Akta X - Návrat

(série)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA, 2016, 4 h 18 min (Minutáž: 42–44 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Kamera:

Joel Ransom

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Lauren Ambrose, Robbie Amell, Joel McHale, Annet Mahendru, Annabeth Gish (více)

Epizody(6)

Téměř 14 let po odvysílání původního seriálu se otevírá další strhující kapitola Akt X v šesti epizodách, za kterými tradičně stojí tvůrce a producent Chris Carter. V hlavních rolích slavných agentů FBI, Foxe Muldera a Dany Scullyové, se opět představují David Duchovny a Gillian Anderson. V roli Waltera Skinnera, náměstka ředitele FBI a nadřízeného obou agentů, který zručně balancuje na hraně mezi loajalitou k oběma detektivům a odpovědností vůči nadřízeným, se jako obvykle objevuje Mitch Pileggi. Užijte si návrat jednoho z nejdéle vysílaných sci-fi seriálů v televizní historii, popkulturního fenoménu, který se může pyšnit cenou Emmy i Zlatým glóbem. (Magic Box)

okkac

Návrat Akt X byl celkem zklamání. 6 epizod je málo, protože hlavní dějovou linku má jen první a poslední, přičemž je to na rozhýbání děje dost málo a působí to velmi nuceně a nedomyšleně. Návíc poslední díl končí cliffhangerem. Díle mezi jsou standalone epizody, každá v jiném žánru. Je tu velmi komediální, velmi hororová, jedna mystická (s velmi WTF halucinogenní scénou) a jedna tak mezi. Nakonec je to spíše zklamání z návratu. A tím, že to končí cliffhangerem naznačuje, že se dočkáme dalších dílů. Snad to vyjde lépe. 55% ()

Prometheus69

Velmi špatné.... a nesmyslné pokračování.... navíc na mě Anderson budí velmy rušivým dojmem.. protože jí prostě jako scullyovou nepoznávám.... Mulber je v pohodě, ale mohl tam být jako třeba nový Skiner. Finální trapárna s kuřákem mě ani nepřekvapila.. Vzkříšení kultu se rozhodně nezdařilo. Ono taky křísit něčím čím se tenhle kdysi legendární seriál pohřbil sám je sebevražda... navíc ta nepřítomnost gore, to jsem se zase jednou zasmál... haha... O_o za mě zatím ne. ()

panMartin

Jako dítě jsem Akta X miloval :-) vlastně předešlé série mám stále rád. Bohužel, starý dobrý Akta-X jsou pryč a jiný už to nebude. Akta X pro mne znamenal kultovní seriál. Jinak je to dobře natočené, důraz na detaily, skvělé masky. Z mého pohledu jako by díly nezávazně tvořili dva lidé, polovina dílu má cosi chytlavého do sebe a polovina je dělaná úplně v jiném stylu, někdy komediální, ale většinou moc nevýživné. Duchovny mi tady přišel už velmi unavený a vyhořelý a jeho hraní jsem mu prostě nevěřil... Anderson sem to naopak docela věřil a myslím, že celkově se s návratem vypořádala líp. Čekal jsem mnohem nadupanější díly. Poslední díl má být spíše upoutávka na další sezónu než seriózně vedený závěr. Myslím že další série nemá co nabídnout..... ()

tatanapope

Nejsem si úplně jistá, jak to správně zhodnotit. Z mého pohledu jako by díli nezávazně tvořili dva lidé, polovina dílu má cosi chytlavého do sebe a polovina je dělaná úplně v jiném stylu, někdy komediální, ale většinou moc nevýživné, jsem zvědavá jestli nás čeká nějaké pokračování... ()

Zek

Nejlepší díl je druhej. Bohužel s hlavním příběhem nemá vůbec nic společného. No asi jsem od toho čekal daleko víc. ()

noriaki

Důstojné pokračování ikonického seriálu. A to se vším všudy. Takže i s nezaměnitelnou atmosférou, obrovskou nápaditostí a nevyrovnanou kvalitou epizod. Jen jedna věc se změnila. Mytologie, která byl dříve tahounem, je dnes brzdou. První a poslední díl jsou jednoznačně nejslabší z půltuctu příběhů. A je na nich nejvíc cítit, jak je celý koncept zastaralý a dnes už téměř naivní. Naopak, když tvůrci hodili za hlavu křečovitou snahu nezklamat a natočili i něco pro radost, vyprodukovali nejlepší díl celého revivalu. I proto, že jsem ji podvědomě neporovnával se současnými, po všech stránkách sofistikovanějšími projekty. Řečeno s nadsázkou. Když postavím do ringu Akta X a Games of Thrones, tak je GoT sežerou zaživa. Jenže když vznikal koncept Akt X, tak fantasy seriálům vládla Xena. ()

anli

Po 14 letech se nám vracejí staří známí a s nimi Akta X.Těšil jsem se a bál zároveň ,protože navázat po tolika letech na takovou legendu není vůbec jednoduché.Chris Carter a jeho tým se toho ale zhostili se ctí a za sebe můžu říct ,že jsem byl spokojen.I když pár připomínek mám.Tak předně Gillian Anderson a David Duchovny nám trochu zestárli ,ale pořád jsou to oni s nezaměnitelným čichem pro tajemno a osobitým humorem.Samozřejmě bez nich by to nešlo a vše na nich stojí a padá ,což tvůrci pochopitelně ví a i když se snaží zapojit agenty nové ( co kdybychom mohli pokračovat ) ,Ti staří jsou divákovi stále na očích.Scénář jednotlivých dílů přebíhá od klasické konspirace a mimozemského dramatu ,až po mírnou parodidi sama sebe ,na čemž je vidět ,že tvůrci neztráci smysl pro humor a stále je to baví.Na můj vkus možná trochu víc odkrývají a tím trochu mizí ono tajemno a záhadno ,to je ale dáno dobou ,která pokročila a ono "diváku přemýšlej sám" trochu vymizelo a vše se radši servíruje naplno a hned.Naštěstí s tím tvůrci šetřili ,takže výsledek je velmi slušný a uspokojivý.Myslím ,že pro fanouušky původního seriálu je to povinnost a budou spokojeni a Ti noví uvidí klasiku v novém kabátě ,které většina přijde na chuť a hlavně zapátrají a pustí si epizody původní.Jinak vše ostatní je precizně zvládnuté ,včetně hudby a vizuálních efektů ,pro televizi plně dostačujících.Po chvíli přemýšlení a pozorování záhadných světel nad domem ,dávám 80% a říkám si ,jak nám muže s cigaretou ty cigarety nějak vysušily. ()

venison

Jako dítě jsem Akta X milovala :-) Akta X pro mne znamenal kultovní seriál, který běžel na komerčních televizích pozdě večer a směla jsem se na něj dívat na prázdninách u babičky.. Tou dobou celý dům spal a já musela přes temný dům do svého pokojíku.. Do postele jsem skákala s rozeběhem, aby mne ten noční bubák nechytil za kotník.. Akta X mne naučily milovat záhady, sci-fi a horory.. Cokoliv tajemného.. Lačnila jsem po podobných žánrech, ale porevoluční televize nenabízela velký výběr podobných filmů a seriálů.. Digitální efekty se zatím nenosili a největší hrůzu budili příšery, které nebyli vidět.. Dnes jsou všichni bubáci jasně hmatatelní.. VFX mimozemské lodě jsou na filmovém plátně reálné stejně jako herci.. Pokud nevybouchne půlka státu, tak to není pořádné akční drama.. Všechno chceme vidět minimálně v HD kvalitě a zrnitý PAL už by nikoho neuspokojil... Hromada dialogů a minimum opravdové akce nudí.. Akta X za dnešní superhypermoderní dobou pokulhávají.. Tato (zatím) poslední řada vznikla vloženě pro skalní fanoušky jako milá retro vzpomínka.. Je ódou na devadesátá léta.. Čekala jsem mnohem nadupanější díly a dostala sérii věrohodně zachovalou včetně archaických efektů.. To bylo milé.. Některé díly byly více, jiné méně koukatelné.. Jediné, co mi opravdu tehdá i dnes vadilo bylo veškeré nevyřešení záhad a neukončené konce dílů.. :-) Ale o tom všem prostě Akta X asi jsou :-D ()

Mishqo

80-85% ... Úprimne si už nepamätám tak veľmi na pôvodné série a nepozeral som ich ani s takou pravidelnosťou, no tento revival po 14 rokoch bol podľa môjho gusta. Vtipné, mysteriózne a často aj mrazivé. Dúfam, že to presvedčilo dostatok divákov na to, aby tvorcovia pripravili aj ďalšie diely. ()

Ichabod

Rozjezd trochu vlažnější, než bych si představoval po těch letech. Sice se ukáže všechno to, co dřív díky nákladům na CGI jsme si mohli jen přát. Na druhou stranu všechno to nízké rozlišení, jistá ušmudlanost, zrnitost VHS apod. mělo něco do sebe.... v těch devadesátkách. Tady je vše krásně osvícené a v HD a nedostavuje se to kouzlo. První epizoda ukáže o čem vše bude a zároveň se nebojí udělat tlustou čáru za historií, že to vše vlastně bylo úplně jinak. Bohužel je to tak trochu nuda. Andersonka už není příliš Scully ale spíš tichá Bedelie z Hannibala. Duchovny vypadá a působí jak Moody z Californication. Prostě nejsou to ty relativně ploché charaktery v hororové atmosféře, kde napětí, že někde ve stínu vyběhne hnusné laciné gumové monstrum je prostě pryč. Nová doba, staronový přístup. Za první epizodu průměr. Možná do dnešní doby se X-files nehodí :( ()

andalin

Jsem zatím na třetí epizodě ale příjemně mě překvapila klasická monster of the week. Gillian Anderson je fakt skvělá, Duchovny už ani moc ne. Kdyby se nevrátili původní herci, asi by to ztratilo to kouzlo... Občas mi přijde, že se moc tlačí na pilu co se týče těch nevysvětlitelných záhad a "I want to belive" frázi ale to bylo v originálním seriálu přece taky. Úctyhodný návrat. :) ()

TroiMae

Nová Akta X navazují na svou tradici pomatených a hloupých epizod (začátek první a poslední epizody nám má připomenout minulost Akt X pomocí fotografií… které ale pochopitelně nemohly v reálu vzniknout a jsou příliš okatě jen snímky z televizních epizod, na kterých jen chybí logo televizní stanice), kdy největší konspirací je, že Akta X mají nějakou hodnotu a soudnost. Fungují spíše jako městský mýtus a hodnotu mají jako kulturní a televizní fenomén, který byl dávno překonán. Ano, pár vypečených epizod opravdu stojí za to. Ale jako celek ztratily konzistenci ještě v 90. letech a jediné vysvětlení jejich možné obliby u publika je Stockholmský syndrom, nebo to, jak zrcadlí nitro konspirátorské mysli, které se do sebe již několikrát obrátila. ()

beba789

Zklamání jak hrom. Nejvíce tento návrat doje*** díl se sjetým Muldrem, potom už to prostě nešlo brát vážně. 60%. ()

Piri

Milo ma prekvapil tento návrat, ale hneď mi klesla nálada, keď som videl úvodné intro. Nedali si ani takú námahu, aby spravili nové, hudbu mohli nechať, ale vizuál mali rozhodne zmeniť. Vyznie to trápne ako nagelovaný a spuchnutý Mulder (vyzerá ako svojho času Michael Brandon). Scullyová vyzerá dobre a stále sexi pod tou kopou mejkapu, ale už to nie je ako to tie dobré-staré Akty X. Nemám proti pokračovaniu nič, ale robiť z pôvodnej dvojice agentov mlaďochov, je fakt trápne. Duchovny vyzeral prirodzenejšie v seriáli Californication. Základ tohto seriálu je tiež diskutabilný a dej ani postavy už nevyznejú tak reálne ako v starom seriáli. Uvidíme čo prinesú ďalšie časti. JOJka sa musela teda bachnúť po vačku, keď uviedli hneď ako prvý na svete premiéru tohto seriálu po tej americkej. Niektoré časti uvádzala JOJka ako prvá na svete, takmer do všetkých spotov si dali svetová premiéra :) Slovenský dabing je dobrý, síce kultový dabing prvých Aktov X to neprekoná, ale dvojica Henrieta Mickovičová (Scully) a Milo Kráľ (Mulder) sú vybraní veľmi dobre. ()

Mimomisu

Pri sestidilne serii se Carter a ostatni meli drzet jednoho motivu, takhle nesourode jsem si to vubec predstavoval a pusobilo to hodne roztristene a to i presto, ze kazda epizoda by v puvodni serii mohla fungovat a sebeparodujici dily z puvodni serie patri mezi moje oblibene. Takto ale pusobilo jako smes dilu, ktere vam nekdo pustil napreskacku, coz se v dnesni dobe proste uz nenosi a zvlast ne pri tatkove miniserii. Kazdopadne o druhe se mluvi docela vazne, takze proc ne, budu koukat urcite znovu ()