Vlak dětství a naděje

• angličtina The Train of Childhood and Expectation (více)
všechny plakáty
TV spot 3
Československo, 1985, 6 h (Minutáž: 60 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Předloha:

Věra Sládková (kniha)

Hudba:

Luboš Fišer

Stanislav Zindulka, Helena Růžičková, Žaneta Fuchsová, Tereza Brodská, Gabriela Wilhelmová, Alena Vránová, Eva Svobodová, Blanka Lormanová (více)

Epizody(6)

"Nic ty se neboj! Na tragickej život jsem já pes!"  Tímto okřídleným úslovím si bývalá lázeňská kuchařka I. třídy Anna Urbanová, jinak bodrá a upřímná ženská košaté postavy s něžným a citlivým srdcem, často dodává odvahy. Sobě, ale ještě víc malé Věrce. Děvčátku, které přijala za vlastní, a také jejímu otci, svému životnímu druhovi, jinak poštovnímu zřízenci sice subtilního vzrůstu, leč rozměrného a statečného ducha, Josefu Pumplmě. Je toho opravdu třeba, neboť se píší léta 1937-1939 a nad Evropou se stahují mračna válečná a v místě, kde rodina žije, se ocelové kleště nacismu snaží zardousit už tak okleštěnou republiku a vyrvat jí to nejcennější - domov. A tak donuceni opustit domovinu v severomoravském pohraničí, odjíždějí hrdinové seriálu posledním vlakem z Frývaldova, vlakem, pro nějž už není návratu. (oficiální text distributora)

hygienik

Možno som tento seriál podhodnotil, ale tak ako ma prvé diely potešili atmosférou,, trefnými empatickými Vierkinými monológmi a Pani Herečkou Ružičkovou, tak ma posledné časti sklamali: 1. ústupom role HR do úzadia, 2. silnejúcou prokomunistickou ideologizáciou, 3. snahou o dobré a podrobné zachytenie motívov konania jednotlivcov v kontraste s načrtnutou hrubou čiarou medzi lepšími Čechmi a horšími Nemcami a kolaborantmi, 4. patetické deklarácie tipu "Odejdi smrtihlave, chci se smířit s Bohem, i když už není nade mnou, ale pode mnou." ()

radektejkal

Seriály vyžadují řád a pravidelnost v zábavě - a to mně vždycky chybělo. Přesto jsem za život viděl už tři. Inspektora Leclerca (v rodinném kruhu, to mi bylo asi deset), Ságu rodu Forsytů (předmět diskuzí ve škole, bylo mi asi šestnáct) a nyní tuto ságu Karla Kachyni. - A teď se chystám už jen na Alexanderplatz.... Kachyňův způsob vyprávění mi byl (jako drtivé většině Čechů) vždycky blízký. Líčení událostí "kolem obou odsunů" je filosoficky přijatelné: navíc z něj správně vyplývá, že kdyby k odsunu Němců z Republiky nedošlo, vypadalo by území Čech po roce 1990 podobně jako za Protektorátu (ostatně i teď se k němu dost blíží)... V polovině jako by vypravování ztrácelo trochu dech, ale při brněnských překotných osvobozovacích událostech ho znovu nabere. ()

kajas

"Řekni něco! Vona nemluví! Ztratila řeč, no řekni něco!" "To nic, to nic, to se časem spraví." "Žádný časem, to musíš honem! Pojď se vyčurat, to se ti uleví!" Výkon paní Růžičkové je rozhodně největším pozitivem tohoto seriálu, který mě ale více zaujal v dětských letech... ()

Chrysopras

Seriál se zvláštní melancholickou až tísnivou atmosférou, což samozřejmě k obsahu pasuje. Jako malýmu se mi to moc nelíbilo - neni to úplně lehký na sledování a z Javorskýho jsem byl hodně vystresovanej. V pozdějším věku jsem otočil a považuju tuto "mašinu" za jednu z nejlepších, co kdy ČR v oblasti seriálu vyrobila. POŠŤÁKU!!!!!! A pane CAFÚ, styďte se! :-)  P.S. Když jsem se zaměřil na tvůrce - pánové Kachyňa, L. Fišer, ve spolupracovnících byl uveden i František Vláčil - není divu, že se dílo vydařilo... P.P.S. Po mnoha letech viděno uceleně a soustředěně znovu a pro mě překvapivě už mi výkon Terezy Brodské nepřišel vůbec jako špatný a dojem mi nekazil. Snad jen brečet ji mohli naučit líp :-). Každopádně jeden ze skvostů československé tvorby pro děti a mládež. Docela by mě zajímalo, jak to vidí dnešní dětské oči... ()

easaque

3* Ještě z mého mládí si pamatuji tento seriál s nezapomenutelnou rolí pro Helenku Růžičkovou. I ze zdejších hodnocení vidím, že patří k tomu nejlepšímu, co tehdy televizní tvorba vyprodukovala. Teď nedávno jsem si ho pustil znovu a musím uznat, že herecky současné české seriály hodně upadly. Ale s odstupem času vidím, že obsahově působí jako komunistická agitka, zejména v druhé polovině a válečné období prezentuje hodně jednostranně a konec je plný patosu. Za to musí jít body dolů, takže ve výsledku jen 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Helena Růžičková nebyla pouze komediální herečka. Ona byla PANÍ herečka a já smekám před její výkonem v tomto seriálu. Nikdy by mě nenapadlo dát jí dohromady se Stanislavem Zindulkou. Je vidět, že pan Kachyňa byl geniální režisér, což ale dokázal v mnohých svých dílech. Vynikající seriál, na který se vždy znovu podívám. A jak stárnu, pokaždé ho vidím trošku jinak, ale vždy s nadšením. Nelze hodnotit jinak, než *****. ()

/Pablo

Tak tenhle seriál rozhodně není „kapitální békovina“, a ačkoliv v každém díle jsem se sem tam chviličku nudil a starší „dcéra vlasti“ mi příliš neseděla (oproti té mladší), v celkovém součtu za pojetí a scénář rozhodně přetrvávají jen pozitiva. Samozřejmě za vyzdvihnutí stojí „Amazonka“, ale mě se ze všech zúčastněných nejvíce zamlouval opravdu oduševnělý výkon "hraničáře" Stanislava Zindulky. Poctivé čtyři hvězdičky. ()

Martin741

Genialny normalizacny serial, krasne su vykreslene Sudety, medziludske vztahy : ich rozoberanie sa deje len v ramci normy, ziadne prazdne tlachacky ako v novodobych zhovadilostiach /pardon, "skvelych serialoch" typu Ordinace/, nemecka propaganda, populizmus a demagogia na kazdom kroku. No a vyborny rezia pana Karla Kachynu. Nadhera : 93 % ()

Nach

Životní výkon Heleny Růžičkové a jeden z těch skutečně nezapomenutelných seriálů se skvělým obsazením, režií a hlavně scénářem. 90% ()

Attta

Výborný seriál s vynikající atmosférou a příjemnými herci! Podlě mě jedna z nejlepších rolí, co kdy Růžičková zahrála. Jako děcko jsem tenhle seriál měl hodně rád a není tomu jinak ani teď. Velice příjemná podívaná! ()

BASE

Nakonec se někdo pěkně popral s realitou II. republiky a s okupací/politika a některé důležité reálie se tam ...prostě neřeší./..... Tohoto tématu se bojí do dnes i učitelé /pokud nejsou specialisté/ a to na všech úrovních škol...skvělé od A po skript....Je třeba si uvědomit, že tato látka byla a je jen velice málo zpracovávána - opomíjí se. Dítě prožívá přeci jen realitu trochu lehkovážněji a proto je tento "koncept" výborným nápadem. "každý vidí to své" ..aneb další z úniků Pana Kachyni, jakým zůstala koza celá a vlk se nažral.Část děje je zasazená do Brna, které bylo, ostatně jako většina menších měst než je Praha, spíše opomíjeno ( i když reáliíí je tam minimum..) Narativní, velice hladivé, rozhodně prožité a velice sdělné... ()

Šimpy

"Proč všichni skáčou z okna?", ptá se hlavní hrdinka v závěrečném dílu. Inu, proto, že život je občas kapitální békovina a proto musí být člověk na tragickej život pes. Výborné téma, které by se mělo lidem pořád připomínat. Skvělí herci, skvělá atmosféra, výborná výprava, bohužel ten scénář trochu pokulhává. V každém díle se nejmíň polovina postav chová jako po lobotomii mozku. Že se občas objeví nějaký magor, nebo že občas někomu z té doby přeskočí v hlavě, to chápu...ale tady je jich nějak moc...postavy jako Sepp (tam to chápu), ale i doktor v podání Zdeňka Řehoře, pak voják Pavel (Langmajer), do toho je tam skutečný blázen...sousedka Emma...to už je na jeden díl bláznů až až. Jako cvok se chová i Augusta, i jeho žena, v dalších dílech zase Breberová, nebo ředitel v podání Jiřího Pleskota, pak ten učeň u pekaře...všichni mluví z cesty, aniž by to jejich postavy potřebovaly. Proto, i přes téma a skvělé výkony zúčastněných, nemůžu dát plný počet. Ale já mám obecně s tvorbou pana Kachyni problém. ()

sator

Chtělo by to přestřihat, ale ve své době okouzlení... Když po letech vysilující práce seriál dotočili, zavolal si pan Kaychyňa pana Zindulku a řekl mu "Je to krásná a ty seš v tom výbornej, ale bohužel to neuvidíš, protože to zakázali. Zdroj kniha:Moje cesta vlakem dětství a naděje ()

dr.fish

Tak až v roce 2014 jsem se odhodlal a asi to tak mělo být. Má alergie na Helenu Růžičkovou vzala za své a Stanislav Zindulka je mou oblíbenou figurou. Vyprávění očima malé holky o době pro náš národ stěžejní- Mnichov, Protektorát, osvobození. Politika jen na pozadí, život a přežití zcela v popředí. Radost ze života. Helena Růžičková to stylem budozeru hrne celým serálem a Zindulka kolem ní poskakuje jako věrný pejsek, to se prostě musí vidět. No a ty ostatní postavičky dokonale vykreslené, naprosto si mne získal František Husák a jeho Jaroušek, ale i mnoho dalších. Atmosféra útěku ze Sudet, života za Protektorátu, příchodu Rusů do Brna, i konečného návratu domů. Paráda.90% ()

Decker

Velmi dobre zvladnuty serial o udalostech, ktere provazeji hlavni hrdiny v obdobi pred druhou svetovou valkou, behem ni a take po ni. Zazivame tak mnoho dejovych zvratu, vypjatych scen, ktere pusobi velmi dojemne a verohodne hlavne diky dobre napsanemu scenari a povedenym dialogum. ()

COF_666

3,5* - Ne že by to bylo špatně natočený a zahraný - naopak je to nadprůměrný český seriál - ale mě tam zkrátka něco vadí. ()

rodo

Můj nejoblíbenější český seriál, a jelikož ho natočil můj nejoblíbenější český režisér, není se čemu divit. Poetické vyprávění z pohledu mladé dívky v podání Žanety Fuchsové (později trochu méně přesvědčivé Terezy Brodské) dává příběhu nadhled a excelentní herecký koncert Heleny Růžičkové a Stanislava Zindulky dodává příběhu šmrnc a grácii. Kachyňovy snímky mě umí vždycky pohladit na duši a já mu za tento skvělý seriál děkuji. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka