Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film režiséra Johna McTiernana, natočený podle bestselleru Toma Clancyho, je příběhem mužů, v jejichž rukou leží odpovědnost za soudný den. Zbrusu nová, supermoderní jaderná sovětská ponorka míří k pobřeží USA. Jejím velitelem je kapitán Marko Ramius (Sean Connery). Americká vláda se obává, že ponorka "Rudý říjen" zaútočí. Analytik CIA (Alec Baldwin) je jiného názoru. Myslí si, že kapitán Ramius chce emigrovat. Má však jen několik hodin, aby ho našel a svůj názor dokázal. Sovětské námořní a vzdušné síly po ponorce totiž pátrají také. Hon na ponorku začíná. (HBO GO)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (396)

berg.12 

všechny recenze uživatele

Studená válka odezněla a s ní trochu i síla tohoto filmu, který z její paranoi hodně těží. Na velkém plátně impozantní kombinace obrazu a Poledourisovy v malém formátu také hodně ztrácí, v tom má menší výhodu třebas trochu laciněji, ale univerzálněji střižený "Krvavý příliv". Přesto jeden z nejlepších ponorkových filmů. ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Clancyho romány jsem jednu dobu docela hltal, ale už je to řada let.  "Ryanovky" byly vždycky zárukou strhujícího čtenářského zážitku a tak jsem si rád připomenul i tuhle adaptaci páně McTiernana se sirem Connerym  a tehdy ještě jedním z Baldwinů na vzestupu.  Výborná je tu kamera a hudba,  zejména exteriérové záběry, byť jich není moc, se opravdu  povedly a záběry na monstrózní Rudý říjen berou dech.  A Poledourisovu hudbu pak snad netřeba ani komentovat.  Avšak ani co do thrillerové zábavy Hon na Ponorku nijak zvlášť nezaostává a styl "furt se něco děje" tu funguje na jedničku a jeden nemá moc čas přemýšlet nad tím, jestli může ponorka manévrovat takhle či jinak či jestli je torpédo opravdu až tak "blbé". V technikáliích ani žádném politikaření se McTiernan nerochní a jen sympaticky zesměšňuje Sovětský svaz, který se už v té době stejně pomalu stával historií.  Connery pak pochopitelně jako litevský kapitán Ramius výtečný a jako vlastně místy i vtipná vzpomínka (Pane velvyslanče, chcete mi říct, že se Vám ztratila další ponorkua?!) Studené války taky moc fajn.  Vysílám čtyři torpéda a to poslední páté se chystá na další projekci. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Tomuhle filmu jsem se instinktivně dlouhou dobu vyhýbal až jsem nakonec zjistil, že jsem dělal dobře. Drama tohoto typu by mělo stát na akci, což se zde děje. Ovšem akce spočívá zejména ve stále opakovaných záběrech na ineteriéry ponorek a na obličeje, které si mezi sebou nervózně pohazují údaje a povely o metrech a úhlech. Vyjma posledních deseti minut to tak probíhá celý film, tedy dvě hodiny. ()

Genero 

všechny recenze uživatele

Jak známo, sovětské ponorky trpěly nepříjemným neduhem, že neustále plavaly nahoru a dolů, aby se veslaři mohli občas nadechnout. Až vyrobili Rudý říjen, který nacpali plutoniem a Seanem Connerym a v Kremlu zase bylo o důvod víc k bujarému veselí. Takový podmořský stroj je tou nejlepší výbavou pro studenou i teplou válku, protože jeho vytříbený arzenál dokáže poslat celou Severní Ameriku na dno Atlantiku, ještě než začnou torpéda tikat. Tiernan v nejlepší formě dokázal zachytit nepříjemný pocit klaustrofobie a radiace během podmořského honění, z něhož vám bude mnohdy až mokro. Jednoznačný palec nahoru za pana Conneryho s příčeskem dražším než většina českých filmů. Trvám na tom, že ten Skot má tolik charisma, že kdyby beďar na jeho žaludu hrál Edwarda v Twilightu, měl by verbal homoupíry dávno na prvních pěti místech topky a na Facebooku zakládal tématické zájmové kroužky. Ale nezacláněl ani tehdy mladý, štíhlý a neuslintaný Alec. Nevybombardovat Kanaďané rezidenci Baldwinových, mohl ten chlapec natočit ještě pořádnou řádku pěkných filmů. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Těšil jsem se na opětovné zhlédnutí, a sic má McTiernan kolem sebe samá esa (herci, kameraman Jan de Bont, hudební skladatel Basil Poledouris, bestseller Toma Clancyho), radost mi dvakrát neudělal. Snímek má sice místy výbornou atmosféru, ale jako celek nabízí i nepříjemnou porci solidní nudy. Strhující střet dvou kapitánů je strhující pouze tehdy, pokud nejsou na scéně jiné postavy, děj je mnohdy zhuštěný, až to lákavé není. A ať už se tenhle politický thriller strefuje do kohokoliv, mně se do vkusu ani po letech netrefil. ()

Galerie (119)

Zajímavosti (39)

  • V čase 01:45:50 po výstřelech před příď Rudého října je při evakuaci vojáků do záchranných člunů vlevo vidět kameraman s kamerou zabalenou v igelitu a asistent kamery má na sobě obyčejné modré rifle. (Ivoman)
  • Kevin Costner bol pôvodne obsadený do role Jacka Ryana. (ČSFD)
  • Natáčení začalo 3. dubna 1989. Natáčení probíhalo ve Washingtonu, v Connecticutu, v Kalifornii, na Aljašce a ve Velké Británii. (reich)

Související novinky

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Letošní Halloween se pro filmové fanoušky ponese spíše ve velmi smutném duchu, z Velké Británie totiž dorazila zpráva o úmrtí legendárního skotského herce a prvního představitele agenta 007, Sira… (více)

Neeson a drogová ponorka

Neeson a drogová ponorka

25.03.2015

Liam Neeson nedávno prohlásil, že hodlá zhruba do dvou let seknout s akčními rolemi. Koneckonců už mu je 62 a nemá fyzičku jako třeba Stallone, není tedy divu, že se pomalu přesouvá k o něco… (více)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno