Šílený Max: Dóm hromů

• Česko Šílený Max a Dóm hromu (více)

Zbytky zničené civilizace již téměř zmizely a poslední přežívající lidé se snaží najít nový model fungující společnosti. Stárnoucí Max se vydává do města Bartertownu, aby získal zpět svůj majetek. Město sice řídí despotická černoška, která si nechá říkat Teta Entita, je však značně závislá na dodavateli elektřiny, který si říká MasterBlaster. Ve skutečnosti jde o nerozlučnou dvojici inteligentního trpaslíka Mastera, který jediný ovládá výrobu elektřiny, a slaboduchého obra Blastera, který svého druha nejen chrání proti všem nebezpečím, ale je také jeho nosičem. Entita po Maxovi chce, aby zabil Blastera v souboji, který občas pořádá v zamřížované aréně, tzv. Kopuli hromu. Maxovi se podaří hloupého obra porazit, odmítne jej však zabít, čímž poruší pravidla hry "dva dovnitř, jeden ven". Za trest je vypovězen z města a spoutaný ponechán v poušti. Zachrání jej dívka Savannah z pouštního kmene dětí, které žijí v malé uzavřené komunitě u pramene vody. Max společně s několika staršími dětmi pronikne do města, osvobodí uvězněného Mastera a pomůže jim uskutečnit jejich sen. (TV Nova)

choze

V trojce dospěl rozklad civilizace až k začátku obnovy a styl filmu se opět posunul - trojka přišla o brutalitu (oproti jedničce a dvojce tu poprvé není žádné znásilnění) a pokračuje v humorném ladění dvojky a optimismu jejího závěru. První třetině filmu v Bartertownu je svižný postapo akčňák s Maxem, který je i bez svého auta badass, a efektním soubojem v Dómu hromů. Působivě i rozpačitě pak působí druhá třetina, kde Max potkává izolované společenství dětí s vlastní historií přecházející do mytologie, do níž je začleněn coby mesiáš. Miller tak v jednom filmu podchycuje dva postapo přístupy - akční a filozofický, ale výsledek je rozklížený. Po postavě nemluvícího divokého dítěte ve dvojce, které naznačovalo zdegenerování lidstva do totálního barbarismu, je to krok zpátky a zároveň dopředu, a akční sérii to dodává zajímavý přesah, ale také ro retarduje tempo akční filmu. Končí se opět akčně efektní honičkou s postapo vlakem. Je to zvláštní film, který plně neuspokojí asi nikoho, ale tvůrci měli vizi. ()

Segrestor

Pokud jsem prvé dva díly přirovnal k punku, tenhle mi stylově sedí spíš k nějakému metalu, zejména black metalu. Tyto dojmy podmiňují zcela konkrétně zpodobnění padouši reps. jejich oblečení a jednání. Do tohoto metalu libě přizvukuje saxofon a krásný hlas zpěvačky Tiny Turner, která si zde dokonce zahrála jednu z hlavních rolí. Dóm hromu rozvíji představy o postapokalyptickém světě a zcela logicky dospívá k tomu, že se lide zadaptují a z dostupných zdrojů se pokusí znovu postavit svět, který fungoval před katastrofou. Do takového místa, městečka Bartertown, přijíždí i Mel Gibson, který pochopil, že když není nafta, nedá se trávit den projížděním krajiny oldsmobilem se spotřebou 40 na 100. Nyní disponuje skupinkou velbloudů, o které ale záhy přijde. Od této chvíle sledujeme celkem napínavě se rozvíjející film o hře na kočku a na myš, vrcholící Gibsonovým debaklem v Dómu hromu. Pak film chytí druhou rovinu, která právem rozděluje diváky na ty pořád spokojené a na ty o poznání nervoznější. Vyhnán z města se ocitné v jakési dosud neobjevené oáze, kterou okupuje banda fracků. Tam si náš hrdina vybuduje hlavní slovo a s jejich pomocí se vrátí do Bartertownu zjednat pořádek. Sami vidíte, že ve srovnání s pohnutky hrdiny prvního dílu to nemá mnoho společného. Mně osobně ale tento vývoj událostí příliš nevadil. Prostě jsem to přijmul a jako kluk si představoval, jaké to asi je být divokým dítětem z oázy postapokalyptického světa a bojovat s Šíleným Maxem po boku proti Master-Blasterovi, Tetičce a mnoha dalším šíleným padouchům. ()

Psema

V podstatě o ničem, byť dějově pořád výrazně hustší než jednička s dvojkou dohromady. Nechápu ale, proč Miller zahodil největší devizu série (auta a honičky) a nahradil je capartíma smradama a kecáním regulérně o hovnech. Za snovou rubačku v dómu, obstojné finále a humor jít pod tři úplně nejde. ()

Hal_Moore

Horší než díl druhý, avšak stále lepší než díl první. Filmu hodně škodí prostřední část, kdy se z Maxe stává nechtěný spasitel dětského kmene, což mi do celé série nesedí a hodně to odvádí děj od hlavního příběhu. To, co bylo skvělé na dvojce, je k nalezení i ve třetím díle, škoda jen, že až v poslední dvacetiminutovce. Loučení Mela Gibsona s australskou kinematografií nedopadlo nejlépe, což jen dokumentují Gibsonovy rozhovory, za což podle mého může najmutí druhého režiséra pro neakční sekvence (což je většina stopáže), nepozorné diváky pak může zmást i nešikovné obsazování herců z předchozích dílů do jiných rolí, neřkuli o obsazování rádoby herců (nebo rádoby zpěvaček?). Ale nebudu jen plivat špínu, závěrečná honička je výborným zakončením celé série, díky které je ono zakončení důstojné a po ní se hned při hodnocení oči přivírají o něco snadněji. O promili lepší než první díl. ()

TheDarKnig

Tak ne, liché díly prozatím pro Šíleného Maxe dopadly v obou případech přinejmenším podivně, přinejhorším jako ty exkrementy, které v tomto díle figurovaly jako hnací motor. Zábavné, možná tím chtěl Miller něco sdělit. První část filmu ještě působí docela slušně Maxovsky, nejpozději od Thunderdome to nabere takové obrátky do demence, že jsem to málem nedokoukal. A ani ta závěrečná akce nestojí za moc. Záporáčka Tiny Turner je navíc velmi podivně napsaná postava. A ty děti snad ani nemusím zmiňovat. Aspoň že Bartertown je stále cool jméno pro takový výkal pouště. ()

genetique

Od začiatku my veľmi chýbali autá, preto za poslednú polhodinku dávam za tri hviezdičky. Tretí diel je poapokalypsou až príliš prehnaný a až príliš špinavý a negramotný. Navyše Turnerka je otrasná. 60%. ()

sniper18

Je to úplne priemerný akčný postapokalyptický film, ktorý je záverečným dielom tejto slušnej série. Má iba priemerný príbeh o Maxovi, ktorý sa behom putovania počas tejto nehostinnej postapokalyptickej doby v jednom mestečku rozhodne prijať ponuku na likvidáciu obávaného a mocného muža, čo sa mu ale vypomstí, lebo nie je všetko tak, ako si pôvodne myslel a behom vyhnanstva v púšti sa spriatelí so skupinou detí, ktorým sa rozhodne pomôcť dostať do bezpečia. No jeho pôvodní zamestnávatelia nie sú s jeho novými plánmi spokojní. Spracovanie ma ale dosť sklamalo, ešte prvá polhodina je na tom dobre, všetko pôsobí tak, ako aj má, je to dejovo zaujímavé a aj doba je zobrazená dobre, ale od stretu s deťmi sa to všetko pokazí, síce stále sa na to dá pozerať, ale už to nedokáže výraznejšie zaujať a miestami aj nudí a ani návratom do mesta sa to nevylepší. Až príliš tu cítiť snahu zaujať hlavne mladšieho diváka a tak zmizlo takmer všetko, čo sa mi hlavne na dvojke páčilo. Akcie je tu priemerné množstvo a je pomerne veľkým sklamaním. Ale treba si ju rozdeliť, akcia z prvej polhodiny, teda hlavne súboj pod kopulou je výborný, ale potom sa to pokazí, síce aj potom je akcia dobre natočená a aj pomerne veľkolepá, ale kvôli nízkej prístupnosti sa vo filme úplne vytratili drsnosti, čo je v tomto žánri jednoducho neprípustné. A hlavne kvôli tomu pôsobí záverečná naháňačka dojmom paródie na podobnú záverečnú scénu z dvojky. Navyše som tu v akcii okrem spomínaného súboja pod kopulou nenašiel ani žiadne zaujímavejšie momenty a dokonca Max ani v celom filme nikoho nezabije. Herecké obsadenie je celkom dobré, stále výborný Mel Gibson, slušní záporáci na čele s Tinou Turner, ale až na deti tu nemám s nikým problém. Réžia je len priemerná, ale za to môže hlavne tá nízka prístupnosť, ktorá ju až príliš brzdí, no aspoň technická stránka je vydarená. Šialený Max 3 je film, ktorý príliš doplatil na nízku prístupnosť. Dá sa naň aspoň raz bez väčších problémov pozrieť, ale postapokalyptický film s takýmto detským prevedením jednoducho nefunguje. Objektívna kvalita filmu- 55%, film sa páči mne na 52%. ()

3DD!3

Určitě jde o asi nejslabší díl ze série o Maxovi Rockatanském. Chybí mu výborné automobilové honičky a příběh je hodně roztříštěný. Nicméně začátek, kdy Max přichází do Bartertownu je celkem povedený a konečná akce s vlakem je taky dost slušná. Navíc se nakonci podíváme i do Sydney. Lepší průměr. ()

Kaka

Nic moc akce, špatní herci, žádný děj a ještě k tomu všemu rádoby filozofické pokukování po novém světě. Tak tohle by dohromady skutečne nešlo. Překvapivě ani vzhledem k navýšení rozpočtu film příliš neodpovídá. Několik krásných písečných záběrů na horizont nemá s financemi příliš co dělat a výprava zrovna dvakrát výstavní není. Vše působí až velmi lacině a nemá to co dělat s tím, že se tvůrci snažili navodit pocit opravdovosti pouštních obydlí. Tina Turner je vcelku monstrózní herecký omyl a její přítomnost zde jaksi nechápu. Tragická je ovšem i celá kostra děje, která je doslova a do písmene o ničem. Dóm hromu je tam v podstatě jen v úvodním souboji a zbytek je Mel Gibson putující, umírající, hledající své já, vůdce skupiny atd... Nejhorší díl. ()

Spiker01

Dvojka je nejlepší. To rozhodně nebudu nikterak vyvracet. Ovšem jednička se mi tak hrubě nelíbila a nudila mě, že trojce zkrátka musím dát ty tři. Už jenom kvůli akční stránce, na kterou je brán největší důraz v sérii...a funguje to. Mad Max se potřetí vrátil a důstojně zakončil trilogii...60% ()

castor

Vyvrcholení trilogie, která měla zůstat u dvou pokračování (nebereme-li samozřejmě velký Millerův návrat po třech dekádách z letošního roku). Jedním z rozdílů oproti předchozím dvěma dílům je zřejmě to, že se prakticky neodehrává v poušti, kde vybuchující auta létala vzduchem, ale v městě bez zákonů, které nijak zvlášť neláká. Příběhově je to rutina, technicky ovšem George Miller nezklamal. Ač je trojka méně brutální, než starší dva bratři, párkrát přeci jen potěší. ()

ClintEastwood

DÓM HROMU je kvalitou někde mezi prvním a druhým dílem a pro mě osobně je určitě mnohem lepší, než nově přitočený digitální škvár s Tomem Hardym. Zábavná akční sci-fi, kde je rocková babička Tina Turner, jako záporná filmová postava. Zajímavý nápad, bavilo mě to. ()

D.Moore

To nejhorší na konec, ale naštěstí to zase tak úplně špatné není. Při příchodu do Bartertownu a skvělém souboji v titulním Dómu je ještě všechno v pořádku, no ovšem s nástupem dětí se film začne měnit v jakousi dobrodružnou podívanou pro celou rodinu, což je špatně, špatně, špatně. Inu vkus amerického diváka. Alespoň že si v závěru užijeme akční scénu s "lokomotivou", byť ji opět trochu kazí děti, a se skvěle vypadajícími vozidly (obzvláště s tímTetiččiným, poháněným turbínou, a s tím potaženým kravskou kůží). Také hudba Maurice Jarreho je více než dobrá. Takže tři a půl šílené hvězdičky. ()

Wacoslav1

Přijatelné zakončení kvalitní trilogie. Už to sice po stránce děje nemá moc co nabídnout a drží se to víceméně v osvědčené linii prvních dvou filmů a už to trochu skřípe, ale pořád to funguje 4* tentokrát nedám, ale silný 3* klidně jo. Mel je pořád ultimátní borec a jak už jsem psal u jedničky i dvojky je prostě třeba vzít v potaz dobu ve které to vzniklo no a ta osmdesátková bezstarostnost z toho prostě cítit je. Jenom si moc nejsem jistý připravovaným restartem, který jako by mi už prostě do dnešní doby nepasoval. Uvidíme třeba překvapí.65% ()

petero

Bohužiaľ. Tretiu časť Šialeného Maxa postihla pre mňa nepochopiteľná zaujatosť Hollywoodu konca 80-tych rokov obsadzovať do filmov detských hrdinov. No sem natrepali rovno celí kmeň detí a samozrejme snímok už tým pádom nie je temným apokalyptickým pokračovaním ako bola dvojka, ale priam jej humornou variáciou – myslím záverečnú scénku, kde Max namiesto cisterny, riadi vlak a naviac keď preskakuje cez vozne až príliš pripomína Indiana Jonesa. Škoda. Temná a drsnejšia stránka mu predsa len viac pristane. ()

Xmilden

"Dětský" Mad Max. Co se stalo s tím nelítostným lovcem silnic? Že by nějaké vyměknutí na stará kolena? Určitě ne, to jen prostě hollywoodská sebranka nám z toho udělala druhého Kapitána Hooka nebo něco tomu velmi velmi podobného. Ve filmu se jako pohon používají sračky a já myslím že je to docela příznačné. Protože tohle je prostě slabý odvar dávných časů 60%....... Upřímně se nemůžu dočkat nového Mad Maxe a prosil bych brutální eRko. Tome Hardy máš slovo! ()

Divočák

Některé filmy holt pořád ještě hodnotím dětskýma očima a tohle je jeden z nich. Celé se to sice už posunulo hodně do komerce a infantilnosti, ale souboj pod kopulí je super a Mel Gibson tu má jednoznačně nejlepší háro ze všech tří dílů. ()

kinej odpad!

Nechápu, jak režisér Miller, který natočil i oba vynikající předchozí díly, přistoupil na takové zprznění své ságy. To, co je na předchozích Maxech dobré, tedy napětí a atmosféra beznadějně, se zde překotilo v jakýsi hybrid filmu pro děti a sci-fi béčka. Film je totální zklamání a je také důkazem, že peníze prostě nejsou všechno. ()

Zemřela Tina Turner

Zemřela Tina Turner