The Haunting - Záhadné sídlo Bly

(série)
  • USA The Haunting of Bly Manor
USA, 2020, 8 h 19 min (Minutáž: 46–66 min)

Epizody(9)

Když je někdo mrtvý, ještě to neznamená, že už tu není. Gotický romantický příběh od tvůrce seriálu Dům na kopci, ve kterém chůva padá do propasti děsivých tajemství. (Netflix)

Ant

Skoro až ostuda nazvat tuhle řadu hororem. Hororové byly první dva díly, kdy jsem byla opravdu posraná strachy při několika scénách (šatník, půda) a pak jakoby si tvůrci řekli, že na namotání publika to stačilo a konec. Děcka otravné a většina dospělých postav na tom nebyla o moc líp. Polovina příběhů a zápletek vyšumí úplně do prázdna. Tak u 6. dílů už jsem se začínala modlit, ať už to skončí. První řada skvěle skloubila horor a tragický rodinný příběh, který držel pohromadě. Tato řada nedokáže udržet pohromadě ani roztodivné stárnutí postav v posledním díle. Což o to, že konec byl svým způsobem nádherně tragický, když tak nezasloužený. Obrovské zklamání. ()

Chrustyn

První série byl výborný hororový seriál se zajímavě vykreslenými postavami. Druhou sérii nejlépe vystihuje jedna z postav ke konci posledního dílu a to, že se nejedná o duchařskou historku, ale milostný příběh. To je ta nejlepší definice, protože strašení tu je v 9 dílech méně, než v jednom díle předchozí série. A onen milostný příběh, není tak zajímavý, stejně jako jeho postavy. Atmosféra není špatná, ale kdo se chce bát, doporučuji francouzskou Marianne. ()

hansel97

Druhá série ostudu nedělá, ubírá sice na hororu, zato přidává na správné atmosféře a tragických příbězích zarámovaných krásně vypravěčkou Carly Gugino. 80 % / nejlepší epizoda: The Romance of Certain Old Clothes ()

TheEvilTwin

Still better lovestory than Twilight - což by asi nemělo být smyslem hororové série. Místo dusné atmosféry děsivého domu, strašení a posedlostí démony jsme dostali 9 dílnou sérii o zamilovaném páru. Táhlé, nudné, dlouhé a hned několik věcí nedávalo smysl nebo nebyly vůbec objasněny. Jestli tohle někdo považuje za hororový skvost, tak je něco špatně... ()

veru_needy

Nečekejte žádné laciné lekačky, přeřvanou hudbu nebo zohavená monstra. Tento seriál nejlépe vystihuje slovo "poetický". Že to zní nudně? Ale vůbec ne. Příběh hezky plyne, zápletka se rozplétá poměrně pomalu (ale díky tomu se stihnete do postav vžít a zamilovat si je). Podobně totiž jako u Hill House, i tady je krásná atmosféra záhady a tajemno. Rozhodně ale nehodlám srovnávat, poněvadž první série s toutou nemá obsolutně nic společného, co se děje a zápletky týče. Příběh Bly Manor má pomalejší rozjezd, což v tomto případě není vůbec na škodu. Nicméně později atmosféra houstne a věci se dají do pohybu. Naštěstí ne všechny záhady zůstávají až do konce a jsou odhalovány průběžně, což je vždy dobré pro rozvoj postav a velice obohacující k pochopení. Postavy byly skvělé. Malý Miles i jeho sestra Flora, odvedli opravdu obdivuhodný výkon na tak malé děti. Ono vlastně celé to osazenstvo pracovníků Bly Manor bylo skvělé. Zahradnice Jamie mi byla asi nejsympatičtější a Hannah s Owenem si nadobro získali moje srdce. U finále jsem opět posmrkala spoustu kapesníků, to zkrátka umí jen Flanagan. Kvalitou rozhodně lepší než American Horror Story, ale podobný formát tomu svědčí. Je to krásně pochmurný seriál. - "We lay my love and I, beneath the weeping willow. But now alone I lie, and weep beside the tree. Singing Oh Willow Waly, by the tree that weeps with me till my lover return to me..." ()

Necrotongue

Zatímco si mě Hill House jednoznačně získal, Bly Manor to vinou tvůrců nedokázal. Ti se totiž ve většině epizod vykašlali na snahu vyvolat ve mě pocit napětí a v sérii kvalitní atmosféru, místo toho se vydali cestou jakési vztahovky, do níž se občas zabubalo a výsledek tak místy působil až bizarně. Abych jen nekritizoval- některé díly se opravdu podařily, při ještě větší dávce snahy by mohly dosáhnout až kvality první řady, ale celkově šlo o výrazně slabší záležitost. ()

Morholt

V relativně krátké době je to třetí adaptace Jamesova románu, kterou jsem měl možnost vidět a podle očekávání je to ta nejlepší. Nicméně ani tak mě Flanagan neušetřil mírného zklamání. Stejně jako v první sérii i tady ukázal, že dokáže s přehledem ukročit mimo svůj erbovní žánr, ale zatímco v Hill House dokázal prvoligově strašit, tady se víc soustředí na vztahy a jednotlivé milostné linky. Ano, duchové jsou všudypřítomní, ale tvoří spíš jen kulisu. Nicméně jako gotická romantika funguje druhá série na výbornou a příběh, byť se někomu může během těch mnoha skoků zdát matoucí, na mě působil přehledně a promyšleně. S chutí jsem přistoupil i na hru na schovávanou, kterou Flanagan s divákem hraje a stejně tak mě oslovila mytologie skrývající se v minulosti sídla. Postavy, podobně jako v první řadě, byly napsány na jedničku a stejně tak i zahrány. Zejména děti byly fantastické a nezklamala ani Victoria Pedretti. Líbilo, ale doufám, že s dalším příběhem Flanagan zase trochu přitvrdí. 80% ()

Sawy

Chtělo by se říct, že druhá série The Haunting se má ke své první stejně, jako druhá série True Detective, i když jde samozřejmě o nebetyčné zjednodušení. Je výrazně jiná, v tomto případně silně literární, což nejspíš souvisí i s tím, že coby volně adaptovaný vzor tentokrát posloužil Henry James. Stejně jako pro první sérii i zde po dlouhou dobu platí váhavé rozkročení mezi psychologickou sondu do utrápených duší domu a regulérní horor. The Haunting of Bly Manor jde ovšem ve svém žánrovém rozptylu ještě mnohem dál a nebojí se zastrčit své strašící horory často úplně do pozadí ve prospěch jiných, subtilnějších emocí. Nejde zdaleka o tak vděčnou a na první dobrou divácký ohromující záležitost, možná se na výsledném tvaru a lehké rozkolísanosti podepisuje fakt, že tentokrát si to Flanagan celé neodtočil sám. Obrazově jde ovšem stále o úchvatnou podívanou, v mlhách u jezera situované Bly je vizuálně vděčné a navíc zabydlené živoucími charaktery, s nimiž se do jeho hlubin rádi propadáme hlouběji a hlouběji. Zmíněná literárnost se podepisuje hlavně na občas kostrbatých dialozích a především na zpočátku ne úplně elegantní vyprávěcí struktuře - zatímco v Hill House jsme se bezprecedentně neustále pohybovali mezi minulostí a přítomností bez explicitních vazeb, Bly Manor je defacto devítidílnou retrospektivou, v rámci které jsou jednotlivé epizody časově "roztříštěné" mnohem logičtěji. Oltář mrtvých a Romance se starými róbami se vymykají, obě ale stylem vyprávění ještě zdůrazňují ono literární vedení příběhu. Jakkoli na mě zklamání nezaútočilo ani jednou, do sedmého dílu jsem si sám pro sebe identifikoval tolik nedostatků, že bych se neodvážil stavět Bly na úroveň jeho předchůdce. Závěrečné dvě epizody ovšem natolik jdou proti očekávání hororových fandů a vydávají se trochu jiným směrem, že si tam tím plným hodnocením stejně přisadím. Nehledě na to, že mě ten závěr docela rozložil. 90 % ()

ScarPoul

Úprimne? Nudilo ma to. Ale strašne. To čo v prvej sérií fungovalo, je tu zbytočné. Prvá séria potrebovala hru s časom aby vyjadrila skvelú myšlienku. Takú aká bola dojímavá. Tu sa žánrová neujasnenosť neustále bila. Či už sa to týkalo konkrétnych motívov alebo postáv, z ktorých väčšina bola...neznesiteľná. Victoria Pedretti bola jedna uvrešťaná, neznesiteľná baba. Nechcem to úplne haniť. Malo to kopec pekných momentov. Aj citlivých. A niektoré motívy fungovali. Ale v konečnom dôsledku to bolo zbytočne naťahované, zbytočne komplikovano prerozprávané. Lineárne vyrozprávanie by mi fungovalo viac - minimálne čo sa týka hodnovernosti vývinu niektorých emócií. To, že každý charakterový origin bol zbierkou typických klišé, bolo pre mňa skôr sklamaním. A finále nejako nenadchlo. Pôsobilo mi to ako z iného seriálu. Ak bude dakedy aj tretia séria, asi si dosť rozmyslím či do toho pôjdem. Toto som mal naozaj obrovský problém dopozerať. Mať to o 4-5 dielov menej, dokázal by som to oceniť viac. 50% ()

agentmiky

Po bechybné první sérii, která mě ve všech jednotlivých aspektech úplně odrovnala, ale byl bych asi naivní, abych očekával, že se podobný scénář zopakuje. Flanagan si tentokrát vzal na paškál projekt, jehož prvořadým žánrem není horor. Nechápejte mě špatně, to odlehlé panské sídlo s těmi 2 dětmi nastavuje mrazivou atmosféru na kvalitní úroveň, ale seriál už není primárně o lekačkách, spíše se jedná o drama. Návrat pár známých hereckých tváří potěšil, zejména mladičká Victoria Pedretti hrála opět jako o život, té předpovídám zářnou budoucnost v Hollywoodu. Jinak příběhově opět nějaké díly slabší, to nebudu samozřejmě popírat, ale pár epizod to vskutku povzneslo do výšin, viz pětka s posledními dvěma díly. Pátý díl za mě osobně lahůdková záležitost. Flanaganův cit pro dialogy se taktéž dostavil, vždy se do jednotlivých rozmluv dost vžijete. Kamera opět špičková. A závěr potěšil, tak hezky uzavřený romantický příběh jsem nečekal, všechny otazníky mi byly zodpovězeny. Suma sumárum, jednička dokonalejší, ale i dvojka má co nabídnout. A konkurenci většinou roztrhá na cáry. Za mě dávám 8/10 ()

PKD odpad!

Další dojebaná a totálně zesraná parádní klasická předloha. Napřed to naplno schytala Jacksonová a teď James.:-/ Když jsem dal předchozí sérii 1, tak tady už to jede na plný odpad. Kdysi výborný Neflix a pro mne záruka, valí už nějaký ten čásek do wc. A rozebírati tu nesmyslnou a nepochopitelnou debilitu nejhoršího rež. hororů současnosti, pojmenovat to opět Haunting, na to už fak(t) nemám energii. Zde zmiňovanou LGBT agitku v posl. díle jsem ani nepostřehl, páč už min. v pol. jsem nevnímal, co, kdo, kde a proč. Tohle bych přirovnal k ráně do varlat v 15ti a následné půlnoční operaci, kdy jsem zcela otupělý nepředstavitelnou (kdo tohle nezažil, neví) 6 h agonií (uklidňující injekce byla totálně k ničemu), už nevnímal, co se vůbec děje. Cílová skupina budou zřejmě fandové Slunečné apod. Pro hororáře...ruce pryč. Pokud bych na to měl finance, osobně bych jel do USA a Flanaganovi uřízl péro. Rezavým nožem. ()

Tereza_T

Britským přízvukem můžu říct, že tohle bylo *totally dreadful*. Z dokonalýho HH jsem naskočila rovnou na tuhle Bly Manorskou trágu a měla jsem co dělat dojet do finále. Ke všem postavám jsem si vytvořila během sledování až skoro averzi, paní z jezera z toho nakonec vyšla nejsympatičtěji. Duchařská atmosféra, ze který jsem se mohla v HH zbláznit nikde, a i přes můj nízkej práh strachu jsem se bála maximálně toho, že to nikdy neskončí. Až budu chtít někdy zastavit čas, pustím si to znova. Chybí tu ta napjatá a chytře propletená dějová linka stejně tak jako ono záhadné charisma celého domu. Celý drama seriálu je postavený na 3 párech a ani jednomu z nich jsem nevěřila ani minutu. Nevím, jestli je víc divná dvojice „pojď zmocníme se těl těhle otravných děcek“ anebo pár „tajně se milujeme, chodíme kolem sebe jako kolem horký kaše, ale po tvý smrti ti omyju v márnici sám tvoje tělo levandulí“. Nesedlo mi to, čekala jsem výborný duchařský drama a dostala jsem nudnou romantickou slátaninu. Tu hvězdičku dávám za osmou epizodu, která byla výborná a jediná udržela moji pozornost po celou dobu, kdyby to bylo v atmosféře osmé epizody vedeno celé, rozhodně bych si nestěžovala. Sledování ale nelituju, The Haunting mě navedl na novej žánr, Bly Manor mě sice nenadchl, ale určitě budu hledat v duchařských vodách dál. ()

Makky

The Haunting of Bly Manor je iný. Hororových prvkov je na tak širokom priestore pramálo a do popredia sa dostáva navrstvený dramatický príbeh. Je to séria troch tvárí. Máme tu prvé 4 časti, ktoré vybudujú podhubie a vytvoria zázemie Bly Manor. Zrkadlia pocity hlavnej hrdinky, budujú atmosféru a vykreslujú postavy, aby sa divák vžil do jednotlivých liniek. Napriek nesporným kvalitám ide o nudný úvod, ktorý nereflektuje cestičky prvej série. Prichádza piata až ôsma časť, kde divák konečne dostáva odpovede. Príbeh sa zamotáva nečakaným spôsobom a ide o predzvesť skvelého záveru. Bly Manor sa končí ôsmou časťou, ktorá je charakterovo úplne odlišným elementom v tomto príbehu. Fenomenálne sa dotvorí a vysvetlí mytológia panstva a divák pradie. Deviata časť je akýmsi epilógom, žánrovo výrazne odlišným oproti očakávanému. S postavami prežívame ich budúcnosť a plačeme. Amelia Eve so svojou kolegyňou ponúkli sprchu emócií, aké som nečakal. Záverečný dvojdiel je ohromnou bodkou za inak nevýraznými časťami z úvodu, ktorých charakter divák nedokáže predpovedať, a práve preto sú tak šokujúce. Super finále divákovi vynahradí jeho trpezlivosť. ()

kaylin

Seriál „The Haunting of Bly Manor“ je rozhodně originální horor, to se mu musí nechat, jenže já jsem měl problém v tom, že vlastně vůbec nešlo o horor, ale o romantické drama s nadpřirozenými prvky, což pravda relativně zapadá do žánru ghost stories, které měly především atmosféru, nemusely nutně být děsivé. Ale u moderního seriálu mi to prostě nesedlo. ()

slord

Hill House bol o level lepší, ale ani tento príbeh kvalitou nezaostáva. Flanagan sa na hororovej scéne obracia veľmi bravúrne a tento počin je jeho ďalšou trefou do čierneho. 8,5/10 ()

kajas

Očekávání po brilantní první sérii bylo logicky vysoké a samozřejmě musím přiznat, že nebylo naplněno. Hororová stránka je totiž velmi upozaděna, protože jak se v závěrečné epizodě dozvíte od vypravěčky, nejedná se o "ghost story", ale o "love story". A tak jsem si u posledního dílu parádně pobrečela. ()

GrungeChild

Tolik lidí najednou tak hlasitě srkat jsem neslyšel od poslední rodinné večeře. Úchylky tvůrců evidentně zdaleka nekončí u mrtvých holek ve vodě. 3* ()

BoredSeal

Perfectly splendid except when it isn´t. K Bly Manor jsem se dostal až po Hill House a excelentní Midnight Mass a překvapivě jsem se hodně nudil. Příběh je klasicky netflixovsky roztahaný (nechybí ředidlo typu flashbackový díl) a dílo trpí snahou udělat něco jako byl velmi úspěšný Hill House. Flanagan si umí napsat dobrý scénář, postavy a dát tomu pomalou atmosférou, ale tady se nějak vymkly z kontroly šíleně dlouhé rozhovory (spíše tedy monology, které nějaká postava ve sterilním prostředí předříkává druhé), které nijak neobohacují zábavu nebo děj.  Obsazení (až na otravného Olivera Jacksona-Cohena) je ok, ale seriál je hrozná nuda, anglický přízvuk je nuda, nebylo se čeho bát a díky nudě mě ani nedojala ani jedna z milostných linií. Jedna postava na konci říká, že se to jmenuje špatně, že je to milostný příběh a ne duchařina - nemohl bych to říct lépe, tak proč radši Flanagan neudělal tři milostné příběhy tak do 3-4 epizod max. a mučil nás přechytralými dětmi a příslibem duchů? Chápu, úkol z Netflixu. (Nakonec jsem to přežil jen díky tomu, že mi sympatická hospodyně Hannah připomínala mého kamaráda a měl jsem komu fandit, za to dávám třetí hvězdičku.) ()

M.i.k.e

Flanagan se už pár let profiluje jako tvůrce,který ví co chce a nebojí se jít do toho i za cenu,že se nezavděčí všem - což je přesně případ Haunting of Bly Manor.Hill house (a následně Doctor Sleep) nastavily laťku extrémně vysoko a tudíž i od Bly Manor bylo očekáváno něco extra a ve výsledku je pravda někde uprostřed a záleží na každém zda mu tenhle příběh sedne.Primárně je potřeba říct,že stejně jako Hill House,tak ani Bly Manor není v prvé řadě horor.Jasně,že i tady se to hemží duchy a trochu se tu straší - i když ani zdaleka ne tak intezivně jako v "první" řadě - ale zatímco Hill house byl hlavně psycho thriller/drama,Bly Manor je naopak místy až překvapivě komorní drama/love story a je tak celkem pochopitelné,že ten kdo čekal "něco ve stylu" Conjuring bude logicky zklamán.I já sám sem s tím zpočátku docela bojoval,protože nejen že mi tu chyběla intenzivnější atmosféra (ne,že by tu chyběla úplně ,ale oproti předchůdci to není takové),ale co bylo hlavní,dobře do poloviny sem vůbec netušil která bije a vše mi přišlo až zbytečně zmatené.Ještě zmatenější jsem poté byl zhruba do půlky pátého dílu,kde jsem se najednou přestával chytat úplně.Pak se ovšem ke skákání v čase/vzpomínkách konečně začaly přidávat i odpovědi a najednou začaly věci dávat smysl,všechno pěkně začalo zapadat do sebe a vydrželo to až do solidně emotivního konce.Bly Manor rozhodně není bezchybným dílem a ve srovnání se svým starším bráchou bude asi vždycky trochu ztrácet,ale mě osobně Flanagan opět potvrdil,že je tvůrcem kterého stojí za to sledovat a který víc co chce točit a taky to tak točí...80% ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

23.12.2020

Hororová série The Haunting - Dům na kopci v roce 2018 sklidila velmi nadšené reakce a stala se jedním z velkých seriálových hitů streamovací služby Netflix. Na tento úspěch letos její tvůrce Mike… (více)