproti podobným filmům si tady postupně všichni kladou otázku: co tady vlastně děláme, za co bojujeme, vždyť my máme být někde docela jinde. A dle závěru také ti co přežili, dali po návratu výpověď a šli domů. Ale kromě těchto několika etnických a psychologických postřehů je film vyšponován na slušné napětí i beznaděj a válečná akce je podávána opravdu velkým filmovým stylem. ()

deLaFere

Přestože v tomto komentáři bude řada mých subjektivních a částečně i objektivních výhrad ke snímku, dopředu píši, že se o vyloženě špatný film nejedná. Akce je natočená skvěle a USA zde rozhodně nevystupují jako zachránci světového míru, což u těchto kusů je prakticky klasika. Hodně mi vadilo, že jsem se prostě nedokázal orientovat v jednotlivých postavách, všichni jsou prakticky stejní a "intro" o vzorných otcích bylo natolik velkým a prázdným klišé, že k orientaci a vytvoření si vztahu k hrdinům vůbec nepomohlo, naopak ve mě vyvolávalo negaci. Nedělám si iluze o fungování CIA, ale v tak rizikové zemi, jakou v té době Lybie už jasně byla, jednání šéfa pobočky s ochrankou zavánělo falešným a vypočítavým záměrem, stejně jako stupidní jednání ženské postavy. Černý jestřáb inteligentně a naprosto správně svádí vinu na politiky, ale tento přístup k CIA zavání vekým amatérismem. Ačkoliv jsou asi už zásadním způsobem zpolitizovaní, tak nevěřím, že jsou takhle hloupí, hloupé kroky dělají proto, že jsou pod absolutním vlivem amerických jestřábů, al ne ty operativní. Hrozně mi vadila závěrečná rozprava na střeše, připadalo mi to jako hromada prázdných keců. Poslední věcí, která mě dovedla ke třem hvězdám je jednání teroristů. Takhle hloupí prostě nejsou, nejsou to žádní supevojáci, ale v Lybii byla armáda vždy v čele a většina teroristů dostává aspoň základní výcvik pro boj. Když se podíváte na jakékoli autentické záběry z bojů na Blízkém východě, většina střílí prakticky do prázdna, hlavně se kryjí, aby to nedostali, tady si skupinky kráčí do boje, jak na procházku a i když se dostanou ke zdi, tak to stejně nezvládnou. Film má do realističnosti jestřába dost daleko a navíc je emocionálně dost vypočítavý a tím pádem i prázdný. Na víc jak tři hvězdy to podle mě prostě není. Aspoň ještě jedno perfektní pozitivum, postava toho přijedšího politika je prostě výborná, klasický americký debil. ()

Mitisko

Až na ty manipulatívne informácie a tendečne podsúvané polopravdy je film celkom zaujmavý. Nech odpočíva v pokoji vodca Muammar al-Kaddáfí ()

vikino1

Ale jo, tomuhle klidně 5 nasolím. Od Black Hawka jsem takhle bravurně zvládnutou akci neviděl. A to už je nějakej ten pátek. Tak nějak si začínám myslet, že na transformátory je Baye prostě škoda (Zánik už je vážně sračka - ale to jsem odbočil). Tohle a Pot a krev mě bavilo na výbornou... ()

lakart

Bay konečně opustil svoje robůtky a obsadil živé herce do příběhu, který je dle skutečné události. Naštěstí to všechno dopadlo dobře. Možná dokonce i výborně. Bay opět sází na dynamiku a akčnost, ale tentokrát se nebudou konat obrovské destrukce a exploze...takhle se to prostě nestalo. Film je velmi dobře natočený a napínavý bez hluchých míst. Doufám, že se Bay bude držet těchto vod a zůstane v nich dlouhou dobu. 85% ()

Mira90

Black Hawk Down, Benghazi style, true story. S Bayem na režisérské sesli jsem se obával enormního množství prskavek a patosu, ale dostalo se mi frenetické akce, jen místy vyplněné (povinnou) dávkou patosu, který ale naštěstí nebyl hutný jak melasa. Uf. 13 hodin je skvělý válečný film, který se (přirozeně) nebere úplně vážně a zcela nevinně hází po plátně kusy těl, tuny nábojů a nejednu povedenou hlášku. Me gusta. <3 "Umřel někde, kde nemusel být, v boji za něco, co nechápal, v zemi, která pro něj nic neznamenala." <3 ()

Likan7

Takový moderní a horší Black Hawk Down. Přesto ale musím jít s hodnocením na 4. Celkem jsem kvitoval, že tu sleduju neznámý herce. Až na jednoho, co hrál vedlejší postavu v seriálu Pomsta jsem je neznal, takže i když jsem měl občas problém je od sebe rozpoznat, líbilo se mi to mnohem víc, než kdyby tam běhala nějaká áčková sebranka (a přitom i díky áčkový sebrance je Jestřáb TAK povedený). Ze začátku mě celkem děsia (a několik dní odrazovala) napálená stopáž daleko přes 2 hodiny, ale ono to celý celkem pěkně uteče. Prvních 40 minut tu Bay povedeně představuje jak postavy, tak hlavně situaci a atmosféru v Benghází, aby pak rozpoutal hotové válečné peklo. Moderní akce, přehledná kamera, kde jsem fakt neměl problém rozpoznávat situace a postavy (najednou klidně sledujeme tři, čtyři místa, kde se to řeže vším co střílí. Sice to ke konci trochu ztrácí koule, protože té akce je tolik, že to už nevyzní tak dobře jako před tím, ve finále to je ale vlastně dobrá práce. Michael Bay akci umí, s tím nemůže nikdo polemizovat. Musí se ale střílet, a ne mlátit mečema a jezdit na robodinosaurech. ()

gemi

Tématicky podobné jako Argo, ale mnohem s(y/u)rovější. Místy stejně nepřehledné, jako původní skutečná událost, kterou film zobrazuje. EDIT: 1. 12. 2022, druhé zhlédnutí. Zajímalo by mě, jestli si ve skutečnosti ti borci na střeše taky nechali pod nohama a do xichtu svítit všechna ta světla, aby byli vidět na kilometr jako vánoční stromeček. Chápu, že herci jsou od toho, aby byli vidět, ale co je moc, to je moc. ()

E lan

Vcelku zajímavá a dobře natočená podívaná na skutečnou událost z ne úplně tradičního prostředí. Bay nezapře svůj akční původ, ale je vcelku sympatické jak se s předlohou vypořádal. ()

pulDag

Natažená cool nuda bez scénáře, střih akce bez návazností a divák tápe.. 1 hvězda za audio vizuál, který je perfektně čistý, jen škoda, že se k filmu nehodí. ()

Inozuka

Prozatím se mi žádný Bayův film, kromě Skály, nelíbil, především kvůli jejich tuposti. Zde musím udělat výjimku a napálit to naplno. Snad proto, že scén mimo akci je tu pomálu, a když už se objeví, mají sice krapet nádech klasické bayovské přihlouplosti, ale není v nich dost prostoru, aby se tento jeho rukopis rozjel na plné pecky. Jádrem příběhu je snaha amerických contractorů, vysekat z průseru tým příslušníků CIA, kteří mají do schopností Jamese Bourna opravdu daleko, a amerického velvyslance s jeho ochrankou. Takže hodně realistické bojové scény s dobrým nasnímáním, srovnatelným s Black Hawk Down. Tohle si opravdu povedlo a v budoucnu dám určitě ještě minimálně jednou. A zkusím asi i knihu ... ()

Nix

Bay vyměnil roboty za vojáky a jak se to povedlo. Je to parádní akce, vizual jak jinak perfektní, ostatně Bay to jinak neumí a pro mne je to jeden z nej válečných filmů, vojákům jsem sakra fandil. Napětí se dalo krájet a nikdo by nechtěl být v jejich kůži, ledaže by měl tak přesnou mušku jak oni. Takových příběhu víc prosím. ()

rublik05

Michael Bay servíruje svou verzi Černého jestřába, která má trochu pomalejší začátek, poté se ale rozjede do velkolepé a intenzivní válečné podívané, až jsem místy nechápal, jak realisticky to celé působí. Snímek má plno silných momentů, nešetří napětím, herecké obsazení, ač složené ze zcela neznámých jmen, se nesmírně povedlo, všichni herci působí maximálně uvěřitelně, šlo poznat, že na autenticitě si tvůrci dali záležet. Vytknout by se dala snad jen občasná nepřehlednost a z mého pohledu až moc dlouhá stopáž. S přehnaným patriotismem a patosem jsem tak nějak počítal, v tomto ohledu žádné překvapení. Michael Bay potěšil, jeho válečný akčňák mě moc bavil a určitě si ho někdy milerád dám znovu. 8/10. ()

Jablek

Jedinej rozdíl u Johna Krasinskiho v The Office a tady je v tom, že si jednou sundá tričko, aby šlo vidět, jak je vysekanej, a v tom, že dostane do ruky pušku. On se sem ale vlastně skvěle hodí, protože to je furt ten roztomilej tatík, kterej miluje svoje děti a manželku (takový jsou tu mimochodem úplně všichni profesionální drsňáci). Takže půlku filmu sledujete, jak si klucí volají a chatují se svými rodinami a druhou zase jak střílejí zmateně pobíhající Lybijce po desítkách...no nic extra zajímavýho a už vůbec ne realistickýho. ()

Franche

Nářez !! A skvěle vybraní herci. Jediné malinké mínus je to, že by tomu slušela o 20 minut kratší stopáž. Pro takové filmy mám slabost, takže dávám trošku subjektivních 5* ()

RAFT

Míša Bay nám konečně dal na chvíli pokoj s transformery a natočil konečně něco rozumného,než hromadu plechu.Černý jestřáb sestřelen je sice lepší kousek ,ale 13 hodin se fakt povedlo.Přestřelky a taky, nesmějí ve filmu chybět exploze výbuchu ,protože to by nebyl sám Bay.At režisér natočí víc takových akčních a válečných filmů ,tohle téma mu prostě jde od ruky.Soundtrack je dost dobrej.80% ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (více)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015