Liga výjimečných

Liga výnimočných

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie, 2003, 110 min

• Bachy

Čekal jem to po všech kritikách ještě horší než to nakonec bylo. Ono tu i pár hezkých momentů je a Connery spolu s Jekyllem/Hydem sice moc nenabídnou, ale neurazí. Do první poloviny je to dokonce koukatelný popcorňák, ale pak už se to topí v nastavované nudě. Navíc snad krom jednoho zvratu je vše naprosto čekatelné a to nejen chování postav. Za prvních dvacet minut si totiž stihnete zvyknout i na stupiditu dialogů, takže v druhé polovině filmu už stíháte tipovat i drsné hlášky jednotlivých postav. Zápletka je silně jednoduchá a stupidní, ale opravdu jsem čekal větší odpadovitost.(1.2.2009)

• Sobis87

Perfektní komixová předloha, postavy s obrovským potenciálem a uspokojivé herecké obsazení, co se může pokazit? No, popravdě se toho pokazilo hodně. Režie Stephena Norringtona je naprosto nezáživná, a to platí zejména u akčních sekvencí, což bych opravdu nečekal zejména po akční pecce Blade, kterou má taktéž na svědomí. Norrington navíc absolutně neumí pracovat s posatavami a z potenciálně velmi zajímavého Doriana Graye, Dr. Jekylla, Toma Sawyera nebo kapitána Nema udělal nudné figurky, které nezaujatě proplouvají dějem, a právě v tomhle spatřuji tu největší prohru - naprosto promrhaný potencíál. Připočtu-li k tomu ještě vpravdě debilní scénář, vyjde mi z toho taková menší filmová katastrofa. Jestli nějaký film zasluhuje remake, tak je to právě Liga vyjímečných, neboť předloha je skvělá. 35%(8.8.2009)

Mám velmi rozporuplné pocity. První půlhodina je vynikající, seznamující se hrdinové jsou zahaleni rouškou tajemství a pomalu to vypada na solidní drama s komiksovými prvky. Pak se ale vše zvrtne a následuje nepřetržitá jízda až do konce filmu, která je sice bombastická, ale zároveň zmatená, přeplácaná a místy i nudná. Zároveň jsem měl pocit, jakoby Norrington ani neveděl, co chce točit; drama, komiks, dobrodružný film, horor? První půl hodina ukazuje, že Liga výjimečných má potenciál, který ale není možné ve sto minutách využít. Buď to měl být alespoň tříhodinový film, případně seriál, nebo se měl Norrington jasně zaměřit jednu linii. PS: Abyste věděli, že jsou Amíci nejlepší, tak tam samozřejmě nechybí úplně zbytečná postava Toma Saweyera.(27.4.2004)

• Hellboy

Komiks Alana Moorea je stejně tak prvotřídní jako jeho ostatní díla. Prostě špičková záležitost, která potvrzuje jeho pozici na vrcholu pyramidy komiksových scenáristů. Film jeho dílo totálně poslal do hajzlu. Množství povětšinou nesmyslných změn způsobilo, že se z výborného komiksu stala třetiřadá nudná až tupá záležitost. Hlavním tématem je najednou hrozba první světové války (což samo o sobě není špatné, protože se to ostatně hodí do dobového kontextu, ačkoliv v roce 1890 ta hrozba války vážně nebyla příliš zjevná), ale už touto změnou se vytratil jeden z Mooreových trademarků - ohrožení zevnitř. Samozřejmě také film přestává být automaticky ryze britskou záležitostí, děj se okamžitě přesouvá z Londýna do celé Evropy atd... Kromě toho je úplně všechno, co bylo v komiksu hnané na hranici - tak jak to Moore dělává - naprosto otupěno, změkčeno, hrany obroušeny... Sex, násilí, zrady.. vše zmizelo. Vztah krásky a zvířete (Hyda) je přetransformován na mnohem konvenčnější vztah krásky a elegána (Doriana Graye), Mina má na krku ty dva elegantní vpichy, kterým se právě Moore tak vysmíval, jaká ironie! Pan Hyde se dobrovolně přetransformuje ve slabocha Jekylla, kterým pohrdá a jehož nesnáší! Naprosto mimořádně vypadající famózní rudý Nautilus od Moorea a O'Neilla je ve filmu pouhopouhou šedou šmouhou bez špetky elegance a originality, připomíná nejobyčejnější ponorky našeho světa. A podobně nesmyslně je pozměněna každá věc, každá postava - celý duch předlohy je zvráceně přetransformován. Například Allan Quatermain (NE Quartermain!!!) se na prvních stránkách komiksu ukázal jako zkrachovalá na opiu závislá troska umírající v nějakém doupěti. Ve filmu je Sean Connery elegán odolávající náporů svých fanoušků v nějakém luxusním domově důchodců... a já jen WTF?! A to jsme teprve na prvních 10 minutách! A co teprve další změny, které si scenáristé skromně "dovolili" do filmu vpasovat, aby tak příběh vylepšili, jako třeba kapitán Nemo - vynálezce automobilu, apod. Vypisovat, co všechno film oproti předloze postrádá, by nemělo smysl, protože je toho moc. Co tedy film zachovává? Snaží se přiblížit atmosféru, jakou komiks nastolil, ale nic zde nefunguje - jak co se týče práce s postavami (už jejich představení! Uvedení neviditelného muže, hláška Miny Harkerové - nejdu pozdě?, vynechání role Campiona Bonda, jehož pozici náhle musí zcela nesmyslně napůl zastávat Allan Quatermain a napůl M, vynechání Mycrofta Holmese, Moriartyho atd - to vše je asi na americké publikum příliš anglické a neznámé, a s tím samozřejmě souvisí přidání amerického prvku do děje - postava Toma Sawyera, asi aby se měli Američtí diváci s kým ztotožnit, a aby si dokázali, že také mají nějakou kulturní historii - obzvlášť komické, vzhledem k tomu, že Mark Twain je první skutečně americký spisovatel:)), tak akce (místo Nemovy ponorky zde hrají prim tanky, auta a podobně...) Ve filmu je jedná hláška, která se tam probojovala z komiksu - při prvním setkání se "samopaly" někdo prohlásí: Automatické pušky? Jak nesportovní! (Ačkoliv její vyznění se změnilo. V komiksu člověk skutečně cítí, jak ohavná a nelidská zbraň to je, ve filmu působí ale zcela přirozeně...) Dovolím si jí na závěr lehce poupravit: Mistrovské dílo v rukou řeznických scenáristů a režiséra rutinéra? Jak nesportovní.(20.8.2011)

• tron

„Vraveli mi, že európske ženy sú zvláštne.“ LIGA VÝNIMOČNÝCH bol očakávaný film i pre divákov, neodkojených rešpektovanou grafickou predlohou Alana Moorea (Z PEKLA): charizmatický Bond Connery v titulnej úlohe, originálny scenár (predstavte si ligu superhrdinov so „samostatnými príbehmi“ v jednom spoločnom), nakrúcanie v atmosférickej Prahe, obrovský rozpočet, jedinečné počítačové efekty a pestrá réžia Stephena Norringtona, ktorého BLADE v roku 1998 nanovo definoval akčný žáner (pred bratmi Wachowskimi). Výsledok je bohužiaľ takmer strašný (ale nie taký strašný, ako bol neskorší VAN HELSING), Connery sám nemá šancu, ostatní herci sú „nevhodní“ už po fyzickej stránke (najlepší je zrejme Jason Flemyng - mimochodom kočiš z filmového spracovania trileru Z PEKLA - ako doktor Jekyll respektíve Mr. Hyde), triky sú striedavo smiešne (Nautilus) a striedavo znesiteľné, veľkým sklamaním je zle nakrútená/zostrihaná akcia, atmosféra je prítomná len zriedka (parížska pasáž s odchytom pána Hydea) a k scenáru sa ani vyjadrovať nemienim („Zachránili sme Benátky,“ hrdo vyhlási hrdina po tom, čo zlosyn výbuchmi minimálne polovicu z nich zničil behom desiatich minút).(24.10.2004)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy spolu Mína (Peta Wilson) a Dorian (Stuart Townsend) bojují v ložnici v Moriartiho paláci, má Mína zpočátku kudrnaté vlasy, když z ní poté o několik minut později Dorian vytahuje svůj meč a ona opět obživne a vstane, má vlasy rovné. (Fantasy)

• - Dr. Jekyll a pan Hyde vznikli kombinací počítačových triků, animatroniky, trpasličích herců a úhlů kamery. (Reiniš)

• - Agent Tonyho Currana nechcel, aby vzal rolu Skinnera. Argumentoval, že jeho postava bude takmer celý čas neviditeľná a nikto sa nebude starať o to, kto ho vlastne hral. Keď film vyšiel, stal sa Skinner favoritom fanúšikov. (H4ku11)