Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

vurhor

Ano. Ten seriál je neuvěřitelný. Ale jedna věc mi přijde možná ještě více neuvěřitelná - jeho tvůrce a scénárista Craig Mazin. Když se totiž podíváte na zbytek jeho filmografie, zjistíte, že většina jeho děl se skládá z trapných a podprůměrných komedií a parodií, plus slabých sequelů lepších filmů, přičemž žádný z nich nemá na čsfd nad 70%. A najednou se vytasí s Černobylem. Dílem, které na IMDB během několika týdnů sesadilo ze seriálového trůnu takové titány jako Breaking Bad, Hra o trůny a Bratrstvo neohrožených. A snad i právoplatně. Takovou neuvěřitelnou a mistrovskou atmosféru jsem neviděl od dob první série True Detective. Ta hudba, kamera,... Už hned z první epizody běhá mráz po zádech, plus ono vyobrazení havárie opravdu působí, jako kdyby oni nešťastníci omylem otevřeli bránu do samotného pekla, ze které se rázem vyrojily miliony démonů. Neviditelných démonů, kteří pošpinili duši a tvář matky Země snad napořád. Seriál však není jen o havárii jako takové, ale úžasně demonstruje fakt, že pýcha předchází pád. Není to jen příběh o lidském hrdinství, oběti a mizérii, ale i o neuvěřitelné aroganci a přemíře lhaní, která opravdu může mít fatální následky. Mazin evidentně umí psát. Když teda nedělá šašky. Dokonalých 5* ()

prkalil

Comrades a soudruhofilové všech zemí - hle - krystalicky čistá esence, kam vždycky vede diktatura proletariátu. Tak už se vzpamatujte a nechte toho. ()

Astaroth12

Každá z epizód má silne emocionálne základy, ale hlavne každá je neskutočne pútavo natočená. Ja môžem hodnotiť len film a ako veľmi sa zakladá na pravde a či si niečo  tvorcovia upravili pre svoje účely, nechám na odborníkov, ja k nim rozhodne nepatrím. A  tak ako som už písal, mne ide hlavne o film a ako na mna pôsobil a to splnil dokonale. Je to nádherne realisticky natočené a každá z epizód je ponurá, znepokojivá a dosť často aj depresívna. K tomu sa musí prirátať bravúrne hrajúci herci a dôrazne prenikavá hudba. A tak bez zbytočných slov. Je mi celkom jasne, prečo je na tejto databáze najlepší seriál a popravde si to celkom zaslúži, je fakt dokonalý a pochybujem, že niekto môže o tejto tragédii natočiť niečo veľkolepejšie, ako je tento seriál. ()

hous.enka

Naprosto rozumím tomu, proč je Černobyl jedním z nejlépe hodnocených seriálů. Je to totiž naprosto oprávněné. Po třiatřiceti letech autoři otevřeli sarkofág a prezentovali lidem to, o čem se dosud nemluvilo. Kéž by vznikalo víc takových projektů. Pokud chcete zhlédnout nejlepší seriál tohoto roku, pusťte si Černobyl. Rozhodně nebudete litovat. A pro doplnění informací si sežeňte knihu Modlitba pro Černobyl, ze které byly některé příběhy použity do seriálu (nejen ten úvodní s hasičovou manželkou). Je to téma, o kterém se musí mluvit. ()

Rybizek

"Každou lží si děláme u pravdy dluh a ten se dřív nebo později musí splatit". Jasný, ruku na srdce, kdo z nás nikdy nezalhal? V tomto případě však lež měla na svědomí více než špatnou náladu oklamaného. Zde se nejednalo o jednoho člověka, nýbrž o statisíce lidí, kteří kvůli takové lži umřeli nebo se s následky potýkají dodnes. Ono jich podle SSSR vlastně bylo "jen" 31, ale všichni víme, že číslo je mnohonásobně vyšší. O kolika lžích asi stále nevíme, snad lepší si nepředstavovat. Každopádně zpracování této globální katastrofy je naprosto PRECIZNÍ, i když tam jsou nějaké nepřesnosti a některé postavy či příběhy přibarvené. Jako celek to působí přesně tak, jak má - REÁLNĚ, a to si zaslouží 100%. ()

monsieurR

Velmi dobré, jen nechápu, proč nenatáčeli v Pripjati nebo se alespoň nesnažili takové kulisy vytvořit. Poměrně nevěrohodné zobrazení nemoci z ozáření a děj obsahuje vymyšlené postavy. ()

FFilipCZ

Tady nepotřebujete na začátku každé epizody "V minulých dílech jste viděli", protože to celé prostě zhltnete najednou. První díl je trošku roztahaný, příliš se tam neděje a nebuduje tak atmosféru a nepřipravuje vás na to, co se bude dít dále. Od druhého dílu již vše šlape, jak má a děj, drama i atmosféra postupně nabírají na tempu. Černobylskou elektrárnu (od sarkofágu jsem byl pár desítek metrů), bezprostřední okolí i Pripjať jsem měl tu možnost navštívit, o to více dokáži tento film ocenit. ()

Adasin

O havárii v Černobylu jsem již před seriálem hodně věcí věděla, protože jsem se o ni zajímala již pár let zpátky a v televizi (asi na ČT2) jsem o ní viděla skvěle zpracovaný dokument. V tomhle seriálu jsem se dozvěděla ještě mnohem víc a jeho zpracování mě naprosto ohromilo. Začnu tím, že si postěžuju na kritiky, kterým zde vadí "hollywoodské" způsoby vyprávění (četla jsem o tom na Aktuálně.cz) - no, točí to kromě Britů i Američané, tak co se diví, navíc to není dokument, ale dramatické zpracování, fikce (ti, kteří tam vystupují jsou hráni herci, ne sami sebou). Už jen kvůli té dramatizaci muselo být jasné, že se můžou objevit historické nepřesnosti nebo odchylky od skutečnosti pro lepší dramatický efekt. Chápu, když tohle někomu vadí - to mě taky, když je to do očí bijící a není to řádně vysvětleno - to ovšem není případ Černobylu: na konci posledního dílu (ne, není to spoiler) se spolu s dobovými záběry objeví ještě mnoho dalších informací a nepřesnosti pro dramatizaci (příklad za všechny - postava Uljany Chomjukové) jsou zde vysvětleny. A co víc, srovnání seriálu se skutečností je teď plný internet a mnoho z nich je i zde v zajímavostech. Nejdůležitější ale je, že tyto odchylky v tomhle seriálu nijak výrazně nenarušují děj (svůj účel tedy plní dokonale) a i přesto se dozvídáme opravdu hodně nových detailních a pravdivých informací. Když jsem k tomu slyšela ještě ty detailní popisy toho, jak probíhá nemoc z ozáření (toto navíc názorně ukázáno na hasiči Ignatěnkovi a zaměstnancích elektrárny - fakt hnus) nebo co přesně, jak a proč se stalo té osudné noci v elektrárně, přála jsem si, aby to nebyla pravda, protože to byla hrůza, přestože jsem o nehodě už hodně věděla. Vůbec atmosféra celého seriálu je neuvěřitelná: děsivá, depresivní, ve správných momentech jsem se bála, bylo mi smutno, byla jsem nervózní, napjatá. Kromě faktů a detailních popisů na tom má zásluho ještě několik dalších věcí: 1. natáčecí lokace - v porovnání s fotografiemi elektrárny Černobylu a třeba Pripjati to bylo dokonale věrné, skoro bych věřila, že natáčeli na místě, což je ale samozřejmě pitomost. 2. herecké výkony - všichni zúčastnění předvedli skvělé výkony, nejlepší pro mě byli asi Jared Harris (který se mi v druhém filmovém Sherlockovi moc nezamlouval), Stellan Skarsgård a Paul Ritter, jehož postavu Ďatlova jsem zvlášť ke konci opravdu upřímně nenáviděla. Mile mě překvapila i Emily Watson, kterou jinak taky rovna nemusím. 3. zvuk - hlavně ten, co běžel u závěrečných titulků a pak věčné skřípání/pípání dozimetrů - přitom jsem byla nervózní, a to jsem seděla před obrazovkou, kde mi nic z toho nemohlo ublížit. ----- V následující části komentáře se mohou objevit SPOILERy: Ze začátku mě trochu zarazilo, když seriál začal již explozí, kterou navíc nevidíme z bezprostřední blízkosti, i když to fikce umožňuje - místo toho ji vidíme z pohledu obyvatel Pripjati. Do toho je zkombinován příběh Vasilije a Ludmily Ignatěnkových. Sice jsem se tak nedočkala toho, co jsem viděla a vlastně už znala z dokumentu, zato jsem však dostala to, co jsem neznala a ještě v luxusním balení. A to, co nebylo na začátku, se pak formou flashbacků objevuje v poslední epizodě, ve které do sebe vše zapadne a kruh, jenž začal Legasovovou sebevraždou, se tak uzavře. Jediné, co by v seriálu možná být nemuselo, je scéna se stařenkou ze začátku čtvrté epizody. Ale to jen drobnost. Konec SPOILERoidní části komentáře. ----- Seriál kromě zkázy Černobylu ukazuje ještě zlo v podobě Sovětského svazu: lži, utajování, arogance, pýcha. Všimněte si např., jak dlouho soudruzi nechtějí přiznat pravdu a jak dlouho trvá, než začne evakuace obyvatel Pripjati. ----- Neskutečná pecka, doporučila bych sledování ve školách povinně. Dlouho mě žádný seriál tak emocionálně nerozložil. 10/10 () (méně) (více)

NinonL

Všeobecné nadšení nesdílím, stále jsem čekala, zda mě v seriálu něco nadchne a nestalo se. Je to opravdu minisérie, kdy žádné oblasti není věnováno dostatek času a vše se bere z rychlíku. Ale ztráta času to nebyla, ráda jsem sledovala hlavní hrdiny, kteří hráli dobře. Škoda, že se tomuto závažnému tématu podrobně nevěnovali Rusové. ()

zdepapepa

Je to dobře natočený seriál, který k tomu těží (a za krátkou dobu pěti epizod prakticky vytěží) z poutavého příběhu. Pár zpracování havárie v Černobylu jsem již viděl, vždy se ale jednalo převážně o fyzicko-chemikální přednášku a časový sled událostí. Zde se toho sice dočkáme taky, ovšem naštěstí drtivou většinu času se Johan Renck dělí o lidskou stránku celé katastrofy, její následky, jejich řešení a reakce všech zúčastněných. Díky tomu se nemusí minisérie soustředit na již zmíněnou přednáškovou stranu věci, ale může zabrousit do vod depresivních, morbidních, politicky machinačních, ale i romantických a pro někoho třeba i hororových. Casting se povedl na jedničku, rozhodnutí změnit mluvu na anglickou hodnotím kladně, aspoň je tak seriál přístupnější širšímu publiku. Východní blok měl dost času na to vytvořit něco takového vlastního, nyní už je pozdě si stěžovat. Nelze tomu však zapřít určitou hollywoodskou filmovost kulminující závěrečným Legasovovým proslovem, který mě zcela vytrhl z dění seriálu, což se nepovedlo ani personifikaci všech pomocníků při řešení otázek "proč", "jak" a "kdo", Ulyaně Khomyuk, i přes její velkou snahu. ()

Cimr

Je tak příjemné, když o něčem neustále slyšíte, jak je to skvělé, pak se na to podíváte... A ono je to opravdu skvělé! Černobyl geniálně funguje hned na několika rovinách. Jako historické drama, kde se tvůrci drží reality tak těsně jak to jde, jen s malými odchylkami. Vždy, když jsem měl tendenci říkat si - tady už to scénáristé trochu přehánějí, přeběhl mi mráz po zádech. Ono se to všechno opravdu stalo. Zároveň se jim podařilo vysvětlit "výbuch" elektrárny tak, že ho pochopil i takový laik přes jadernou fyziku, jako jsem já. Dále seriál funguje jako napínavý politický thriller, v němž se můžete dohadovat, co je víc radioaktivní - jaderná havárie nebo snahy Strany zamést tragédii pod koberec a umlčet všechny, co vědí pravdu? Funguje to i jako horor, a to dost drsný. Jednotlivé díly jsem si musel dávkovat a po třetím, kde vidíme lidi rozpadající se na beztvarou hmotu, jsem nespal. Funguje i po technické stránce - kamera, efekty, herecké výkony (Jared Harris!) - vše na špičkové úrovni. Zdálo by se, že takto palčivé téma v podání HBO bude příliš... americké. Ale naštěstí je to přesně naopak. Ano, ruské postavy tu mluví anglicky a na konci se dočkáme titulků "jak to bylo dál", ale jinak je atmosféra neamericky drsná, špinavá. Žádná gradující smyčcová hudba, jen zlověstné šumění elektřiny. Žádné titulky "hodinu před výbuchem", jen za ušmudlaným oknem se objeví skromný záblesk, když si jde mladá žena lehnout ke svému muži. Horníci, kteří se při zákroku u jádra svléknou do naha nejsou žádní svalnatí mladíci, ale obyčejní taťkové s bříšky a kníry. Tomuto dílu se zkrátka neuvěřitelně sugestivním způsobem povedlo propojit velké dějiny s příběhy malých, obyčejných lidí a ještě tomu dát až filosofický přesah o pravdě a lži. Skutečně nejspíš jeden z nejlepších seriálů všech dob. ()

nirvana91

Strašná depka.. ale treba vidieť. Na škole sme sa o Černobyle učili, ale v tom veku pubertálnej debility, keď nás trápili iné veci a ešte k tomu som dejepis "nemala rada", to človek tak nevnímal. Takže by som z vlastnej skúsenosti odporúčala púšťať na školách - lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Toto sa zaryje pod kožu každému. ()

SaNcHeZ_cz

Musím se přiznat, že jsem ze začátku byl poněkud skeptický a ani se neopovažoval doufat v to, že by tahle minisérie dokázala to, co se Craigu Mazinovi a spol povedlo. Jelikož se o havárii v Černobylu zajímám už od dětství, proběhlo mýma rukama už hodně filmů a seriálů s touto tématikou, žádnému se ovšem nepovedlo i přes pár úprav takhle perfektně vystihnout samotný milník lidské společnosti a jeho nepředstavitelné rozměry. Seriálový Černobyl je fantastickým pětidílným svědectvím, které exceluje jak po řemeslné tak po herecké stránce Tohle je prostě klenot, který se jen tak neurodí a za těch pět famózních hodin si tenhle kousek ty vavříny prostě zaslouží. Takhle kvalitně zpracovaná látka ve všech ohledech se totiž právem může rovnat těm největším televizním klenotům historie a ta mrazivá atmosféra se vám pod kůži bude držet ještě zatraceně dlouho. Vichnaya Pamyat ()

Paxxx.cz

Seriály od HBO popisující nějakou skutečnou událost působí vždy velmi věrohodně a jsou profesionálně zpracované (viz klenot Bratrstvo neohrožených). Chernobyl má místy velmi silné momenty, dobře zobrazuje ruskou mentalitu a situaci tehdejšího světa v období tzv studené války. Herci se se svými rolemi v tomto mini seriálu vypořádali skvěle - jediné co působí zvláštně je zde angličtina, ovšem jako zásadní minus to neberu... Pro mě spokojenost a 9/10. ()

kareen

O tom, že to bude dobré a kvalitně natočené, jsem podle toho, u které produkce to vzniklo, a podle hereckých jmen i nadšených ohlasů, upřímně ani moc nepochybovala. Vlastně je to ještě lepší, než jsem očekávala. O Černobylské havárii jsem toho popravdě moc nevěděla, jen jsem měla takové vzdálené povědomí. Celá série mi utekla jako nic, byla jsem zhnusená přístupen ideologických aparátčíků, šokovaná možností, že mnoho nechybělo a tragédie se mohla rozrůst do ještě hrozivějších důsledků, které by zasáhly i naši zemi, rozlítostněná všemi zbytečně zmařenými lidskými životy a taky napjatá, jak nakonec dopadne celé vyšetřování a co bylo tedy z fyzikálního hlediska příčinou výbuchu. Jediné, co mi tam maličko nesedělo byla ta příběhová linie o střílení zvířat ve čtvrté epizodě, která mi připadala skoro jak z jiného seriálu a trochu mi narušila jinak konzistentní celkový zážitek. Zato hned další závěrečný díl, to byla pecka. To, že je příroda neoblomná mocná síla, na kterou neplatí žádné lidské zákony, a celé to naše malicherné hemžení a arogance jsou jí ukradené (to jen lidé si to musí srovnat se(mezi)sebou), je samozřejmě jeden z nejprofláklejších poznatků celého lidstva, ale jen málokteré dílko mi tou známou pravdou dokázalo uštědřit takovou ránu po hlavě. Což cením. ()

agentmiky

Už při traileru jsem si říkal, že se z toho může vyklubat pecka, nenapadal mě produkt, který by pod záštitou HBO dopadl vysloveně špatně. Ale že se z Chernobylu stane fenomén, to asi nepředpokládal nikdo. Seriálu se ujmuli pro mě neznámí lidé, to mě malinko znepokojovalo, ale po pár minutách se tento pocit zničehonic rozplynul. Ta atmosféra, ta mě naprosto pohltila již úvodními scénami a pak mě nepustila. Taková propracovanost se málokdy vidí, tvůrci fakticky neudělali jediné zaváhání, jedinou chybu. Divákovi nabídli podívanou, z které vám začal rotovat žaludek, některé scény nebyly příjemné na pohled, o to víc ale cením to, že se nebáli takové momentky natočit a vložit do výsledné podoby tohoto počinu. Z jednání některých lidí se mi prostě a jednoduše udělalo šoufl, herec Paul Ritter coby Ďatlov mě svým bezchybným výkonem úplně odrovnal. Duo Jared Harris a Stellan Skarsgard si sedlo náramně, ukázali světu, do jaké herecké extratřídy patří. Od špičkové kamery, věrohodné kulisy, herce, hutnou a tíživou pesimistickou atmosféru až po brilantní hudbu, která svými tóny podtrhovala beznadějnost této tragédie. Všechno na té nejvyšší možné úrovni. Každý, kdo by chtěl natočit dokumentárním stylem něco na podobnou notu, tak by se měl učit od těchto mistrů. Plus povinně zavést do škol jako výukový materiál, protože to kromě vyobrazení samotné jaderné havárie lidem osvětlí i obecnou situaci v SSSR roku 1986. Za mě dávám 95 % ()

kolda1990

Tak si dovolím napsat, také pár slov k tomuto fenoménu. Vlastně nevím jak přesně se vyjádřit, protože se toho ve mně mísí opravdu hodně...silné od začátku do konce, atmosféra neuvěřitelně realistická. Od 1.dílu celkem slušná depka a mražení v zádech, nevěřícné kroucení hlavou co za touto katastrofou všechno stálo a jak skvěle to bylo zpracované. Každý díl byl vynikající a zachycoval určitou etapu Černobylu jak před výbuchem, tak po výbuchu a následné zažehnávání škod, což bylo děsivé a fascinující zároveň. Jednotlivé postavy zahrané perfektně hlavně Jared Harris a S. Skarsgård. No a to se radši nebudu rozepisovat o tamní politice v té době, šílené každopádně. Seriál, který vlastně přebil poslední sérii Hry o Trůny a za to gratuluji. Nádherná a "strašidelná" podívaná:) ()

Praxis

Televizní zjevení roku, co roku, možná celého desetiletí. Z nenápadného díla se po prvotních masakrálních trailerech stala nejočekávanější událost široko daleko. A na ploše pěti dílů rozehrála napínavé divadlo brilantně kombinující fyzikální přednášky, přednášky z historie lží SSSR i ukázku neuvěřitelného odhodlání lidí, kteří se z pozic nikoho úpěnlivě vrhali vstříc zabránit ještě horší katastrofě, než která se v Černobylu stala. Tohle vás semele. Těžce. Depresivní a tíživá atmosféra není pro každého, ale KAŽDÝ by ji měl vidět. 100% ()

ArsenalEagle

Co napsat k nejlépe natočenému dokumentu, co kdy vznikl? Tedy abych vše uvedl na pravou míru. Černobyl není klasický dokument, pouze skvěle dokumentuje sekundy, dny, měsíce a roky kolem roku 1986. Nikdy asi nezjistíme stoprocentní pravdu toho co se stalo, ale díky HBO získáváme tu nejpravděpodobnější situaci, surovou a naturalistickou, kde se nešetří napětím a člověku se jen tají dech nad propracováním tohoto pětidílného klenotu. Skvělý casting a výkony herců (Skarsgårda v roli Sčerbiny doteď prostě nedokážu poznat!), naprosto dokonalá atmosféra a uvěřitelná autenticita. Ke kritizování angličtiny - HBO nejsou Rusové, tak si schválně počkejte na to, s čím Východ v reakci na tento seriál vyrukuje, jako že by měl. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD