Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

Ellmariachi

Tak konečně. Našel jsem chuť a tu správnou chvíli pro Šíleného Maxe. Na rozdíl od jiných kultů jako Blade Runer mě tohle bavilo. Ne že bych byl u vytržení, ale když se člověk podívá na rok vzniku musí občas přimhouřit oko. Na druhou stranu je zde vidět, jak je člověk dneska šizen. Mám na mysli násilí, které je tu vidět přeci jen o něco víc. To pak prostě konečně máte chuť záporáka rozsekat na hadry a obětí vážně litujete. Jinak Maxova cesta za pomstou nabízí fajn podívanou a ničím neselže. To, že dnešního diváka asi ničím nepřekvapí je věc druhá. Film se dá ale jen doporučit. 70 procent. ()

javak810i

Stará akční klasika, která nastartovala hereckou kariéru Mela Gibsona, už v dnešní době tolik neoslní. Nemůžu si pomoci, ale film na mě působí trochu amatérsky. Možná je to nízkým rozpočtem, možná tím, že to byla Millerova celovečerní prvotina. Každopádně první Mad Max má i své světlé stránky, a to hlavně pořádné auto-moto šílenství a Maxovo odhodlání se krutě mstít. Dávám lepší 2* ()

JJ.Gibson

Konečně jsem viděl první snímek kultovní série, ale bohužel jsem dosti zklamán. Mé doufání, že konečně uvidím válku, která zpustošila svět, se rozplynulo jak pára nad hrncem. Také mi nesedli některé věci např.: když Mel vytahoval brokovnici ze svého komibika, kde vždycky sedělo malé dítě a mělo k ní přístup, nebo vůbec o to dítě se nějak nikdo ani nestaral a vždycky věděli kde je, navíc ve filmu zabili psa, což se mi hnusí. Děj filmu mi připadal protahovaně přímočarý, ale asi záleží na vkusu. Škoda... ()

GodComplex

Je neskutecne jak se z takhle low-budgetoveho syroveho bcka vyklube kult a jeste vydela 100 mega. S post-apokalyptickou atmosferou, pro kterou je Mad Max serie znama to totiz nema spolecne absolutne nic a jedna se vlastne o klani buranskych motorkaru nekde v Australskem zapadakove, ale stejne to ma sve kouzlo a mlade ucho Mel Gibson v jedne ze svych prvnich roli je taky docela fun. 5/10 ()

PKD

Geniálně syrová a nekompromisní...skoro postapo..jízda. To už prostě, nejde zopakovati. :( Posledních 20 min. (nebo tak) je něco neskutečného! Pane Millere, ještě že jste se vykašlal na to doktorování. Squellá volba, či lépe řečeno změna...povolání. ()

erased

Nadšenecké termíny jako grindhouse stranou, sám o sobě je první Mad Max jednoduše špatný. Premisa bojovníka silnic, kolem které je kult Maxe postavený, se teprve rozvíjí, svět blízké budoucnosti ještě není to správné atmosferické post-apo, které je na sérii nejvýraznější, a scénář samotný je tak ubohý, až je kolikrát k smíchu.Co se samotné akce týče, pamětihodná je jen ta úvodní a závěrečná, ale i v nich si Miller klidně mohl nechat od cesty rušivé zrychlené záběry. Přesto je v rámci série pilotní film výstavní exemplář. Celý jeho děj sice zvládne druhý díl shrnout hned v několikavteřinovém úvodu, ale zpětně jsou i tak kořeny Maxova šílenství nedílnou součástí postavy, a stejně takový je i prapodivně nefungující svět na sklonku globální apokalypsy. Na tom nelogickém a hlavně nezáživném dění skrz naskrz prostoupeném nudou to však bohužel nic nemění. ()

gogos

Jako po dlouhy dobe zajimavej krimi road snimek... Paradni auta, westzernovy nadech, pekny scenar, vynikajici mel gibson, dobra hudba... Film ma uplne idealni delku na todle tema, efekty take nebyly spatne, jedine co me chybelo je takovy lepsi uvod a vubec to bylo takovy, ja newym jak bych to rekl, malo omagovany :D Ale urcite dobre 4* ()

Makky

Neviem neviem... Poviem pravdu, čakal som niečo iné, lepšie. Vykreslenie šialenej budúcnosti je chabé, ale určite je to tým nízkym rozpočtom. Naháňačky áut a motoriek a "bombastické" zrážky nerobia film kvalitným. Avšak Mel vo svojom prvom významnom počine nesklamal. ()

blackrain

Po zásluze kultovní film. Mel Gibson tady byl hodně mladý. Australská poušť, kde se film odehrává, přidává filmu na zvláštní atmosféře. Ta je neopakovatelná a nezapomenutelná. Přežívají jen ti nesilnější a nejtvrdší. Většina později natočených postapokalyptických filmů z příběhů o Maxovi vycházela a nechala se jím ispirovat. ()

kaylin

Po dlouhé době jsem viděl tenhle snímek, abych zjistil, že ten první film vlastně nejspíš neznám, a pokud jsem ho někdy viděl, tak si to nepamatuji. Už od začátku je jasné, že tu něco nesedí. Je to ta dokonalost Maxova života. Proč by měl být šílený, když je šťastný? Než k tomu očekávanému zvratu dojde, docela to trvá. Nemyslím si ale, že by nám tvůrci představovali nezajímavý svět. Rozhodně je to prostředí, které má něco do sebe. Nepříjemné, syrové, bez útěšné. Škoda, že ten závěr je tak strašně rychlý a že to není trochu drsnější. ()

Compote odpad!

Když po hodině netuším, o čem film vlastně pojednává, sledujíc jen přehlídku tupých postav, které se chovají naprosto nesmyslně.. něco bude asi špatně. ()

Tony.cs

Zrození legendy zvané Mad Max. Jak se z nejlepšího policajta stal mstitel bezpráví ve zkaženém světě. Dnes po letech musím ubrat jednu hvězdu. Přestože se jedná o zdařilé béčko, konec mi přišel trochu zanedbaný. ()

movieband

V roce 1979 uvedl na stříbrné plátna kin George Miller postavu policisty Maxe Rockatanskyho, kterému upálí gang motorkářů parťáka a zabijí rodinu. Max je na cestě odplaty, jde gangu po krku a zabije každého, kdo s jeho utrpením má, co dočinění. Jako prolog funguje první Max perfektně. No jo, ale počkat. Ten prolog, který je v Road Warriorovi shrnut do tuším 5-ti minut je tu roztáhlý na 93 minut. Tak nebo tak, je Max solidní výplach, který ničím neurazí. Minimálně perfektně natočené honičky s auty, odvážné kaskadérské kousky (na které se tu pěkně kouká a v Road Warriorovi ještě líp) a atmosféricky drsný závěr si člověka ve filmu upoutá. Ve výsledném verdiktu si první Max pozornost určitě zaslouží, snad už jenom kvůli tom, že je to vcelku snesitelný a dobře natočený, béčkový výplach. 65% ()

MATADOR

Šílený Max je pro mě spojen s šílenou budoucností plnout zvrhlých bastardů. A jednička, ať byl rozpočet jakkoliv malý, mě bohužel nezaujala natolik, abych mohl hodnotit alespoň slibným průměrem. ()

Thomassi

Bohužel jsem byl ve výsledku celkem zklamán. Od toho, co všichni kolem mě vychvalují, jsem čekal víc. Přišlo mě to chvílemi až ameterský a většinu té hodinky a půl se takřka nic nedělo. Kecání, buzíci na motorkách, pak udělají nějaký svinstvo, u kterýho zůstává rozum stát a jindy zase honí bezdůvodně nějakýho člověka. Tak jsem si teda záporáky nepředstavoval. Ale ať jen nekrytizuji. Třeba ta začáteční honička, nebo pak ta úplně závěrečna, to se mi líbilo. Žádný triky, prostě když se něco má zničit, tak pořádně a hlavně doopravdy. Navíc mladej Mel Gibson byl sympatickej. Ono si to možná ani na víc jak průměr nehraje a tak jsem to pobral i já. ()

Helo

Nějak jsem tam nenašel to post-apo scifi. Ale koukat se na to dalo, páč to pár fajnových momentů mělo (pominu-li občas moc nenavazující scény a pár dalších podivností). Ale celkově to tak nějak vyšumělo do prázdna. Snad je to jen slabší úvod ke dvojce. Slabší 3* ()

salalala

Docela mě překvapilo zdejší nízké hodnocení. Ten film má sice hloupý a obyčejný příběh, navíc je plný nelogických věcí, přesto je to ale výborná zábava. Záměrně zrychlená akce, umírající děti, utrhané ruce, prostě nekorektní paráda. Mladý Gibson je fakt dobrý, kdyby byl ještě navíc jako Riggs, tak by to byla naprostá řežba. Přesto je to kultovní film, který skutečně pobaví, ale nesmí se nad ním moc přemýšlet. Navíc tam záporáci mají skvělé účesy a culíčky a dělají takové divné obličeje a vyluzují takové podivné zvuky. Já prostě dávám za čtyři a nestydím se za to. ()

FilmFan24

Dlouhý rozjezd směřující k drsnému akčnímu konxi. Škoda nevyrovnaného scénáře, kde se mnohdy chovají postavy značně nelogicky čímž film dost dosrává na frak. Co ale bezpečně Maxe drží nad vodou jsou modré Gibsonovy oči. ()

AlistairMir

Měli by změnit jméno filmu protože zrovna Gibson co hraje Maxe je z celého osazenstva šílenej nejmíň vlastně mi tam přijde asi jedinej normální :-D jinak film to špatný není, akce je celkem dost a o psycho postavy opravdu nouze není, ale osobně mě nijak extra přece jen tenhle snímek nenadchnul a ke konci filmu by Maxovi slušela přezdívka Stupidní Max protože tak nelogické chování hlavního hrdiny to bylo moc i na mě no a taky jak díky tomu dopadl, že? Ale co na tom vše je vlastně jedno protože tohle byl jen začátek a pak přišla dokonalá dvojka takže děkujme za Šíleného Maxe jelikož bez něj by následná bomba nebyla. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)