O zvířatech a lidech (TV seriál)

• Německo

Tierklinik am Rande der Stadt, Die

• Německo

Unsere Tierklinik

Rodinný / Drama

Česko / Německo, 1994, 10 h 47 min (Minutáž: 49–50 min)

Hynek Bočan

Jiří Šámal

Petr Hapka

Karel Heřmánek, Ivana Chýlková, Valérie Zawadská, Helena Růžičková, Taťjana Medvecká, Naďa Konvalinková, Jiřina Bohdalová, Pavel Zedníček, Oldřich Vízner, Miroslav Středa, Zdeněk Srstka, Josef Somr, Jaroslav Satoranský, Petr Nárožný, Pavel Nový, František Němec, Jan Hartl, Vlastimil Brodský, Jan Potměšil, Blažena Holišová, Jiří Hálek, Vladimír Krška, Vlastimil Zavřel, Libuše Štědrá, Vlastimil Venclík, Ivanka Devátá, Robert Vrchota, Ladislav Mrkvička, Lucie Zedníčková, David Suchařípa, Hana Brejchová, Jan Hraběta, Ladislav Potměšil, Petr Vacek, Vanda Švarcová, Klaus Guth, Anna Wetlinská, Tomáš Juřička, Ivan Hruška, Jan Nemejovský, Jan Čenský, Jiří Stránský, Věra Tichánková, Kateřina Macháčková, Petr Pelzer, Pavel Skřípal, Michal Dlouhý, Stanislav Zindulka, Antonín Bubeník, Jaroslav Kepka, Jan Hrušínský, Otakar Brousek ml., František Řehák, Dana Bartůňková, Václav Babka, Simona Stašová, Jiří Knot, Lubomír Kostelka, Vladimír Hrabánek, Uršula Kluková, Jana Boušková, Stella Zázvorková, Eugen Jegorov, Ladislav Gerendáš, Rudolf Hrušínský ml., Adolf Filip, Zdeněk Žák, Václav Kotva, Věra Kubánková, Marek Vašut, Kateřina Kaira Hrachovcová, Valentina Thielová, Hana Militká, Jaroslava Obermaierová, Eva Tauchenová, Bohumila Dolejšová, Jindřich Hinke, Zdeněk Pecháček, Oldřich Vlach, Jan Skopeček, Miroslav Vladyka, Jiří Zahajský, Bronislav Kotiš, Roman Skamene, Vítězslav Jirsák, Mirko Musil, Roman Hájek, Jana Altmannová, Marta Richterová, Věra Kalendová, Karel Bělohradský, Alena Vránová, Boris Rösner, Růžena Merunková, Ingrid van Bergen, Jan Poledník, Ludwig Haas, Anita Kupsch, Antonín Jantač, Jana Konečná, Vladimír Matějček

Podľa môjho názoru je toto najlepší porevolučný seriál. Je to ešte natočené osemdesiatkovým spôsobom, čiže scenár je o nejakej zaujímavej profesii a herci podávajú nadštandardné výkony. K tomu sa ešte pridávajú ich zvierací kolegovia, ktorí sú užasní, a aj kvôli nim je to u mňa jednoznačne na plný počet.(15.5.2020)

• kingik

Stoprocentně unylý seriál o radostech a strastech v jedné zoo, ve které nějak často churaví její zvířecí exempláře. Spojení zvířátek a lidí nenadchne už jen tím, jak je režie bídně pojata a nedokáže se vytasit s něčím, co by vytrhlo diváka z letargie. Slabé jsou i jednotlivé zápletky a jejich propojení, nevytrhnou to ani herci, kteří se mezi tím vším až moc ztrácejí. Pokud si tedy chcete prohlédnout cizokrajná zvířata, tak raději doporučuji návštěvu zoologické zahrady, než se podívat na seriál, který nebaví. Za ta zvířata, se kterými se nikdy netočí snadno, je hvězdička jako bonus. A nevyužité silné herecké obsazení zamrzí. 20%(5.8.2012)

Po třech reprízách na ČT seriál od 1.6.2009 vysílá Nova! Trochu mi sice vadili němečtí herci (Klaus Guth alias Souček a Anita Kupsch alias Darková), ale i oni do protředí privátní veterinární kliniky zapadli. Zajímavě zakomponovaná postava paraplegika Marata (Jan Potměšil). Příjemná podívaná nejen pro milovníky zvířat.(8.7.2008)

• argenson

Když se Ivana Chýlková uchází o místo veterinářky na klinice, přijde do čekárny, v náručí plyšového medvěda a čeká. Vyleze doktor s dotazem: "A vy jste tu s čím?" Chýlková: "Přestal mi bručet medvěd, tak jsem ho přinesla." Tak tohle je jediný moment, který se mi bezmála po dvaceti letech z tohohle díla vybaví. Což je na třináctidílný seriál trochu málo. Svým způsobem je mi líto dobrých herců, kteří věnovali tolik času seriálu, na který se tak brzo zapomene. Nemluvě o tom, že jako vždy u německé koprodukce jsem trpěl nad vizáží a výkony německých herců. Vzpomeňme třeba na Cirkus Humberto nebo Náhrdelník. Člověk má až dojem, že financující německá strana vždycky do českého seriálu bůhvíproč poslala ty nejhnusnější kreatury:-)(19.2.2012)

• C0r0ner

Museli nám s tím pomoct Němci. Nedovedu si tedy představit, jak by seriál vypadal, kdyby si ho na starost vzali jenom Češi. Možná líp (malá šance). Spíš by to ale bylo ještě unuděnější, hůř napsané i zahrané a zrežírované. První polovina devadesátek byla u nás ve znamení produkce hrůzných sraček. Tahle je ještě jedna z těch lepších. 30%(9.10.2016)

• - Veterinární klinika se nachází na zámku Vrchotovy Janovice. Natáčelo se v Zoo Praha, Chomutov, Ústí n.L., Dvůr Králové n.L. Devátý a dvanáctý díl se točil v německém Stuttgartu. (M.B)

• - V epizodě Sázka (1994) odůvodňuje MVDr. Seslík (Jan Hartl) svůj pozdní příchod do televize tím, že nemohl zaparkovat a musel objíždět dokola kolem studia. V epizodě Výpověď (1994) však při ucházení se o místo v Německu upozorňuje, že nemůže fungovat jako řidič, neboť neumí řídit. (cundak)

• - Jiřina Bohdalová si v seriálu zahrála se svou dcerou Simonou Stašovou. (M.B)