Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (429)

ifa 

všechny recenze uživatele

Jestli dostuduji, jestli budu pracovat ve svém oboru, jestli se neodkloním do zabavnějšího koridoru, tak ze mě bude státní úředník. Nemyslela jsem si, že státní správa může být tak zábavná, často je tento seriál zmiňován váženými přednášejícími jako "příklad" či jsou použity citace. Pokud takto vypadá realita ve správě, je to velmi velmi úsměvné,ale taky velmi velmi alarmující. 90% ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Politická satira prý rychle stárne. Kdeže! Ta špatná možná, ale ačkoli je Jistě, pane ministře starší než já, je na rozdíl od mé maličkosti brilantní a vytříbené. A ani v argumentační pohotovosti a uhlazené jedovatosti nejsem s to siru Humphreymu konkurovat, běda mně. Ale ještě víc a zaslouženě běda Jimu Hackerovi. Pokud zatoužíte po korunovačním klenotu britského televizního umu, neváhejte. A prahnete-li po dávce humoru suchého jako nejdražší martini a ostrého jako puky na gentlemanových kalhotách, tak neváhejte už vůbec. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ač mi dalo práci rozhodnout se zda-li se na to podívám nebo ne, nakonec jsem risknul a naprosto oněměl tím jak Jim Hacker, Bernard nebo Sir Humphrey hláškujou a to natáčení si naprosto užívají. Co epizoda to satira na vládu, která se nezměnila od té doby do dnes a je stále stejná. Mimo to jsem měl rád toho, no, pana Majzla, teda Hajzla....no vlastně Wajzla :-D Britcom je to nejlepší co se na světě mohlo urodit a tento seriál ho nezničitelně zastupuje a nadále zastupovat bude po boku takových hvězd jako je Černá zmije nebo Červený trpaslík. Jediné co mohu dodat je: Jistě, pane ministře (98%) ()

Fancipal 

všechny recenze uživatele

Neskutečné ! Politická satira, která míří na impotenci britské veřejné správy a politické scény. Stejně jako Václav Moravec, i já se nechám rád inspirovat . Příručka pro politiky, kteří pod těmi svými naučenými floskulemi skrývají bezobsažné a prázdné fráze. Abych nezapomněl, charakteristika poměrů v Evropském společenství (EU) v díle 2x05 nemá chybu, především s příhlednutím k aktuálnímu britskému postoji v otázce prohloubení evropské integrace a hospodářské spolupráce. Přesné a trefné. 1. série 80 %, 2. série: 85%, Nejoblíbenější postavy: Sir Humphrey Appleby ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Jistě, pane ministře je výborná politická satira. Stejně zábavná jako mrazivě pravdivá a nadčasová. Navíc výtečně herecky obsazená. Neustálé souboje mezi Jamesem Hackerem a Humphreym Applebym jsou k pokukání, a přestože navrch má mnohem prohnanější druhý jmenovaný, postupně se misky vah vyrovnávají a i ministr sem tam svému tajemníkovi pěkně zatopí. K nim zde dělá křoví (ale perfektně!) Bernard Woolley, také nanejvýš komická postavička. Pilířem seriálu jsou ale hlavně dialogy, které by se daly tesat. Během sledování komletních 3 sérií jsem našel snad 1, max. 2 slabší díly, jinak si Jistě, pane ministře udržuje vysokou úroveň po celou svoji dobu. Navíc si seriál připravil vhodným způsobem půdu pro své pokračování. "Řekněte mi, podpoříte též můj názor, že ve státní správě vládne přezaměstnanost? Ano nebo ne? A přímo!" - "Víte, pane, žádáte-li o přímou odpověď, tak vám řeknu, že pokud je nám zřejmé a hledíme-li na to s odstupem, dáme-li si to dohromady, a zprůměrníme na jedno ministerstvo, potom v konečném souhrnu se nám bude jevit jako pravda, že dokola v zato v obecném smyslu byste patrně zjistil, jestliže mám hovořit naprosto bez obalu, že pravděpodbobně to valný význam nemá. Pokud je nám zřejmé…v tomto stádiu." ()

Galerie (16)

Zajímavosti (23)

  • V osmdesátých letech napsali scenáristé seriálu Antony Jay a Jonathan Lynn knihy „Jistě, pane ministře“ a „Jistě, pane premiére“. U nás vyšla každá z nich rozdělená na dva díly. Obě knihy jsou deníkem Jima Hackra (Paul Eddington) a zachycují události z jeho pohledu. Kromě toho jsou tam i zachyceny vzpomínky Bernarda Woolleyho (Derek Fowlds) a zápisky diáře Sira Humphreyho Applebyho (Nigel Hawthorne). Na začátku knihy v úvodním slově se můžeme dozvědět i osudy všech tří hlavních postav. Hacker je v době, kdy vyšel jeho deník (2019, zákon o třicetileté lhůtě, během níž nesmí být zveřejněny jakékoliv vládní dokumenty), již mrtvý. Appleby skončil v Ústavu pro duševně zmatené a Woolley získal titul Sir. (Elyon)
  • Během 23. minuty, kdy spolu hovoří Sir Huphrey Appleby (Nigel Hawthorne) a James Hacker (Paul Eddington) v pracovně, se Humphreymu během jedné scény změní kravata z červené na puntíkovanou a poté zase zpět na červenou. (Chegi)
  • Jim Hacker (Paul Eddington) vystudoval ekonomii na London School of Economics, což mu Humphrey (Nigel Hawthorne) i Bernard (Derek Fowlds) často předhazují. Hlavně v souvislosti s tím, že neovládá latinu. Humphrey i Bernard mají klasické vzdělání na Oxfordu. (#47)

Související novinky

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama