Dekalog

• Polsko Dekalog (více)
Polsko / Západní Německo, (1989–1990), 9 h 20 min (Minutáž: 53–58 min)

Henryk Baranowski, Jerzy Stuhr, Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Piotr Rzymyszkiewicz, Olaf Lubaszenko, Wojciech Klata, Władysław Kowalski, Janusz Gajos (více)

Epizody(10)

10 filmov Krzysztofa Kieślowského na tému 10 božích prikázaní:
1. Ja som Pán, Boh tvoj! Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal. - novodobá dôvera v počítače a vedu
2. Nevezmeš mena Božieho nadarmo. - smrťou začína nový život, uzdravenie znamená smrť ...
3. Spomeň, aby si deň sviatočný svätil. - muža odláka vášeň od rodiny
4. Cti otca svojho i matku svoju! - po smrti matky, otec a dcéra v nejednoznačnom citovom rozpoložení
5. Nezabiješ! - obraz trestania smrťou za smrť
6. Nezasmilníš! - vášnivé city dospievajúceho mladíka k zrelej žene
7. Nepokradneš! - matkou vlastnej vnučke?
8. Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu! - spomienky na krutosti okupácie Poľska
9. Nepožiadaš manželku blížneho svojho! - v úprimnom manželskom zväzku dôjde k závažným zdravotným problémom...
10. Ani nepožiadaš majetku blížneho svojho, ani ničoho, čo jeho je! - dvom synom zostane po smrti otca zbierka starých známok...
Cyklus, ktorý je zviazaný cirkevnou témou a akousi alegorickou postavou nestranného pozorovateľa... Každá časť tvorí samostatný uzavretý celok. (wewerička)

hygienik

Poľský spisovateľ Andrzej Stasiuk vyhlásil, že na Slovensko chodí, aby si oddýchol od POĽSKOSTI. Tento seriál je poľskosť. Je to nedefinovaný smútok v ľudskej duši, hradba mlčania o svojich pocitoch a túžbach, ktorá sa ťažko prekonáva a odcudzenosť dokonca aj voči tým, ktorých milujeme. Každý diel viac kritizuje túto odcudzenosť než samotný hriech voči danému prikázaniu, ktorého sa dej často skoro netýka. Je to súbor naozaj hlbokých rozhovorov a symbolických obrazov. Všetka česť. Ale mne tam chýba viac nádeje, trochu viac pozitívnych chvíľ a oveľa viac deja. ()

radektejkal

Nedávno jsem četl studii Julie Luptonové a Kennetha Renharda z UCLA "The Subject of Religion: Jacques Lacan and the Ten Commandments". Nemohu říct, že jsem si z ní "vzal něco do života", nicméně mě okouzila "krásou verbálního myšlení". Totéž bych ovšem mohl říct o Kieślowském na úrovní imaginárního myšlení (imago - obraz, představa). Při sledování jednotlivých filmů jsem se občas ptal, co mají společného s 10 přikázáními, zda vůbec něco. Odpovědí je: všechno, protože všechny! Spíš bychom tedy pátrat po filmech, které se na Desatero neodvolávají. Objasním to citátem z výše uvedené studie: "Vypadá to, jako by první deska (tj. prvních pět přikázání) nabízela tetragramaton s tím, aby jej zdržela, oddálila (druhý tetragramaton), aby vyčistila prostor přímé blízkosti (proximity of nearness), obývaný sousedem na druhé desce. V závěrečných přikázáních se vrací hluk vesnického života, oplývající fantasmaty (fantasies); krádeže, vraždy, cizoložství, podvody a nepřístojné tužby (improper desire), které evokují celý svět naratovních možností a dramatických konfliktů. Každé z těchto přikázání může posloužit společenskému užitku (social utility) tím, že trvá na nezcizitelnosti majetku - nedotknutelnosti osoby (vražda), sexuálních vztahů (ciziložství) a předmětů (krádež). ..." Pzn.: Krzysztof Kieślowski neuvádí znění přikázání, pouze jejich čísla. Jejich uvádění je hrubým a nepřístojným zásahem do jeho koncepce. ()

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Morálne hodnoty' ◘◘◘◘ K celému seriálu tu vložím iba citát Stanleyho Kubricka: "I am always reluctant to single out some particular feature of the work of a major filmmaker because it tends inevitably to simplify and reduce the work. But in this book of screenplays by Krzysztof Kieslowski and his co-author, Krzysztof Piesiewicz, it should not be out of place to observe that they have the very rare ability to dramatize their ideas rather than just talking about them. By making their points through the dramatic action of the story they gain the added power of allowing the audience to discover what's really going on rather than being told. They do this with such dazzling skill, you never see the ideas coming and don't realize until much later how profoundly they have reached your heart." ....... Stanley Kubrick ... January 1991 ()

kinderman

Katolík může žehrat na to, že náboženství je explicitně zmíněno jen v prvním dílu, protestant, že se jako výchozí bod užila ta verze Desatera, která vypouští druhé přikázání ("nezobrazíš Boha") a rozděluje desáté na dvě, jiný tomu vůbec nerozumí, a proto rovnou háže do odpadu. Dle mého názoru byl Kieslowski génius, protože dokázal na malé ploše rozehrát existenciální dramata nešťastných a zoufalých lidí v depresivních kulisách socialistického sídliště, skvěle pracovat s atmosférou i postupně dávkovanými informacemi, z nichž nakonec složí výsledný obrázek. Postava tajemného mladíka (anděla?), přítomná v celém seriálu, připomene Nebe nad Berlínem, třetí epizoda mi evokovala "finskou" Noc na Zemi (noc, taxík, sníh, liduprázdné město). Výjimečný televizní počin. ()

roorybacky

1. díl - 6/10, 2. díl - 5/10, 3. díl - 6/10, 5. díl - 9/10, 6. díl - 9/10, 7. díl - 5/10, 8. díl - 7/10, 9. díl - 7/10, 10. díl - 7/10 = 7/10 ()

honajz2

Konečně mám za sebou svůj největší seriálový rest - a opravdu ho vnímám jako největší; jestli nikdy neuvidíme Perníkového tátu nebo Dextera, je mi to upřímně fuk. Jednotlivá přikázání samozřejmě mají silné i slabší části, ale Kieślowski je natolik zručný, že všeho slabého je tady naprosté minimum (vlastně jen dvě epizody) a zbytek je dobrý až skvělý. Hlavně mi ale potvrdil, že byl jedním z nejtalentovanějších scénáristů vůbec. Tak detailně vykreslené zápletky a psychologie postav se dnes už skoro nevidí a přitom on to dokázal tak barvitě vykreslit na poli necelé hodiny, že by se od něj leckdo měl učit... Takže ano, naštěstí uznávám i já, že to je skutečně velkolepý projekt. Podrobněji u jednotlivých přikázání. 4* ()

Flooyden

Kieslowski svým Dekalogem od počátku mířil vysoko, zacílil, vystřelil a trefil. Podařilo se mu natočit skvělý ucelený projekt, který není ničím jiným, než mimořádným uměleckým dílem. ()

Ixbalanke odpad!

Po 3 dílech jsem dospěla k poznání, že je to seriál pro věřící a nevěřící lidi , kteří nejsou zblblí křesťanskou teologií (bez urážky ale z každého náb. se blbne) apod. tak v tom podle mě nemohou vidět smysl. Opravdu jsem si stáhla ten stejný seriál, který tu ostatní komentují??:) Ad 1. díl: kritika moderní techniky a katolická propaganda. Zatím nechápu, proč to má tak vysoká hodnocení. Jedině že by uživatelé byli věřící... Líbil se mi herecký výkon toho chlapce. Ponaučení mi z toho vyplývá, že člověk nemá věřit v matematiku a fyziku a raději se spoléhat, jestli se haluzově B/bůh rozhodně, že zemřete nebo ne. Uvidím co ukáží další díly...Ad díl 2: wtf? Nechápala jsem pointu, když jsem se na to dívala. Když jsem si teď přečetla tady obsah, tak to nechápu ještě víc. Lékař přece vychází jen ze svých výsledků, které byly v tu chvíli prostě negativní. Mě připadala jako blbka ta ženská. Když už někoho podvádí natolik, že s ním má i dítě, tak by se asi měla rozvést a vzít si toho druhýho. To by nikdo nemohl v určitých funkcích a povoláních říkat žádná fakta (lékař, sociální pracovník, odborníci na různé věci). Nikdo mě nepřesvědčí, že je Dekalog celkově neutrální, co se týká víry. Je to katolická propaganda, která se v Polácích snažila utvrdit víru a přiblížit ji běžným lidem, aby věděli, co si např. pod tímhle přikázáním mají představit... Ad 3: totálně nesmyslné chování všech osob, celá hodina filmu nemá smysl a konec je ještě nesmyslnější (celou kritiku mám u tohoto dílu na csfd). ()

Rozjimatel

Pozoruhodná filmová "dekalógia" na tému desatora, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Ani sa nechce veriť, že toto výborné dramatické dielo bolo nakrútené ako televízny seriál s nízkym rozpočtom. Časti seriálu voľne a veľmi nápadito pracujú s motívmi jednotlivých božích prikázaní, pričom tie asociácie sú často dosť nečakané. Napriek desiatim nezávislým príbehom všetky časti dokopy niečo spája (mimo motívov prikázaní), ale každá má pritom tak trochu odlišný charakter (už len odlišným obrazovým stvárnením, keďže každá má iného kameramana). Jedným takým spojivom je objavovanie sa hlavných hrdinov jednotlivých častí v epizódnych roličkách ďalších častí (jedno univerzum). Zaujímavé je najmä obsadenie Artura Barciša, ktorý sa v každej časti objaví v malej roličke, pričom plní funkciu akéhosi ducha celej série, ktorý všetko pozoruje (dal by sa nazvať svedomím série). Viac potom v komentároch k jednotlivým častiam. ()

Garch

"Krátký film o lásce" a především "Krátký film o zabíjení" jsou z Dekalogu ty, na které nikdy nezapomenu. ()

gumolit

(1001)  Desať príbehov. O pár ľuďoch a ich živote. Kríženie osudov a ich bolestí. Opis komunizmu v Poľsku. A večné hodnoty, každodenné problémy, výjavy obyčajnej existencie v šedých odtieňoch. Nič zvláštne; len hlboký pohľad. Zbierky detailov. Malé príbehy zo života. Jeden chlapec a jeho sen, starý lekár a smutná manželka, manžel na Štedrý večer, vrah a taxikár, dcéra a zvláštny list, mladá matka s dieťaťom, dvaja bratia a divné dedičstvo, mŕtva láska a poštár, muž a jeho život a tieň strachu, ktorý sa stane obeťou zlých pocitov. A Boh. Ako majster, svedok, možnosť, náhoda, zámienka. Majstrovské dielo skvelého režiséra. O obyčajnom svete,  o kráse,  túžbe a nádeji. Miniséria o  nás. O ľuďoch. A ja som rád že.bola zaradená do 1001 movies YOU MUST SEE. ()

Vlče

Prej seriál...:) Film není jenom zábava, není to jen ukrácení volného času... V podání Krzysztofa Kieslowskiho je to jedna z nejmagičtějších věcí, který jdou zažít na tomhle světě. ()

tranquill

Až na poslední díl asi nejdepresivnější seriál, co jsem kdy viděl. Člověk by neřekl, že tohle vzniklo v Polsku, ale je vidět, jak doba totalitní byla jiná, což ale neznamená, že některé věci zrovna v Polsku se změnily k lepšímu, naopak... ()

Forty-

Pride mi az neuveritelne ze toto ma pomaly 30 rokov. Extremne nadcasovy serial kvalit o akych sa dobovym serialom z doby prelomu rezimov v strednej europe nemoze ani len snivat. Kazdy jeden diel je pribeh obycajneho cloveka na Varsavskom sidlisku prezivajuceho silny moment, eticku dilemu, zivotnu traumu a podobne. Velmi citlive temy, ale rovnako citlive a kvalitne prevedenie. ()

Tanner

Tomu říkám kvalitní seriál. Skoro by se pro něj měla vymyslet vlastní kategorie, protože zahrnout ho do množiny s tímto označením společně s většinou seriálové močuvky, která vzniká a která mu nesahá ani po titulky, je skoro svatokrádež. Je to zkrátka úplně jiná liga. Bravo, pane Kieslowski. Vykřesat z televizního formátu něco takového, to se jen tak nevidí. A asi ani hned tak znova neuvidí. ()

Equilita

Videla som 4 epizódy a aj to som sa musela premáhať. Absolútne mi to nesadlo. Pri zlom filme sa hodina a pol dá vydržať, ale obetovať 10 hodín Dekalógu nedokážem. 1 hviezdu dávam aspoň za prvú epizódu, ktorá bola pozerateľná. ()

petite fille

súlad dômyselnosti, pravdivosti a krásy. raritné dielo, málokedy sa stretnem so sériou, ktorá je tak dôkladne prepracovaná, že jej časti fungujú samostatne i v celku. ak som niektoré diely hodnotila nižšie ako iné, dôvodom je jedine môj subjektívny pocit a miera stotožnenia sa s danou časťou. komplexne sa však nedá hodnotiť inak ako absolútne, tieto precízne do seba prepletené drobné príbehy fungujú v spoločnom rámci takmer stopercentne. čo sa týka etického vyznenia, sú plné hlbokej múdrosti, pričom sa vyhýbajú prílišnému moralizátorstvu, čo je v danom koncepte dosť očakávaný jav. preto tieto príbehy nevyznievajú plocho, odráža sa v nich komplikovanosť a mnohorakosť ľudskej duše. sú hodnoverným zrkadlom skutočného života, čo ja osobne považujem za jednu z vrcholných mét umeleckého spracovania. som si istá, že pri opakovaných projekciách stále budem môcť objavovať nové nuansy a detaily, ktoré obohatia môj žážitok. ale i to s vedomím, že toto je dobré víno, aké si treba sústredene vychutnávať v správnej atmosfére, aby aj po vstrebaní jeho chuť dlho ostávala vo vedomí. ()