13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Jedenácté výročí útoku na newyorská Dvojčata se teroristická bojůvka operující na severu Afriky rozhodla „oslavit" útokem na americkou ambasádu v libyjském Benghází. Její zaměstnanci sice již předem tušili, že se něco chystá, tajné služby však jejich pocit ohrožení relativizovaly. I proto se pracovníci ambasády ocitli tváří v tvář obrovské přesile prakticky bez větší ochrany, kterou by si pobyt v „třaskavém" regionu jinak určitě zasluhoval. Neměli by sebemenší šanci, kdyby v oblasti nepůsobila skupinka „bezpečnostních analytiků", bývalých elitních mariňáků. Ti hodí za hlavu všechny psané i nepsané postupy, především nařízení, aby se do ničeho nevměšovali, a rozhodnou se bránit ambasádu do poslední kapky krve. Časový údaj ve filmu odkazuje k době, po kterou se nerovný boj o ambasádu sváděl. (CinemArt)

pekas

Jasně, je to opět jednostranná americká agitka, ale když je to udělané tak koukatelně, odpouštím tomu snad vše. Délka vůbec nevadila, občas malinko nepřehledné, ale ano, je to dobře natočená zábava a u mě zafungovala. 82% ()

Brano

Nemusím veľmi tieto moderné vojnové filmy z americkej produkcie, ktoré sa odohrávajú v krajinách tretieho sveta. Všetky mi prídu za posledné roky rovnaké. I tento nijak neohromil. Od začiatku to bolo nudné a predvídateľné. Celkom dobrý strih a to je tak všetko z kladov. Dejovo to bolo až tak nezáživné, že som to ani nedopozeral. ()

XXXXXXXX

První skorohodinu, tam partička fousatých, k nerozeznání podobných, maso žroucích a posilujících bezdomovců, mlátí pantem prázdnou slámu, a děj je asi stejně srovnatelně zábavný, jako když člověk na záchodě pokládá kabel. Stejně jako tato nezbytná taškařice, i tento časový úsek musí nejprve uběhnout, aby teda mohl převzít otěže ten americký patos, ohňostroj výbuchů a sem tam i nějaká vystřelená kulka. A nechybí ani nezbytný zasekávač vyššího hodnocení, v podobě nápisu "podle skutečné události", který je v závěru následován stejně podstatnými a důležitými medajlonky ze života skutečných vojáků a nepřijdete ani o typické 3-4 věty o tom, co které Sam či John dělá v současné době a jak se má rodina. Ideální film na víkendový večer, který si ale, jako obvykle, dělá přemrštěné naděje a nadutě se tváří, jako že je něco víc, než ostatní filmy, v téže branži. Není. ()

zubrik66

Michael ponúka výbornú akciu, ani dĺžka filmu nevadí. Trocha zamrzí, že občas divák nevie, ktorí sú naši a ktorí proti nám - ale to zrejme v ten moment nevedel nikto. ()

marek29

Bezchybná akce alá američtí vojáci kdesi mezi muslimáčema, sou v piči a potřebují pomoc. Ta přesto, že Amálky mají dneska základnu všude, je v nedohlednu :D Michael Bay je záruka kvality a pro mě to v tomto případě znamenalo 2h24min napětí a akce takže pokud je libo, račte se bavit. Edit 27.9. Opět plnej počet! To de musí vidět! ()

adamcik.patr

Neskutečně reálné. Tímto souslovím bych to shrnul. Film je celou dobu strhující a když si myslíte, že si dává Michael Bay oddech, přijde nějaká BOMBA!! Tak jak on to umí. Za mě sladkých 5 hvězd. ()

dzberry

Dobré na ukrácení chvíle při čekání na další řadu Homelandu. Dialogy byly zvláště na začátku rychlejší než peristaltika před státnicemi, ale dalo se s tím žít; následná řežba hryzonehtná, i když dost chaotická, slzy v prachu libyjské pouště na konci filmu byly samozřejmě přesolené, kdejakému mu-slimákovi to muselo rozežrat jeho oslizlé bříško... Jenže on se tenhle dojmový bordel u těchto patosáckých opusů tak nějak očekává, že ano... ()

DassemUltor

V podstatě 2,5 hodiny trvající dokument o tom, jak to funguje když Americe vládne Hussein Obama a ministryni zahraničí dělá Killary Clinton. Nejenom že se to nemuselo stát, pokud by se tam v první řadě nesrali, ale tahle žena osobně nese zodpovědnost za smrt svých 4 spoluobčanů, včetně velvyslance USA. Měla informace o tom že hrozí nebezpečí a jediný kdo to tam bránil bylo 6 ex vojáků. Mimochodem neskutečných borců. A ještě má tu drzost ucházet se o post prezidentky? Skutečně zlá čarodejnice... Filmově se tomu nedá moc co vytknout, snad jsem jenom jsem od Michaela čekal trochu víc těch výbuchů a zpomalených záběrů na americké vlajky, haha :). Vydařený válečný film. Nicméně na Black Hawk Down to nemá ani zdaleka. :) ()

Bigfuckman

Už se mi ty tvrdé drsňacké emerické jednotky, které když jim jde o kejhák, brečej nat tím jak milujou své rodiny a jak by byli raději s nimi zajídají. Tohle jen jen další slatanina co ukazuje zas a jen ty dobrý hochy ze států co přišli dělat s kvérem v ruce svobodu a oni jsou ti jediný kdo má vždy pravdu a umějí všemu (celkem opožděně) velet! ()

yntelygent

Po filmovej stranke ok na 3*,ale nevyhli sa klise z inych podobnych filmov,kde proti americkej puske M16 a pod stoji vylucne granatomet v rukach moslimskeho banditu...dojemny pribeh o "dobrych" americanoch a zlych araboch...propagandisticky film s dobre zvladnutymi efektami ... ()

DaweForeman

Další film o skutečných událostech z komplikovaných oblastí arabských zemích. Tentokrát se jedná o libyjskou diplomatickou misi a CIA z roku 2012. Sice zpočátku jsem si říkal, že se nemůže jednat o něco zajímavého, když je to podle skutečných událostí, jak tomu bývá už u většiny těchto filmů, ale po překonání první půlky filmu, kde se vlastně nic moc nedělo, tak začalo opravdové napětí, které bylo celkem reálně zobrazeno a hlavně musím zmínit ono perfektní vžití se do situace, kdy divák opravdu prožívá každou změnu situace. Nejvíce mě překvapilo ono zpracování toho, jak kontraktoři opravdu nevěděli, kdo je na jejich straně nebo ne. Sem tam je do toho přidáno pár opravdu krutých záběrů, ale naštěstí není jimi protkán celý film. Řekl bych, že autorům se to opravdu povedlo dobře zpracovat a celé to provází opravdu dobrý soundtrack. ()

jayman

Nuž, čo napísať. Toto je americký "od nás pre nás". Chvíle napätia fungujú ale keďže poznáte meno režiséra, riešite len kto padne, nie to, ktorá strana vyhrá. Rámec skutočného príbehu je jediná premenná, no zároveň eliminuje možnosť epickej blockbustrovskej kinematografie. U mňa, na počudovanie, fungujú najlepšie medzery medzi akciou, ktorá ma tuto neočarila. Spoko priemer. ()

SAINTS

Vojnovy film o patriotizme,hrdinoch ktoremu nechyba politicka agitka a niekolko pateticych scen.Spracovanie filmu pripomina skôr bečkove filmy.Niektore sceny vyznievaju trapn a lacno.Film ma však aj niekolko dobre natočenych akčnich scen.6/10 ()

helrohir

Na začiatok musím povedať, že tento film budem hodnotiť len ako akčný film, a ten zavádzajúci agitačno-politický podtext o "zlom Kaddáfím" a "úprimnej snahe obnoviť slobodu zeme" radšej potichu pretrpím. Bay je výborný akčný režisér, v súčasnom Hollywoode jeden z najlepších, ale s budovaním deja mu to ide o poznanie horšie. Ak už je nutné preplniť film dialógmi a sentimentálnymi scénami postáv, nech už majú v sebe skutočné emócie alebo niečo čo stojí za zamyslenie. Tu sa to však vonkoncom nedarí. Jediné, na čom tak film môže stáť, je akcia. A tá sa veru podarila! Je nápadítá, zručne natočená a scén, keď som mal problém žmurknúť, je tu viac než dosť. Filmu pomáha aj obsadenie relatívne neznámych hercov, čo spolu s použitím digitálnej kamery a R-kovej akcie dodáva filmu výrazný pocit autentickosti. Na v komentároch často spomínaný Black Hawk Down síce kvalitatívne nedosahuje, ale je to slušný film a Bay by si takéto kúsky mohol strihnúť aj častejšie. 75%. ()

johnsnow

Páni moji. Toto točil Michael Bay. Poviem vám tentoraz sa fakt držal na uzde a nenarúcal tam 1500 výbuchov za minútu, pretože tá akcia ktorú vytvoril stačila na dokonalý film. hercov nepoznám ale výborný a posledný útok na základňu bol riadny nervák. ()

boombang

Velmi povedené předvedení chaosu po importu demokracie a západního myšlení do státu, který o to ani moc nestojí. Bordel je to vskutku realistický a efektní. Jenom je to celé poněkud dlouhé a hrdinové se mi asi do půlky filmu trochu pletli. ()

kedu odpad!

Ty skutečné události byly asi na Michaela poněkud silná káva - velvyslanec byl totiž znásilněn, vláčen ulicemi a nakonec udušen kouřem. Vše vyprovokoval film https://www.csfd.cz/film/324910-innocence-of-muslims/prehled... Ostatně stačí si to přečíst: „Amerického ambasadora Christophera Stevense před smrtí znásilnil voják, který zaútočil na budovu ambasády v Benghází,“ píše arabský server Tayyar.com. Sexuální zneužívání a ponížení patří mezi běžné praktiky extrémních muslimů proti nevěřícím. Stevens se vydal do Benghází na krátkou návštěvu v den 11. výročí teroristických útoků na USA. Libyjci rozladění informacemi o filmu hanobícím proroka Mohameda se vydali toho dne protestovat ke konzulátu. Jeho ostraha začala střílet, když zaslechla palbu zvenčí. Rozhořčení davu tím vzrostlo a lidé se vrhli na budovu, zapálili ji a vyplenili. USA do Libye kvůli incidentu posílají speciální protiteroristický tým amerického námořnictva s úkolem pomoci zabezpečit americké zájmy. Na konzulátu v Benghází už žádní Američané nejsou, ale nebylo oznámeno, kam byl personál evakuován. ()

Hawaj

"Oni nás nevidí my je ano. Máme noktovizory." Nejdebilnější hláška z filmu. Všichni jsou nasvícení jak na divadle a von je nikdo nevidí. Ha ha ha, ten Bay je úplně slepej. Hlavní akce probíhá v noci a ten Bay to má nasvícený jak cirkusový vystoupení. Vypadá to jak nějakej turistickej film. Trapný. Jesli se chce Bay podívat na to jak se má točit akce amerických ostrých hochů tak ať se podívá na Zero Dark Thirty od Kathryn Bigelow. Bay natočil dětskou trapárnu a tím přesvícením to komplet zabil. Škoda, kuci podali pěknej výkon a rejža jim to takhle podělal. ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (více)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015