Liga výjimečných

The League of Extraordinary Gentlemen

Liga výnimočných

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie, 2003, 110 min

Mám velmi rozporuplné pocity. První půlhodina je vynikající, seznamující se hrdinové jsou zahaleni rouškou tajemství a pomalu to vypada na solidní drama s komiksovými prvky. Pak se ale vše zvrtne a následuje nepřetržitá jízda až do konce filmu, která je sice bombastická, ale zároveň zmatená, přeplácaná a místy i nudná. Zároveň jsem měl pocit, jakoby Norrington ani neveděl, co chce točit; drama, komiks, dobrodružný film, horor? První půl hodina ukazuje, že Liga výjimečných má potenciál, který ale není možné ve sto minutách využít. Buď to měl být alespoň tříhodinový film, případně seriál, nebo se měl Norrington jasně zaměřit jednu linii. PS: Abyste věděli, že jsou Amíci nejlepší, tak tam samozřejmě nechybí úplně zbytečná postava Toma Saweyera.(27.4.2004)

• Cival

Je zajímavé, že ze dvou velkolepě zamýšlených podívaných, které přišly do kin celkem krátce po sobě a obě operují s Richardem Roxburghem, upíry a panem Hydem, se vyklubaly takové sračky. A i když má LXG slabší triky než Van Helsing, přiznávám, že je mi mnohem sympatičtější. Scenář je sice megadebilní a Norrington znovu nezvládá to, co mi nesedělo už u Blada - totiž práci s postavami a atmosférou vyprávění -, ale překvapivě ani většinu vizuálně velkolepých, triky nadupaných akcí (celá idiotská pasáž v Benátkách). Naštěstí akci Norrington pořád ovládá na výbornou (to se o Sommersovi říct nedá), takže úvodní souboj a nadupaná závěrečná půlhodinka zachraňují výstřední gentlemany od totálního kolapsu. Navíc narozdíl od Helsinga má Liga i jakýs takýs styl - i když to možná jen probleskuje láska k brilantní comicsové předloze.(24.7.2004)

Chvílemi je film docela příjemná podívaná. Connery je výborný, hudba Trevora Jonese skvělá, postavy příběhu zajímavé, je zde plno bombastických trikových scén, ale! Chvílemi je film značně nepřehledný (Norringtonův klipovitý „bladeovský“ styl bitek se sem moc nehodí), nejde ovšem jen o klipovitou nepřehlednost akčních scén, kdy někdy divák přesně neví, co se zrovna na plátně děje, ale i o nepřehlednost dějovou, jakoby tvůrci dodatečně vypustili některé části tak, aby jen následovala jedna akční scéna za druhou, čímž ale ztížili divákovu orientaci v příběhu. Pokud se ovšem necháte tvůrci jen bavit, a nebudete hloubat nad nelogičnostmi některých scén (např. ponorka v benátských kanálech) a nad chvilkovou nesrozumitelností příběhu, můžete si to příjemně užít. PS: Jsem zvědavý co na tu divočárnu říkal Havel s Dagmar.(13.8.2003)

To, že sa dej Ligy drží komixovej predlohy len veľmi zvoľna, môže vadiť zarytým fanúšikom komixu, ale filmu samotnému, to ublížiť nemusí. Veľakrát sa stalo, že kvalitná predloha (LOTR) prešla veľkými zmenami, aby sa stala dobrým filmom. Dej filmovej Ligy je však nekompaktný, fragmentárny. S výnimkou Quatermainovej verbovačky zvyšok udalostí pripomína starú anglickú futbalovú školu: "kopni a bež!". Lokácie sa menia v rýchlom tempe (Keňa, Londýn, Paríž, Benátky, Mongolsko) bez väčšieho zmyslu a najmä bez toho, aby sme si dokázali vychutnať čaro doby. Je priam trestuhodné ako autori odflákli všetko, čo mohlo vyzerať pekne, či zaujímavo. Liga sa dá dohromady, liga doplní členov, liga ide niekam, je zradená, pomstí sa. Aspoň že ten Quatermain vyzeral tak úžasne a len sa potvrdilo ako mám rád túto postavu vo všetkých filmoch o Quatermainovi.(22.8.2013)

• Galadriel

Strašný, děsný, příšerný!!! Taková slátanina. Tři velké akční scény slepené čtyřmi menšími akčními scénami a občasným rádoby vtipným nebo moudrým dialogem. Jak vůbec mohl Sean takhle hluboko klesnout??? Ponorka kapitána Nema vypadá jak ze 4 roky staré počítačové hry a ani zbylými triky se tvůrci nemůžou moc chlubit. Navíc od začátku do konce je všude takových logických kopanců, že už dlouho jsem neviděla film, kde by jich bylo tolik. Nudný děj jenom podporuje jejich hledání (chytlavý film by nedovolil chyby hledat, takováhle slátanina k tomu přímo svádí). Ta jedna hvězdička je zejména za slušnou hudbu Trevora Jonese...(15.3.2004)

• - Film se odehrává v alternativním vesmíru, kde jsou technologie vyvinuty lépe než byly v realitě v roce 1899. Lidé zde používají auta, posádka kapitána Nema používá sonar a sám Nemo ve filmu zmiňuje solární energii. Všechny tyto pojmy byly vynalezeny později po roce 1899. (POMO)

• - Naseeruddin Shah, stělesňující kapitána Nema, je známý indický herec. Když jednou herci v Praze zašli na večeři do indické restaurace, její majitel ho poznal, přesunul je k nejlepšímu stolu a osobně je obsluhoval. (POMO)

• - Přerod Jasona Flemynga do pana Hydea zabral maskérům sedm hodin. Latexový kostým vážil dvacet kilo, byl podpírán systémem řídících drátů a pák. (Reiniš)