Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

Necrotongue

K velmi dobře hodnoceným záležitostem přistupuji často opatrně, protože jsem nejednou zjistil, že se můj názor od toho většinového odlišuje. U Černobylu šly veškeré obavy velmi rychle stranou. Craig Mazin si dal na scénáři opravdu záležet, seriál byl od začátku do konce prostoupen fantastickou atmosférou, překvapivě jsem byl ušetřen patetických scén, které tak nesnáším, a jako bonus jsem dostal i vynikající herecké obsazení. Navíc mi dokázali tvůrci připomenout tu úžasnou masáž mozku, které se mi tehdy dostávalo z televize, z tisku, ale hlavně ve škole. Tehdejší propaganda musela trhnout rekord v bagatelizování skutečných událostí. ()

luka4615

Neexistuje mnoho seriálových či filmových počinů, které svou syrovostí, autenticitou a dokonale vysoustruženou atmosférou předčí dobové dokumentární záběry. Chernobylu, výborné minisérii z produkce HBO se to podařilo a podařilo se jí to neuvěřitelně. Na celkové stopáži pěti hodin totiž tvůrci rozestírají mrazivé příběhy osudů lidí z atomové elektrárny Černobyl, obyvatel přilehlého městečka Pripjať a především těch, kteří se v prvních minutách po výbuchu snažili nastalou katastrofu dostat pod kontrolu. Jsem moc rád, že jim tento projekt pomyslným způsobem vzdává hold a že přiblížil jejich oběť celému světu, jenž tuto minisérii velebí. A velebí jí oprávněně, jelikož Chernobyl se může pochlubit skvěle lícujícím soundtrackem a hereckými výkony, z nichž místy vážně mrazí. Co se kamery týče, tak ta je výkladní skříní celého projektu. Kameraman Jakob Ihre se s každým záběrem "mazlí" a vytváří broušenou expozici černobylského defilé smrti, které je hmatatelné a všudypřítomné díky aroganci, lžím a přetvářkám celého vedení SSSR. Snad nejvíce je tento atribut citelný ve čtvrté epizodě, kdy se kamera ani na sekundu nehne od jednoho z likvidátorů, jenž na střeše elektrárny odklízí vysoce radioaktivní grafit. Právě díky této užité technice máte pocit, že jste tam s nimi, přičemž tušíte, že tito lidé se asi nedožijí spokojeného a klidného stáří. Craig Mazin tedy stvořil výbornou a nervy drásající podívanou, o níž se bude mluvit ještě hodně dlouho. Právě díky těmto projektům se totiž na tyto události a pohnuté lidské osudy nikdy nezapomene. A to je moc dobře. Výborná práce! (HBO GO) „These man work in the dark. They see everything.“ ()

Karrfik

Fascinující. To jak se dá kvalitně pojmout minisérie z produkce HBO je opravdu fascinující. Znám nazpaměť všechny dokumenty, které o této události byly natočeny. V době výbuchu mi bylo 14 let. Pamatuji si tu tísnivou dobu. Tento seriál považuji za určitý vrchol, který už asi nebude překonán. Možná jako "sarkofág" postavený mezinárodním společenstvím v roce 2017... ()

JASON_X

Hned zkraje jsem se nechal pohltit výsostně temnou až depresivní atmosférou a viděl jsem to taky na plný počet. Ale v průběhu dalších dílů mi tam přeci jen občas něco neštymovalo, třeba z prstu vycucaná postava "paní Spravedlivé" (nesympatická mirkodušínovská Emily Watson), tendenční tlačení na politickou pilu v závěru, plus několik dalších melodramatických šablon. Každopádně ale realističnost děje výrazně převyšuje nad fiktivností, scény havárie a její následné likvidace jsou strhující, dobová výprava i vilniuské sídliště coby Pripjať přesvědčivé a většina herců podává skvělý výkon, sovětsky strohý a upjatý, prostý hollywoodského exhibicionismu. A slyšel jsem, že v Rusku se tahle verze příliš nelíbí a že se tam pracuje na odvetě, tedy na filmové odvetě. Už teď jsem zvědavý. / Navzdory vycucané Watsonovic Emílii po pár dnech zvyšuju; musím uznat, že se mi tahle minisérie výrazně vryla do paměti i pod kůži. ()

Morholt

Jestli bych měl Černobyl zhodnotit jedním slovem, bylo by to "sugestivní". Dobová atmosféra, výbuch, utrpení obětí snaha odpovědných lidí něco dělat i nedělat, to všechno zalézalo nepříjemně pod kůži. Rozpadající se požárník mě bude asi ještě dlouho strašit. Cením si i snahy držet se reality. Mazin a spol. si samozřejmě nechali nějaký prostor pro tvůrčí volnost, ale faktografickou stránku věci tím nijak nenarušili. Závěr se soudem a Legasovovou obžalobou si sice mohli odpustit, ale pokud se to tak skutečně stalo, tak to beru zpět. Herecky naprosto dokonalé a Harris ukázal, že je pan Herec. 100% ()

Lucasion

"Jaká je cena lží?" HBO dělá jedny z nejlepších seriálových událostí. Chernobyl samozřejmě není výjimkou. Je to seriál, který by měl každý vidět? Ano. Je to depresivní? Rozhodně. Bude se vám zvedat žaludek? Jak z čeho. Za mě rozhodně seriál, který by se měl pouštět na středních školách. Ačkoliv je totiž seriál velmi depresivní a ukazuje velmi syrově událost, která se stala v roce 1986, tak si myslím, že se jedná o povinnost každého, kdo se zajímá nejen o kvalitní tvorbu, ale také o naší historii. Veškeré filmy, které mapují tragické události historie jsou něčím depresivní a nebo brutální. Tomu se samozřejmě tvůrci mohou vyhnout a nemusí. Ovšem havárie v Černobylu je snad největší katastrofou v historii lidstva. A o to je horší ten fakt, že zasáhl téměř celou Evropu. A hlavně, co si budeme povídat, on rok 1986 není zas tak dávno že? Seriál od prvního dílu šlape jako o závod a během pěti hodin nesundá nohu z plynu. Čas 1:23:45 si jistě mnozí zapamatují. Je to ten čas, kdy k havárii došlo. Sledovat následky je velmi silný zážitek. Mrazivý, atmosférický, depresivní počin s mnoha kvalitními herci a hlavně naprosto dokonalou výpravou do minulosti. Pro mnohé událost roku, pro mě asi nejpodstatnější seriál nového tisíciletí. Kdo jiný by se měl poučit z chyb páchaných v minulosti, když ne my? Chernobyl od HBO je emocionální jízda od začátku do konce. Krutá pravda, nechutné lži, neskutečná katastrofa a hlavně jeden perfektní seriálový zážitek. Sledovat totiž dokumenty a fotografie versus seriál je prostě jedna ku jedné. Jsem zvědavý, kam se HBO vrhne příště. (80 %) ()

jerry12

100%. Seriál, který redefinoval budoucnost žánru dokudrama. Chernobyl je v rámci globální seriálové tvorby unikátní přinejmenším ve třech dílčích prvcích - (a) Naprosto fantasticky exceluje ve stylizaci událostí nepochopitelných laickým okem a neúnavně zvládá osvětlovat extrémně složité procesy a mechanismy patrně nejkomplikovanějšího oboru lidstva tak, že i absolutní laik v oblasti jaderné energetiky dokáže chápat všechny aspekty, dávat si je do souvislostí a reálně akceptovat důvody, proč k havárii došlo; (b) Ještě žádný jiný seriál ani film v historii - dle mého názoru - nedokázal tak autenticky zachytit nejen genius loci tehdejšího Sovětského svazu, ale ani politické pozadí událostí spojených s černobylskou havárií (a to i navzdory lehce rušivému anglickému znění), a přitom se úspěšně vyhnout veškerým emocionálním klišé, která by scénář narativně narušovala (nebo osvěžovala, záleží na úhlu pohledu; ovšem k dokudramatům dle mého explicitní emoce nepatří); (c) Dokázal ze scénáře k prasknutí narvaného fakty, vědeckými pojmy a technikáliemi vybudovat chladnokrevný příběh, který diváka emocionálně nepřesvědčuje skrze patos, ale mnohem hlubším způsobem, který jej namísto pláče či smíchu nutí spíše zatajovat dech, a to i navzdory tomu, že znalejší divák zpravidla bude pozadí černobylské havárie aspoň okrajově znát, a tak by ho hypoteticky nemělo nic překvapit. To je ale omyl; Chernobyl překvapuje v jednom kuse, a kromě zmiňovaných aspektů k tomu přispívají velmi přesvědčivé herecké výkony, chladná režie excelující v načasování a gradaci jednotlivých scén nebo - a to především - neuvěřitelně silná atmosféra, která těžko hledá v seriálové historii konkurenci, a to i s vědomím relativně intenzivnějšího vnímání seriálu východoevropskou popuací (včetně nás), která má hluboko v DNA zakořeněný nezlomný odpor vůči sovětské metanaraci. Přesně takové seriály jsou potřeba, a zvlášť dnes, kdy mají generace Y a Z tendenci na události 80. let (a dřívější), a zejména na jejich politické pozadí, bez obav zapomínat. Chernobyl dokázal vyvolat zájem jak o tehdejší režim, tak o samotnou havárii u diváků všech generací, dokázal spustit obří vlnu zájmu o exkurze do černobylské oblasti a dokázal přesvědčit davy, že klíčovou chybou mnoha a mnoha historických událostí nebyla (a nebude) technika, ale lidský omyl, lidská arogance a zdánlivá, pro tehdejší režim typická neomylnost. To jsou poselství sahající daleko, daleko za hranice televize. A na závěr - Chernobyl zvládá být nešťastný, smutný, děsivý, strašidelný i chladnokrevný, ale ze všeho nejvíc promítá do mysli (téměř) každého diváka jeden výrazný, nezapomenutelný pozitivní odraz - bohudík, že už je ta doba (doufejme) pryč. Bez špetky sentimentu jeden z nejsilnějších seriálů všech dob, po poslední epizodě možná ten vůbec nejsilnější. ()

stub

Nemastné, neslané a historicky věrohodné spíš jen obrazově, než obsahově. Špatné to rozhodně není, ale to všeobecné nekritické nadšení moc nechápu. Je to v posledních letech pořád totéž: Vezmu závažné téma, zpracuji jej maximálně popkulturním způsobem a všichni se mohou podělat blahem. Na víc nemáme? ()

ScarPoul

Nie som si úplne istý, či dokážem vystihnúť pocity. Nesie sa to v móde a atmosfére, ktorá nemá potrebu byť prehnane heroická alebo dramatická. Snaží sa zachytiť človeka. Jeho snahu o nápravu tvárou v tvár katastrofe. Herecky priamočiare a dýchajúce charaktermi, ktoré sa zapamätajú. Aj tie vedľajšie postavy aj tie hlavné. Nepríjemné hudobné zvuky ťahajúce sa pozadím, keď postavy kráčajú do niečoho čo sa o niekoľko rokov stane hororovou lokáciou , kde je smrť neviditeľná a všadeprítomná. Mazin a Renck vytvorili seriál,ktorý zarezonuje a ktorý stojí za to vidieť. Kvôli sile s akou rozpráva osudy postáv, ktoré idú na istú smrť a predsa idú a kráčajú a riešia a bojujú. Jared Harris a hlavne Stellan Skarsgard podávajú jedny zo svojich najlepších výkonov. Žiadalo sa mi tam možno viacej explicitnosti. Viacej zúfalstva a plaču. Krvi a smútku. Niečo čo by ma rozbilo a nedovolilo mi spať. Túžil som po tom - vzhľadom na to aká je to téma. Chernobyl je výborná filmárčina. A zanechá pocit. To sa pri dnešných dielach nestáva zase až tak často. ()

Tommassi3

Zásadní roli v tom, proč se Černobyl stal celosvětovým fenoménem, a nejlépe hodnoceným projektem všech dob, hraje jednak značná nevytěženost žánru a zároveň, zvlášť v tuzemsku až obsesivní, divácká fascinace právě hranou rekonstrukcí skutečných událostí.. V našich končinách, dříve sovětském satelitu, navíc dostává téma nový rozměr strachu z něčeho velmi blízkého a nebezpečně reálného, a Černobyl pohrávající si dlouho s hranou hororu tak získává podobný náboj v druhém plánu jako svého času třeba Akta X, zvlášť na východě Evropy tahle katastrofa stále tak trochu obcuje s nádechem čehosi mystického.. ()

BoPo

Bál som sa, že pôjde len o akúsi rekonštrukciu udalostí, proste Discovery s hercami. Omyl. Ano, Černobyl má obrovskú dokumentárnu hodnotu. Dozviete sa viac ako za celú ZŠ (samozrejme niektoré udalosti a postavy boli upravené, aby lepšie poslúžili výslednému dojmu). Táto vyšetrovačka a záchranná akcia v jednom skvelo využila potenciál černobylskej tragédie. Uveriteľná dobová atmosféra, kvalitné kulisy a nemenej kvalitní herci dodali tú nevyhnutnú nadstavu. Prvý diel je dokonalým synonymom pre skľučujúci pocit. Druhý diel skvelo zachytí "krásu" komunistickej strany. Tretí rieši hlavne prvotné dôsledky pre najviac zasiahnutých. Štvrtý bol akási medzihra pred finále, v ktorom sme sa dočkali zrozumiteľne podaného vysvetlenia, čo všetko sa zrejme muselo stať, že sa z Černobylu stalo svetoznámy pojem. Za mňa 5* Olymp seriál nedosiahol a ani ho neatakoval, ale všeobecné ***** nadšenie sa dá chápať. Som zvedavý, či seriál spustí vlnu katastrof z celého sveta z produkcie Netflixu a spol. ()

Lacike

Po všetkom tom hype musím aj ja uznať, že je to fakt unikátne dielo. Tou nonstop depresiou, ktorú séria v divákovi dokáže vyvolať mi to pripomenulo pocit, ktorý som zažil pri filme Schindlerov zoznam. Na jednej strane to je niečo, čo by mal každý vidieť, aby sa z toho poučil, ale na druhej strane to bolo celý čas tak strašne nepríjemné, že to už viac vidieť nechcem. Nepríjemné nie sú ani tak gore scény, ale hlavne to, že sa tak kruté veci diali kvôli hlúposti, neschopnosti zodpovedných ľudí a pýche celého režimu. Miestami mi bolo až fyzicky nepríjemné to sledovať. Pritom nemám ani tak na mysli scénu so psami. Ich kántrenie tam bolo logicky vysvetlené. Na nepríjemnej atmosfére sa do veľkej miery podpísala aj hudba. Také divné tóny, ktoré sú samostatne nepočúvateľné. Na rozdiel od niektorých expertov neriešim vernosť série voči skutočným udalostiam. Je to kurva seriál a nie dokument. Keď chcete fakty, tak si prečítajte knihy. Ale ako umelecké dielo to po dramatickej stránke funguje na 100%. Jak technické aspekty celej havárie, tak mikropríbehy mnohých postáv. Príčina havárie mi pripadá dostatočne uveriteľná. Konšpiranti ale asi znova budú viniť mimozemšťanov a nad seriálom ohrnú nos. Ich problém. Za negatíva, ktoré mi vadili by som označil prvých 10 minút, ktoré boli dosť nezáživné a takisto mi bolo ľúto, že všetkých ďalších vedcov, ktorý sa podieľali na odstránení následkov scvrkli do postavy vedkyne Emily Watson. Celý čas mi bolo divné, že tam je len jeden jediný vedec. Ale aspoň ho Jared Harris stvárnil perfektne. Taký morálny maják v celom tom ruskom bordely plnom byrokracie. Z ďalších postáv si ma ešte získal byrokrat Stellan Skarsgård, ktorý prejde pekným vývojom a super cool boli horníci s odhalenými dolníkmi. Tí sa s ničím nesrali. Takže celkovo dávam nadšených 9/10. Znova si to už nepozriem, ale som zvedavý na ruskú verziu so zákerným agentom CIA. P.S: To že tam všetci rusi hovorili anglicky mi vôbec nevadilo, keďže som to sledoval s CZ dabingom. Problém vyriešený. :) ()

ALIENka_

Skvělá minisérie, která mi absolutně zlepšila náladu po Game of Thrones. Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší seriál za posledních nejméně 20 let. Ukazuje za pouhých 5 (o to víc napínavějších) dílů všechny události okolo Černobylu, včetně nejsurovějších záběrů, autentických událostí, jak vystřiženejch z dokumentu, a korupci tehdejšího SSSR. Musím říct, že takhle napnutá jsem nebyla hodně dlouho, i když jsem věděla, jak to všechno skončí, stejně jsem měla husinu po celou dobu seriálu. Absolutně brilantní dílo tvůrce, od kterýho snad nikdo nečekal takovej masterpiece. Hudba, která je složená z opravdovejch zvuků jaderný elektrárny, je jedna z nejděsivějších a zároveň nejhezčích, co jsem kdy slyšela. Herecký výkony naprosto úžasný, člověk má pocit, že to všechno prožívá společně s hlavními postavami. Vizuál je pastva pro oči a styl vyprávění, tady musím podotknot skvělý rozhodnutí ukázat, jak výbuch proběhl až v posledním díle, je genilání. A v závěru, kdy se se strhující hudbou ukazují osudy postav, byl nejsilnější zážitek za posledních tak 5 let. Nakonec musím ještě vyjádřit svojí spokojenost s tím, že se série nebojí ukázat ani surrealistické záběry, nahotu a hlavně události tak, jak opravdu byly. Hodnocení: 10/10 ()

JohnCZ

Naprosto precizní nahlédnutí do událostí černobylské katastrofy. Chladná, odměřená a přesto ohromně emocionální minisérie, která divákovi zprostředkovává tématiku uchopitelněji, než by dokázal sebelepší dokument a to navíc ještě poutavou a vtahující formou. K tomu připočtěme perfektní herecké výkony (jmenovitě samozřejmě Jared Harris, ale ten byl skvělý už tehdá ve Fringe) a pevnou režii a scénář. Craig Mazin to má v hlavě srovnané, ví přesně, co chce divákovi ukázat, jaké emoce vyvolat a jak toho docílit. Z mého pohledu prakticky dokonalá filmařina, která nejde ani tak na efekt, jako spíš na výpovědní hodnotu a ústupky dramatizaci (údajně) dělá spíše sporadicky. O to víc překvapí, že tenhle chlápek nemá za sebou víc než jen pár mizerných parodií. Nevím jestli si Chernobyl zaslouží post nejlepšího seriálu všech dob, ale rozhodně se jedná o kousek, který by měl vidět každý. ()

Seabeast

Snad jediný seriál, který by měl povinně vidět každý člověk na planetě. A to bez legrace. Málo komu se podaří přijít s něčím tak výjimečným jako je toto vyobrazení Černobylské katastrofy. Už při sledování prvního dílu jsem pocítil úzkost, kterou už jsem dlouho při projekci nezažil. A vlastně i něco TAK strhujícího jsem ještě neviděl. Doslova díl za dílem člověk hltá každou minutu příběhové mozaiky, která graduje ke svému šokujícímu finále. Produkce a výprava je přímo neskutečná. Před shlédnutím jsem měl jen povrchní informace o Černobylském incidentu a jsem tvůrcům vděčný za to, že vůbec přišli s něčím tolik unikátním. Nemám slov. ()

Padme_Anakin

Můj osobní pocit... tohle se vážně povedlo, i když je to mrazivé, tísnivé, působí to nepříjemně. Nezáleží mi na tom, jakou řečí postavy mluví, jde mi o to, co sdělují, jak hrají a k tomu nemám žádné výtky. Co se stalo, stalo se, odestát se nedá, ani kdyby vládl Stalin. Smutné pokoukání, pravda. A jak bylo řečeno, k čemu jsou ve finále lži? ()

villon17

Not great, not terrible :D . Ne vážně. Je to nejlepší seriál, co jsem za poslední dobu viděla a to nejen proto, že jsem chvíli před ním v Černobylu byla a respekt k tomu místu získala už tam. ()

amirgal

Jedná se o dramatizaci a tak je na to třeba pohlížet. V minulosti jsem zhlédla celou řadu dokumentů o katastrofě černobylu a na seriálu se mi líbilo to, že byl schopem zprostředkovat některé děsivé detaily a stranickou neochotu. Seriál je komorní a hlavní postavy jsou konjunkturou mnoha vědců, vojáků a aparátčíků, kteří katastrofu řešili s nasazením vlastních životů a s plným vědomím toho, že zemřou. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD