V jednadvacátém století konečně všechny státy země spojily své duševní, nerostné i technologické bohatství, takže války jsou minulostí a mezigalaktické lety realitou dne. Lidstvo se tak vrhá na nekonečnou objevitelskou pouť po vesmíru. Naneštěstí však nejsou v kosmu sami. Rasa oboupohlavních dobyvatelů, označovaných kvůli jejich vzhledu za Draky, stojí jedinému právoplatnému vlastníku hvězdného prostoru v cestě. A tak vypukne mnohaletá válka.

Willis E. Davidge (Dennis Quaid) je mladý nadějný pilot bojové kosmické stíhačky. Při jednom vzdušném souboji s Draky se nechá unést zápalem boje a havaruje na zatím neprozkoumané planetě. Jeho kopilot následkem nehody umírá a tak se vzteky šílený Davidge vydá zabít Draka, jehož stroj také nedaleko dopadl. Ale není mu souzeno se pomstít. Život na planetě je těžký a nebezpečný a dva zmůžou víc než jeden. Drakovo jméno je Jeriba 'Jerry' Shigan (Louis Gossett Jr.) a vyznává drakskou víru, velmi podobnou Buddhismu a jiným východním filozofiím. Přes počáteční obtíže a nenávist se z obou mužů, respektive muže a draka, stanou přátelé. Jednoho dne Jerry zjistí, že čeká miminko, které pojmenuje Zammis (Bumper Robinson). A tím se pro všechny zúčastněné jejich život ze základu změní... (monolog)

Saur.us

Čistá osmdesátka se synťáky, animatronikou a černým rodícím ještěrem, což beru jako největší slabinu, protože to bylo opravdu nehezky podivné. A hlavně jsem si to celou dobu představoval jako alegorii na divoký západ, kde kavalérista tráví zimu s těhotným apačem. ()

Gumby

svého času (kolem roku 1989 na VHS) jsem byl nucen, vzhledem k nedostatku jiného kinematografického materiálu, leč vrozeném hladu po něm, tento film konzumovat denně, pročež se mi nesmazatelně vryl do paměti, formujíc tak mé vnímaní filmu - klasika proti mé vůli :) ()

Rokle

No furt lepší těhotný mimozemšťan než těhotný Arnold :) Jinak "milý" sci-fi snímek, který již v současnosti nikdo nenatočí, ale hezky připomene dobu 80. a 90. let. ()

burton

Už jsem to viděla kdysi dávno a líbilo se mi to i teď. Navzdory všem digitálním mega filmům je tenhle "pravěk" velice pozoruhodný a myšlenka nadčasová. To jen my lidi si pořád představujeme, jak TI ostatní z hvězd jsou zrůdy a zlí. No, podle sebe soudím tebe. ()

Denny

Téměř komorní sci-fi příběh s výrazným humánním poselstvím. Setkání dvou civilizací na nehostinné planetě se po počáteční nenávisti mění v nutnou spolupráci a posléze v přátelství. Dobře zahraný film s kvalitním scénářem. ()

tranquill

Starší scifi kritizující rozpínavost lidstva (jak aktuální v době jednoho státu pasujícího se na "světového policajta"...). Kvalitně zpracované vesmírné efekty, oproti trochu naivním tvorům na planetě, avšak to nikterak nesnižuje poselství filmu. ()

Cruchot

Vizuální efekty má dnes lepší už většina TV seriálů a zápletka o dvou "človíčcích" ze znepřátelených táborů, kteří k sobě najdou cestu taky není kdovíjak objevná. Ale atmosféru tenhle snímek má, nuda nehrozí a Dennis Quaid je prostě Dennis Quaid. Takže hezké ***. ()

Biopler

Prvá polovica je hodnotná ako postupne rozkladá xenofóbiu hlavného hrdinu voči Drakovi a ako medzi nimi vzniká priateľstvo. Ústredná dvojica v pohode ťahá celý film a nenudí. No v druhej polovici ide celý príbeh jednoznačne z kopca a volí idiotské vyústenie. Až taký strmý pád v dojme z diela som ozaj dlho nezažil. A je to u mňa strmé tým pádom aj v hodnotení. ()

Titus

U tohoto filmu jsem se naučil zacházet s videem a taky jsem se u něj naučil bát. Takže jsem si k němu vypěstoval zvláštní citový vztah, který jen tak někdo nezlomí. ()

waska

Sympatická dobrodruřná sci-fi, ketrá je spíš o přátelství mezi dvěma rasami, než o nějaké galaktické válce. Dennis Quaid je skvělý a malého dráčka jsem si zamiloval hned od narození. Škoda jen toho přehappyendovského konce. ()

Ceberus

U tohoto filmu jsem si nemohl nevzpomenout na dva podobné výjevy z novějších sci-fi seriálů: 1) díl Darmok ze ST: Nové generace (zvlášť když hlavního hrdinu hodnoceného filmu také nadaboval "Picard" Soukup) a 2) díl The First Ones z Hvězdné brány (kde Unasové i vypadají jako Drakové) - v něm se mi líbilo, že hlavní hrdina byl zajatcem poměrně dlouho na rozdíl od filmu, kde se dvojice spřátelila na můj vkus velmi rychle. Film ale není vůbec špatný, jen má možná opravdu trošku přesládlý konec, jak si stěžují ostatní. To však nemohu fundovaně komentovat, jelikož jsem nečetl předlohu. Pokud vám v tomto filmu chyběla akční složka a více napětí mezi hlavními hrdiny, silně doporučuji Lovec kořist. ()

Kingjiri

Mám rád snímky, kde se ocitne jedna nebo více osob na opuštěnym místě (planetě) a musí se postarat o svoje přežití s tím, co se na konkrétním místě nachází. Proto mě nejvíce bavil začátek, kde šlo právě o tohle. Část věnující se mezidruhovému přátelství měla taky něco do sebe, ale místy mě to už trochu nudilo. Akční závěr zase docela potěšil a efekty nebyly na svojí dobu uplně nejhorší. Lepší nadprůměr v rámci žánru za tři silnější hvězdy. PS: Při sledování jsem si občas vzpomněl na slušný oldschoolový scífko Hunter Prey. ()

Psycho.R

Téma dobré, chování hlavních postav velmi uvěřitelné, otázka filozofie a Mickey mouse povedená. Ovšem jisté aspekty oboupohlavnosti mi přišly dost úchylné (a to mi úchylnost nevadí). Leč bych moc rád dal 4*, s klidným srdcem to dát nemohu... ()

RajCZitko

Mno toto je jen potvrzení toho, že steré filmy musí člověk brát trošičku jinak, a to já asi nesvedu. Budou mi připadat vždycky tak trochu OMG,WTF...Nicméně tady nebyly efekty ještě tak nejhorší. Narozdíl ale od ostatních starších filmů má tento film tak divný, naivní a divný příběh, že mi to prostě nešlo do hlavy (2x divný kvůli důrazu) ()

dogma97

Tochu infantilní, ne? Jak ten hodinový proces sbližování, jediná nebezpečná potvora z živočišné říše (v podstatě mravkolev z Ferdy Mravence), tak i finále. Je to sice 25 let starý, ale stejně... Dennis Quaid nikdy hrát neuměl (asi jako Harisson Ford po padesátce), i když s úplně zarostlým obličejem to bylo lepší :). // Hvězdičku navíc za hlášku D.Q. při povzbuzování gravidního přítele: "Drž hubu a tlač, nebo co to vlastně děláte!"// ()

Voyer

Doporučuji sledovat v českém dabingu, ta hysterka co nadabovala malého draka perfektně dokresluje atmosféru filmu (ne tohle nebylo myšleno jako narážka na planetu, na niž čas od času dopadají meteority, neexistuje tam vegetace a vyskytují se tam jen tři druhy -pěkně nechutného- zvířectva a přesto je "nezávadným" místem k životu pro lidi) Usoudil jsem, že aby se lidstvo dostalo do stadia, ve kterém se nachází v tomto filmu muselo by projít ještě docela slušnou devolucí(schopnost adaptace na hostilní prostředí i velikost mozku hlavního hrdiny tomu nasvědčují), takže suma sumárum ve mě film vyvolal sladký pocit, toho, že na tom ještě nejsme tak zle... ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen