Václav Kopta uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z pražského Rudolfina... Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace pro 26. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 69 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2018. O sošku Českého lva se filmy utkají v 15 statutárních kategoriích. Členové ČFTA o nominacích filmových kategorií 26. ročníku ocenění Český lev hlasovali do 14. ledna 2019. 143 hlasujících akademiků vybíralo ze 40 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 29 dokumentů. Mezi kandidáty na České lvy vede s počtem 13 nominací film Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana. Po 10 nominacích získaly dva filmy – Hastrman v režii Ondřeje Havelky i film Všechno bude, jehož režisérem je Olmo Omerzu. Následují filmy Zlatý podraz Radima Špačka s 9 nominacemi, Jan Palach Roberta Sedláčka s 8 nominacemi a Hmyz Jana Švankmajera s 5 nominacemi. (Česká televize)

Eleanor05

Jak už tu bylo mnohokrát napsáno, úvod s Tondou Blaníkem a následný průjezd Prahou za účasti filmových a televizních postav, byl opravdu hodně dobrý, bohužel od té chvíle ale začal šedivý průměr. Kopta byl naprosto průsvitný moderátor, vůbec nepoutal pozornost, ani jednou nebyl vtipný. Vtipní nebyli ani herci, přicházející na pódium předat ceny (čestná výjimka byl výstup s Davidem Vávrou, to bylo alespoň milé) a především, opakuji to tady už několikátým rokem - ABSENCE UKÁZEK o tvůrcích JE u filmových cen TRESTUHODNÁ! Jak si má divák neznalý úplně všech nominovaných snímků, udělat alespoň minimální přehled o výkonech herců, o kameře, o střihu, o zvuku, o hudbě, o scénáři, o scénografii, o kostýmech, o maskách atd., když není k nominantům puštěn byť jen krátký medailonek? Z jakého důvodu bylo nutné nasnímat tvůrce s lampami v rukou, a místo toho třeba nezařadit do přenosu ukázku ze snímku ve stejné délce? A konečně - jaký má bez ukázek vůbec smysl ten přenos sledovat, když si výsledky může divák přečíst další den na internetu a ušetří si dvě hodiny času děkovaček od lidí, s jejichž počiny není vůbec seznámen? Musím říct, že až na tragické moderátory, jsou v současnosti Ceny filmové kritiky již přínosnějším a profesionálnějším pořadem, kde tvůrcům nedělalo problém nejen ony zmiňované medailonky vytvořit, ale také k nim ještě přidat krátká zdůvodnění, proč je ten který člověk nominován... Takže závěrem - vcelku zbytečný, neoriginální přenos bez vizuálních ukázek k nominovaným tvůrcům, nevtipný, nudný. Slabé 2*. ()

baddass01

Trapná estráda, kde by min. polovina účastníků bez dotací, podpory státu a peněz daňových poplatníků umřela hlady. To jim ovšem nebrání si myslet a občas i říkat veřejně, že jsou něco lepšího než zbytek národa, na který někteří z nich tak rádi plivou. ()

ForGump

Mé hodnocení tohoto večera je silně ovlivněno jeho výsledky, to se holt nedá nic dělat. Přestože jsem spokojený za Všechno bude, nemůžu se zbavit dojmu, že se akademie kála a Olmovi Omerzuovi a ostatním z jeho okolí dopřála satisfakci. Ano, Všechno bude totiž IMHO není nejlepší loňský film, a to i přes jeho veškeré nezpochybnitelné kvality. Tedy z té pětice nominovaných ano, ale Rodinný film je pro mě stále nepřekonaný a bohužel právě Lvy opomenutý skvost české kinematografie. Ale přeju jim to z celého srdce filmového fanouška (hlavně tej Élišce). Nedokážu ale popsat, jak jsem zmatený, protože Akademie vytáhla do popředí filmy Toman, Zlatý podraz, Tlumočník a Jan Palach, aby pak stejně ocenila i filmy Domestik nebo Chvilky a těmito nominacemi maximálně vybavenými snímky nakonec překvapivě pohrdla. Ale budiž, ten výsledek je vlastně jakýsi druh přerodu. Až podezřívám akademiky, že ty filmy ostřílených tvůrců prostě využila, aby nastavila situaci mladý talentovaný režisér přebírá žezlo od staré generace a ty střihy na nebohého Ondřeje Trojana v první řadě, to je něco, co bychom měli zapamatovat. __ Po mé skepsi k moderátorovi večera Václavu Koptovi jsem si po skončení řekl, že sice nebyl vtipný jako Adéla Banášová, hlavně kvůli tomu jeho leckdy nedotaženého humoru, v němž ale zase je invence, nápady, byť lehce okopírované, ale nikterak pohoršující. Úvod v podobě cesty loňskou tvorbou mě popravdě zaskočil. Nic takového jsem neočekával a příjemně se naladil na zbytek večera, který tentokrát nikterak neprokládaly výstupy o politice, snad asi jen proto, že jeho hlavní představitelé tentokrát nepřišli a jsme teď v takovém intermezzu mezi volbami, takže nikdo mobilizovat jako Spike Lee nemusel. Naopak místy svěží podívanou nabourávaly jen interní vtípky ze záchodů od pánů Taclíka a Sokola či mnou už loni kritizované výpustky medailonků, z čehož mi plyne, že už tak velkou neznámou, jakou pro mnohé diváky tyto ceny, z hlediska filmů jsou, tak ještě umocníme tím, že neukážeme a svým způsobem i nenavnadíme diváky, na práci nominovaných. To je docela škoda, byť chápu, že by se muselo v Rudolfinu a hlavně ČT zaplatit o 20 minut víc vysílací času a pronájmu. Ale než se furt vypisovat s tím negativním, hleďme k tomu pozitivnímu. To přišlo vlastně hned v úvodu s oceněním evidentně překvapené Marthy Issové, která prostě v Dukle 61 předvedla něco, co nemohla ČFTA nechat být a vymyslela kategorii s poněkud zvláštním názvem, ale podle mého názoru takovou, jež může přiblížit a zpropagovat něco, co se neudálo nutně v kině. OK, skvěle. Pokračovalo to originálním nápadem, aby ocenění předávaly postavy z loňské tvorby či animovaná vsuvka při předávání cen za režii. Ovšem jsou vždy dvě věci, u nichž těžce měknu. 1) opět promyšlený a dojemný výběr laureáta ceny za mimořádný přínos kinematografii. Vždy když vidím tu práci, v tomto případě paní režisérky Plívové - Šimkové, tak mám husí kůži, protože vidíme průlet životem skvělých lidí, kterým nepatří nic jiného než velký respekt. 2) Im Memoriam sekce. Jež mi letos dala velmi zabrat. Všichni ti skvělí herci, režiséři a další, kteří tu zanechali nesmazatelný odkaz. Pro mě nejsilnější pasáž byla přechod od Stanislava Miloty k Juraji Herzovi, kterým prolínaly obrázky z jejich vrcholného díla - Spalovače mrtvol. Oba zemřeli těsně po sobě. Neuvěřitelné. A závěr Miloše Formana... Shrňme to dvěma slovy - příjemné překvapení. 70% () (méně) (více)

topi80 odpad!

Jak známo, takové ceny, to není nějaká lecjaká věc. Musíme jaksi přemýšlet politicky a tak nějak ty lidi formovat. Proto taková společenská událost nemá reflektovat jen dění ve filmu, ale měla by především divákovi ukázat cestu. Tím, že oceníme umělce především za jejich politické postoje, loajalitu a zdravé ovlivňování společnosti, abychom ten socialismus a multikulturalismus vybudovali co nejrychleji. Proto je na místě ocenit slovinského režiséra i přesto, že jeho film nikdo neviděl (a asi ani neuvidí). Jak jinak můžeme ukázav šem těm ošklivým xenofobům, jakým přínosem jsou pro naši zemi cizinci. Jen je škoda, že jsme nemohli ocenit nějakého režiséra muslimského vyznání, ale snad to napravíme a příští rok ČT někomu takovému přisype peníze. Velkou radost musíme mít samozřejmě i z ocenění Jenovéfy Bokové, dcery známého aktivisty Johna Boka. Ten se často zapojuje do boje proti prezidentovi Zemanovi a proti všem, kdo zpochybňují naše členství v Evropské unii a naše směřování k eurosocialismu. Je tedy dobře, že byl za sevé názory a jejich neúnavné formulování oceněn aspoň takto skrz dceru. Za své veřejně deklarované politické postoje a tepání do všech rozvracečů a zpochybňovačů byla oceněna i Martha Issová, což nás samozřejmě musí těšit o to více, že její rodokmen sahá do Sýrie. Je jen škoda, že pořád tak váhá s konvertováním k islámu, věřím, že pak by se s tímto úžasným náboženstvím ztotožnilo více lidí, kteří by tuto velkou umělkyni mohli následovat. Také televizní tvorba se dočkala ocenění. Seriál Dabing Street sice neohromil kdovíjakou kvalitou a jeho humor je zaměřený spíše na méně poučené publikum, ale členové Dejvické divadlo, kteří tento seriál stvořili, si za svou loajalitu k našemu režimu a zdravé tepání do všech opozičních názorů určitě cenu zaslouží. Myslím, že ceny Český lev tedy dopadly moc dobře. ()

kaukola78

Nevtipné a opět nedomyšlené.Jako vždy jsme se dočkali i letos toho že chybí nominace na jeden z nejlepších filmů minulého roku Úsměvy smutných mužů což je pro mě veliké zklamání. ()

AlDelon

Takovouhle přehnanost bych čekal v této době spíše od Oscarů než od Českého lva. Místo ceremoniálu show až cirkusového ražení. Místo zábavné vážnosti snoubené se slušnou pokorou tohoto zábavního průmyslu těžké hledání cílu, co má, co chce tento obřad (ne však v tomto případě) vůbec sdělit. Ztratil jsem se až v plejádě ,,komických" čísel. Když už se cokoliv rozjelo a stihl jsem vůbec pochytit co to má být, Kopta to uťal. K mé největší nelibosti poměrně neúctivě i tak lidskou a moudrou řeč Věry Plívové-Šimkové, kterážto nevyzněla toliko ve filmovém jazyku a filmovém soupětí jako v jazyce lidském a prostém a nakonec řekla divákovi o filmu snad víc nežli všechny ostatní (dohromady?). Klip shrnující zemřelé persony filmu: krátký a -nemám rád povyšování onoho nad jiného ale minimálně Zindulka a určitě Forman by si zasloužili víc (Klip sám o sobě, shrnutí tvorby, vzpomínku někoho kdo ho znal u mikrofonu) než ostatní, víc než pár vteřin víc než Koptovo (kohokoli) úsečné završení -sory ale Formana jen tak někdo nepřekoná, byla to zkrátka osobnost i sama o sobě. Místo jednoduché, pač v jednoduchosti je síla, ceremonie s milým humorem nešoumenského moderátora a oceněných (typu R. Williamse a Nicholsona) a zajímavého večera filmu šou, šou a zase bláznivá, úsečná šou. Místo Českého lva předpremiéra Koptashow..... ()

asdfasdf

Ta jedna hvězda je pouze za uvítací klip, který se mně zdál alespoň originální a trošku vtipný, což se nedá říct o dalším průběhu této velmi "úspěšné" ať už je to cokoli.... Nejvíce mně vadí asi to, jak se tam někteří z herců neumí ani chovat - např. z publika tam pořád kdosi pískal - toto si doopravdy myslíte, že se hodí na takovou událost jakou by aspoň toto předávání mělo být?? Jinak v tomto ročníku nejsem ani spokojen s některými oceněnými a myslím si, že byli přítomni jiní, mnohem lepší, kteří by si tuto cenu zasloužili. A také projevy některých stáli velice za to si je vyslechnout, to bylo fakt něco!! Sice to, že tam ti, kteří četli, kdo to vyhrál přišli v nějakých kostýmech z filmů, to byl nápad sice zajímavý, ale to jak se tam někteří z nich chovali zase podle mě není vhodné na takovou akci. Ps.: Divím se, že když si tu cenu při projevu pokládají na ten stoleček, tak to ještě nikdo neshodil. :) Zvláště ten kluk z Všechno bude k tomu měl hodně nakročeno, už jsem jen čekal, kdy trošinku víc máchne rukou a bude po ceně.... ()

funesfilm

Český lev je výnimočná udalosť. Vždy sa rád na tento program pozriem a vždy závisí spokojnosť aj od nominovaných filmami. Tento rok boli hodnotné snímky a bolo asi ťažko povedať, ktorý je ten naj v jednotlivých kategóriách. Na druhej strane, málokedy som celkom spokojný. Zdalo sa mi to všetko akési moc rýchle, akoby bez kontaktu s televíznym divákom. Jedine ocenenie pani Šimkovej. Inak nič tak pútavé, zábavné. Opäť ani scéna neohúrila. ()

AnkaF

Dobré nápady, svižné provedení, vtipné momenty - překvapivě příjemná podívaná s překvapivě příjemným Václavem Koptou. Důstojné bylo připomenutí tvůrců in memoriam i dojemná pocta Věře Plívové ŠImkové. V rámci žánru dobře vyvážený a sestříhaný mix. Tohle se povedlo. ()