Akta X - Návrat

(série)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA, 2016, 4 h 18 min (Minutáž: 42–44 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Kamera:

Joel Ransom

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Lauren Ambrose, Robbie Amell, Joel McHale, Annet Mahendru, Annabeth Gish (více)

Epizody(6)

Téměř 14 let po odvysílání původního seriálu se otevírá další strhující kapitola Akt X v šesti epizodách, za kterými tradičně stojí tvůrce a producent Chris Carter. V hlavních rolích slavných agentů FBI, Foxe Muldera a Dany Scullyové, se opět představují David Duchovny a Gillian Anderson. V roli Waltera Skinnera, náměstka ředitele FBI a nadřízeného obou agentů, který zručně balancuje na hraně mezi loajalitou k oběma detektivům a odpovědností vůči nadřízeným, se jako obvykle objevuje Mitch Pileggi. Užijte si návrat jednoho z nejdéle vysílaných sci-fi seriálů v televizní historii, popkulturního fenoménu, který se může pyšnit cenou Emmy i Zlatým glóbem. (Magic Box)

Lucasion

"They police us, and spy on us, and tell us that makes us safer... We’ve never been in more danger." The X-files is re-opened! Ano i já se řadím k lidem, kteří chtějí věřit. Kteří STÁLE chtějí věřit. Jsem ten, kterému se klepe srdíčko, když slyší známou melodii. Jsem ten, který má husí kůži, když se ve tmě protnout dvě baterky. A dokonce jsem i ten, který když vidí Duchovného a Anderson spolu, tak má na tváři úsměv. Prostě jsem se na tohle těšil. Šestidílný revival je skutečný narozeninový dárek pro fanoušky seriálu. Máme tu mytologii, máme tu odkazy, máme tu příšery a dokonce máme zpátky i morbidní a sebeparodující humor. David s Gillian vypadají, že nezestárli ani o den a obleky jim stále padnou jako ušité. Carter trošku přitvrdil na nechutnostech, respektivě se s tím moc nemaže. A tak nevadí, roztrhané, spálené nebo sešité torzo. V první epizodě jsou zpátky zelení mužíčci, ve druhé paranormální jevy, ve třetí se dočkáme pověstné humorné epizody. Která je mimochodem naprosto skvělá! Vidět Ducháčka jak místo pistole pronásleduje monstrum se smartphonem je bomba. Nebo když mu začne zvonit mobil znělkou ze seriálu. To prostě ocení jen fanoušek! V páté epizodě se pro změnu dočkáme Davidova tanečku na parketu. No já se prostě musím smát. Chápu, že ten kdo očekával mrazivé napětí, tak je to možná zklamán. Ale Akta X vždycky byly kombinací humoru a temnoty. Jen škoda, že to tak rychle uteklo. Šest epizod je holt šest epizod. Já si svůj narozeninový dárek rozbalil a jsem moc potěšený, co jsem vlastně našel. Pokračování mého oblíbeného seriálu. Jediné, co mohu vytknout seriálu je ten konec. TEN KONEC CARTERE! CO TEN KONEC! (100 %) ()

Tommassi3

Restart seriálové legendy, na kterou skalní fans včetně mě čekali celá léta, působí zprvu lehce rozpačitě, nicméně epizodu od epizody jde stoupající kvalita ruku v ruce s typicky carterovsky promyšleným konceptem i odzbrojujícím humorem.. Naprostá povinnost příznivců zároveň platí za všeobecně důstojný upgrade - Zvlášť Mark Snow se se svými hudebními motivy hodně vytáhnul.. - s aktuálními motivy, jímž zmrtvýchvstalý Chris Carter rozhodně odčinil, co si závěrečnými dvěma sériemi a druhým celovečerákem nadrobil.. Sázka na nostalgii se vyplatila, tvůrci si navíc pro svůj comeback vybrali vhodný čas, když si ty dnešní vysokorozpočtové metatelevizní seriálové projekty dík svým značně úspěšným předchůdcům mohou dovolit cílit na značně vyhraněný okruh diváků.. Pravda je stále někde venku, a s ní i (ne)překvapivě kuřák Williama B. Davise, a báječně se na ni kouká.. Upřímně řečeno mě velmi těší tahle Duchovnyho rehabilitace za toho v důsledku nesmírně otravného Franka Moodyho.. ()

GeusX

Celá X-tá série zavání nostalgickým comebackem po letech.V nejednom dílu si sám ze sebe dělá legraci. V devadesátých letech měly první série poutavější drajv. Je to série pro fanoušky, série s klady i neduhy. 70% ()

PanCitron

Podle mého tohle měl být šestidílný serializovaný příběh zakončující mytologii a nikoliv snaha zavděčit se každému "jeho epizodou". Celá mytologie pak působila jako hodně zkratkovitý a unáhlený mišmaš, do kterého chtěl Carter mermomocí nacpat úplně všechno. Netvrdím, že natažené na šest dílů by to bylo lepší, ale třeba by to nevnucovalo takový pocit. Ono celkově, když (podle mého) nejlepší epizodou celé mini-série je díl, který se hlavní linky nedotýká ani z dálky, je asi něco špatně. Celkově tento návrat považuji spíše za zklamání. oblíbený díl: Mulder & Scully Meet the Were-Monster ()

maddy

Akty-X sú spať! Tiež som z tohto návratu najprv jasal, v 90. rokoch sme ich totiž sledovali kompletne všetci. Doteraz spomínam na časy ako som ani nie osemročný sadal k televízii a nechal sa tých štyridsať minút strašiť mimozemskými teóriami. Akty-X sú zaslúžený kult, ktorého povesť nedokázali zmariť ani dva nie veľmi vydarené celovečerné filmy (hlavne ten druhý). Návrat na televízne obrazovky som si tak prvé minúty užíval, opäť počuť úvodnú znelku, aj vidieť Muldera a Scullyovú pohromade vyvolali tie správne nostalgické pocity. Bohužiaľ, tu všetka tá radosť z návratu zároveň aj končí. Ďalej už nasledovali iba rozpačité pocity. „Nové“ Akty-X sa v tej nostalgii totiž akoby zabudli. Je dobré, že sa snažia zavďačiť starým fanúšikom, ale zároveň sa v nostaligii utápajú aj čo sa týka deja. Od deväťdesiatich rokoch sa totiž ich dvorný režisér a scenárista Chris Carter vôbec nezmenil. No to čo fungovalo pred nejaký dvadsiatimi rokmi už v roku 2016 nezaberie. Seriálová tvorba je trochu inde a Akty-X sú tak síce nostalgickým návratom do tejto doby, ale v dnešnej dobe už možno až priveľmi naivným návratom. Carterovi už celá tá mytológia veľmi nefunguje a aj keď hneď v úvode namiesto zápletky s mimozemšťanmi (ktorá by už dnes pôsobila až nepatrične) rozohráva skôr konšpiračnú zápletku s vládnym spiknutím, tak na dnešnú dobu to je celé až priveľmi naivné, nehovoriac o tom, že to popiera celú v predošlých sériách vybudovanú mytológiu a ani to nedáva veľký zmysel. Navyše oproti deväťdesiatkam sú celé nové Akty-X podivne uhladené, zmizla z nich tá hororová atmosféra a lacné CGI to skutočne nezachráni (taký pád UFO v prvej epizóde je po technickej stránke vyslovene katastrofálny). Chémia medzi Duchovnym a Anderson stále funguje na výbornú a celé to tiahnu hlavne oni ako dvojica, no vzhľadom na to, že obaja si v seriáloch vybudovali slušné renomé aj mimo Aktov-X (Duchovny výrazne v Californication a Anderson možno menej výrazne čo sa týka popularity, ale zato kvalitatívne lepšie v Hannibalovi alebo menej známom, no taktiež vynikajúcom The Fall) nemám pocit, že tento návrat mali herecky zapotřebí. Skalným fanúšikom bude určite návrat v tejto podobe dokonale stačiť, ale pre ostatných divákov budú nové Akty-X na dnešnú dobu už nijako zvlášť zaujímavým alebo ojedinelým seriálom ako tomu bolo kedysi. Ono by to chcelo lepší scenár, vsadiť opäť na znepokojivú, jemne hororovú atmosféru, než stavať na tej chabej mytológii a naivnej konšpirácii a iba nostalgicky spomínať v každej scéne, kde na to ani nie je dôvod (viď ceruzky zapichnuté v kancelárii o strop aj po štrnástich rokoch). Po prvých troch epizódach, respektíve po polovici novej (mini-)série tento návrat vo mne zanecháva skôr rozpačité pocity. Ale možno bolo aj odo mňa naivné dúfať, že po I Want to Believe by sa to mohlo práve v seriály nejako zásadne zlomiť. Do dnešnej doby sa tie Akty-X v podobe v akej ich servíruje Chris Carter už jednoducho nehodia. A pochybujem, že to zostávajúce tri epizódy nejako výrazne doženú, tobôž keď ich majú na starosti tí istí tvorcovia. / po celej sérii CELKOVO: 2,5* (5/10) () (méně) (více)

Freemind

Hloupý pokus o resuscitaci mimomemské mrtvoly. Vizuálně i obsahově to stále smrdí devadesátkami, na rozdíl od originálních řad to ale není ani trochu roztomilé. Trestuhodně líné technické provedení doplňuje debilní, přestřelená zápletka, která splácala dohromady snad všechny dnešní konspirační teorie. Nasaďte si alobalové čepičky, jedeme z kopce. ()

Lulu13

Z výborných dvoch epizód My Struggle by som uvítala skôr celovečerný film, zvyšné epizódy pre mňa nevýrazné a zbytočné....škoda! ()

Helo

Aneb jak narvat všechny konspirace momentálně frčící na netu do dvou epizod a zbytek vyplnit vatou. Jasně, využití těch konspirací je fajn, vatový epizody většinou taky bavily, původní atmosféru to taky docela má, ale ve výsledku je to vlastně nesmyslná a zbytečná slátanina ukončená dost chabým, nepřesvědčivým a téměř dementním šestým dílem ustřihnutým ještě chabějším cliffhangerem. ()

hygienik

Tento spin-off sa nám snaží dokázať, že za všetkým netreba hľadať nutne mimozemšťanov. Stačí si dať halucinogénne huby a aj napriek "evidentným" spiknutiam na vyšších miestach, budeme všetci bratia. Každý divák totiž tuší, že pravda je tam vonku a spolu s materialisticky skeptickými Muldrom a Sculyovou, chce uveriť pseudofilozofickým žvástom, ktoré s patričnou dávkou sarkazmu zo seba chŕlia v každom dieli. Staré Akty X som bral ako skoro seriózne sci-fi, ktorému táto akože intelektuálna paródia nesiaha ani po členky. Je totiž znesvätením kultového seriálu. ()

Chen

Je to očekávatelně "oldschoolové" bez ohledu na neustále odkazování na 11. září. Konspirace je HODNĚ přitažená za vlasy a jeden zvrat je možná až moc odvážný, ale já jsem dostal, co jsem od Akt X čekal. Navíc, dynamika mezi hlavními postavami stále funguje skvěle. 75 % ()

M.i.k.e

po dvou dílech znovuzrozená Akta celkem příjemně překvapila a potěšila...mám rád tyhle konspiračky.Za původními sériemi trošku zaostává,ale věřím,že těch 6 dlu uteče jako nic...80% ()

rakovnik

Na pokračování kultovního seriálu jsem se těšil a dostalo se mi celkem zadostiučinění. Bavil jsem se skoro jako u první série kdysi dávno (píši zcela vědomě PRVNÍ série, neboť ty další ztrácely sice pozvolně, byť dost znatelně na kvalitě). Uvidíme, zda toto byla taková zajímavá tečka za celým seriálem s Mulderem a Scully, či se povede další pokračování, na které bych se osobně těšil. ()

majo25

Akty X boli famózne v dobe, kedy uzreli svetlo sveta. Nadväzovanie na zašlú slávu im môže už iba uškodiť a dobabrať dobré meno. Napriek všetkému som im dal šancu a nepopieram, že aj dnes to má isté kúzlo a spracovanie sľubuje príjemný filmový zážitok. ()

Maty85

Většina dílů je jen parodie na mysteriózní / Sci-Fi / Thriller. Slabý jako ranní čajíček. Bych i já napsal lepší scénář. ()

WolfR

Chris Carter měl úžasné možnosti jak navázat na konec 9. série a přitom do seriálu vrátit vše co na něm máme rádi. Bohužel se upnul k dělání radosti fanoušků a celé to tak trochu nedává smysl, dokonce bych řekl, že je to takové nemastné neslané. Ale pořád tam jsou zajímavé nápady a jistá atmosféra, 3 hvězdy. ()

Deyw

Pilot navnadil, hodnoceni pridam po cele serii, ale vypada to slibne. 3dil totalni wtf a nahdera...zasral sem kreslo.. :D nedokazu zhodnotit...je to neco mezi odpadem a 3hvezdy...nic moc! ()