Liga výjimečných

Liga výnimočných

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie, 2003, 110 min

• Sobis87

Perfektní komixová předloha, postavy s obrovským potenciálem a uspokojivé herecké obsazení, co se může pokazit? No, popravdě se toho pokazilo hodně. Režie Stephena Norringtona je naprosto nezáživná, a to platí zejména u akčních sekvencí, což bych opravdu nečekal zejména po akční pecce Blade, kterou má taktéž na svědomí. Norrington navíc absolutně neumí pracovat s posatavami a z potenciálně velmi zajímavého Doriana Graye, Dr. Jekylla, Toma Sawyera nebo kapitána Nema udělal nudné figurky, které nezaujatě proplouvají dějem, a právě v tomhle spatřuji tu největší prohru - naprosto promrhaný potencíál. Připočtu-li k tomu ještě vpravdě debilní scénář, vyjde mi z toho taková menší filmová katastrofa. Jestli nějaký film zasluhuje remake, tak je to právě Liga vyjímečných, neboť předloha je skvělá. 35%(8.8.2009)

• tron

„Vraveli mi, že európske ženy sú zvláštne...“ LIGA VÝNIMOČNÝCH bol očakávaný film i pre divákov, neodkojených rešpektovanou grafickou predlohou Alana Moorea (Z PEKLA): charizmatický Bond Connery v titulnej úlohe, originálny scenár (predstavte si ligu superhrdinov so „samostatnými príbehmi“ v jednom spoločnom), nakrúcanie v atmosférickej Prahe, obrovský rozpočet, jedinečné počítačové efekty a pestrá réžia Stephena Norringtona, ktorého BLADE v roku 1998 nanovo definoval akčný žáner (pred bratmi Wachowskimi). Výsledok je bohužiaľ takmer strašný (ale nie taký strašný, ako bol neskorší VAN HELSING), Connery sám nemá šancu, ostatní herci sú „nevhodní“ už po fyzickej stránke (najlepší je zrejme Jason Flemyng - mimochodom kočiš z filmového spracovania trileru Z PEKLA - ako doktor Jekyll respektíve Mr. Hyde), triky sú striedavo smiešne (Nautilus) a striedavo znesiteľné, veľkým sklamaním je zle nakrútená/zostrihaná akcia, atmosféra je prítomná len zriedka (parížska pasáž s odchytom pána Hydea) a k scenáru sa ani vyjadrovať nemienim („Zachránili sme Benátky,“ hrdo vyhlási hrdina po tom, čo zlosyn výbuchmi minimálne polovicu z nich zničil behom desiatich minút).(24.10.2004)

S ostražitostí jsem přistupoval k nové Conneryovce Liga výjimečných, kterou provází dosti rozporuplné reakce (hlavně tedy záporné), přesto jsem si řekl, že na to skočím a dokonce jsem se bavil. Po přečtení o čem film vypráví, jsem nabyl dojmu, že může jít jen o zfilmování nějakého šíleného comicsu, což se my záhy potvrdilo. Comics jsem nečetl, takže nemohu posoudit jak věrně byl přenesen na filmový kotouč (někde psali o docela znatelném odklonu). Přesně to co jsem od filmu očekával jsem i zhlédl, jde prostě o obyčejný trikový biják o jehož logice bych moc nemeditoval (zázračná regenerace šatů jednoho člena bandy, tolikrát omílaný mašírující Nautilus v Benátkách apod.). Nejvíce my v tlupě vadil amerických agent Sawyer, který byl určitě připsán jen kvůli tomu, aby Amící měly taky nějakého zástupce. Kapitána Nema jsem si představoval trochu jinak (spíše jako Bena Crosse v průměrné adaptaci 20.000 mil pod mořem), ale že to bude Ind s Rumcajsovskými vousy, sloužící bohyni Káli a ještě navíc ninja, který dokáže natrhnout krovky Van Dammovy, Seagalovy, Dudíkovy dohromady ,tak v to jsem nedoufal ani v nejbujnějších snech. Mé představy o Nautilu se s těmi filmovými taky značně rozcházejí, přesto musím říct, že vypadá nádherně (kdo z nás jej nechtěl vlastnit, když jsme hltaly jeho dobrodružství a tím filmových bych taky nepohrdl). Nejvíce my sedl začátek vyprávění, kdy se pozvolna nabírají hrdinové, ale naproti tomu přestřelka v knihovně byla sestříhána dosti chaoticky (jakož i některé jiné akční scény), proto si myslím, že volba režiséra nebyla zrovna optimální. Dobré triky se mísí s těmi nepříliš kvalitními, osobně my Hyde nepřišel nějak úžasně udělanej. Connery má na svoje roky pořád slušnou fyzičku, i když chodí znatelně opatrněji než například ve Skále. Závěrem chci říci, že pokud se na film vypravíte, zkuste si vzpomenou na doby kdy jsme milovaly všechny ty Vládce vesmíru, Robot joxy a podobné fláky, za které se někteří dnes stydí a jiní nostalgicky vzpomínají jaké to byli doby, kdy se nám líbilo skoro všechno (patřím k těm druhým).(16.10.2003)

Mám velmi rozporuplné pocity. První půlhodina je vynikající, seznamující se hrdinové jsou zahaleni rouškou tajemství a pomalu to vypada na solidní drama s komiksovými prvky. Pak se ale vše zvrtne a následuje nepřetržitá jízda až do konce filmu, která je sice bombastická, ale zároveň zmatená, přeplácaná a místy i nudná. Zároveň jsem měl pocit, jakoby Norrington ani neveděl, co chce točit; drama, komiks, dobrodružný film, horor? První půl hodina ukazuje, že Liga výjimečných má potenciál, který ale není možné ve sto minutách využít. Buď to měl být alespoň tříhodinový film, případně seriál, nebo se měl Norrington jasně zaměřit jednu linii. PS: Abyste věděli, že jsou Amíci nejlepší, tak tam samozřejmě nechybí úplně zbytečná postava Toma Saweyera.(27.4.2004)

No projekt je to dobrý, ale spadlo to zlému režisérovi a ešte horším scenáristom. Aspoň, že tu hraje Sean Connery, ktorý to trochu vytiahol na lepšie svetlo. Je to celkom pozerateľný odvar, bolo to dosť nápadité, ale čo s toho keď to pôsobí a funguje len béčkovo s áčkovým rozpočtom ? Ale ako oddychovka to funguje fajn. 70% - 3*(7.7.2010)

• - Postava Toma Sawyera byla do filmu vložena protože se producenti báli, že když v něm nebude vystupovat žádný americký hrdina, film nebude fungovat u amerického publika. (POMO)

• - Do role Miny Harker byla původně obsazena Monica Bellucci, ale musela odstoupit kvůli jiným projektům. (POMO)

• - Keď Alan Quatermain (Sean Connery) učí Toma Sawyera (Shane West) strieľať na veľké vzdialenosti, je možné vidieť ,ako sa ruky a ramená Shanea Westa trasú kvôli námahe vynaloženej pri držaní zbrane. Povedal, že bol z toho trochu nesvoj, pretože Sean Connery, ktorý mal už skoro 72 rokov, s tým nemal problém, zatiaľ čo on vo svojich ani nie 25 rokoch to považoval za neuveriteľne ťažké. (H4ku11)